Саудівська Аравія

 
 
 
              1. Політична карта                             2. Фізична карта                                   3. Хіджаз                                            4. Асір 
 
Рис. 1, 2, 4. http://images.yandex.ua
   
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ      
 
      Королівство Саудівська Аравія (араб. Аль- Мамляка аль-Арабія ас-Саудія) - держава у Південно- Західній Азії. Займає 80 % площі Аравійського півострову. Омивається Перською затокою, Червоним і Аравійським морями. Межує із сімома країнами: Йорданією, Іраком, Кувейтом, Катаром, ОАЕ, Оманом, Єменом. Площа країни становить 2,15 млн. кв. км (14 місце у світі), що у три з половиною рази більше за площу України. Загальна протяжність кордонів 4431 км На півдні та південному сході кордон чітко не встановлений, не вирішені прикордонні питання з Єменом (кочові племена виступають проти демаркації кордонів). У 1996 році було проведено розділ нейтральної зони на межі з Кувейтом (5570 кв. км), , проте обидві країни продовжують спільно використовувати нафту та інші природні ресурси цього району.
       
 
 ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ
 
      За характером рельєфу більша частина країни представляє собою плато з висотами від 300-600 м на сході до 1520 м на заході. Паралельно узбережжю Червоного моря тягнуться гори Хіджаз (араб. "бар'єр") та Асір (араб. "складний") висотою 2500-3000 м (з найвищою точкою в межах країни г. Ет-Таіфа, 3353 м), які переходять у прибережну низовину Тіхама завширшки від 5 до 70 км Перевалів через Хіджаз мало, тому сполучення між внутрішніми районами Саудівської Аравії та узбережжям Червоного моря обмежено. Вздовж узбережжя Перської затоки простягається низовина Ель- Хаса завширшки до 150 км Морські береги здебільшого низькі, піщані.
 
      На заході країни на поверхню виходить фундамент давньої докембрійської платформи - Нубійсько-Аравійський щит, з ним повязані поклади залізних руд, хрома, міді, свинцю, цинка, олова, золота. На північному сході фундамент зникає під осадовим чохлом. Вздовж узбережжя Перської затоки тягнеться Месопатамський крайовий прогин, саме з ним повязані поклади нафти. Другим нафтогазоносним районом є синекліза (прогиб земної кори в межах платформи) Руб-ель-Халі. Поклади солі, гіпсу, глини, вапняку, граніту, мармуру.
 
      Розташована країна в межах тропічного кліматичного поясу. Середні температури січня вище + 100С, липня + 30+350С Влітку температура часто перевищує +50 0С, проте вночі у пустелі вона може опуститися до 00С. Рідко у горах випадає сніг, трапляються тумани. Кількість опадів становить близько 100 мм, випадають вони здебільшого взимку та навесні.  У горах до 400 мм опадів.
 
      Майже вся Саудівська Аравія - безстічна область без постійних водотоків, тимчасові водотоки (ваді) заповнюються водою лише після інтенсивних дощів. Основну роль у водопосточанні країни відіграють ґрунтові води, на які припадає 80 % води, що використовується. Особливо багато джерел у межах низовини Ель-Хаса на сході країни.
 
      Більша частина країни зайнята пустелями. Їх площа складає близько 1 млн. кв. км. Найбільша з них Руб-ель-Халі розташована на півдні і південному сході, її площа становить  777 тис. кв. км На півночі і в центрі розташовані піщані пустелі Великий Нефуд та Малий Нефуд (Дехна). У пустелях зустрічаються оази. В горах - ділянки саван. Ліси вкривають 1 % території.
     
      Ґрунти в країні пустельні, на півночі - субтропічні сіроземи, у зниженнях - солончаки й лучно-солончакові ґрунти.
     
      Рослинність здебільшого пустельна та напівпустельна. У піщаних пустелях ростуть білий саксаул та ведмежа колючка, у камянистих (гамадах) - лишайники, по річищам річок - тополі акації, на засолених ґрунтах - тамариск. У саванах Асіра - акації, дикі маслини, мигдаль. В оазах - фінікові пальми.
     
