Ciekawostki

Finlandia - Maślana Panika

opublikowane: 13 sty 2012, 11:47 przez Anna Janeczek

masło w FinlandiiNa kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem, ze skandynawskich półek sklepowych zniknęły zapasy masła. Jego cena wzrosła, a media mówią o "maślanej panice". Okazuje się, że zaistniała sytuacja spowodowana jest zbiegiem okoliczności.

Do znikania w zastraszającym tempie masła z półek sklepowych w Finlandii i Norwegii, przyczyniły się dwa zjawiska. Po pierwsze w Skandynawii lato było bardzo deszczowe. Znacznie obniżyło to jakość paszy dla krów, co z kolei wpłynęło na spadek produkcji mleka. Po drugie w ostatnich czasach w Skandynawii niezwykle popularna stała się dieta uboga w węglowodany, za to bogata w tłuszcze, w tym masło. Także przed Bożym Narodzeniem masło jest produktem potrzebnym do wielu świątecznych wypieków.

Skandynawskie media informują o "maślanej panice". Okazuje się, że jest to doskonała okazja do zarobienia pieniędzy. Cena wzrosła nawet czterokrotnie. W sklepie internetowym, kilogram masła kosztuje już nawet 80 euro. Na granicy Norwegii z Rosją został zatrzymany przemytnik, który chciał sprzedawać masło na czarnym rynku - podaje portal TVN24.pl Do zaoferowania miał 90 kilogramów poszukiwanego przez Skandynawów produktu.

Największymi eksporterami masła w Europie są Dania i Szwecja. Norwegowie sprzedają masło głównie na rynku krajowym, a Finlandia importuje.

Święty Mikołaj z Finlandii kupiony przez Chiny

opublikowane: 13 sty 2012, 11:46 przez Anna Janeczek   [ zaktualizowane 13 sty 2012, 11:47 ]

Finlandia wysyła do Chin świętego Mikołaja. W helsińskim Centrum Handlu Międzynarodowego podpisano umowę w tej sprawie. Na jej mocy św. Mikołaj z fińskiego Turku spędzi pięć miesięcy w północnej części Państwa Środka.


Partnerami są: nowo powstały chiński park rozrywki w Mohe nad brzegiem Amury w pobliżu granicy rosyjskiej oraz 43-letni Janne Laine od 20 lat występujący jako święty Mikołaj w różnych miejscowościach wFinlandii

Chińczycy rozpoczęli poszukiwania odpowiedniego kandydata właśnie od tego kraju i nie zawiedli się. Zgłosiło się ponad pięćdziesięciu, z których wybrano właśnie Janne Laine. Teraz uczy się on w pośpiechu chińskiego, ale potrafi już jeść pałeczkami. Ponadto ma w Chinachpromować fińskie produkty, a swój kraj jako ojczyznę świętego Mikołaja godną wycieczki. 

Chińczycy poważnie myślą o stałej współpracy. Postać św. Mikołaja ma pojawiać się w parku rozrywki każdej zimy. 

Historia Helsinek

opublikowane: 13 sty 2012, 11:45 przez Anna Janeczek   [ zaktualizowane 13 sty 2012, 11:45 ]

Historia miasta helsinki

Helsinki to stolica Finlandii, znajdująca się w regionie Uusimaa. Liczy sobie blisko 600 tysięcy mieszkańców, a łącznie z przyległymi regionami, jako aglomeracja ma 1,2 mln mieszkańców. Helsinki stanowią główny ośrodek przemysłowy, administracyjny i kulturalny kraju. Znajduje się tu port nad Zatoką Fińską, port lotniczy o nazwie Helsinki-Vantaa oraz Uniwersytet, który założono w 1828 roku. Helsinki są jednym z najstarszych miast w Skandynawii.


