Kalendár podujatí


 Ples basketbalistov Trnava  
 
        19. Januára sa Folklórna skupina predstavila na prvom reprezentačnom plese basketbalistov Slávie Trnava v hoteli Holiday Inn v Trnave. Predstavili sme sa kyticou piesní a tancami z Cífera a na záver sme vykrútili účastníkov plesu :) 

    

        Zopár fotografií nájdete aj v našej fotogalérii. 


  R O K    2 0 1 7                   

 Tradičné vianočné trhy Cífer 2017  

        Ďaľší ročník Cíferských vianočných trhov sa uskutočnil 16.Decembra 2017. Folklórna skupina vo svojom stánku ponúkala tradičnú zázvorovicu, mastný chlieb s cibuľou a TRHANEC-šmor (po cífersky).


        Zvyšné fotografie si môžete prezreieť vo fotogalerii :)


 Mikuláš opäť v Cíferi 

        Tradičné podujatie Folklórnej skupiny v predvianočnom období Mikuláš so sprievodom navštívil 30 detí v Cíferi. Zúčastnilo sa ho 13 členov FSk. 


        Zopár fotiek najdete vo fotogalérii. 


 Folklórny deň v Telnici 
 
        Folklórna skupina vystúpila dňa 19.8.2017 v družobnej  obci Telnice na Morave v rámci Folklórneho dňa. 

        V plejáde folklórnych kolektívov z Moravy sme sa prezentovali s piesňami a tancami z Cífera. Podujatia sa zúčastnili aj občania z Cífera. Atmosféra bola veľmi priateľská, motivujúca  a srdečná. Organizátori sa o účastníkov veľmi dobre postarali. 

        Zaujímavosťou podujatia bola účasť starostu v cíferskom kroji, ktorý sa tým vyrovnal telnickému starostovi. Všetci usúdili, že mu kroj veľmi svedčal.

     

        Mnoho ďaľších fotografií najdete v našej fotogalérii. 


 Galantské trhy 2017 
    
        Vystúpenia pokračovali aj v mesiaci August. 10.8.2017 sme boli pozvaní na Galantské trhy, kde sa FSk predstavila folklórnym pásmom ,,Už sme žitko zežali´´, ktoré sa stretlo s veľkým ohlasom u divákov. 


        Viac fotografií z tohto podujatia si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

 Folklórny deň v Abraháme 

        29. júla sa uskutočnil Folklórny deň v Abraháme, ktorý organizovalo združenie Mikroregiónu 11, do ktorého patrí i obec Cífer. 

        Zúčastnili sa ho folklórne a spevácke skupiny zo všetkých obcí mikroregiónu. FSk Cífer sa predstavila s kyticou piesní a tancov z Cífera. 


            Zopár fotografií z nášho vystúpenia si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
      
  
 Folklórny festival Dobrá Voda 

        FSk Cífer sa zúčastnila 1. júla 2017 na Dobrovodských folklórnych slávnostiach. Vystúpenie sa uskutočnilo v dvoch častiach. V prvej časti bolo začepčenie nevesty a druhá časť pozostávala z kytice piesní a tancov z Cífera. Vystúpenia sa zúčastnilo 25 členov.         Zostávajúce forografie si môžeťe prezrieť v našej fotogalérii.


 MFF Myjava 2017  


        V sobotu 17. júna 2017 sa členovia FSk Cífer zúčastnili na Medzinárodnom folklórnom festivale na Myjave. Doobeda sa zúčastnili sprievodu centrom mesta Myjava, ktorý vyvrcholil na miestnom námestí malým vystúpením každej zo skupín. Členovia účinkovali vo folklórnom pásme ´´Dole dole moj vineček zelený´´ spolu s FSk Podhoranka z Kočína-Lančára, FS Trnafčan z Trnavy, FidliCanti z Horných Orešian, DH Verešvaranka z Červeníka a Ozefa Omčkech z Krakovian.    
        
        Členovia folklórnej skupiny prispeli do pásma v úvode pozývaním svadobčanov, svadobnými  sprievodmi a začepčením nevesty. Vystúpenie vysielala naživo aj televízna stanica NOE. 

        Vo večerných hodinách vystúpila FSk v areáli festivalu kyticou piesní a tancov.


        Ďalšie fotografie folklórneho festivalu si môžete pozrieť v našej fotogalérii. 


 Stavanie májov 2017 

        I tohtoročné stavanie mája sa nieslo v znamení dobrej nálady, pestrého programu a slnečného počasia. Fsk Cífer sa zúčastnila na stavaní májov nielen v centre obce Cífer, ale i v miestnej časti Jarná. Predstavili sa kyticou piesní a tancov.


