סיכומים‏ > ‏

סיכום לב וכלי דם אנטומיה

מרכיבי המערכת - דם (הנוזל), כלי הדם (הצנרת), והלב (המשאבה). התפקידים של מערכת הלב וכלי הדם הם העברת חמצן, הוצאת פחמן דו חמצני, ויסות חום הגוף, סילוק חומרי פסולת, העברת חומרים חיוניים לתאים,העברת הורמונים, תפקיד חיסוני. 
נפח הדם באדם מבוגר הוא כ-4-5 ליטרים. מרכיבי הדם הם פסלמה נוזל הדם מהווה כ- 55% מנפח הדם ומורכב מ90% מים, תפקידיה של הפלסה שמירה על טמפרטורה ומאזן חמוצה-בסיס תקינים, הובלת גורמי קרישה, הובלת גזים, מאפשרת תנועה של מרכיבי הדם. והמטוקריט תאי הדם מהווים כ- 45% מנפח הדם. סוגי התאים בדם הם:
 • כדוריות דם האדומות נקראות אריטרוציטים - התפקיד העיקרי שלהם הוא הובלת חמצן ופחמן דו חמצני, מכילות המוגלובין (במצב תקין, נקשר החמצן להמוגלובין בעזרת ברזל), מעניקות לדם את צבעו האדום.
 • כדוריות הדם הלבנות נקראות לאוקוציטים - התפקיד שלהם הוא מערכבת החיסון של גופנו יש ביכולתם לצאת מכלי הדם ולנוע נגד כיוון הזרימה ולשנות צורה.
 • טסיות הדם נקראות תרומבוציטים - הינן שברי תאים שמקורם בתא ענק, כשיש פציעה/קרע בכלי הדם הטסיות נצמדות זו לזו ואל כלי הדם הפגוע ואוטמות את המקום באמצעות שפעול מערכת הקרישה (אגריגציה). בסופו של התהליך נוצר קריש דם.
כלי הדם מתחלקים ל-3 סוגים:
 • עורק Artery - כלי דם בעל 3 שכבות, השכבה האמצעית היא שריר. עורק תמיד יוצא מהלב!
 • וריד Vein - כלי דם בעל שלוש שכבות, שכבת השריר דקה מזו של העורק. כמו כן, בתוכו מסתמים חד כיוונים. הורידים מנקזים את הדם אל הלב!
 • נים Capillary - כלי הדם הקטן ביותר. מורכב משכבה חד תאית של אנדוטל.
את העורקים והוריד המרכזיים אפשר לראות במילון מושגים

העורקים העיקריים הם - אבי העורקים Aaorta - העורק הראשון היוצא ישירות מהלב וממנו מתפצלים שאר העורקים. קרוטידים Carotid - שני עורקים (ימין ושמאל) היוצאים ישירות מקשת אבי העורקים, מובילים דם למוח.
הרדיאלי, האולינרי, והברכיאלי - שלושה עורקים העוברים לאורך היד. הפמורלי - עורק הירך, עורק גדול מאוד.
הורידים העיקריים הם - וריד נבוב עליון/ תחתון Sup/inf Vena Cava - ורידים המתחברים ישירות ללב. כל הורידים בגוף מתנקזים אליהם. ג'וגולריס Jugular - ורידי הצוואר המנקזים את הדם מהראש חזרה ללב.

הלב הינו איבר שרירי המשמש כמשאבת הדם גודלו כגודל אגרוף ומשקלו נע בין 300 ל- 400 גרם.
מיקום הלב הינו במרכז בית החזה מאחורי הסטרנום עם נטייה קלה שמאלה נמצא בתוך המדיאסטנום (חלל בית החזה) בין צלעות 2 - 6. 
ללב יש 4 שכבות (מהחוץ פנימה) - פריקרד - קרום/כיס הלב.  אפיקרד - השכבה החיצונית. מיוקרד - שכבת השריר. אנדוקרד - השכבה הפנימית.

