SUDOKU

opublikowane: 12 cze 2016, 12:06 przez Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze

Dnia 25 maja 2016 r. odbył się w naszej szkole konkurs SUDOKU dla naszych uczniów. W konkursie uczestniczyło 6 miłośników rozwiązywania łamigłówek logicznych z klas I-III.

Lista osób wyróżnionych:

 Martyna Michaliszyn  1b – I miejsce 

Przemysław Zalewski  3a – II miejsce 

Kamil Sobczyński         3a – III miejsce

Koordynator konkursu: Barbara Zawiślak

CIEKAWOSTKA

Mania krzyżówek liczbowych – sudoku ogarnęła w ostatnim czasie niemal cały świat. Dzisiejsze sudoku pojawiło się po raz pierwszy w Japonii w 1986 r., jednak międzynarodową sławę zyskało dopiero w 2005 r. Nazwa wzięła się od japońskiego zwrotu Suuji wa dokushin ni kagiru, co oznacza: „cyfry nie mogą się powtarzać”. Dwa lata później nazwę skrócono Su = cyfra, Doku = pojedynczy. Latem 2005 r. sudoku opanowało Stany Zjednoczone, w Europie olbrzymia popularność gry rozpoczęła się od Wielkiej Brytanii, gdzie rozwiązujących można spotkać    w metrze, w pracy, na wykładach, w pubach, itd.

Sudoku to niezwykle wciągająca gra logiczna. Plansza przedstawia duży kwadrat o wymiarach 9 x 9 kratek, złożony z 9 mniejszych kwadratów o wymiarach 3 x 3 kratki. Gra polega na uzupełnieniu pustych pól cyframi od 1 do 9 w ten sposób, aby w każdym poziomym wierszu, w każdej pionowej kolumnie i w każdym mniejszym kwadracie, każda cyfra wystąpiła tylko raz. W sudoku potrzebne jest tylko logiczne myślenie, ołówek i gumka.

Comments