        Ďalšie fotografie zo stavania májov si môžete pozrieť v našej fotogalérii. 


 Veľkonočné vystúpenie City Aréna

        Vrámci veľkonočných farmárskych trhov v City Aréne v Trnave dňa 13.4.2017 vystúpila Folklórna skupina Cífer z Cífera kyticou piesní a tancov, a tým spríjemnila pobyt návštevníkom tohto obchodného centra. Zúčastnilo sa ho 17 členov Fsk. Hudobný sprievod zabezpečili na harmonike Janko Januška a na heligónke Milan Backa.         Ďalšie fotografie z vystúpenia si môžete pozrieť v našej fotogalérii. 


 Party 21.storočia - Bratislavský hrad 2017

        Slávnostnou vernisážou v Galérii Národnej rady Slovenskej republiky na Bratislavskom hrade  vyvrcholil 1.apríla 2017 dvojročný projekt dvojice mladých a talentovaných fotografov Ľubomíra Saba a Zuzany Sénášiovej. Pokúsili sa verne vystihnúť históriu a zmapovať tradičné svadobné party a vence zo všetkých kútov Slovenska.

        Party prezentovali úspešné mladé slobodné ženy – modelky, missky, herečky, speváčky zo Slovenska v reálnej podobe. Umelecky nafotené fotografie boli dotvorené ručne maľovanými ornamentami na tvár. Vytlačené fotografie boli technikou akrylovej maľby prenesené na plátno, a tak vznikli obrazy vychádzajúce z ľudových prvkov jednotlivých dedín a regiónov zmapovaných 33 párt. Odbornou konzultantkou bola etnologička Katarína Chabrečeková. 

        Na výstave bola prezentovaná aj cíferská parta, ktorú priniesli a miss 2015 Luciu Strakovú obliekli do svadobného kroja Emília Bachratá a Amália Krištofovičová z FS Cífer. Party boli premiérovo prezentované v Bruseli v novembri a v decembri 2016. 


        Miesta nasledujúcich výstav:

        Výstava na Bratislavskom hrade bude trvať od 1. do 17. Apríla 2017

        V máji 2017 – Bratislava – International fasion night

        New York – September 2017

        Praha – Slovenský inštitút – Marce 2018

        S týmito partami 21.storočia sa budete môcť stretnúť na folklórnych festivaloch: Východná, Detva a Hrušov.

        Zopár fotografií z výstavy si môžete prezrieť v našej fotogalérii. 


 Fašiangové slávnosti 2017

        Už štvrtý rok folklórna skupina dodržiava stáročné fašiangové zvyky v obci - sprievodom masiek ulicami. Tento rok nadviazal na pochovávanie basy, ktoré pripravilo Cíferské ochotnícke divadlo, i keď tento zvyk nebol v minulosti v Cíferi zaužívaný.
    
        Jubilejný piaty ročník by sme chceli, aby sa na fašiangovom sprievode zúčastnili i divadelníci a záujemcovia z radov obyvateľov. Vítaný je každý.          Ďalšie fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii (FOTO: členovia FsK, Oto Šmičko)

 Smútočný oznam

        Dňa 30.decembra 2016 zomrel jeden zo zakladateľov a prvých členov Folklórnej skupiny Cífer Jozef Bachratý st.. Dlhé roky bol sólovým tanečníkom a po dedkovi Jozefovi Bernadičovi prevzal funkciu gazdu v dožinkovom pásme. 

        Veľkú zásluhu má aj v tom, že v tejto činnosti pokračujú aj jeho deti a vnúčatá. V tomto roku zavŕšil 46 rokov účinkovania v jeho milovanom folklóre. My z folklórnej skupiny si pamätáme najmä ako ožil v našom kruhu pri speve ľudových piesní, ktoré sme mu venovali k oslave jeho deväťdesiatych narodenín. 

        Dňa 2.januára 2017 sme ho odprevadili na poslednej ceste v Cíferi na starom cintoríne. Česť jeho pamiatke.  Fašiangové slávnosti 2017
    
        Dňa 25.februára folklórna skupina organizuje Fašiangový sprievod masiek obcou Cífer. Zraz masiek je u Bachratých - Východná 30 o 13:00 hod. Do sprievodu masiek sa môžu zapojiť všetci dobrovoľníci - dospelí, mládež aj deti. Odchod sprievodu je o 13:30 hod. Veselý sprievod pôjde cez tieto ulice - Východná, M.R.Štefánika, okolo reštaurácie Lipa, Hviezdoslavova - pán Oto Šmičko, Sokolovská, Hoštáky, záver pred KD Cífer o 15:30., kde nám členovia FS zaspievajú a zatancujú. Ďalší program pokračuje v KD s Cíferským ochotníckym divadlom - Pochovávanie basy.