      Тваринний світ: антилопа, газель, вовк, гієна, лисиця феньок, каракал, дикий осел, онагр, заєць, майже зниклі орікси та нубійські горні козли. Багато гризунів й плазунів. Серед птахів - орли, грифи, соколи, жайворонки, голуби. У Чевоному морі та Перській затоці більше 2000 коралів.  
 

НАСЕЛЕННЯ

      Перший перепис населеня було проведено у 1974 році. На той час в країні нараховувалось близько 7 млн. чол. Населення швидко росте - 1-1,5 млн. за рік. За даними 2007 року його чисельність становила 27 млн. чол. За розрахунками фахівців ООН передбачувана кількість населення у 2050 році становитиме 54,7 млн. чол.

      Населення відрізняється молодістю. Середній вік мешканців країни становить 18,8 років. Люди віком до 14 років складають 43 % від загальної кількості населення, у віці 15-59 років - 52 %, 60 років і старше - 5 %. Середня тривалість життя 72,2 роки. Жінки становлять 45 % населення.

      90 % населення - араби, які зберегли племенну організацію (об'єднання арабських племен відбулось у VII ст.). Є вихідці з Індії, Пакистану, Індонезії, Філіппін, інших країн Азії, Африки, Європи та з США.  Іноземці живуть  в районах нафтовидобутку та у великих містах.

     Осідле населення - 95 %, бедуїни (кочові племена, які займаються скотарством) - 5 %. Міське населення становить 80 %. Найбільшими містами є столиця Ер-Ріяд (понад 4 млн.чол.), Джидда (близько 3 млн.чол.), Мекка (1,7 млн. чол.), Медина. (1 млн.).

      Середня густота населення 12,5 чол/км2, найбільша вона у великих містах (понад 1000 чол/км2), на схід і північ від Ер-Ріяда, в оазах.

     Релігія - іслам, близько 85-90 % сунніти, інші - шиїти. Живуть шиїти в основному на сході в Ель-Хасі.

 ГОСПОДАРСТВО КРАЇНИ

     Структура ВВП формується наступним чином: сільське господарство - 5,2 %, промисловість - 51,2 %, сфера послуг - 43,6 %. Галузі: гірничодобувна, нафтохімічна, металургія, харчова. 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

      Основу економіки складає складає експорт нафти (близько 10 % світового).  Країна має 25 % запасів всієї світової нафти, до того ж цей показник постійно збільшується завдяки розвідці нових родовищ. Основними районами нафтовидобутку є шельф Перської затоки та схід країни. Найбільшими родовищами є Гавар, Хурайс, Саффанія, Абкайк, Харсанія. Нафта транспортується танкерами, а також нафтопроводами від родовищ до портів Саудівської Аравії, Лівана (трансаравійський нафтопровід "Таплайн", 1720 км) та Бахрейна. Основний експорт іде в країни Південно-Східної та Східної Азії, наприклад, Китай, і в США.  

       Перший нафтопереробний завод було побудовано у 1945 році у місті Рас-Таннура на узбережжі Перської затоки. Більш широкого розвитку нафтопереробна промисловість набула з кінця 1960-х. Другим нафтопереробним заводом став завод у Джидді (1968 р.). Завод у районі Ер-Ріяда був зведений у 1975 році. 

      Зараз у Джидді виробляють мастила, Даммані - хімічні добрива, Абкайку - сірку.

      Контроль над родовищами нафти й газу, нафтопереробними заводами належить державній компанії Saudi Aramco, яка є найбільшим у світі виробником нафтопродуктів. Компанія була заснована у 1933 році, видобуває нафту з території 1,5 млн. кв. км, від Перської затоки до Червоного моря, їй належить 99 % нафтових запасів країни, тобто майже чверть світових запасів нафти. Штаб-квартира розташована в місті Дахран.

 

      Місцеве паливо використовують на теплових електростанціях. Що стосується атомної енергетики, то згідно із заявами політиків, - це справа не найближчого майбутнього. Проте в країні займаються розвитком альтернативної енергетики.

