O nás

CO JE TO GAMELAN?

Gamelan je sestava tradičních hudebních nástrojů, které jsou typické pro indonéské ostrovy Jáva a Bali. Gamelan, o kterém je zde řeč, je gamelan javánský, konkrétně z oblasti Surakarta (Solo).

JAK VYPADÁ JAVÁNSKÝ GAMELAN?

Hudební nástroje tradičního javánského orchestru gamelanu jsou vyrobeny ručně. Hlavním materiálem je většinou bronz, někdy mosaz či železo. Tyto kovové nástroje jsou umístěny na dřevěných podstavách či břevnech, které jsou zdobeny bohatou řezbou.

Naprostá většina gamelanových nástrojů jsou idiofony, tj. nástroje samozvučící, na které se tluče příslušnými paličkami. Název gamelan je totiž odvozen od slovesa "ngamel", což znamená tlouci kladívkem. První skupinou jsou idiofony kulaté, mezi ně patří gongy či nástroje gongu podobné - gong, kempul, kenong, kethuk, kempyang, bonang. Druhou skupinou jsou idiofony hranaté připomínající kovové xylofony - gender, demung, saron a saron penerus. Pak je tu ještě dřevěný xylofon gambang.

Dále jsou v gamelanu zastoupeny membranofony neboli bubny, které se nazývají kendhangy. Bubny jsou soudkovité a dvouhlavé, ve třech velikostech - velký (kendhang gedhe), střední (kendhang ciblon) a malý (kendhang ketipung).

Mezi strunné nástroje, tj. chordofony patří dvoustrunné bezpražcové skřipky rebab a velká a malá citera calempung a siter.

Gamelan také někdy doplňuje dechový nástroj, tj. aerofon - bambusová podélná flétna suling.

Seznam hudebních nástrojů gamelanu s obrázky naleznetezde.

Ke gamelanu samozřejmě patří i ženský a mužský zpěv - sindhen a gerong.

LADĚNÍ GAMELANU

Ladění se nazývá laras. Rozlišují se dva druhy ladění: laras slendro a laras pelog. Slendro odpovídá rovnoměrné pentatonice a používá tóny označené 1 2 3 5 a 6. Pelog je stupnice sedmitónová a intervaly mezi tóny 1 2 3 4 5 6 a 7 jsou různě velké.

GAMELAN V ČESKÉ REPUBLICE

V České republice jsou dva gamelany. První je výstavním exponátem Národního muzea a druhý je majetkem Indonéské ambasády.

Indonéská ambasáda průběžně zve učitele gamelanu a vypisuje tak zájmové kurzy pro veřejnost. Příležitostně při výuce gamelanu vypomáhají absolventi stipendijního studia gamelanu v rámci programu Darmasiswa. Od roku 2004 vedla gamelanové kurzy již řada lidí: Chris Stones (VB, guru), Sumiyanto (Jáva, guru), Luděk Felcan (ČR, absolvent Darmasiswa), Ketut Sukayana (Bali, guru), Naharti (Jáva/Německo, guru), Markéta Tesařová (ČR/absolvent Darmasiswa).

Současným vyučujícím gamelanu je Jan Mrázek (ČR/Singapur, profesor hudby na univerzitě v Singapuru)

KDO SE MŮŽE UČIT HRÁT NA GAMELAN?

Na gamelan může hrát každý, i začátečník. Není nutná znalost not nebo schopnost hrát na hudební nástroj. Podmínkou je pouze ochota docházet na zkoušku dvakrát týdně (rozvrh zkoušek zde)a zaplacení symbolického měsíčního poplatku.
Gamelan Praha