  R O K    2 0 1 6                   


 Cífer - Vianočné trhy 2016

        Stánok folklórnej skupiny sa stal už tradíciou na Vianočných trhoch v Cíferi a nehovoriac o obľúbenej Zázvorovici a omascenom chlebe s cibuľou. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli do nášho stánku a podporili nás, hlavne vernému zákazníkovi Mariánovi Pavlíkovi. 

        Advetnú atmosféru  sme doplnili tradične večerným vystúpením "Vianoce a Nový rok v Cíferi"
      

        Ďalšie fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii. (FOTO: členovia FsK)

 Mikuláš 2016 v Cíferi

        I tento rok dňa 3.12. sa konalo tradičné chodenie Mikuláša so sprievodom po obci Cífer. Mikuláš navštívil viaceré domácnosti ale obdaroval i deti, ktoré stretol na ulici. Ďalšie fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii. (FOTO: Oto Šmičko, členovia Fsk)


 Adria music festival Chorvátsko

        V polovici augusta sa členovia Folklórnej skupiny Cífer zúčastnili na 3.ročníku folklórneho festivalu "Leto na Adrii", ktorý sa uskutočnil na severe Jadranského mora. Počas festivalu absolvovali dve vystúpenia v mestách Senj a Crikvenica s programom piesní a tancov z Cífera. Organizátori ocenili účasť folklórnej skupiny diplomom a plaketou festivalu za účasť, pretože sa nejednalo o súťažnú prehliadku. Okrem FSk Cífer sa na festivale zúčastnili i ďalšie folklórne kolektívy z rôznych krajín ako napr. z Lotyšska, Maďarska, Poľska, Ruska, Rumunska, Španielska, Talianska, a.i.

        Voľné chvíle strávili členovia FSk pobytom pri mori, pretože počasie vyšlo, ale i prehliadkou zaujímavých miest konania festivalu. Folklórna skupina zanechala svojimi úspešnými vystúpeniami veľmi dobrý dojem a dôstojne reprezentovala obec i Slovensko v zahraničí. Dôkazom toho sú i ďalšie pozvania, na vystúpenia po celej Európe, ktoré FSk obdržala od iných organizátorov. 

        Fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii (FOTO: Ondrej Repka, Róberta Schmidtová)
        


 Tanečné vystúpenie Kokava nad Rimavicou

        Členovia FSk Cífer Jozef Bachratý ml. a Amália Krištofovičová boli pozvaní do programu - Tanečníci zrejú vekom na 26.ročník folklórneho festivalu Koliesko, ktorý sa konal dňa 5.8.2016 v Kokave nad Rimavicou. 
        Program prezentoval tradičnú tanečnú kultúrnu regiónov Slovenska, poukazujúc na tradovanie tanečného štýlu prostredníctvom interpretačného prejavu vyzretých tanečníkov. Súrodenecký pár z Cífera sa prezentoval Cíferskou polkou a Čardášom. Do tanca im hrala ĽH Michala Nogu. 

        Video z vystúpenia:

Video YouTube Jožka Černý a Folklórna skupina Cífer

        Dňa 19. júna 2016 sa uskutočnil "Čaj o piatej" s populárnym spevákom ľudových piesní Jožkom Černým a cimbalovou kapelou v cíferskom dome kultúry. Predskokanom programu bola Folklórna skupina Cífer, ktorá vystúpila s kyticou piesní a tancov. 

        Fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii (FOTO: Oto Šmičko)


 Vystúpenie na Páci

        Folklórna skupina vystúpila v sobotu 25.júna 2016 počas páckych hodových slávností v kultúrnom programe, ktorý zorganizovala obec pre rodákov a priateľov Pácu.  Majáles 2016  

        Dňa 28.mája 2016 zorganizovala Folklórna skupina Cífer v poradí tretí ročník Majálesu, ktorý nasledoval po snímaní mája pred cíferským kultúrnym domom. 

        O dobrú atmosféru sa postarala nielen príslušná výzdoba, ale aj DJ Mižu. Dobrá nálada zotrvala až do rána a ďakujeme všetkým, ktorý sa zúčastnili a podporili folklórnu skupinu. 

        Fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii. 


 Stavanie mája 

        Jednou z mála obyčají, je tradičné stavanie májov. 

        Dňa 30.apríla 2016 členovia Folklórnej skupiny Cífer prispeli do programu podujatí "Stavanie mája" kyticou piesní a tancov v Báhoni, v Cíferi, v Jarnej, aj na Páci. Obom starostom ďakujeme za pohostenie.

        Fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii a na stránke obce Cífer. Fašiangový sprievod 

        Počas fašangov, ktoré boli tento rok krátke, zorganizovala folklórna skupina už po 3x fašiangový sprievod v maskách po dedine. Počas sprievodu navštívili masky i niektoré organizácie a domácnosti, kde boli počastovaní klobáskami, slaninou a šiškami. Najlepšie pohostenie sa nám tradične ušlo u Ota Šmičku z Hviezdoslavovej ulice. Veľmi pekne všetkým ďakujeme.

        Sprievod sme ukončili na námestí pred obecným úradom, kde nás privítali zástupcovia obce s občerstvením. Za pohostenie sme sa im odvďačili fašiangovým vystúpením. 

        Veselé fotografie z fašiangových slávností nájdete tradične v našej galérii. 

    R O K    2 0 1 5                    

 Vianočné trhy 

        Tradíciou sa stalo, že už po 3x stánok folklórnej skupiny sa stal súčasťou cíferských vianočných trhov, ktoré sa uskutočnili v sobotu 12.decembra 2015. Od rána členovia našej folklórnej skupiny ponúkali obľúbenú zázvorovicu, omastený chlieb s cibuľou, oškvarkovou alebo pečienkovou nátierkou domácky pripravenou. 

        Príjemnú adventnú atmosféru sme doplnili aj večerným vystúpením - "Vianoce a Nový rok v Cíferi". Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí prišli do nášho stánku a podporili nás. Tešíme sa na Vás aj v roku 2016. 

        Fotografie z celých vianočných trhov nájdete vo fotogalérii obce Cífer a našej fotogalérii. 
 Mikuláš 2015 

        Mikulášku dobrý strýčku, modlím sa ci modlitbičku..., táto pesnička znela po Cíferi 5. decembra 2015, kedy folklórna skupina organizovala "Chodenie Mikuláša po dedine". 

        Mikuláš so svojím sprievodom navštívil viaceré domácnosti, kde odovzdal deťom darčeky. Deti mu za návštevu zaspievali a zarecitovali. Folklórna skupina udržuje túto tradíciu od roku 1991.

        Fotografie nájdete v našej galérii.

Oslavy 45. výročia založenia Folklórnej skupiny Cífer 

        V jeseni 2015 uplynulo 45 rokov od založenia folklórnej skupiny. Pri tejto príležitosti sme zorganizovali dvojdňové oslavy. Bolo veľmi dobre a veselo. Živió!  

        Fotografie si môžete pozrieť v našej galérii.

 Folklórny deň v Telnici (ČR) 
 Gocnocké slávnosti 

        Každoročne sa 4. júla na sviatok sv. Prokopa v Jarnej konajú hodové slávnosti. V tomto roku si však pripomíname aj 771. výročie prvej písomnej zmienky o tejto obci, ktorá bola v roku 1974 pričlenená k Cíferu. V rámci osláv sme sa v kultúrnom programe predstavili kyticou piesní a tancov. Do rodného Gocnoga prišiel aj náš najstarší člen Jozef Bachratý st., ktorý si spolu s ostatnými rodákmi zaspomínal na život v tejto malebnej dedinke. 

        Fotografie z osláv si môžete pozrieť v našej galérii.
 MFF MYJAVA 

        Ako aj po minulé roky, aj tento rok sme našu obec reprezentovali na 56. Medzinárodnom folklórnom festivale MYJAVA 2015. V sobotu 20. júna sme skoro ráno vyrazili z Cífera, aby sme sa dostavili na generálku v amfiteátri Trnovce. O 18.45 sme účinkovali v krásnom programe o živote a robote, víne a drine s názvom "Budu ťa pit, co budu žit... alebo Gdo chce slopat, musí kopat!".

