Projekt "Zielonogórska Ścieżka Matematyczna”

opublikowane: 27 sty 2017, 10:43 przez Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze   [ zaktualizowane 7 lut 2017, 08:35 ]
W tym roku szkolnym projekt „Zielonogórska Ścieżka Matematyczna” realizowany był w klasie 1a na lekcjach matematyki. Jak co roku wprowadziłam niekonwencjonalne zajęcia i zaprosiłam do współpracy p. Alinę Gajec, która pracuje w Pracowni Historii Sztuki i Edukacji Regionalnej Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza ” w Zielonej Górze. Na lekcjach matematyki klasa 1a realizowała temat pt. „Wynalazki i wynalazcy” w ramach projektu „Zielonogórska Ścieżka Matematyczna”. Uczniowie klasy 1a otrzymali zadanie wykonania prezentacji na temat historii wybranych wynalazków. 


Były to: książka, kalendarz, kalkulator, samolot, żarówka, telefon, statek, czekolada, perfumy, koło, dom, lodówka, samochód, długopis. termometr, zegar, pociąg. 

Po zapoznaniu się z historią wynalazków uczniowie otrzymali kolejne zadanie, które polegało na wymyśleniu i zaprezentowaniu futurystycznej wizji tego przedmiotu.

W sumie powstały zajęcia interdyscyplinarne pozwalające uczniom połączyć umiejętności praktyczne z wiedzą teoretyczną.

Z satysfakcją zauważyłam, że takie zadanie daje im dużo przyjemności.

Wszystkie prace uczniowie zaprezentowali na zajęciach przed swoimi kolegami. Było dużo wspólnych tematów do rozmów. Uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o przedmiotach nas otaczających. Codziennie używamy różnych przedmiotów, a młodzież rzadko wie, jak wyglądały one dawniej. Np. jak liczono, zanim wynaleziono kalkulator. Okazało się, że to bardzo interesuje młodych ludzi. Dlatego postanowiłam na lekcjach wprowadzić więcej takich zwykłych, niezwykłych zajęć. 

Koordynator i pomysłodawczyni projektu Barbara Zawiślak

Comments