 

 

      "Саудовская Аравия приняла решение о создании исследовательского центра, который будет способствовать развитию альтернативной энергетики и передовых технологий. Исследования будут вестись в университет науки и техники имени короля Абдаллы в Джидде и будут нацелены на развитие альтернативной энергетической инфраструктуры. В целом сфера исследовательских программ в университете, оборудованном 14 самыми быстродействующими компьютерами в мире, будет охватывать направления от космоса до солнечной энергии. «Саудовская Аравия в будущем будет экспортировать столько же солнечной энергии, сколько нефти сейчас», - заявил министр нефтяной промышленности Саудовской Аравии Али ан-Наими. Он говорит, что королевство, энергетика которой примерно на 60% зависит от сырой нефти, планирует сделать солнечную энергетику основным источником энергии уже к 2014. Министр также сообщил, что университет будет проводить исследования в области экологии, включая использование водорослей для поглощения выбросов двуокиси углерода".

      Джерела: http://www.russarabbc.ru, World Tribune

 

       З 1970 року завод з опріснення води працює у Джидді.
 

      Ще в І тис. до н.е. мешканці Аравійського півострова видобували золото, срібло, мідь на родовищах, розташованих у 290 км від Джидди. У наш час ці родовища знову розробляються. У 1953 році було відкрито залізорудне родовище Wadi Sawawin.

     Металургійна промисловість представлена виробництвом сталевої арматури, різних видів прокату.

    
      Розвивається промисловість будівельних матеріалів: найбільші цементні заводи розташовані у Джидді, Даммані та Ер-Ріяді; скляний завод у Дахрані.
    
      Харчова промисловісь представлена більш ніж 2,5 тис. підприємств. Олійна та кондитерська промисловість розвивається у Мецці, виробництво овочевих консерв і соків - у  Джидді, фабрика томатної пасти побудована в Ер-Ріяді, обробка фініків - у Медині.
 
      Велике значення мають кустарні виробництва: найбільшими центрами шкіряного виробництва є Джидда та Мекка, ткацтва - Джидда. Підприємств з виробництва килимів, текстилю, швейних виробів та взуття нараховується близько 3,5 тисяч.
 
 СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
 
         Традиційним для Саудівської Аравії є вирощування фінікової пальми, розведенні овець, кіз та верблюдів.
      У країні нараховується близько 23 млн. дерев фінікової пальми, фініки є стратегічним продуктом харчування країни. Держава встановлює закупочні ціни, які є вигідними для виробників фініків, влада навіть сплачує грошову винагороду феллахам (селянам), які виростили нову пальму. Про повагу до цієї рослини говорить той факт, що на гербі країни зображено саме фінікову пальму.
      В останні десятиліття у сільському господарстві відбулись докорінні зміни, влада приділяє багато уваги розвитку цієї галузі, надає допомогу фермерам. Країна повністю забезпечує свої потреби у пшениці, фініках, овочах, багатьох фруктах, молочних продуктах, яйцях, курятині, рибі та креветках. Надлишки продукції експортуються, що є видатним досягненням для пустельної країни.  
 
 ТРАНСПОРТ
 

      Ще у 1950-х роках перевезення вантажів у межах країни здійснювалось здебільшого на верблюдах. У 1970-90-х рр. завдяки доходам від нафтовидобутку була побудована розгалуджена транспортна мережа.

       Найбільша автомагістраль йде від Даммана на узбережжі Перської затоки через Ер-Ріяд й Мекку до Джидди на узбережжі Червоного моря. У 1986 році побудовано 24-кілометрове шосе по греблі, яка з'єднує Саудівську Аравію і Бахрейн. Протяжність шляхів з твердим покриттям 44 104 км, ґрунтових 102 420

       Загальна протяжність залізниць близько 2000 км перша залізниця ройшла від Ер-Ріяду до Даммама на узбережжі Перської затоки (побудована у 1951 році компанією Aramco), потім до Ель-Джубайля; є гілка до Ель-Харджу (35,5 км)

      Розгалуджена мережа нафто- (6400 км) й газопроводів (2200 км), є нафтопродуктопровід (150 км). Великий нафтопровід - Трансаравійський, який з'єднує родовища Перської затоки з портами Червоного моря.

