artykuły‎ > ‎

archiwum

Co robimy?


Młodzi filmowcy chcą robić więcej, niż tylko pokazywać film o nałogu i skutkach narkomanii
     Ewa Bożek

    Tomasz Tymański i Cezary Rogowski ze Stalowej Woli znani naszym czytelnikom z filmu dokumentalnego "Datur” o narkomańskiej przeszłości i wychodzeniu z nałogu tego drugiego autora, prowadzą program antynarkotykowy w stalowowolskich szkołach.

Tomek Tymański, współautor filmu "Datur” w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stalowej Woli opowiada o narkotykach dostępnych obecnie na rynku oraz o skutkach jakie przynosi ich branie.

W piątek uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego zakończyli cykl spotkań z autorami.

- Pomyśleliśmy, że spotkania z młodzieżą nie mogą zakończyć się tylko i wyłącznie na pokazaniu filmu o Czarku. Teraz projekcji filmu towarzyszą także dyskusje na temat narkotyków dostępnych na rynku, ich pochodzeniu oraz przede wszystkim skutkach ich brania - mówi Tomek.

Autorzy dokumentu prowadzą swój program nie tylko w szkołach, ale także warsztatach terapii zajęciowej, świetlicach, a nawet klubach muzycznych.
- Przyznam, że spotkanie i dyskusje z osobami, które naprawdę dotknął ten problem, które same przez to przeszły, przemawia do mnie bardziej niż zwykła szkolna pogadanka na temat niebezpieczeństw związanych z narkotykami. Ja sama nigdy nie interesowałam się narkotykami, ale wiem, że jest wiele osób, które są ciekawe jak to jest po ich braniu. Myślę, że im szczególnie przydadzą się tego typu rozmowy - mówi Agata Kołodziej z CKU.
Barbara Wieszczek-Augustyńska, dyrektorka szkoły przyznaje, że pomysł autorów filmu jest bardzo dobry.

- Na projekcji filmu pojawiło się ponad 200 osób. Widziałam, że to co zobaczyli uczniowie w filmie, podziałało na nich, zrobiło duże wrażenie - mówi.
Przypomnijmy. Tomasz i Czarek, nakręcili swój amatorski film rok temu. Dotyczy on życia Czarka w czasie, gdy uzależnił się od narkotyków oraz pokazuje w jaki sposób udało mu się wyjść z tego nałogu. Film został zarekomendowany przez stalowowolską policję i urząd marszałkowski, jako dokument, który może być prezentowany podczas prowadzenia programów antynarkotykowych w szkołach,. Pomysł młodych stalowowolan poparł także Andrzej Szlęzak, prezydent naszego miasta.


Podstrony (1): Jarek Wajk
Comments