kryzys emocjonalny


Z inicjatywy Instytutu Psychologii Zdrowia, rusza pierwszy w Polsce bezpłatny numer telefonu dla osób przeżywających kryzys emocjonalny. Dyżurujący pod nim psycholodzy będą pomagać Polakom w pokonywaniu depresji lub pogorszenia nastroju np. z powodu nagłych problemów finansowych, kryzysu małżeńskiego, utraty pracy, kłopotów z dziećmi i innych.

 Z analiz Instytutu wynika, że na wielu obszarach naszego kraju nie funkcjonowała do tej pory żadna instytucja, która mogłaby udzielić fachowego wsparcia osobom przechodzącym załamanie nerwowe.

Jakie funkcje będzie sprawiał Ogólnopolski bezpłatny Telefon Zaufania dla osób w kryzysie?


Dyżurujący po nim psycholodzy będą udzielać potrzebującym osobom jednorazowego wsparcia, a w razie potrzeby skierują ich do najbliższego specjalisty. Przypuszczalnie w części przypadków pomocna okaże się już sama taka rozmowa - można wspólnie ze specjalistą zastanowić się, jak rozwiązać dany problem. Inicjatywa ma mieć także działanie prewencyjne, gdyż brak wczesnej interwencji może prowadzić do załamań psychicznych, przeradzać się w depresję, a skrajnych przypadkach - skłaniać do samobójstwa.
 

Szacuje się, że na depresję cierpi dziś około półtora miliona Polaków. Większość z nich wstydzi się szukać pomocy lub zbyt późno dostaje właściwą diagnozę. Okazuje się też, że około 20% pacjentów zgłaszających się do lekarzy pierwszego kontaktu z najróżniejszymi dolegliwościami, w rzeczywistości cierpi na nierozpoznaną depresję.

Bardzo często wstyd powstrzymuje osoby przeżywające kryzys psychiczny przed poszukaniem fachowej pomocy. Dla takich ludzi uzyskanie anonimowej porady za posrednictwem telefonu zaufania może okazać się sposobem na pokonanie jednorazowego załamania lub pierwszym krokiem w kierunku dłuższego leczenia, jeśli sytuacja tego wymaga.

Zasady funkcjonowania  Ogólnopolskiego bezpłatnego Telefonu Zaufania dla osób w kryzysie:

 Porady specjalistów  można uzyskać pod numerem 116 123, od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 22.00.

 Rozmowa z konsultantem jest bezpłatna niezależnie od tego, z jakiej sieci wykonywane jest połączenie. Można dzwonić z każdego miejsca w Polsce, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i z komórki.

 Czas rozmowy jest nieograniczony.

Osoby dzwoniące mają prawdo do zachowania anonimowości.

 Dzwonić może każdy, kto potrzebuje wsparcia i pomocy psychologicznej.

AUDIOBOOK

http://c.wrzuta.pl/wi8184/77c9edf700069f7c4b952638/0/droga

http://c.wrzuta.pl/wi11642/c4b1e866001be6c54b1fcbd5/0/zakaz%20%32b


darmowe   animowane gify mp3


Comments