      Найбільші порти в Перській затоці: Дамман, Рас-Таннура, Ель-Хубар, Міна-Сауд; в Червоному морі: Джидда, Джизан, Янбу.  

      У країні працюють 27 аеропортів, з них три - міжнародні (у Ер-Ріяді, Джидді та Медині). Протягом найближчих років до категорії міжнародних планується включити й аеропорт у Медині, побудувати п'ять нових портів.

      У столиці - Ер-Ріяді розпочато будівництво наземного метро.

 
 
   ЕР-РІЯД
 
       Столиця Королівства Саудівська Аравія, центр провінції Ер-Ріяд (раніше Неджд). Назва міста rawdhaу у перекладі означає "місце садів і дерев", "сади". Дійсно, на вулицях саудівської столиці багато зелені, воно розташоване у родючій долині Ваді-Ханіфа  у місці злиття кількох річок (ваді).
 
      Точна дата заснування міста не відома. Воно вирісло на місці давнього торговельно-ремісничого поселення на перехресті караванних шляхів. Столицею Ер-Ріяд став після того, як у 1818 році було зруйновано першу столицю - Дірайях (відому з 1446 року), яка розміщувалась неподалік в оазі. Зараз руїни давньої столиці знаходяться в 30 км від центру Ер-Ріяда. Спочатку Ер-Ріяд був столицею області Неджд, емірами якої були Саудіди. У 1932 році, коли окремі князівства об'єднались у Королівство, а Абдель Азіз ібн Сауд з роду Саудідів став королем, Ер-Ріяд став столицею Королівства Саудівська Аравія. 
 
       Ер-Ріяд - одне із найжаркіших міст світу. Клімат тут тропічний пустельний. Середня температура січня +14,40С, липня +36,60С. Річна кількість опадів близько 100 мм, дощі йдуть взимку і навесні. Абсолютний максимум +480С, мінімум -0,50С.
      
                   
 
                   www.bogoslov.ru                                Висота над рівнем моря близько 600 м
 
                                                                           До середини ХХ століття Ер-Ріяд був  невеликим (близько 150 тис. чол.) східним містом із лабіринтами вузьких вулочок з глинобитними будинками. Після відкриття нафтових родовищ місто почало стрімко рости (до того ж у районі міста були знайдені джерела підземної води). Із Джидди сюди були переведені державні установи. Було знесено цілі квартали, а на їх місці побудовано широкі вулиці з сучасними будинками.
      Зазвичай будівлі міста мають 8 поверхів, проте є й хмарочоси.
      У місті знаходиться найвища будівля країни - хмарочос "Королівство" (Kingdom Centre). Будівництво "Королівства" тривало з 1999 року  по 2002 рік. Висота хмарочосу становить 302 м (47 поверх). Його визнано кращим хмарочосом 2002 року. Будівля входить у 50 найвищих у світі (48 місце).  Архітектурний проект був розроблений американською компанією Ellerbe Becket. Вартість будівництва - 458 млн. дол. 
       Першим хмарочосом країни був Ай Файзалія (Al Faisalah) (267 м, 38 поверхів), будівництво якого завершилось у 2000 році. Башта Ай Файзалія була побудована за проектом відомого британського архітектора Нормана Фостера, лауреата  Імператорської та Притцкеровської (аналог Нобелівської в архітектурі) премій, якому королева Великої Британії надала титул барона. 
 
      Серед відомих споруд столиці: Історичний центр короля Абдель Азіза (до нього входить королівський палац  Мурабба), палац емірів з родини Саудидів, фортеця Масмак, Музей археології та етнографії, Центр дослідження і вивчення ісламу імені короля Фейсала (колекція ісламського мистецтва, давніх книжок, рукописів), Університетський музей короля Сауда. Багато мечетей. Ер-Ріяд відомий також королівськими конюшнями та своїм базаром. Є зоопарк, найкращий на Аравійському півострові. А аеропорт міста обслуговує близько 15 млн. пасажирів на рік.
 