Początki Helsinek datowane są na XV wiek naszej ery, kiedy to na tych terenach istniała niewielka osada miejska. Miastu Helsinki nazwę nadał król Gustaw I Waza i założył je w 1550 roku. Od tamtej pory zyskiwało na znaczniu, jako ważny ośrodek handlu nad Zatoką Fińską. Istotnym wydarzeniem w życiu miasta było przeniesienie centrum w 1640 roku na miejsce, w którym znajduje się po dziś dzień. Początkowo, król Gustaw I Waza osiedlał w HelsinkachFinów pochodzących z okolic Laponii, ale później uznał, że miasto byłoby idealną siedzibą Szwedów. Od początku swego istnienia, miasto miało dwie równorzędne nazwy. Jedna z nich to Helsinki – w języku fińskim, oraz Helsingfors – w języku szwedzkim. Mała, drewniana osada z czasem się rozbudowała, ale początkowo nawiedzały ją wielkie pożary, przez co do czasów nam współczesnych zachowało się niewiele zabytków z XVI wieku. Helsinki wielokrotnie były w zasadzie doszczętnie niszczone w wyniku toczonych wojen rosyjsko-szwedzkich, w których Finlandia brała udział jako kraj poddany Szwecji.

 

Stare zdjęcie HelsinekNajwiększy rozwój Helsinek datowany jest na początek XVIII wieku, kiedy to w 1748 roku wybudowano twierdzę Suomenlinna. Miasto stało się największym ośrodkiem handlu i życia administracyjnego wFinlandii, gdy przeniesiono tu stolicę. Stało się to za sprawą decyzji podjętej przez cara Rosji. Warto zaznaczyć, że w 1809 roku Finlandia znalazła się pod panowaniem rosyjskim. Car, w celu zmniejszenia wpływów Szwecji na Finlandię, chciał przenieść stolicę państwa z Turku właśnie do Helsinek. Stało się to w 1812 roku, po wielkim pożarze. Od tamtej pory Helsinki zaczęto rozbudowywać i zmieniać na wzór miasta Petersburg w Rosji. Po dziś dzień można podziwiać wiele budynków i obiektów, które są bliźniaczo podobne do petersburskich. Na terenie Helsinek władze rosyjskie wzniosły wiele budynków w stylu klasycznym. W tym czasie rozwijała się sfera administracyjna Helsinek i przemysł.

 

Dawne Helsinki


W 1870 roku miasto zyskało pierwszą linię kolejową. W 1918 roku stolica Finlandii stała się zarzewiem konfliktu pomiędzy komunistami i opozycją, przez co to właśnie tu rozpoczęły się starcia fińskiej wojny domowej. Również w tym samym roku Helsinki oficjalnie stały się stolicą Finlandii po uzyskaniu przez kraj niepodległości. 

Helsinki przetrwały dwie wojny światowe w zasadzie w niezmienionym stanie, a po ich zakończeniu nastąpił bardzo dynamiczny rozwój miasta. W 1952 roku właśnie w Helsinkach zorganizowano olimpiadę letnią. 

Dziś Helsinki są jedną z 9 stolic kulturalnych Europy, są gospodarzem wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych.

Wiara Chrześcijańska w Finlandii

opublikowane: 13 sty 2012, 11:44 przez Anna Janeczek

chrześcijaństwo w finlandii

Finlandii przez setki lat ludność wierzyła w pogańskich bożków. Do poznania nowej wiary chrześcijańskiej przyczyniło się rozwinięcie kontaktów z sąsiednimi państwami, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Nie obyło się to bez krwawych walk, czego przykładem jest pierwsza wyprawa krzyżowa w Finlandii, która miała miejsce w 1157 roku.

Wojska krzyżowców poprowadził król Eryk IX. Krzyżowcy podbili plemiona Finów i rozpoczęła się organizacja Kościoła finlandzkiego przez biskupa Henryka.

 

Tradycyjnie, rok 1157, czyli okres pierwszej wyprawy krzyżowej, jest przyjmowany za początek właściwej historii Finlandii. Pod koniec XII wieku o wpływy w Finlandii rywalizowała Dania i Niemcy. Duńczykom udało się opanować południowe wybrzeże Zatoki Fińskiej, zaś Niemcy stworzyli swój ośrodek w Lubece. Niemiecki Zakon Kawalerów Mieczowych walczył też o północno-wschodnią część Bałtyku.

Him

opublikowane: 13 sty 2012, 11:41 przez Anna Janeczek

HimW 1991 roku w Helsinkach powstał jeden z najbardziej popularnych w ubiegłym i tym stuleciu zespołów, fińska grupa HIM. Założona została onak przez wokalistę Ville Valo, basistę Mikko Paananena oraz gitarzystę Mikko Lindströma. Muzycy stali się twórcami zupełnie nowego rodzaju muzyki. Jest ona nazywana muzyką typu „love metal”. Melodia jest czysto heavy metalowa, ale za to słowa opiewają wzniosłe uczucia.


