תוכנית מתלמדים


תוכנית מתלמדים
 ללימודי פרמקלצ'ר, כפריות אקולוגית ויצירת שינוי חברתי ואישי 


מרחב ללימוד אקולוגי הינו מרחב פיסי, חברתי, תרבותי ופנימי / אישי אשר בו מתרחשת פעילות מגוונת המזמינה את המשתתפים ללימוד, למפגש לחקירה וליצירה.


התוכנית פותחה והוצעה במסגרת חווה ואדם ,המרחב ללימוד אקולוגי - צבעון, במסגרת פרטית נודדת בשנים 2007-2010 ובקדיתא בשנת 2013.  קישורים לתמונות בתחתית הדף. 

תוכנית זו אינה מוצעת כרגע. 


להלן אלבומי תמונות מהתכניות האחרונות: תהנו...

תמונות מהמסע הנודד אביב 2010. 

תמונות מהתוכנית של סתיו 2009

תמונות מצבעון

תמונות מקורס פ"ק בקדיתא קיץ 2012

תמונות מהתוכנית בקדיתא - אביב 2013


 

אקולוגיה אנושית (human Ecology):  לימוד וטיפוח אישיים וקבוצתיים של ענפי ידע והתנסות אשר תורמים למימוש הפוטנציאל שלנו כמובילי שינוי חיובי ומפוקח בחיינו ובחברה.  

·         ריפוי  וטיפוח גוף-נפש

·         Eco-psychology Deep Ecology – לימוד וטיפוח הקשר העמוק שלנו עם הטבע

·         לימוד כלים להתבוננות ותכנון אישיים בהשראת דפוסי הטבע

·         השקטת, פיתוח והרחבת התודעה דרך תרגול התבוננות וכלים נוספים

·         תקשורת מקרבת ומחברת דרך שיחה, מגע, תנועה, משחק ומוסיקה

·         כלים לקבלת החלטות ושיתוף פעולה בקבוצות

·         מקהילה קיימת למקיימת – טכניקות לפיתוח קהילתי ושינוי חברתי וכלכלי

 

אקולוגיה סביבתית:  לימוד הבסיס להבנת ושיקום מערכות אקולוגיות דרך מסגרת הפרמקלצ'ר

 • קורס תכנון פרמקלצ'ר מורחב
 • תכנון וביצוע פרויקטים בקדיתא.
 • לימודי פ"ק תיאורתיים ומעשיים לאורך כל התוכנית, דרך ספירלת הלמידה הפעילה: התבוננות- מחקר- תכנון- עשייה- התבוננות
 • סיורים לימודיים באזור ומפגשים עם מורים ואנשי פ"ק מתחומים שונים

                           נושאים אילו רלוונטיים היום יותר מתמיד כשהפלנטה ומדינתנו סובלות ממשברים סביבתיים, חברתיים ופוליטיים.

בבקשה קחו 7 דקות מזמנכם/ן לצפות בקריאה לשינוי עמוק ורחב. זהו הבסיס לכל התוכניות שאני מציע. קישור לפוסט השלם באתר בידיים.
תודה על ההענות וההקשבה. 
עיקרי הקריאה הם:
 • המערכות האקולוגיות, החברתיות והכלכליות מתפרקות
 • אנחנו מתבקשים להשתנות כיחידים וכחברה במהירות ובאופן יסודי ועמוק.
 • אנחנו מתבקשים ללמוד כיצד להגיב לשינוי מתוך מודעות גבוה: ביצירתיות, בשיתוף פעולה, בפתיחות ומתוך שימוש נאות במגוןן רחב של אינטיליגנציות ואיכויות.
 • לשם כך עלינו ראשית להפנות את תשומת הלב שלנו פנימה: לרפא ולטפח את האקולוגיה הפנימית שלנו : גוף-נפש-תודעה.
 • מתוך כך פעולות חדשות ינבעו ומסה קריטית של שינוי משמעותי יתאפשר. 

וידאו של YouTube


מתי התוכנית תתקיים? 

אופציה 1: במהלך חודש יוני 2014 תתקיים תוכנית מרוכזת לקבוצה אשר מתהווה בימים אילו. 

אופציה 2: התלמדות אישית בזמן ובתנאים שמתאימים לכם/ן (1-3 ימים בשבוע לאורך תקופה, שבוע-שבועיים מרוכזים וכו)

 

איפוא?

המרחב ללימוד אקולוגי בכפר קדיתא- מרום הגליל העליון 

בכפר קדיתא וסביבת מרום הגליל העליון באקלים הררי נעים ומוצל, עם מקורות מים סמוכים. מרחב הלימוד והמחייה כולל כיתת מבנה עץ, עצי זית ותות עתיקים, מערכת חשמל סולרי,שירותי קומפוסט ומערכות מים אפורים המשקות בוסתן.

הלינה תהייה בשטח באוהלים.