У місті знаходиться університет, військова академія, технічний інститут.
 
Промисловість міста орієнтується в основному на нафтовидобуток та нафтопереробку. Значного розвитку набули харчова та цементна промисловість, поширені традиційні ремесла (див. розділ "Промисловість").
                                
Фортеця Масмак                                                                              
www.wordtravels.com                                 
                                                                                                 

   ДЖИДДА

 
 
       Джидда - друге за чисельністю місто Саудівської Аравії, провідний промисловий цент, найбільший порт Червоного моря. Як порт Джидда торгує з Китаєм, та приймає паломників, які прямують у Мекку. 
 
      Місто було засновано близько 500 р. до н. е. як рибальське поселення племенами, що прийшли з Ємену.  Проте дані археологічних досліджень говорять, що люди жили на цьому місці і раніше.  Широко відоме місто з 647 р., коли Джидда стала портом для прийняття паломників до Мекки та центром Хіджазу.  Свого часу місто відвідали Олександр Македонський, арабський Мандрівник Ібн Батутта. 
     
      Щодо походження назви, існує декілька припущень: вона пішла від імені вождя племен, що прийшли сюди з півдня або від арабського "бабуся".
       Клімат міста спекотний. Взимку температура коливається від +150С вночі до +250С вдень, влітку від +300С до +400С відповідно. Найнижча температура спостерігалась взимку 1995 року -
+ 30С.
 
 
      Джидда - багатонаціональне місто.  
       Стара частина - район Ель-Балад була заснована у 5 ст. до н.е. Зараз він відреставроаний, будинки належать в основному старим кланам, але вони відкриті для туристів і за місцевими законами їх неможна переробляти, щоб зберегти зовнішній вигляд міста.
      Ель-Балад не є районом-памятником, з усіх боків він оточений сучасними кварталами з офісними та торгівельними комплексами.
      
      Місто відоме своїми хмарочосами: телевежа Джидди (250 м, 1999 р.), Національний комерційний банк (235 м, 27 поверхів, 1987 р.), Ісламський банк розвитку (210 м, 23 поверхи, 1975 р.), Муніципалітет Джидди (183 м, 20 поверхів, 1987 р.). 
      Найближчими роками саме у Джидді планується побудувати найвищий хмарочос світу заввишки в милю (1,6 км), який буде нагадувати свічку. Немає сумнівів, що економічний стан країни дозволить це зробити, проблеми будуть швидше інженерного плану. За попередніми розрахунками будівництво "свічки" обійдеться у 10 мільярдів доларів.
     
      Серед визначних місць Джидди: Музей муніціпалітету з великою експозицією присвяченою історії міста; Музей Джидди з великою колекцією з археології та етнографії;  Музей Абдель Рауфа Хасана Халіла, який розміщує на своїй території десятки художніх виставок різних напрямків.  
      
      А ще у місті дії найвищий у світі фонтан короля Фадха, розташований біля палацу Ель-Салам. Він викидає воду на висоту 312 метрів за допомогою двох велетенських насосів. Загальна вага води, яка постійно "висить" над  фонтаном 18,8 т Проте він досі не занесений до рекордів гниги Гінессу. Офіційно найвищим вважається фонтан у Аризоні (США), висота якого 171,2 м Фонтан та його комунікації контролюються компютерною системою. Створила це диво саудівська компанія SETE Technical Services.
     
      Саме у Джидді за легендою похована Єва, саме та Єва, яка є праматір'ю людства. До речі, звідси і назва, пов'язана зі словом "бабуся".
     
      Джидда - місто ринків і статуй. Тут знаходяться як традиційні східні ринки - "сук", так і сучасні торгівельні центри. Проводяться численні виставки. Щодо статуй, то їх у місті близько 400, хоча цей вид мистецтва не є традиційним  для мусульманської країни.
     