Nazwa zespołu HIM pochodzi od pierwszych liter słów His Infernal Majesty. Z języka angielskiego wyrażenie to oznacza „Jego Piekielną Wysokość”. Zespół ma własne logo, które jest zarejestrowanym znakiem towarowym. Jest nim heartagram, czyli gwiazda pięcioramienna, która powstała z połączenia pentagramu i symbolu serca. Autorem logo HIM jest jego wokalista, Ville Valo. Symbolizuje ono równowagę pomiędzy miłością i śmiercią, co jest charakterystyczne dla tekstów piosenek zespołu. Nie można utożsamiać pentagramu z nienawiścią, czy innymi, negatywnymi emocjami. W rzeczywistości figura ta jest symbolem planety i bogini miłości – Wenus.

heartagram - Logo HimHIM w swoich kompozycjach inspirował się takimi zespołami jak Ozzy Osbourne, Iggy Pop, Black Sabbath, Sister of Mercy, czy też nieśmiertelnym Pink Floyd. 

W chwili obecnej w skład zespołu wchodzą:

 • Główny wokalista i lider HIM – Ville Valo, który współtworzył w 1991 roku zespół i gra na gitarze akustycznej,
 • Basista i wokalista wspierający - Mikko „Linde” Lindström, współtwórca HIM,
 • Perkusista – Mika „Gas Lipstick” Karppinen, będący w zespole od 1999 roku,
 • Instrumentalista i wokalista wspierający – Janne „Burton” Puurtinen, grający na instrumentach klawiszowych, który wszedł do zespołu w 2001 roku.

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat do zespołu dołączali i opuszali go liczni muzycy, głównie perkusiści i klawiszowcy. Niezmiennie pozostawał w nim wokalista. W 1992 roku HIM wydał swój pierwszy mini album pod tytułem „Witches and Other Night Fears”. W trzy lata później pojawił się mini album „This Only the Beginning”, a w 1996 roku „666 Ways to Love: Prologue”, wydany przez BMG. 

Pierwszym, dużym albumem zespołu HIM był wydany 20 listopada 1997 roku przez firmę fonograficzną BMG „Greatest Lovesongs Vol. 666”. W Finlandii płyta osiągnęła status platynowej i znalazła się na 4 miejscu listy sprzedaży. Drugi album zespół wydał 19 grudnia 1999 roku. Nosił on tytuł „Razorblade Romance”, a jego wydawcą był tym razem Supersonic Records. Płyta okazała się wielkim sukcesem, zajmując pierwsze miejsca na liście sprzedaży w Finlandii, Austrii i w Niemczech. W Finlandii zyskała ona status podwójnie platynowej płyty, w Europie odznaczono ją platyną, zaś w Niemczech pokryła się platyną i potrójnym złotem. W Austrii album ten stał się złotą płytą. 

27 sierpnia 2001 roku HIM wydał trzecią płytę pod tytułem „Deep Shadows and Brillant Highlights”. Wydał ją GUN Records. W Finlandii ponownie pokryła się ona platyną, a w Austrii złotem. W obu tych krajach zajęła pierwsze miejsce na liście sprzedaży. Drugą pozycję uzyskała w Niemczech i w Szwajcarii. Czwarta płyta pojawiła się na rynku 14 kwietnia 2003 roku i znów okazała się być sukcesem. Mowa tu o krążku „Love Metal”, który miał status platynowej płyty w Finlandii i złotej płyty w Niemczech. Zajął on pierwsze pozycje w rankingu sprzedaży w tych dwóch krajach.

Następna płyta „Dark Light” wydana przez Sire Records pojawiła się w sprzedaży 26 września 2005 roku. W Finlandii miała status platynowej płyty, a w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych – złotej. Na liście Billboard 200 z USA zajęła ona 18 pozycję. 

14 września 2007 roku HIM wydał szóstą z kolei płytę „Venus Doom”, która już nie powtórzyła sukcesu wcześniejszych krążków. Niemniej jednak pokryła się złotem w Finlandii. W 2010 roku, dokładnie 9 lutego, w sklepach pojawił się album „Screamworks: Love In Theory And Practice”. Wydany został przez Sire Records. Oprócz albumów, na koncie HIM znajduje się wiele kompilacji, albumów koncertowych i singli. HIM występował na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. na:

 • Rokskilde w Danii,
 • Rock Im Park w Niemczech,
 • Rock am Ring w Niemczech,
 • Ruisrock w Finlandii,
 • Ilosaarirock w Finlandii,
 • Provinssirock w Finlandii,
 • Download Festival w Wielkiej Brytanii.

