kofeina

Dawka śmiertelna kofeiny dla dorosłego zdrowego człowieka wynosi 10 gramów, śmierć następuje zazwyczaj w wyniku migotania komór serca!

Kofeina zwiększa ryzyko poronienia, szczególnie we wczesnym okresie ciąży - twierdzą amerykańscy i brytyjscy lekarze.

Pierwsze 12 tygodni ciąży to okres, w którym ryzyko poronienia jest największe. Ciężarne kobiety powinny wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające kofeinę. Lekarze twierdzą, że nie jest to trudne, ponieważ większość kobiet na tym etapie ciąży odczuwa niechęć do tej substancji.

W badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wykazano, że spożywanie 200 mg kofeiny dziennie przez ciężarne kobiety, aż dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia. Mechnizm szkodliwego działania kofeiny nie jest do końca poznany. Przypuszca sie jednak, że kofeina poprzez podnoszenie ciśnienia krwi i zagęszczanie krwi, wywiera niekorzystny wpływ na płód.

Kofeina

(Coffeinum, znana również jako teina, gdy źródłem jest herbata, guaranina (z guarany), mateina (z yerba mate), C8H10N4O2, analepticum ATC: N 06 BC 01) – alkaloid purynowy znajdujący się w surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. Została odkryta przez niemieckiego chemika Friedricha Ferdinanda Runge'a w 1819 roku.

Kofeina

jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących tzw. "energy drinków" a także do innych napojów, przede wszystkim gazowanych, takich jak Coca-Cola. Po dłuższym okresie regularnego przyjmowania kofeiny występuje zjawisko tachyfilaksji (tolerancji), czyli stopniowego osłabienia odpowiedzi biologicznej ustroju.

Mormoni, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki i niektórych kościołów restoracjonistycznych nie spożywają kofeiny. Wyznawcy tych religii wierzą, że Bóg sprzeciwia się używaniu wszelkich substancji psychoaktywnych poza celami medycznymi.

Hindusi wyznający gaudija wisznuizm również generalnie stronią od kofeiny jako substancji mającej zaciemniać umysł i zbytnio stymulować zmysły. Aby przejść inicjację pod nadzorem guru, osoba musi wstrzymywać się od spożycia kofeiny (tak jak alkoholu, nikotyny czy innych używek) co najmniej przez roczny okres.

W głównym nurcie Islamu kofeina jest dozwolona, jednak i tutaj nie powinna być nadużywana. Odnośnie kofeiny zawartej w kawie, imam Shihab al-Din powiedział: "picie [jej] jest halal [dozwolone], ponieważ wszystkie rzeczy są halal, za wyjątkiem tych, które Bóg uczynił haram [zakazanymi]". Podstawą fatwy jest odpowiedni cytat z Koranu (6:145).

Comments