      Промисловість: нафтопереробка, нафтохімія, будівельних матеріалів (цементний завод, виробництво цегли, обробка мармуру), легка (взуттєва, шкіряна), меблева, харчова. (див. розділ "Промисловість"). 

МЕККА

    Мекка - місто розташоване на заході Саудівської Аравії у невеликій долині, де раніше протікала річка Уаді, на межі між гірським Хіджазом та Тіхамою, приблизно у 75 км від Червоного моря та 72 км від Джидди. Центр провінції Хіджаз.

      Місцевість ця дуже спекотна та посушлива. Середні зимові температури становлять +18+190С, літні +370С (чевень, серпень) до +400С (липень). Кількість опадів близько 60 мм за рік, випадають вони взимку. За таких природних умов ця територія ніколи не визначалась розвитком рослинництва або навіть тваринництва, проте місцевість, захищена пустелями та горами, виявилась достатньо захищеною для заснування тут торгівельного  поселення. Саме через Мекку проходили караванні   шляхи в Південну Аравію, Іран, Сірію, до узбережжя Середземного моря. А ще саме сюди йшли паломники, бо саме у Мецці знаходяться мусульманські святині , що також стимулювало розвиток торгівлі.  

      Арабською мовою назва міста читається як "Макка" або "Макка ал-Муккаррама", що означає "Свята Мека". Арабські святині тут з'явились ще до появи іслама. Серед арабів було поширене язичництво, у тому числі поклоніння каменям, багато з яких приносили у Мекку на ярмарки, іноді їх залишали у храмі Кааба - будівлі кубічної форми у центрі міста. Отже, до того як стати мусульманською святинею, Кааба була центром ідолопоклоніння на Аравійському півострові. Вже до 5 століття навколо та на стінах споруди були численні ідоли.

      У релігійний центр ісламу місто перетворилось у 630 р., коли мусульмани Медини на чолі з пророком Мухаммедом, який народився саме у Мецці (570 р.), увійшли в місто, яке здалося без бою. З тих часів Кааба стала мусульманською святинею, а мусульмани почали молитися у бік Мекки. В ісламі існує поняття Кібла - напрямок на Мекку, точніше на Каабу, якого дотримуються під час молитви й відправлення ритуалів.

      Не лише Мекка, а й її околиці є священою територією: тут заборонені війни, вирубка дерев, вбивство тварин (лише за необхідністю для харчування).

      Точна дата заснування міста не відома. Вперше воно згадується у Птолемея (ІІ ст.) як Макораба.

       Усі вулиці міста ведуть до центральної площі, на якій знаходиться мечеть Месджид-ель-Гарам (Заповідна), здатна вмістити одночасно 700 тис. чоловік. Сучасного вигляду вона набула у 1570 році (перша мечеть навколо Кааби виникла у 638 році). Мечеть представляє собою низку низьких споруд, які утворюють чотирикутний двір, оточений колонами та мінаретами. Посеред цього двору знаходиться Кааба, вкрита чорною шовковою тканиною. Кааба - земний будинок Аллаха, навколо неї літаютья янголи, саме від дмухання їх крил хитається матерія на храмі. На висоті людського зросту у стіну Кааби вмонтований таємничий чорний камінь - аероліт. Пілігрими прикладаються до нього і вірять, що у судний день камінь заговорить та назве усіх вірних Аллахові.

      У мечеті Гарам знаходиться і священе джерело Зам-зам.

    Згідно із законодавством країни немусульманам знаходитися у місті неможна. Проте історія знає винятки: першим християнином, який відвідав Мекку був італійський мандрівник Людовико де Вертема (1503 р.); у ХІХ столітті тут побував англійський мандрівник та перекладач Ричард Френсіс Бертон, який здіснив хадж з Афганістану під вигаданим ім'ям.

      Детальніше про хадж можна прочитати  на підсторінці "Ще про арабський світ та Саудівську Аравію" (див. нижче).