Film z YouTube


Skoki Narciarskie w Finlandii

opublikowane: 13 sty 2012, 11:38 przez Anna Janeczek

skoki narciarskie w finlandiiSkoki narciarskie to jedna z narodowych, fińskich dyscyplin sportowych. Podobnie jak w Polsce, również i w Finlandii, skoczkowie narciarscy mają tysiące fanów. Warto podkreślić, że skoki rozgrywane są dopiero od połowy XIX wieku na skoczniach na całym świecie. Celem skoczków jest wykonanie możliwie jak najdłuższego skoku, ale w odpowiednim stylu. Sportowiec rozpędza się na skoczni i odbija od jej progu. Największe skocznie mają ponad 200 metrów wysokości i nazywane są mamucimi. Jury konkursówskoków narciarskich ocenia zarówno odległość uzyskaną przez skoczka, jak i styl samego skoku. Skoki narciarskie w Finlandii są dyscypliną elitarną. Uprawiają ją zawodowi skoczkowie – mężczyźni i kobiety.


Jeszcze pod koniec XIX wieku skoki narciarskie zyskały uznanie i popularność w Finlandii, choć to Norwegia jest ich kolebką. Między innymi właśnie w Finlandii ma miejsce Turniej Nordycki, noszący nazwę również Turnieju Skandynawskiego. Zawody odbywają się na skoczniach w Norwegi i wFinlandii, w takich miastach jak Lahti i Kuopio. Zawody te rozgrywane są począwszy od 1997 roku. 

Finlandia posiada silną reprezentację skoczków, którzy co roku zdobywają prestiżowe, wysokie miejsca w konkursach indywidualnych i grupowych skoków narciarskich na całym świecie. Skoczków do reprezentacji narodowej, którzy biorą udział w międzynarodowych zawodach, wybiera Fiński Związek Narciarski. 

W chwili obecnej znana jest kadra na najnowszy sezon skoków 2011/2012. Jej trenerem w klasie A, począwszy od 2010 roku jest Pekka Niemelä. W skład reprezentacji Finlandii w skokach narciarskich na nowy sezon weszli tacy zawodnicy jak:

 

 • Janne Happonen,
 • Matti Hautamäki,
 • Kalle Keituri,
 • Anssi Koivuranta,
 • Ville Larinto,
 • Jarkko Määttä,
 • Olli Muotka,
 • Sami Niemi.


   


Oprócz reprezentacji narodowej w skokach narciarskichFinlandia posiada również kadrę młodzieżową, którą trenuje Jukka Ylipulli oraz Tumas Virtanan. W jej skład wchodzą między innymi młodzi zdolni zawodnicy, wśród których wymienia się: Juuso Heikkinena, Sebastiana Klinga, Antti Määttä, Juho Ojala, Sami Saapunkia czy też Miika Ylipullia. 

W latach 1994-1999 trenerem reprezentacji Finlandii w skokach narciarskich był Hannu Lepistö, który później trenował również naszych rodzimych skoczków. W sezonie 1999/2000, 2000/2001 i 2001/2002 trenerem reprezentacji był Mika Kojonkoski, były zawodnik. W latach 2002-2008 stanowisko to zajmował Tommi Nikunen, a w latach 2008-2010 - Janne Väätäinen.

 

Matti Hautamäki


Obecnie, w klasyfikacji indywidualnej w skokach narciarskich najlepsze miejsce wśród zawodników zFinlandii zajmuje Matti Hautamäki. Sklasyfikowany został on na 10 pozycji, z sumą 764 punktów.

Kimi Räikkönen, Formuła 1

opublikowane: 13 sty 2012, 11:33 przez Anna Janeczek   [ zaktualizowane 13 sty 2012, 11:34 ]

Kimi RäikkönenKimi Räikkönen, a właściwie Kimi Matias Räikkönen, urodził się w fińskiej miejscowości Espoo 17 października 1979 roku. Jest on zawodowym kierowcą wyścigowym i rajdowym, specjalizującym się w wyścigach Formuły 1. W sezonie 2003 i 2005 został wicemistrzem świata, a tytuł mistrza świata Formuły 1przypadł mu w udziale w sezonie 2007. Aż osiemnaście razy zwyciężał on w wyścigach Grand Prix.