הלב מתחלק ל-2 לאורך ו-2 לרוחב. 
החלוקה לאורך לב ימין ולב שמאל. הדם בלב ימין עשיר בפחמן דו חמצני. והדם בלב שמאל עשיר בחמצן
החלוקה לרוחב - עליות וחדרים. העליות Atrium - החלק הקטן יותר של הלב. החדרים Ventricle החלק הגדול יותר של הלב. חדר שמאל הואבעל שכבת שריר עבה. הדם ניכנס לעליות ויוצא מהחדרים.
דרכי הפעולה של הלב הם 2 דרכים הפועלות בסנכרון:
 • מכאנית - כיווץ והרפיה. כיווץ הלב נקראת סיסטולה בכל כיווץ נדחף הדם החוצה מהלב הרפיית הלב נקראת דיאסטולה. בזמן ההרפייה נשאב דם ללב.
 • חשמלית - פעילות חשמלית הנוצרת באמצעות קוצבי הלב, אופיינית לתאי שריר הלב בלבד. מערכת ההולכה מתחלקת ל 2 קוצבי הלב ולסיבי הולכה:
  • הקוצב הראשי SA Node - נקרא גם סינוס באדם בריא מקורו של הדחף החשמלי הוא בסינוס.
  • הקוצב המשני AV Node - הזרם עובר מהסינוס ל-AV. הAV מעכב את הזרם למשך 0.12 שניות ובכך מאפשר את כיווץ העליות ולאחר מכן כיווץ של החדרים
  • סיבי הולכה - Bundle of His -> RBB/LBB -> Purkinje 
לאחר ההשהיה בAV ממשיך הזרם החשמלי ל Bundle of HIS שהוא נמצא בין שני החדרים ומשם זה ממשיך ל Right/Left Bundle Branch צרור הולכה ימין/שמאל ומשם לPurkinje שהוא מפזר את הזרם החשמלי לכל חלקי הלב.
יש לזכור שפעילות חשמלית גורמת לפעילות מכאנית לא תיתכן פעילות מכאנית ללא פעילות חשמלית, אך תיתכן פעילות חשמלית ללא פעילות מכאנית.

מסתמים Valves - תפקיד המסתמים הוא לאפשר זרימת דם חד כיוונית. קיימים שני סוגים עיקריים של מסתמים:
 • בין העליות לחדרים - תפקידם למנוע חזרה של דם מהחדר לעלייה בזמן כיווץ החדרים
  • מסתם מיטארלי Mitral - דו צניפי. נמצא בין עלייה שמאלית לחדר שמאלי
  • מסתם טריקוספידלי Tricuspid - תלת צניפי. נמצא בין עלייה ימינית לחדר ימין
 • בין החדרים לכלי הדם - תפקידם למנוע חזרה של דם מהעורקים (ראתי / אבי העורקים) אל החדרים.
  • מסתם אאורטלי - נמצא בין חדר שמאל לאבי העורקים
  • מסתם פולמונרי - נמצא בין חדר ימין לעורק הריאה
מערכת הדם הינה מערכת סגורה. הדם זורם במערכת בשני מסלולים המשולבים זה בזה - מחזור הדם הגדול - בין הלב ושאר הגוף, ומחזור הדם הקטן - בין הלב והריאות. מחזור הדם תמיד יתחיל בחדר וייגמר בעלייה.
קצב הלב הוא מספר הפעמים בו הלב פועם בדקה. קצב לב תקין במבוגר הוא 60-100 פעימות בדקה. קצב הלב משתנה בהתאם לתפוקת הלב הנדרשת.
דופק מבטא את התכווצות והתרחבות קצבית של עורק באמצעות הזרמת דם ע"י החדר השמאלי. באמצעות דופק ניתן לבדוק את מספר הפעימות הלב בדקה כלומר את קצב הלב. בדיקת דופק תעשה בעורק הרדיאלי .
לחץ דם הינו לחץ שמפעיל הדם על דפנות כלי הדם. המונח לחץ דם מתייחס ללחץ דם עורקי אלא אם כן צוין אחרת. לחץ דם = תנגודת כלי הדם X תפוקת הלב. יש שני ערכים ללחץ דם סיסטולי ודיאסטולי.
הערכים התקינית במבוגר הם: סיסטולי 90-140mmHg ודיאסטולי 60-90mmHg .  לחץ הדם נמדד בעורק הברכיאלי בגלל שבעורק זה הלחץ דומה ביותר לזה של הלחץ בו הדם יוצא מהלב.
תפוקת הלב היא כמות הדם הנדחף מהלב במשך דקה. נפח פעימה כ - 70 סמ"ק. תפוקת הלב = נפח פעימה X מספר פעימות בדקה.

כלי דם קורונריים (כליליים)כל איבירי הגוף זקוקים לאספקה קבועה של דם, העורקים הקורונריים מספקים דם לשריר הלב. מוצאם מאבי העורקים ומתנקזים לעלייה ימין.

Comments