FREMO POLska‎ > ‎

Co to jest FREMO

Organizacja FREMO (FReundeskreis Europäischer MOdellbahner) założona w 1981 przez modelarzy niemieckich i holenderskich, obecnie jest stowarzyszeniem europejskich modelarzy kolejowych liczącym około 1500 członków z różnych krajów Europy.
Ideą FREMO jest współpraca i przepływ informacji między modelarzami, ponieważ celem modelarzy FREMO jest budowanie jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistości modelu kolei, a przedsiębiorstwo kolejowe prawidłowo funkcjonuje gdy załoga stanowi zgrany zespół.

Makiety budowane są w oparciu o odpowiednie normy systemu makiety modułowej.
W zależności od skali (1:160, 1:120, 1:87, 1:45, 1:32) są stosowane różne normy makiet modułowych, normalizacji podlega przede wszystkim:
wysokość główki szyny nad podłogą (1300mm)
połączenia elektryczne między modułami (tzw. bananki)
standardowe profile czołowe
(zazwyczaj jest ich kilka - górzysty, płaski, z nasypem - aby zakończenie makiety, będącej często rzeczywistym a nie fikcyjnym modelem, było zgodne z rzeźbą terenu)

W grupie modelarzy interesujących się skalą 1:87 powstały podgrupy - koleje amerykańskie, koleje prywatne i portowe, koleje wąskotorowe H0e i H0m, mające własne normy na profile czołowe modułów, oraz grupa H0 FREMO 1:87 wykonująca makiety i modele dokładnie w podziałce 1:87 - bez kompromisowych wysokości szyn, obrzeży, z działającymi replikami sprzęgów.
Jednak największą grupą jest wciąż H0 Europa, w której używane są standardowe (NEM) sprzęgi i zestawy kołowe (choć te coraz częściej są wymieniane na RP25).
Grupa ta organizuje największe spotkania, np. międzynarodowe spotkanie w Zuidbroek, gdzie w hali o powierzchni 6000m2 połączono około 500 modułów tworzących europejską sieć kolejową, w którą wchodziło prawie 100 stacji kolejowych:
Oprócz wielkiej makiety FREMO-H0 Europa, w hali zmieściły się też modułowe makiety amerykańskie (H0 i N) oraz zabierające dużo miejsca ale zawierające mnóstwo odwzorowanych szczegółów makiety w skali 1:45 (0/0m) i 1:32.
Oprócz takich wielkich spotkań, organizowane są cyklicznie też mniejsze, regionalne.

Wspólną cechą wszystkich tego typu spotkań przy makietach modułowych jest to, że są zamknięte dla publiczności - nie oznacza to jednak braku możliwości uczestnictwa osobom nie należącym do FREMO - należy się jednak wcześniej zarejestrować lub zgłosić do organizatora.
Impreza zamknięta dla publiczności oznacza, że nie jest to wystawa makiet przeznaczona dla anonimowej publiczności - każdy uczestnik ma swój identyfikator.
Dzięki takiemu podejściu można zmieścić więcej makiet na danej powierzchni sali, a także organizować ruch pociągów na zasadach zbliżonych do rzeczywistych.

Również w Polsce makiety modułowe FREMO zdobywają coraz większą popularność, począwszy od wielkości N, poprzez polski sTTandart, a skończywszy na H0. Makiety te i ich twórcy uczestniczyli w wielu międzynarodowych imprezach FREMO.


Aby zostać członkiem FREMO, należy wypełnić deklarację członkowską:
www.fremo-net.eu/fileadmin/mitgliedsantrag/mitgliedsantrag_2009.pdf
i wysłać pocztą na adres podany w nagłówku deklaracji.
Po otrzymaniu listu zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia i nadaniem numeru członkowskiego,
wysyła się przelewem kwotę rocznej składki (obecnie 37.50 Euro).
Każdy członek FREMO może bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach FREMO,
otrzymuje prenumeratę kwartalnika Hp1
oraz ma dostęp do list dyskusyjnych i wewnętrznych stron FREMO.
Ponadto regionalna grupa członków FREMO, organizująca FREMO-spotkania (które, jako że są zamknięte dla publiczności, nie zarabiają na biletach),
może się starać o dofinansowanie np. kosztów wynajmu sali.
Comments