 МЕДИНА

      

      Місто в Хіджазі, центр області Медина, другий релігійний центр мусульман поряд із Меккою. Знаходиться у 193 км від Червоного моря та 485 км від Мекки.

      Клімат сухий і спекотний. Середня температура липня +300С, січня +10+200С.

      Середня висота над рівнем моря 600 м     

      Точна дата заснування міста невідома. У давнину воно носило назву Ясріб (Ятріб). У 622 році до Медини з Мекки переселився засновник ісламу Мухаммед і створв першу у світі мусульманську спільноту. Саме після цього місто отримало назву Медина (від арабського "мадина" - місто, скорочено від "Мадина-ен-Набі" - "Місто пророка").

      Місто було столицею Арабського халіфату (632-656 рр.), знаходилось під владою египетських династій, а після завоювання Єгипту турками - у складі Османської імперії (1517-1919 рр.), у період 1919-1924 р. - у королівстві Хіджаз, з 1924 по 1932 - у складі Хіджазу, Неджу й приєднаних областей (з 1932 року - Саудівська Аравія).

      Значення Медини як релігійного центру зумовлено тим, що саме в цьому місті знаходиться гробниця пророка Мухаммеда, його доньки Фатіми та Омара - другого халіфа Арабського халіфату (у мечеті Пророка). Мечеть Пророка (інші назви "купол Пророка", "зелений купол") була побудована поряд із будинком Мухаммеда, а пізніше будинок став частиною самої мечеті. Саме під зеленим куполом знаходиться гробниця Мухаммеда, вважається, що тут знаходився його будинок.

      У місті знаходиться і перша мусульманська мечеть Куба  (Каба). Засновником мечеті вважається сам Мухаммед (622 р.). Мечеть неодноразово перебудовувалась, останнього разу у 1984 році.

      Медина, як і Мекка, також зачинена для немусульман. Але заборона стосується в основному центральної частини міста, на території аеропоту та в готелях знаходження немусульман не обмежено.

 Державний прапор
 
Червоне море
 
 Червоне море
 
 Пустеля Руб-ель-Халі
Тамариск
   foto.mail.ru  
 
Фінікова пальма 
 
  Мекка
 
 Салам парк в Ер-Ріяді
 
 
Джидда - найбільший промисловий цент і порт країни 
 
 Штаб-квартира Saudi Aramco у Дахрані
 
 Видобуток нафти
  
Ювелірні прикраси дорожчають

www.nm2000.kz

Ер-Ріяд - столиця країни
wikipedia.org.ru
 
Саудівський танкер   Sirius Star,
був захоплений піратами за 16 хвилин в Аравійському морі 
15 листопада 2008 року. Перевозив вантаж нафти вартістю 100 млн. доларів. 
 
korrespondent.net 
  
Схема залізниць
(на 2008 р.)
 
 
Аеропорт у Джидді
  
Дірайях, руїни
 
Абдель Азіз ібн Сауд
або Абдель Азіз ІІ, засновник і перший король Саудівської Аравії, емір Неджда, король Хіджаза.
 
 
Хмарочос "Королівство" ,
Ер-Ріяд
 
Хмарочос
Ай Файзалія, Ер-Ріяд 
ru.wikipedia.org 
 
 
     Палац  Мурабба, Ер-Ріяд
      ww.wordtravels.com  
 
 Ер-Ріяд, сади апокаліпсіса
 
 Муніципалітет Джидди
dic.academic.ru 
 
Ісламський банк розвитку 
 dic.academic.ru 
 Фонтан короля Фадха 
 
 
Джидда
 
 
 
 
Мекка
 
 Храм Кааба - земний будинок Аллаха, Мекка
 
 
Мекка
 

 Медина
           
Медина, мечеть Пророка: зелений купол, поряд менший білий або срібний купол
 
Медина
 
 
 
У пустелі біля Медини після дощу виросли гриби
 
(більше інформації на підсторінці "Ще про Саудівську Аравію та арабський світ" 
(див. нижче)