ważne daty‎ > ‎

strony bieżących wydarzeńNo Smoking.svg

Dzień Bez Papierosa

(ang: World No Tobacco Day) - święto obchodzone 31 maja. Święto ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia. Dzień Bez Papierosa jest obchodzone od 1987 roku.

Rezolucja WHA40.38 w 1987 roku ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem Bez Papierosa. Rok później rezolucja WHA42.19 przeniosła święto na 31 maja.

Co roku z okazji święta w Polsce odbywają się festyny.

rzucam palenie


Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

– obchodzony 1 października. Ustanowiła go 22 listopada 1977 Międzynarodowa Unia Wegetariańska (International Vegetarian Union – IVU). Projektodawcą było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie (The North American Vegetarian Society).

Celem tego dnia jest promocja wegetarianizmu oraz informowanie o płynących z wegetariańskiego stylu życia korzyściach, zwłaszcza zdrowotnych. W dniu tym organizowane są m.in. imprezy z wegetariańskim poczęstunkiem, rozdawanie ulotek, happeningi, festiwale, wykłady, pokazy filmów.


Dzień walki z AIDS


Czerwona wstążka - symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS

Światowy Dzień (Walki z) AIDS obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.

W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne. Hasła tych kampanii znajdują się w tabeli poniżej.

Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. „Staying Alive” - zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę.


Światowy Dzień Wody

-został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji UNCED w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Obchody Światowego Dnia Wody ustalono na dzień 22 marca. Pierwsze obchody odbyły się w r. 1993. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Światowy Dzień Wody jest obchodzony co roku pod innym hasłem


źródło: wikipedia
Comments