W chwili obecnej, Kimi Räikkönen pracuje dla zespołu ICE 1 Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Warto powiedzieć, że jest on właścicielem zespołu rajdowego, którego barwy reprezentuje. 

Jego kariera kierowcy rajdowego rozpoczęła się już w 1988 roku, kiedy miał zaledwie 9 lat. Wtedy to rozpoczął on starty w kartingu, a w ciągu zaledwie trzech kolejnych sezonów, do roku 1991, odniósł zwycięstwo w klasach A, B i C. W tym samym roku wystartował po raz pierwszy w krajowych zawodach kartingowych w klasie Mini, aby rok później pojechać w klasie Raket. Jego sukcesem w dziedzinie kartingu było zajęcie w 1994 roku drugiego miejsca w klasyfikacji ogólnej Pucharu Finlandii w tej konkurencji sportowej.

Począwszy od 1995 roku Kimi Räikkönen rozpoczął starty w Formule A, gdzie już w pierwszym wyścigu odniósł spektakularne zwycięstwo. Z uwagi na jego wysokie umiejętności jako kierowcy, zaproszono go na prestiżowe zawody Monaco Cup. Osiemnastoletni Kimi Räikkönen zajął czwarte miejsce, tuż za podium, w Mistrzostwach Finlandii Formuły A. Jednocześnie, próbował swoich sił w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Skandynawii w tej samej konkurencji. W 1997 roku stał się Mistrzem Finlandii w Interkontynentalnej Klasie A. W 1998 roku Kimi Räikkönen przeprowadził się z Finlandii do Holandii, gdzie rozpoczął intensywne treningi. Przyniosły one oczekiwane skutki, bo w tym samym roku został onMistrzem Finlandii i Mistrzem Skandynawii. Zwyciężył w klasie Interkontynentalnej Formuły A, a w Monaco Cup w klasie Super A zajął trzecie miejsce na podium. To wróżyło jak najlepiej jego karierze rajdowca. Brał udział w licznych imprezach rajdowych, takich jak fińska wersja Formuły Renault, czy też w Brytyjskiej Formule Renault.

 

Wygrana RaikonenaW formule 1 Kimi Räikkönen zadebiutował z przypadku, zawiązując kontrakt z BMW Sauber w 2000 roku. W sezonie 2001 Kimi Räikkönen został partnerem Nicka Heidfelda w stajni BMW Sauber. Debiutem kierowcy był wyścig Grand Prix Australii na torze Albert Park, gdzie w klasyfikacjach zajął 13. pozycję, a w wyścigu uplasował się na 6. miejscu. W ciągu sezonu 2001 Kimi Räikkönen zgromadził na swoim koncie zaledwie 9 punktów, co w ogólnej klasyfikacji dało mu 10. pozycję.

W 2002 roku, w drugim sezonie Formuł 1 Kimi Räikkönen podpisał kontrakt z McLarenem. W pierwszym z wyścigów sezonu 2002 na torze w Australii Fin zajął trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej uzyskał dla McLarena 23 punkty, plasując się na 6. miejscu. W 2003 roku Kimi Räikkönenodniósł swe pierwsze zwycięstwo w Formule 1. Miało to miejsce podczas eliminacji Grand Prix Malezji. W sezonie 2003 często Kimi Räikkönen zajmował drugie miejsce na kolejnych wyścigach, co dało mu drugą pozycję w klasyfikacji generalnej sezonu Formuły 1.

Jego wieloletnim menadżerem jest Steve Robertson, z którym w 2004 roku założył zespół „Double R”, czyli Räikkönen Robertson Racing. Zespół ten startuje w brytyjskiej wersji wyścigów Formuły 3, jak również w Europejskiej Formule BMW.


W 2005 roku Fin czterokrotnie wygrał Grand Prix - w Hiszpanii, Monako, na Węgrzech i w Kanadzie. 