קדיתא עומדת בפני צומת דרכים גורלי לקראת הכרעה על עתידה: ישוב "מינהל" נדלני עתיר תשתיות מיותרות והרסניות או כפר אקולוגי אשר יאפשר לרבים מאיתנו להגשים את חלום ההתיישבות הקהילתית, טיפוח ושיקום האדמה ובניית חיים בגליל. 

התוכנית תהווה מרחב ללימוד החלופות האפשריות ותמיכה בתוכנית אלטרנטיבית אשר מוצעת בימים אילו. 

להלן קישור למצגת על העשייה שלנו בשיתוף פעולה עם קק"ל בשנה האחרונה


למה תוכנית מתלמדים?

 •  חשיפת, עידוד והכשרת צעירים ליזמות ועבודה בתחומי האקולוגיה המעשית, בנייה אלטרנטיבית, גינון אורגני ותכנון פרמקלצ'ר. כהמשך לתוכנית ניתן להמשיך ללימודי דיפלומה בפרמקלצ'ר, לימודי תואר ראשון ושני באוניברסיטת גאיה  Gaia University  , או באופן עצמאי בלימודים אקדמאים או מקצועיים משלימים.
 • הכרת אתרים ואנשי פרמקלצ'ר בגליל ע"י עבודה ולימודים משותפים. דרך כך תוכלו ליצור רשת קשרים אישיים שתעזור לכם בהמשך דרככם בתחום.
 • מחקר והתפתחות אישיים ע"י הרחבת ובדיקת הגבולות הפיסיים, החברתיים והנפשיים שלכם, ע"י מפגשים עם אנשים ואתגרים שונים, ע"י לימוד מונחה, אישי וקבוצתי של מיומנויות וכלים לתקשורת בין אישית ולעבודה פנימית, ובעיקר דרך המסע הקבוצתי המשותף. העיקרון שמנחה אותנו הוא שכל אתגר וקושי הם הזדמנות לחקירת עצמנו ויחסינו עם הסביבה הטבעית והאנושית...  
          

התלמדות דרך עבודה מעשית

העבודה המעשית תשולב באופן ישיר עם הנושאים התיאורתיים אשר ילמדו בתוכנית ויתבססו על ביצוע חלק מתוכנית הפרמקלצ'ר אשר ניצור לאתר כולו.  

פרויקטים של יישומי פרמקלצ'ר נפוצים אשר נתכנן ונפתח באתר כוללים : תכנון מערכתי אקולוגי המבוסס על הבנת שפת דפוסי הטבע והאדם, בנייה מחומרים טבעיים וממוחוזרים, מערכות מים אפורים, מערכות קומפוסט וזבל אנושי, איסוף ושימוש במי גשמים מגגות ונגר עילי, בוסתנאות וגינון אקולוגי, אנרגיה מתחדשת, כלכלה מקומית ויצירת תרבות בת קיימא. במהלך הקורס ישולבו פרויקטי תכנון אישיים וקבוצתיים ולמידה מעשית ותינתן האפשרות לכל אחד לבחור פרויקטי התמקדות. 

במהלך הקורס נתפצל לימי עבודה במשקים שונים בהנחיית בעלי מקצוע מהקהילה. כל מתלמד/ת יוכל לבחור את פרויקטי ההתמקדות שלו בהתאם לתחומי העניין הרלוונטיים לעיסוקיו. 

כמו כן, אנחנו ניזום מפגשים בין-תרבותיים עם תושבי קדיתא והאזור ודרך כך נחקור את שאלת ה"תרבות" ((culture בפרמקלצ'ר... ונבחן איך ניתן לעצב ולפתח תרבות בר קיימא?

 


     לימוד מהחיים:

החיים והעבודה בקהילה קטנה הינם חוויה מאתגרת ומעצימה ברמות שונות:

עבודה פיסית בתנאי סתיו משתנים, דאגה לצרכי הגוף, הנפש והקבוצה, שעות ארוכות... לימוד ותרגול מיומנויות וידע חדשים, עבודה בצוות... וברמה האישית -  פיתוח מודעות, אחריות, התמודדויות רגשיות, צמיחה אישית....

כל אילו יספקו לנו אין-סוף הזדמנויות ללמידה אישית וקבוצתית על עצמינו:

מה אנחנו אוכלים? איך אנחנו מתניידים ממקום למקום? מהם הרגלי הצריכה שלנו? איך אנחנו עובדים עם הגוף שלנו? מה אנחנו מרגישים ביחס לעבודות פיסיות? איך אנחנו מתקשרים עם עצמינו ועם חברינו? איך מקבלים החלטות? האם אנחנו יודעים לשתף פעולה?  שאלות אילו ואחרות יעלו וייחקרו מיום ליום...  

חלק מהדרכים בהן נחקור את השאלות הללו (ושאלות אחרות הנוגעות לגיבוש הדרך האישית ליצירת שינוי חיובי בעולם) יהיו בדרכים יצירתיות מעולם התנועה, ההתבוננות בטבע, האומנות וכדומה. פתיחות ונכונות להתנסות ולהשתתף הם תנאי בסיסי להשתתפות מוצלחת בתוכנית...


איך יתנהלו הימים?

