FREMO POLska‎ > ‎FREMO-logistyka‎ > ‎

Timetable

Na prawdziwej kolei rozkład jazdy tworzy się w formie graficznej - wykresu ruchu, na którym pociągi reprezentowane są jako linie na wykresie drogi w funkcji czasu.
Taka forma umożliwia wgląd na gęstość ruchu na danej linii kolejowej i poprawne trasowanie pociągów zarówno w czasie edycji, jak również w czasie prowadzenia ruchu w przypadku zakłóceń (ułatwia decyzje w sprawie spóźnionych pociągów).
Na podstawie konstrukcji wykresu ruchu pociągów można zdefiniować obiegi lokomotyw, taboru oraz turnusy maszynistów tak,
aby najoptymalniej wykorzystać posiadane środki taborowe i kadrowe.
Czyli po prostu modele mają jeździć a ich właściciele dobrze bawić się w całym czasie trwania jazd rozkładowych.
Na koniec drukuje się służbowe rozkłady jazdy dla każdego z maszynistów, np:
gdzie kolumny oznaczają: 2: prędkość maks., 3: nazwa stacji,kilometraż, 4: godzina przyjazdu, 5: godzina odjazdu, 5, czas jazdy, 6: czas postoju, 7: uwagi.

Również obsługa stacji otrzymuje wypis z numerami pociągów, godzinami przybycia i odjazdu oraz uwagami, np. co zrobić z lokomotywą pociągu, który kończy bieg (czy ma obsłużyć ten sam skład czy inny czy też skończyć służbę).

Więcej o konstruowaniu rozkładu jazdy przy użyciu programu GRAFIKON: forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=1&t=6008

Mimo iż makiety modułowe umożliwiają budowę rozległych sieci kolejowych, odległości między stacjami są, zwłaszcza w skali H0, mniejsze niż w rzeczywistości. 10 metrów szlaku to niecały kilometr w skali 1:1, pociąg z prędkością 60 km/h przejedzie ten dystans w niecałą minutę.
Rozkład jazdy napisany w/g czasu rzeczywistego byłby bardzo gęsty, a zegary powinny wskazywać sekundy, aby nie tracić na dokładności.
Zamiast tego stosuje się tzw. czas modelarski, który biegnie kilka razy szybciej.
Nie znaczy to oczywiście, że modele jeżdżą (w przeliczeniu na 1:1) szybciej - jeżdżą tak samo - to tylko kwestia umowy, że między stacjami nie jest 1 km metrów tylko np. 4 km - wtedy gdy czas biegnie 4x szybciej, pociąg te umowne 4 km (a w rzeczywistości 1 km) przejeżdża w 4 minuty (a w rzeczywistości 1 minutę).

Na spotkaniu w kilku widocznych miejscach zawiesza się centralnie sterowane zegary czasu modelarskiego, i według nich prowadzi się ruch pociągów.
Na prawdziwe zegarki po prostu nie należy patrzeć, zresztą zegary uruchamia się lub zatrzymuje w dowolnym momencie w/g potrzeby.
Jedna sesja jazd rozkładowych trwa 12 h czasu modelarskiego, np. od 6:00 do 18:00 (przy skróceniu 4x są to 3 h czasu rzeczywistego).


Comments