        Záznam z vystúpenia si môžete pozrieť na tomto odkaze (začína zvučkou festivalu od 00:34:45). Spolu s nami v ňom účinkujú folklórne kolektívy z Trnavska, Záhoria, Ponitria a Žitného ostrova: FS Trnafčan a DFS Trnavček z Trnavy, FS Skaličan zo Skalice, FS Csallóközi z Dunajskej Stredy, SS Záruby zo Smoleníc a FS Ponitran z Nitry. Autormi programu sú Katarína Babčáková a Andrej Kotlárik. Tento program približuje cyklus prác a spôsob života vinohradníckych oblastí juhozápadného Slovenska. Budete môcť spoznať tradičný obyčajový, tanečný a hudobný materiál oblastí, ktorých pestovanie viniča a spracovanie vína determinovalo kolobeh života už od stredoveku...

        Fotografie z festivalu nájdete v našej galérii. Majáles 2015 

        V sobotu 30. mája sme zorganizovali už druhý ročník Majálesu v Cíferi. Najprv sme sa rozlúčili s mesiacom máj na Námestí A. Hlinku symbolickým sťatím mája, z ktorého sme narezali malé polienka pre nášho pána starostu. V Dome kultúry už bolo všetko pripravené na parádnu zábavu a tak sme sa presunuli dnu, kým nezačalo pršať. Do tanca počas celého večera a noci hral náš skvelý cíferský diskdžokej DJ MIŽU. Zábava trvala až do svitania a už teraz sa nevieme dočkať ďalšieho majálesu v Cíferi.

        Fotografie z majálesu si pozrite v našej galérii.

spoločná fotografia členov FSk Cífer

 Stavanie májov 

        Už tradične sa každý rok v predvečer prvého mája stavajú máje. Tento rok sme boli pri stavaní mája na námestí v Cíferi, v Jablonci a v Budmericiach a v piatok 1. mája sme boli v Jablonci pri stavaní mája ešte raz. Vystúpili sme s kyticou piesní a tancov a všetkých sme zároveň pozvali aj na cíferský majáles, ktorý sa uskutoční v poslednú májovú sobotu.

        Za pozvanie, milé privítanie a bohaté občerstvenie ďakujeme starostom obcí Cífer, Jablonec a Budmerice. Taktiež ďakujeme za fotografie, ktoré nájdete v našej galérii.

 Fašiangový sprievod 

        Aj tento rok sme poslednú fašiangovú sobotu 14. februára spestrili fašiangovým sprievodom po Cíferi, tenokrát s konským povozom pána Stankoviča z Budmeríc. Vyrazili sme o 14.00 z Východnej ulice a sprievod sme zakončili vystúpením na Námestí A. Hlinku a občerstvením v stánku, v ktorom sa podávali jaternice, zabíjačková kaša a dobré vínko. 

        Fotografie nájdete v našej galérii.
    


 Ples na zámku 

        V sobotu 7. februára sme boli pozvaní do programu na ples spoločnosti Oriflame, ktorý sa uskutočnil v krásnych priestoroch Smolenického zámku. Hosťom sme sa predstavili fašiangovým pásmom piesní a nakoniec sme zatancovali cíferskú besedu. Tešili sme sa výbornej odozve a úžasnú plesovú atmosféru sme si vychutnávali až do skorých ranných hodín. Rajecké Teplice 

        Vo štvrtok 5. februára sme vo večerných hodinách vyrazili mikrobusom do Rajeckých Teplíc, kde sme v hoteli Diplomat účinkovali na firemnej akcii Združenia CKM SYTS. Predstavili sme sa fašiangovým pásmom piesní a tancov a na záver programu sme prítomných hostí vytancovali a spolu s nimi sme si zaspievali známe slovenské ľudové piesne.
  R O K    2 0 1 4                     


 Vianočný trh v Cíferi 

        V sobotu 13. decembra sa na námestí v Cíferi uskutočnil už tradičný vianočný trh, na ktorom mal tento rok premiéru aj stánok našej folklórnej skupiny. Už od rána v ňom návštevníci trhu mohli ochutnať z našej domácej zázvorovice a za dobrovoľný príspevok sa ponúknuť omasteným chlebom s cibuľou alebo oškvarkovou nátierkou. Príjemnú adventnú atmosféru sme doplnili aj večerným vystúpením - pásmom vinšov a kolied. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli do nášho stánku a podporili tým našu neziskovú činnosť. Viac fotografií nájdete v našej galérii.
 Vianočné posedenie 

        Miestny odbor Matice slovenskej vo Veľkých Úľanoch nás pozval v nedeľu 7. decembra na vianočné posedenie spojené s ochutnávkou sladkých a slaných dobrôt. Príjemnú atmosféru sme spestrili vinšami a koledami z pásma Vianoce a Nový rok v Cíferi. 
 Sv. Mikuláš prechádza Cíferom 

        V sobotu 6. decembra v poobedných hodinách našou obcou prechádzal sv. Mikuláš so svojím sprievodom. Každému poslušnému dieťaťu nadelil zo svojej nošky, a tých menej dobrých zasa dobrotivo a s láskou pokarhal. Aj napriek sychravému počasiu sme v sprievode prešli celou obcou a navštívili mnohé domácnosti, v ktorých sme potešili nielen deti, ale aj dospelých. 