סדר יום ממוצע בתוכנית יראה כך:

7:00-8:00 פעילות תנועה, יוגה, תה ונישנוש ותכנון היום

8:00-8:30 ארוחת בוקר קלה

9:00-13:00  התלמדות מעשית - לימודית

14:00-16:00 ארוחת והפסקת צהריים. זמן אישי.

16:00-19:00 לימודים ועבודה על פרויקטים. מפגשים קבוצתים. העשרה. טיולים וסיורים (בהתאם לצרכי היום)

19:00 ואילך: ארוחת ערב קלה, זמן אישי, פעילות בחירה, מוסיקה, מעגלים, תנועה, סרט... או כל מה שבא באותו יום. 

 

שבוע התלמדות מוגדר בין יום א' בצהריים ליום חמישי אחה"צ. העבודה והלימודים משולבים וכל יום יהיה שונה במקצת בהתאם לאופי הפרויקטים, מזג האוויר, סוג הלימודים, צרכי האתר וכדומה. שבת היא חופשית וניתן להתארגן לטיולים באזור, למנוחה באתר או לנסיעה. 

המגורים הם בלינת שטח באוהלים. עליכם להתארגן עם אוהלי טיולים טובים אשר עמידים לגשם סתוי אפשרי.  

מזון: עלות המזון אינה כלולה במחיר התוכנית. הדגש יהיה על רכישה משותפת משבוע לשבוע של מזון אורגני, מקומי ככל הניתן מקואופרטיבים וחקלאים אזוריים. נלמד טכניקות בישול ועיבוד מזון, הנבטה, אפייה ועוד. נשים דגש על חסכון באנרגיה ובמשאבים. תורנויות אוכל וניקיון מתבצעות ע"י כולם


עלות התוכנית:

כשחושבים על כסף בהקשר של פרמקלצ'ר יש לעיתים תחושת התנגדות. הרי אנחנו אמורים ללמוד וללמד איך להסתדר עם פחות.. במהלך השנים עשיתי ניסיונות שונים עם מודלים חלופיים לכסף אשר בעיקר מבוססים על ברטרים (סחר חליפין) של עבודה פיסית תמורת לימוד. זוהי הדרך המסורתית של התלמדות וכך אני בעיקר למדתי. התוכנית הנוכחית מנסה למצוא איזון בין עבודה מעשית- לימודית לבין לימודים בדרכים אחרות.

הארוחה המרכזית ברוב הימים תסופק ע"י מנחי הפרויקטים אשר איתם תתלמדו באותו היום. שאר המזון יירכש במשותף בהתאם לתקציב ולתפריט אשר יוחלט יחד עם הקבוצה.   

אם חושבים על עלויות ממוצעות של שכר דירה, מזון, תחבורה ולימודים במסגרות פורמליות יכולות ההוצאות החודשיות להגיע לאלפים רבים של שקלים ורובנו מוצאים עצמינו במירוץ מטורף סביב הזנב בכדי לסגור את החודש. התוכנית מציעה הפוגה זמנית מהמרוץ, והפנייה של משאבים אישיים לטובת התפתחות ממוקדת אשר יכולה להניב פירות רבים: יצירת מקורות פרנסה חדשים, קשרים, השתייכות לרשת חברתית וכלכלית חלופית הצומחת במהרה, התנסות בדרכי חיים חסכוניות בהוצאות ותביעת רגל אקולוגית ובעיקר..מתנה לעצמינו להתבונן, להיפתח וללמוד.

עלות התוכנית מבוססת על שילוב בין כיסוי הוצאות ההנחיה והארגון הבסיסיים, עבודה מעשית עם מנחי פרויקטים מעשיים, ותשורה (דאנה – ממסורות המזרח) אישית למורים אשר יעבירו תכנים ופעילויות לימודיות בהתאם ליכולת והרצון האישיים והקבוצתיים. נושא התשורה יורחב כחלק מהלימוד של יצירת כלכלה חדשה.

העלות הבסיסית לתכנית תקבע בהתאם לכמות המשתתפים ומידת העבודה אשר נעשה בשטח

עלות מזון משוערת: כ400 ש"ח לחודש. 

רצוי לקחת בחשבון כשיקול נוסף שעלות קורס פרמקלצ'ר בסיסי של מפגש בשבוע ללא מזון הוא בסביבות 2500 ₪. קורס פרמקלצ'ר בחו"ל עולה בממוצע 1000 דולר.  

 

למי מיועדת התוכנית?

אנחנו מחפשים אנשים רציניים (עד גבול מסויים...) בעלי:

 •    גמישות, יציבות, פתיחות ואחריות.
 •   יכולת לחיים בקהילה ועבודת צוות.
 •    מוטיבציה גבוהה ללמוד, לעבוד ולהתפתח.
 •    יכולת עבודה פיסית מוכחת בתנאים ומיומנויות שונות.
 •    מודעות סביבתית וחברתית ורצון לעבוד בתחומי האקולוגיה המעשית.
 •    חוש הומור חובה!!

 


  


 

Comments