FREMO POLska‎ > ‎

FREMO-logistyka

Dzięki koncepcji makiet modułowych (w przeciwieństwie do makiet stacjonarnych, w których model pociągu jeździ na ogół "w kółko"),
można tworzyć odzwierciedlenie rzeczywistości czyli linię lub całą sieć kolejową, gdzie pociąg jedzie od stacji A do stacji B, gdzie kończy bieg.


Dlatego też, skoro można zbudować model linii kolejowej, to można też po takiej linii prowadzić ruch zgodnie z realiami i regułami obowiązującymi na prawdziwej kolei, a nie jedynie jeździć pociągiem tam i z powrotem - do tego lepiej służy makieta stacjonarna z zamkniętym w kółko torem.

Realia prowadzenia ruchu kolejowego polegają na tym, że stworzony jest rozkład jazdy, w formie tabelarycznej (dla maszynistów) i w formie wykresu ruchu (dla dyspozytorów).
Każdy pociąg kontrolowany jest przez maszynistę za pomocą przenośnego sterownika DCC a każda stacja ma swojego dyżurnego ruchu.


Więcej o rozkładzie jazdy w dziale -> Timetable


Kolej, jak wiadomo, służy do przewozów pasażerskich i towarowych. Obecnie przewozy towarowe są zazwyczaj transportami masowymi punkt-punkt. Ale w poprzednich epokach, które są modelowane na makietach FREMO, towarowy transport kolejowy był bardzo zróżnicowany.
Lokalne pociągi towarowe, np. zdawcze lub zbiorowe, obsługiwały mniejsze stacje, podstawiając wagony z ładunkiem lub odbierając wagony próżne.
Wagony te rozrządzane były na większych stacjach, pomiędzy którymi kursowały pociągi odcinkowe.
Każdy wagon posiada list przewozowy, aby było wiadomo do jakiego pociągu go przyłączyć aby towar dotarł do odbiorcy.
Wszystko to realizowane jest podczas imprez FREMO, ponieważ układ makiet modułowych stanowi nie tylko model kolejowy, ale po trochu również model makroekonomiczny.
Więcej o przewozach towarowych -> Cargo


Podstrony (2): Cargo Timetable
Comments