W 2007 roku Kimi Räikkönen podpisał dwuletni kontrakt z Ferrari. W barwach Ferrari wygrał Grand Prix Australii, Grand Prix Wielkiej Brytanii, oraz Grand Prix Brazylii. Zyskał w całym sezonie 110 punktów i przypadł mu tytuł mistrza świata Formuły 1. W kolejnym sezonie Kimi Räikkönen był uważany za faworyta. Wygrał Grand Prix Malezji i Hiszpanii.


Sporadycznie, Kimi Räikkönen od 2009 roku brał udział w rajdach samochodowych, każdorazowo reprezentując Ferrari. Jest to jeden z najlepiej zarabiających kierowców na świecie. w 2010 roku zakończył karierę w formule F1. Obecnie reprezentuje barwy własnego zespołu ICE 1 Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata

Fińskie Festiwale Muzyczne

opublikowane: 13 sty 2012, 11:33 przez Anna Janeczek


Festiwale FinlandiaFinlandia jest krajem organizującym chyba najwięcej festiwali muzycznych w całej Europie. Zakres tematyczny tych wydarzeń kulturalnych jest bardzo szeroki, bowiem można wymienić zarówno festiwale muzyki klasycznej, jazzowej, czy też heavy metalowej. Słowem, każdy meloman znajdzie w Finlandii festiwal muzyczny, który go zainteresuje.

 

Poniżej zamieszczone zostały przykłady Fińskich Festiwali Muzycznych:

1. Międzynarodowy Festiwal Operowy mający miejsce w Savonlinnie,

2. Pori Jazz Festival – festiwal jazzowy,

3. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – HOLLO JA MARTTA,

4. Noc Organów i Arii – Organ Night and Aria – mający miejsce w Espoo, w terminie od czerwca do września, festiwal muzyki klasycznej. Letnie wydarzenie kulturalne obejmuje zbiorowe koncerty oraz solowe recitale najpopularniejszych, fińskich muzyków. Koncert Organowy ma miejsce w kościele Tapiola w Espoo,

5. Letni festiwal ORIVESI – Orviesi Summer Festivals – jest to ogromna uroczystość, w której między innymi odbywają się liczne imprezy muzyczne i koncerty. Festiwal ma miejsce od czerwca do sierpnia,

6. Baltic Jazz – międzynarodowe święto jazzmanów w Taalintehdas, mające miejsce w lipcu. Spotykają się tu przedstawiciele muzyki jazzowej krajów nordyckich,

7. Kalottjazz & Blues Festival – festiwal ma charakter międzynarodowy i odbywa się na północnej granicy Finlandii i Szwecji, w Tornio i Haparandzie. Ma on miejsce w lipcu. Można posłuchać koncertów jazzowych i bluesowych w Pikisaari Marquee Jazz, w licznych salach koncertowych, w klubach, kościołach, a nawet na placach,

8. Sciffle Music Fesival – Kihveli Soikoon- festiwal muzyki skiffe ma miejsce w Hankasalmi w lipcu. Muzyka skiffe posiłkuje się oryginalnymi instrumentami muzycznymi, w roli których występują drewniane skrzynie, czy metalowe puszki. Kiveli Soikoon to jedyny w skali całego świata międzynarodowy festiwal muzyki skiffie,

9. Fesiwal Muzyki Folk w Haapavesi - Haapavesi Folk Music Festival – wydarzenie odbywa się przez cały lipiec i jest to międzynarodowy festiwal muzyki ludowej, ale nie tylko. Można tu posłuchać muzyki klasycznej, jazzowej czy muzyki dla dzieci. W ramach festiwalu odbywają się spektakle teatralne, taneczne i rozrywkowe,

10. Kotka Martime Festival – festiwal morza, karnawał morski – pod takimi nazwami znane jest to wydarzenie kulturalne. W ramach imprezy ma miejsce Festiwal Szantów i Festiwal Morskiego Jazzu.Kotka Martime Festival ma miejsce na przełomie lipca i sierpnia,

11. Festiwal Muzyczny Oulunsalo – ma miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Jest to prawdziwe święto muzyki kameralnej. Koncerty odbywają się w regionie Oulu, w salach koncertowych, w zabytkowych kościołach i galeriach sztuki. Festiwal ma charakter międzynarodowy,

12. Flow Festiwal – ma miejsce w sierpniu i prezentuje najnowsze i najlepsze nurty w muzyce miejskiej we wszystkich dziedzinach,

