Organizers and Program Committee

 Conference Chair:      Zdravko Markov, Central Connecticut State University, USA (markovz@ccsu.edu)
 Program Co-Chairs:
      Vasile Rus, University of Memphis, USA (vrus@memphis.edu
      Keith Brawner, Army Research Laboratory, USA (keith.w.brawner.civ@mail.mil)
 Special Track Coordinator:      Roman Barták, Charles University, Prague, Czech Republic (bartak@ktiml.mff.cuni.cz)
 Sponsorship Chair:
      David Bisant, USA (bisant@umbc.edu)
Program 
 Committee:

Christoph Beierle (University of Hagen, Germany)

Eric Bell (PNNL, United States)

Leopoldo Bertossi (Carleton University, Canada)

Jean-Yves Beziau (Federal University of Rio de Janeiro, Brazil)

Ateet Bhalla (Independent Consultant, India, India)

Ismaïl Biskri (Université du Québec à Trois-Rivières, Canada)

Cedric Buche (Lab-STICC / CNRS, France)

Richard Burns (West Chester University, United States)

Ricardo Calix (Purdue University, United States)

Nicoletta Calzolari (Istituto di Linguistica Computazionale - CNR, Italy)

Kai Cao (New York University, United States)

Chayan Chakrabarti (GE, United States)

Maher Chaouachi (Université De Montréal, Canada)

Soon Ae Chun (City University of New York, United States)

Vincent Cicirello (Stockton University, United States)

Alexandra Coman (Capital One, United States)

Mark G. Core (University of Southern California, United States)

Andrea Corradini (Design School Kolding, Denmark)

Sarah Jane Delany (Dublin Institute of Technology, Ireland)

William Eberle (Tennessee Tech University, United States)

Love Ekenberg (International Institute of Applied Systems Analysis (IIASA), Austria)

Rim Faiz (IHEC, University of Carthage, Tunisia)

Stephen Fancsali (Carnegie Learning, Inc., United States)

Michael Floyd (Knexus Research, United States)

D. Michael Franklin (Kennesaw State University, United States)

Hyoil Han (Illinois State University, United States)

Nathan Hodas (PNNL, United States)

Imène Jraidi (University of Montreal, Canada)

Joseph Kendall-Morwick (University of Central Missouri, United States)

Fazel Keshtkar (ST John's University, United States)

Vladislav Kubon (Charles University in Prague, Czech Republic)

Luc Lamontagne (Laval University, Canada)

Ramoni Lasisi (Virginia Military Institute, United States)

Florence Le Priol (Paris-Sorbonne University, France)

John Lee (City University of Hong Kong, Hong Kong)

Maikel Leon Espinosa (University of Miami, United States)

King Ip Lin (Baylor University, United States)

Yudong Liu (Western Washington University, United States)

Xiaofei Lu (The Pennsylvania State University, United States)

Jeremy Ludwig (Stottler Henke Associates, Inc., United States)

Cristina Manfredotti (AgroParisTech & I.N.R.A., France)

Robert Mercer (University of Western Ontario, Canada)

Takunari Miyazaki (Trinity College, United States)

Malek Mouhoub (Dept. of Computer Science, University of Regina, Canada)

Chas Murray (Carnegie Learning, Inc., United States)

Eric Neufeld (University of Saskatchewan, Canada)

Nobal B. Niraula (University of Memphis, TN, United States)

Benjamin Nye (University of Southern California, United States)

Michael O'Mahony (University College Dublin, Ireland)

Santiago Ontañón (Drexel University, United States)

Anca Pascu (University de Bretagne Occidentale, France)

Viviana Patti (University of Torino, Italy)

Laurent Perrussel (IRIT - Universite de Toulouse, France)

Wuillemin Pierre-Henri (LIP6, France)

Niels Pinkwart (Humboldt-Universität zu Berlin, Germany)

Mathieu Roche (Cirad, TETIS, France)

Ingrid Russell (University of Hartford, United States)

Antonio A. Sánchez-Ruiz (Universidad Politécnica de Madrid, Spain)

Roberto Santana (University of the Basque Country, Spain)

Eugene Santos (Dartmouth College, United States)

Khaled Shaalan (The British University in Dubai, United Arab Emirates)

Marius Silaghi (FIT, United States)

Guillermo R. Simari (Universidad del Sur in Bahia Blanca, Argentina)

Karim Tabia (Artois University, France)

Doug Talbert (Tennessee Tech University, United States)

Choh Man Teng (Institute for Human and Machine Cognition, United States)

Juan-Manuel Torres-Moreno (Laboratoire Informatique d'Avignon / UAPV, France)

David Wilson (UNC Charlotte, United States)

Yang Xiang (University of Guelph, Canada)