גיל גרטל‏ > ‏

הספר: בית או ספר

בית או ספר, חינוך ממלכתי כנגד חינוך הורים
ד"ר גיל גרטל, הוצאת הצוות הדידקטי, 2015
 
איורים: נטע הולצר
עיצוב הספר ועטיפה: יעל רון 
עריכה: נועה ברקת

רכישת הספר:
הנחה לקנייה ישירה במשרדי הצוות הדידקטי: מייל info@didacti.co.il / טלפון 03-7369426
ובכל חנויות הספרים (המפיץ - דיאלוג).

הצטרפו לעמוד הספר בפיסבוק

 
בית או ספר. תמונת הכריכה
אודות
כל ביקורת שיש לכם אודות מערכת החינוך כבר נכתבה לפני 400 שנים. כל הצעה מהפכנית לתיקון, כבר נהגתה לפני 400 שנים. ואף על פי כן, מערכת החינוך שרדה ושורדת את כל המקטרגים ואת כל המהפכנים. הסיבה לכך, לדעתי, שהיא עונה על צורך. צורך לשמר את הסדר החברתי: סדר שבו ילדי העשירים יהיו עשירים וילדי העניים יהיו עניים. היחידים שיכולים לעשות אחרת הם ההורים.
 
גב הספר
החינוך הממלכתי ממיין את התלמידים על פי מעמדם הכלכלי-חברתי של הוריהם - ולא על פי מה שהתלמידים היו יכולים להיות. זה לא קורה בטעות, אלא כשיטה לשימור הסדר החברתי. מעצם שמו פועל החינוך הממלכתי למימוש צורכי החברה. אם הילדים יקרים לכם, דעו כי יש רק שיטה טבעית אחת לחינוך. קוראים לה: הורים. 
בספר בית או ספר מאיר ד"ר גיל גרטל את מה שכל הורה פוגש דרך ילדיו. בשפה בהירה סוקר הספר את ההיסטוריה של החינוך הממלכתי, חושף את כשליו, מסביר את הסיבות לחוסר הצלחתו להתמודד עם אתגרי הזמן ומציע חלופות ופתרונות.
בשפה קולחת ונגישה לכל, בשילוב איורים ובתמיכת מחקרים ונתונים - בית או ספר הוא ספר חובה להורים, למחנכים ולכל מי שילדים וחינוכם קרובים לליבו.

מתוך פרק הפתיח
הספר מציג את השפעתם המכרעת של ההורים על ילדיהם, ואת חוסר הצלחתו של חינוך-ממלכתי-חובה לבטל את השפעתם.
חינוך ההורים בונה את הקומה הראשונה בהכרתם של הילדים, והחינוך הממלכתי בונה עליה קומות נוספות. כפי שכתב קומניוס, כבר לפני ארבע מאות שנים: "שלא יהיו הורים המותירים את כל הוראת ילדיהם בידי המורים בבתי הספר, שכן אין אפשרות ליישר עץ אשר נבט עקום."
חינוך-ממלכתי-חובה נועד לשמר את הסדר החברתי, על ידי מיון הילדים בהתאם למעמדם הכלכלי של הוריהם. הוא לא הצליח לעשות אחרת, ואינו יכול לעשות אחרת. בשל חוסר ההצלחה, מנסה החינוך הממלכתי להעצים את השפעתו על ידי לחץ, שליטה ופיקוח. אולם בכך הוא רק מחליש את סמכות ההורים והמורים, ופוגע בילדים. 
ודאי שיש הורים, מורות ומורים שעושים עבודה נהדרת, מצילת חיים ממש. אולם כאשר מסתכלים על התמונה הגדולה, מתברר שרוב הילדים שגדלו להורים עניים חסרי השכלה, נותרו עניים וחסרי השכלה. 
כדי לתת הזדמנות לכל ילדה וילד, המדינה חייבת לסייע להורים, הזקוקים לכך, לבנות את הקומה הראשונה. עוד ראוי, כדי שהקומות הבאות תהיינה איתנות ומוצלחות, שהחינוך יהיה ממלכתי, ולא פרטי, כלומר באחריות המדינה; וכן שהחינוך יהיה חופשי. חופשי במובן זה שהמורות והמורים יהיו משוחררים מכל נוהגי השליטה והכוח, ויוכלו לממש את המקצועיות שלהם: חינוך באמצעות הוראה. הוראה שמסייעת ללמידה.
כך - חינוך הורים, חינוך ממלכתי וחינוך חופשי - יתאפשר לכל ילדה וילד להיות מה שיוכלו להיות, ולא מה שהוריהם כבר היו.