        Všetky fotografie nájdete v našej galérii.
 Mikulášske posedenie 
        
        Klub dôchodcov v Cíferi každoročne organizuje pre svojich členov vianočné posedenie, na ktorom aj tento rok privítali sv. Mikuláša v sprievode Folklórnej skupiny Cífer. Našich dôchodcov sme prišli potešiť vo štvrtok 4. decembra o 16. hodine do Domu kultúry v Cíferi.
 Oslavy 770 rokov obce Báhoň 

        V sobotu 4. októbra sa v Báhoni uskutočnili oslavy 770. výročia prvej písomnej zmienky o obci a v rámci programu osláv sa predstavila aj naša folklórna skupina. O 17. hodine sme vystúpili s folklórnym pásmom V Cíferi som narodzený..., s ktorým sme účinkovali aj na tohtoročnom medzinárodnom festivale Trnavská brána. 
 Trnavská brána 
        
        V dňoch 14. - 17. augusta sa uskutočnil XIII. ročník medzinárodného festivalu folklórnych súborov TRNAVSKÁ BRÁNA. Okrem domácich a zahraničných súborov sa do tohtoročného programu zaradila aj naša folklórna skupina.

        V sobotu 16. augusta o 15.00 sme mali pred trnavskou radnicou workshop Jak sa v Cíferi oblíkali, na ktorom sme folklórnym nadšencom predstavili cíferský kroj, výšivku, a tiež sme ukázali tradičné viazanie červených stužiek. O 16.30 sme účinkovali na hlavnom pódiu pred trnavským divadlom v programe Od dzedziny do dzedziny s folklórnym pásmom V Cíferi som narodzený..., v ktorom je zachytený profil našej obce - od prvej zmienky o Cíferi, cez slávnu výšivkársku školu, až po krásne slovenské zvyky a tradície - asentýrka, žatva, snímanie party a čepčenie, detské hry, prekáračky mužov a žien a ďalšie. Spevom, tancom a hovoreným slovom sme obecenstvo nielen pobavili, ale aj obohatili o krásu krojov, ľudových zvykov a folklóru. Spolu s nami na javisku vystúpili aj deti z DFS TRNAVČEK, ktorý vedie Ing. Ivona Táčovská. Až do trnavského jarmoku bola vo vytrínach na Hlavnej ulici inštalovaná výstava Krojovaná krása, na ktorej bol vystavený aj cíferský kroj - ženský a mužský sviatočný aj pracovný, výšivky a krojované bábiky.

        V nedeľu 17. augusta sa všetky zahraničné súbory symbolicky rozlúčili v okolitých dedinách a mestách v programe Ideme za Trnavu. V Cíferi sa na spiatočnej ceste zastavil študentský goralský súbor Mlode Podhale z Poľska, ktorý nám so svojou muzikou predviedol úžasné tanečno-spevácke folklórne vystúpenie. 

        Fotografie z celého víkendu nájdete v našej fotogalérii.
 MFF Myjava 2014 
        
        V dňoch 19. až 22. júna sa uskutočnil 55. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu v Myjave. Aj tento rok sme reprezentovali našu obec na jednom z troch najväčších medzinárodných folklórnych festivalov na Slovensku. 

        Účinkovali sme v sobotu 21. júna v amfiteátri Trnovce v hlavnom večernom programe, ktorý o 20.20 otvorili zahraniční hostia - folklórny súbor Zeri i Bilbilit z Albánska, združenie Jakarta Musical Production z Indonézie, kazašský súbor Aru-Ai, ruský súbor Aurorra Borealis (Polárna žiara) z Petrohradu a Národopisní kroužek Kohoutek z Chrudimi, Chodsko (ČR)

        Po vystúpeniach zahraničných hostí sa predstavili domáce folklórne súbory. V poslednej časti s názvom 
Z kopaníc na dolnáki... bola prezentovaná tanečná kultúra predovšetkým západného Slovenska (Myjavská pahorkatina, stredné Považie, Trnavská rovina, Žitný ostrov, Matúšova zem, Tekov, dolné Ponitrie a Spiš) prostredníctvom tanečníkov - sólistov, víťazov celoštátnych súťaží a výrazných nositeľov tanečných tradícií regiónu. Trnavský región zastupovali Amália Krištofovičová s Jozefom Bachratým a Andrea Ujháziová s Petrom Grossom. Zatancovali sme sotíš, cíferskú polku a čardáš.

