GİBİ YAPANLAR yazıyor!

 

Mansur Zeyrek

 

TİYATROLAŞMAK

 

Son günlerde hangi gazeteyi açsak karşımıza Türkçe'ye yeni giren iki kelime ile karşılaşıyoruz: Malezyalaşmak, Malezyalaştırmak. Yani Malezya gibi olmak, Malezya'ya benzemek… Bu tartışmalar bir yana dursun acaba tiyatrolaşmak ya da tiyatrolaştırmak gibi konuda da tartışılabilir mi? Nedir tiyatrolaşmak? Bu tanımı yapabilmek için tiyatronun tanımını yapmakta yarar var. Çoğu kişi başkasından duymuştur tiyatro için “Hayatın aynasıdır” der ya da daha öznel bir tanımla; tiyatro hayata dair ne varsa paylaşmaktır insanlarla. Tiyatrolaşmak; hayatın aynası olmak, sevinci olmak, kederi olmak, bunları yansıtmak ve bütünleşmek...

 

Acaba ülkemiz tiyatrolaşmak adına ne kadar ileride? Ya da ülke büyüklerimiz tiyatrolaşmak adına başlarını ağrıtırlar mı? Neredeyse 84 yaşında bir devlet olacağız ve ülkemizde tiyatronun t'sini bile bilmeyen vatandaşlarımızın olması ne kadar acı. Sanatçıların ya da devlet büyüklerinin bu konuyla uğraşmaması ne kadar acı. Tiyatrolaşmak adına Turgay Tanülkü gibi insanlara ihtiyacımız var. Kendisi 20- 25 yıldır hapishanelerde mahkumlara tiyatro eğitimi vermiş. Şu ana kadar 11 hapishanede tiyatro eğitimi vermiş; kim bilir kaç insanın hayatını değiştirmiştir. Bence tiyatro işte burada anlamlaşır. Böyle insanlara saygı duymamak elde değil; hangimiz saygı duymaz ki.

 

Geçen sezon tiyatrolaşmak adına İstanbul şehir tiyatroları kısa bir süreliğine de olsa bilet fiyatlarında indirime gitti. Bu takdir edici bir davranış... Her ne kadar sahnedeki oyuncular izleyicilerin oyun izleme şeklinde hoşnut olmasalar da. Bu şu anlama geliyor: İstanbul'da herkes tiyatro ile bütünleşsin yani tiyatrolaşsın(her ne kadar maksat ayakları alışsın diye söylemler olsa da). Ama maalesef özel tiyatroların uyguladığı bilet fiyatları ülkemizde tiyatrolaşmak adına hoş olmayan bir durum. Bu sistemle sadece belli bir kesime hitap ediyorlar ve her ne kadar sahne de iyi bir tiyatral performans ortaya çıksa da durum itibariyle tiyatronun tanımından ve anlamından uzaklaştığını düşünüyorum.

 

Gel zaman git zaman herkes eskiyecek. Bu eskime esnasında tiyatrolaşma adına birazcık  bile ileri gidersek ne mutlu bize. En azından belki de tiyatronun tanımını yapmayan insan kendince bir tanım çıkartır. Ya da belki  tiyatronun t'sini bilmeyen insanların bu durumundan yakınanlar onlara tiyatronun t'sini öğretir.

 

Tiyatrolaşmak dileğiyle…

 

Mansur Zeyrek

30.09.2007

 

NOT BIRAKIN

ziyaretçi sayacı