13. Firebox Metal Fest – festiwal muzyki metalowej mający miejsce w Rytmikorjaamo na przełomie września i października,

14. Porilaisen musiikin festivaali – odbywa się w Tampere w październiku,

15. Metalheim Festival – festiwal muzyki heavy metalowej w Helsinkach, odbywający się pod koniec października,

16. OuluGospel – festiwal muzyki gospel mający miejsce w Oulu w listopadzie,

17. Helvation Festival – festiwal muzyki heavy metalowej w Helsinkach, odbywający się w grudniu.

Warto zwiedzić: Wioska Świętego Mikołaja (Rovaniemi)

opublikowane: 13 sty 2012, 11:31 przez Anna Janeczek

Rovaniemi, znane bardziej jako Wioska Świętego Mikołaja, położone jest w północnej części Finlandii, tuż pod północnym kołem podbiegunowym. Miasto znajduje się u ujścia rzeki Ounas do Kemi. Prowincja, w której mieści się Wioska Świętego Mikołaja, to oczywiście Laponia. Co roku zjeżdżają tu w czasie świąt tysiące ludzi, chcących zobaczyć „prawdziwego” św. Mikołaja.

  

 Rovaniemi - Wioska Świętego Mikołaja

 

W mieście Rovaniemi znajduje się Uniwersytet Lapoński i Politechnika. Miasto pełni funkcję ważnego węzła komunikacyjnego, ośrodka turystyczno-sportowego, ale przede wszystkim szczyci się tym, że jest miejscem zamieszkania Mikołaja. W centrum miasta znajdują się interesujące pod względem architektonicznym budowle, które warte są zobaczenia. Mowa tu o:

 • Bibliotece,
 • Teatrze,
 • Ratuszu,
 • Moście Jätkänkynttilä przez rzekę Kemi,
 • Muzeum Arktikum, mającym formę szklanego tunelu. Znajdują się tu ekspozycje prezentujące historię oraz kulturę ludów Północy.

Wioska św. Mikołaja jest adresem, pod który co roku trafiają miliony listów od dzieci z całego świata, które proszą o prezenty na gwiazdkę. Miasto jest silnie zaangażowane w podtrzymywanie tradycji związanej z magicznym rytuałem roznoszenia prezentów dzieciom na całym świecie przez św. Mikołaja. Podobnież to właśnie z Rovaniemi wyruszają w daleką podróż sanie św. Mikołaja, zaprzężone w renifery, które po brzegi są wypełnione prezentami. W Rovaniemi w zasadzie przez cały rok panuje iście świąteczna atmosfera, jak przystało na siedzibę św. Mikołaja. Będąc w tym mieście można wybrać się na spotkanie z prawdziwym Mikołajem, co jest atrakcją szczególnie cenioną przez dzieci.

Wśród miejsc, które na pewno trzeba zobaczyć w Rovaniemi, wymienić należy:

 • Biuro Świętego Mikołaja, w którym sławny święty przyjmuje na audiencji turystów z całego świata,
 • Iglo – bar i restaurację,
 • Santa`s Ice Park – jest to tor saneczkowy, w którym można oddać się wspaniałej rozrywce z nutą adrenaliny,
 • Husky Park – hodowlę psów rasy Husky, gdzie organizowane są pokazy psich zaprzęgów. Dla chętnych istnieje możliwość skorzystania z przejażdżki takim pojazdem.
 • Poczta Św. Mikołaja,
 • Fabryka zabawek.

Kuchnia Fińska

opublikowane: 13 sty 2012, 11:30 przez Anna Janeczek

Kuchnia narodowa Finlandii ma swoje sekrety i tajemnice. Stanowi umiejętne połączenie tradycyjnej, starodawnej kuchni fińskiej, z kontynentalnym stylem przyrządzania potraw. Dzisiejsza kuchnia fińska w przeważającej większości przypadków opiera się o dwa składniki pokarmowe, mianowicie mięsa i ryby. Niemniej jednak, we Wschodniej Finlandii na stołach częściej królują dania z warzyw i grzybów. Spowodowane jest to wpływami wschodnimi ze strony ludności karelskiej.


  Kuchnia Fińska


Najnowsza kuchnia w Finlandii preferuje potrawy lekkostrawne, w których znajdzie się mięso lub ryby z dużym dodatkiem warzyw, które wpływają na lepsze trawienie. Co ciekawe, na kształt kuchni fińskiej wpłynęła nie tylko kuchnia europejska, ale nawet amerykańska. 

