GİBİ YAPANLAR yazıyor!

 

İdris BAYŞU 

 

TİYATRO MU, LAF  SALATASI MI?

 

Tiyatrocu olmak isteyen milyonlarca kişi var. Kimileri konservatuara, kimileri çeşitli kurslara, kimileri de okullardaki kulüplere girerek, bu hayalini adım adım gerçekleştirmeye çalışıyor. Günümüzde bunların dışında televizyon programları aracılığıyla yeteneklerini sergileyip bu hayalini gerçekleştirmek isteyenler de vardır.

 

Birkaç haftadır Show Tv’de yayınlanan ‘Güldür Bakalım’ adlı programı takip ediyorum. Oyuncular sırayla performanslarını sergiliyor, jüriler de onları izleyip değerlendiriyor. Oyuncu adaylarından tiyatral anlamda oyunculuk beklendiği ve oyuncu adaylarının tiyatral açıdan eleştrildikleri için bu programın tiyatro içerikli olduğunu görüyoruz. Programı izleyenler bilir; ama izlemeyenler için jürilerin kimlerden oluştuğunu söylemekte yarar var. Bunlar; Müjdat Gezen, Levent Kırca, Peker Açıkalın, Kadir Çöpdemir  ve Evrim Akın.

 

Programın  ilk haftasında yanılmıyorsam 12 oyuncu vardı. Her hafta bir oyuncu eleniyor. Program yaklaşık 4.5 saat sürüyor. Peki bu 4.5 saatte neler mi oluyor. Her oyuncu yaklaşık 5 dakikalık bir sürede performansını sergiliyor. Bunu hesapladığınızda tüm oyuncuların performansları toplam 70 dakika, yani 1 saat 10 dakikalık bir zaman alıyor. Peki geriye kalan 3 saat 20 dakikalık sürede neler oluyor. Siz kendiniz reklamlar için de bir süre çıkarın. Geriye kalan ‘Laf Salatası !’ Laf salatası diyorum çünkü zamanın çoğunu programın asıl amacı dışında kullanıyorlar. Birbirlerine takılıyorlar, oradan buradan konuşuyorlar, arada bir şarkı söylüyorlar, birbirine yastık atmalar ve geyik muhabbetleri. Tiyatrocular ya, işleri bu, geyik yapmak. Ama keşke sadece geyik yapmakla kalsalar. Espriler belki oyuna biraz renk katıyor, ama espriden ziyade birbirleriyle uğraşıyorlar. Biri bir şey söylüyor, konuşmasını bitirmeden diğeri araya giriyor, biraz daha öne çıkmak için farklı şeyler söylemeye çalışıyorlar. Bir anlamda magazin yapıyorlar aslında! İzleyiciler yarışmacıları unutmuş bunların şovunu izliyor. Yapımcı arkalardan ‘Bir an önce bunlar sussun da oyuncular gelsin.’ dermiş gibi el kol hareketleri yapıyor sonunda; onlar da programa devam ediyor. Çünkü programın zamanında bitmesi gerekir. Programın sunucusu Özgü Namal da jürileri susturmakta zorlanıyor. Bazen öyle bir an geliyor ki Özgü Namal ses tonunu yükselterek sıradaki oyuncuya geçmeyi hatırlatıyor. Bu arada oyuncu gelene kadar jüriler hala bir şeyler mırıldanıyor.

 

Bunlar reyting için mi bunları yapıyorlar bilmem ama ben bunları izlerken sıkılıyorum. Öyle ki son izlediğim hafta bir oyuncu performansını gösterdikten sonra ‘Nasıl olsa diğer oyuncu gelene kadar zaman var. Jüriler yine laf salatası yapacaklar.’ deyip odadan çıkıyorum, başka şeylerle uğraşıyorum.

 

Bu haftaya 7 oyuncu kaldı sanırım. Ama dikkatinizi çekeyim, sürede hala bir azalma yok. Program hemen hemen aynı saatte bitiyor. Ya bir konuk şarkıcı getiriyorlar ya da bir dans şovu gösteriyorlar. Bu da gösteriyor ki zamanı oyuncular değil, başka şeyler alıyor. Oyuncular performansını gösterdikten sonra jüriler bir iki cümleyle oyuncuların performanslarını değerlendiriyorlar. Geriye kalan dediğim gibi ‘Laf Salatası’.

 

Jüriden büyük tiyatro ustaları olan Müjdat Gezen ve Levent Kırca aynı zamanda beğendiğim tiyatroculardır. Ama böyle yapmalarına bir anlam veremiyorum.

 

Bakalım ‘laf salatası’ reyting getirecek mi? Ben 5 haftadır bu programın takipçisi olarak artık 4.5 saatlik zamanımı bu programa ayırmaktan vazgeçtim. Bu sürede çok daha iyi şeyler yapabilirim. Örneğin; bir şeyler karalayabilirim.

 

Bu programın amacı eğer yeni yetenekleri keşfetmekse, yeni tiyatrocuları öne çıkarmaksa neden jürilerin şovu öne çıkıyor. İnsanların 4.5 saat gibi bir zamanını alıyorlar. Halbuki bu programı 2 saatte de yapabilirlerdi.

 

İşte  Türkiye’de bir tiyatro(!) programı... Oyunculardan çok jüriler oynuyor, şov yapıyor. Bırakın biraz da gençler, yeni yetenekler oynasın, kendini göstersin! Siz geleceğiniz yere gelmişsiniz. Ondan sonra neden tiyatroya ilgisiz kalınıyor, neden kimse tiyatroya önem vermiyor diye yakınıyorsunuz!

 

Saygılarımla...                                                                               

 

İdris BAYŞU

25.08.2007

NOT BIRAKIN

Anasayfa

Ziyaretçi Sayacı