        Fotografie z festivalu nájdete v našej galérii a záznam z programu Z kopaníc na dolnáki... 

         Poľovnícky juniáles 

        Poľovnícke združenie RONAVA Cífer pripravilo "zábavné popoludnie" k päťdesiatemu výročiu svojho vzniku, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 14. júna od 14.00 na námestí (trhovisku) v Cíferi. Do tanca a na počúvanie hrala Svätojurská dychovka a ľudová hudba Veselí starci. O 16.00 sme sa prišli zabaviť aj my a kyticou piesní a tancov sme podporili cíferských poľovníkov.  Majáles 2014 
        
       Tento rok sme nadviazali na tradíciu majálesov v Cíferi a v poslednú májovú sobotu sme zorganizovali tanečnú zábavu MAJÁLES. O 19.00 sme sa sťatím mája na Námestí Andreja Hlinku symbolicky rozlúčili s mesiacom máj. Ručne sme ho napilovali na malé polienka a tie sme odovzdali nášmu starostovi, ktorý nás vďačne pohostil. Za sprievodu harmoniky sme sa so spevom a s dobrou náladou presunuli do Domu kultúry, kde zábava pokračovala až do rána. 

        Veríme, že sa v našej obci obnoví tradícia majálesov, na ktorých sa môžu zabaviť všetky vekové skupiny obyvateľov Cífera. Fotografie z tejto vydarenej akcie nájdete v galérii. Šaffova ostroha  
       
        V dňoch 23. až 25. mája sa v Dlhom Klčove, okr. Vranov nad Topľou, uskutočnil XXII. ročník celoslovenskej súťaže a prehliadky sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou ŠAFFOVA OSTROHA 2014. Našu obec a náš región reprezentovali laureáti Šaffovej ostrohy Amália Krištofovičová a Jozef Bachratý ml. Vo večernom galaprograme najlepšie ocenených tanečníkov zatancovali cíferskú polku a čardáš. Doprevádzala ich Ľudová hudba Železiar z Košíc.

Na obr. zľava: Ivan Hrebíček, Adriana Štefunková, Amália Krištofovičová a Jozef Bachratý ml. 
zdroj: FSk Dudváh


 Stavanie mája 

        V stredu 30. apríla sa uskutočnilo už tradičné stavanie májov. O 18.00 sme pomohli postaviť máj na námestí v Cíferi a o 19.00 sme postavili máj aj v Jablonci. V sprievodnom programe sme sa predstavili kyticou piesní a tancov. Fotografie nájdete v galérii. Fašiangový sprievod 

        Tento rok sa fašang v Cíferi ukončil tak, ako sa patrí. V sobotu 1. marca sme zorganizovali prvý fašiangový sprievod masiek a maškár, ktorý v uliciach Cífera narobil poriadny rozruch. Náš program sme ukončili vystúpením na námestí, v ktorom sme sa predstavili veselými fašiangovými piesňami, prekáračkami a tancami. 
        
        Fotografie zo sprievodu nájdete v našej fotogalérii a video na tomto odkaze.
 Sv. Mikuláš 

        V sobotu 7. decembra prechádzal našou obcou sv. Mikuláš so svojím sprievodom. Ako každý rok, tak aj teraz sme sa k nemu pripojili a spolu sme navštívili niekoľko domácností a potešili nielen deti. 

        Fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii. Mikulášské posedenie 

        Klub dôchodcov v Cíferi zorganizoval vo štvrtok 5. decembra mikulášské posedenie, na ktoré sme spolu so sv. Mikulášom a jeho sprievodom prišli potešiť našich milých dôchodcov. 

        Fotografie z tohto posedenia nájdetna tomto odkaze.

  R O K   2 0 1 3                      
 
 Smolenický jarmok      
 
        V sobotu 24. augusta sme vystupovali na tradičnom jarmoku v Smoleniciach. Prvú časť nášho programu sme otvorili kyticou piesní a rozprávaním O susedných dzedzinách. Potom sme si rozkázali širákoví a na záver cíferskú besedu. V druhej časti programu sme sa predstavili vlastným folklórnym pásmom Hody u Rakúsa v šenku, v ktorom je autenticky zachytené prežívanie hodovej zábavy na dvore u Rakúsových v Cíferi. 
        