Jeśli miałoby się określić jednym słowem, jak wygląda tradycyjna kuchnia fińska, trzeba powiedzieć, że jest ona tłusta. Bardzo często potrawy są tu przyrządzane z ryb i dziczyzny. W klasycznych potrawachfińskich na próżno możemy szukać jarzyn. Jeśli już, to są to raczej ziemniaki. Jak można przypuszczać, w kraju nadmorskim, jakim jest Finlandia, królują ryby. Są to między innymi: 

 • łososie,
 • pstrągi tęczowe,
 • szczupaki,
 • śledzie bałtyckie,
 • sielawy.

Wśród specjałów kuchni w Finlandii należy wymienić:


Karjalanpiirakat – są to pikantne ciastka z żytnią skórką, nadziewane ryżem bądź niekiedy jęczmiennym puddingiem. Jest to rodzaj potrawy mącznej. Ma ona formę płaskiego, otwartego piroga, złożonego z warstwy spodniej, wykonanej z ciasta z mąki pszenno-żytniej oraz warstwy wierzchniej – wykonanej z gotowanego ryżu lub puree ziemniaczanego. Można podawać ją na gorąco, wraz z sosem wykonanym z jajek i masła.

karjalanpiirakatKarjalanpaisti – jest to potrawa składająca się z gotowanego mięsa. Można powiedzieć, że jest to rodzaj fińskiego gulaszu.

karjalanpaistiDania z renifera – specjalnością w wielu fińskich, tradycyjnych domach, są potrawy ze smażonego mięsa renifera z jagodowym sosem. W niektórych restauracjach serwowana jest pizza z mięsa renifera, a nawet steki czy kiełbaski.

Dania z ReniferaGraavilohi – jest to surowy łosoś, podawany z różnymi dodatkami. Tto typowa potrawa dla Finlandii, będącej krajem nadmorskim.

GraavilohiCiepły chleb razowy – dobra potrawa na śniadanie, którą je się z masłem i z żółtym serem. Chleb podawany jest z bardzo zimnym mlekiem lub piwem fińskim.

Chleb RazowyFińskie sushi – w Finlandii występuje ciekawa forma potrawy sushi. Są to plasterki łososia lub śledzi, które podawane są z młodymi ziemniakami. Najlepszą, najbardziej cenioną potrawą rybną, jest świeży łosoś, osolony i pozostawiony na całą dobę pod przykryciem. Następnie, z filetu z łososia usuwa się ości, posypuje się mięso ryby grubą solą, cukrem, pieprzem i koperkiem, następnie zawija się ciasno w folie i chłodzi kilka godzin w lodówce.

Sushi FińskieNieco odmienna od kuchni fińskiej, jest kuchnia Laponii. Jej specjałem jest tzw. poronkaristys, czyli duszone mięso renifera, które podawane jest z borówkami. Prowincja Savo w Laponii słynie z potrawykalakukko, która jest rodzajem pieroga zrobionego z mąki razowej, z farszem mięsnym lub rybnym. Pochodzi ona z prowincji Sawonia w Finlandii. Potrawę kalakukko spożywa się albo na zimno, albo na gorąco. Ma ona wielkość zbliżoną do bochenka chleba. 

Finlandii występuje wiele potraw, które dobrze znane są w Estonii i w Rosji. Nic w tym dziwnego, bowiem Finlandia graniczy z Estonią przez Zatokę Fińską, a przez lata pozostawała pod panowaniem Rosyjskim. Sztuka kulinarna tego kraju oparta jest więc na potrawach tradycyjnych również dla tych dwóch krajów. 

Tradycyjna kuchnia fińska z uwagi na trudną dostępność warzyw i owoców jest prosta, albo wręcz uboga w zielone elementy. Nie oznacza to jednocześnie, że kuchnia fińska jest uboga w różnorodność potraw. Główną specjalnością tradycyjnej kuchni fińskiej są różne gatunki duszonych mięs. Na stołach spotyka się duszoną wołowinę, baraninę, cielęcinę i mięso z renifera. Popularnym daniem jest pieczeń wołowa, czy też peklowana baranina. Tradycyjnie, potrawy te podawane są z chlebem.

1-10 of 11