        Fotografie nájdete v našej fotogalérii.


 
 Posolstvo piesní Slovensku a svetu 

        Posolstvo piesní Slovensku a svetu - kultúrne podujatie venované 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré sa pod záštitou ministra kultúry SR uskutočnilo 20. júla presne na poludnie na viacerých historicky a geograficky významných miestach Slovenska, tzv. centrách spievania. Autorom a realizačným garantom tohto podujatia je Viliam Ján Gruska, ktorého myšlienka vychádzala z poznania, že "piesne spievané v otvorenej krajine a najmä nad ňou mali a majú na Slovensku osobitné čaro a moc." Cieľom podujatia bol symbolický prejav vďačnosti slovenského ľudu našim vierozvestcom za dielo, ktoré pre nás vytvorili. 
        
        Do tohto projektu sme sa prihlásili spolu s Cíferským speváckym zborom, Cirkevným evanjelickým zborom z Brezovej pod Bradlom, ľudovou hudbou Heskovci z Červeníka, Verešvárskym speváckym kruhom a FSk Šulekovo. Spoločne sme zaspievali v presnom poradí 28 piesní rôzneho pôvodu (ľudové, chrámové, umelé - ich autori sú známi, znárodnelé a pod.) z celého Slovenska. Účinkujúcich bolo vyše 60 a celé spievanie trvalo 75 minút. V sólových piesňach sa predstavili Soňa Gaťová a Ondrej Habiňák, členovia Cíferského speváckeho zboru. Naše pozvanie prijal aj cíferský starosta Maroš Sagan s rodinou. Koordinátorom v centre spievania na Bradle bol Peter Poláčik z Košarísk, ktorý po skončení tohto krásneho podujatia pozval všetkých účinkujúcich a hostí do svojho penziónu Holotéch víška v Košariskách. 
        
        Spoločné spievanie slovenských piesní v objatí nádhernej prírody rodnej zeme v nás zanechalo stopu, akési krásno v duši a srdci každého.

CSZ a FSk Cífer


 
 Oslavy výročia na Páci 

        Oslavy 770. výročia prvej písomnej zmienky o obci Pác, dnes už miestnej časti Cífera, boli významným duchovným a spoločensko-kultúrnym podujatím. V sobotu 29. júna sme sa zúčastnili slávnostnej hodovej sv. omše v kostole sv. Petra a Pavla na PáciO 15.30 zazneli v areáli kúpaliska piesne z nášho zvykoslovného pásma Hody u Rakúsa v šenku a nakoniec sme si do tanca rozkázali cíferskú besedu. 
        
        Celý program osláv a fotografie nájdete na oficiálnej stránke tejto udalosti. MFF Myjava 2013  

        V dňoch 20. až 23. júna sa uskutočnil už 54. ročník jedného z najväčších medzinárodných folklórnych festivalov na Slovensku, na ktorom sme po niekoľkých rokoch opäť reprezentovali Cífer. V sobotu 22. júna od 10.30 sme sa vvychýrenom cíferskom kroji niesli námestím Myjavy na prehliadke krojov účinkujúcich súborov a skupín, počas ktorej sme spevom, tancom a dobrou náladou zabávali nadšené davy ľudí.             

        Náhodopisné správy z Prešporskej a Nitrianskej stolice bol názov programu dedinských folklórnych skupín, ktorý sme o 17.50 otvorili cíferskými piesňami v amfiteátri Trnovce. Prvá sa predviedla FSk Bročané so svadobným pásmom a po nich sme pokračovali my so svojím autentickým hodovým folklórnym pásmom Hody u Rakúsa v šenkuTento rok sa v programe zahraničných folklórnych súborov Dedičstvo národov predstavil palestínsky súbor Dalal z Betlehema, Národný umelecký súbor Veselucha z Moskvy, Tanečné štúdio Netz z Budapešti a Národopisní kroužek Dolněmčan z moravského Slovácka. 

        Vychutnali sme si skvelú atmosféru festivalu a tešíme sa znova o rok! Fotografie z festivalu nájdete v našej fotogalérii.  
 Stavanie mája 

        Aj tento rok sme sa už tradične pripojili k stavaniu mája. 28. apríla na námestí v Cíferi a 30. apríla v Budmericiach (na fotke so starostom J. Savkuliakom). 
        
        Všetky fotografie nájdete v našej fotogalérii.

Comments