Novinky

2014-01-17 Nasazena vylepšená komponenta porozumění optimalizovaná na vice než 1240 přepsaných dialozích.
2013-12-12 Byla nasazena vylepšená verze systému umožnující vyhledávat v spojeních veřejné dopravy v Praze, Brně a Plzni. Při vyhledávání počasí, je nyní možné požádat o předpověď pro konkrétní město nebo čas.
2013-11-25 Nyní je možné se zeptat dialogového systému na aktuální čas nebo předpověď počasí. Dále byl dialogový manažer byl rozšířen o pravděpodobností model, který lépe odhaduje cíle uživatele. Na základě odhadnutého stavu může nyní strategie dialogu aktivně potvrzovat méně pravděpodobnou informaci, nebo pokračovat v dialogu pokud věří, že vstup od uživatele byl zpracován bez chyb.
2013-11-19 Nasazena vylepšená komponenta porozumění optimalizovaná na vice než 850 přepsaných dialozích.
2013-11-06 Vytvořen formulář pro hodnocení kvality dialogového systému, který je dostupný na adrese Google Forms - Hodocení kvality. V ideálním případě by bylo dobré ohodnotit systém po každém ukončeném hovoru. Jinak stačí ohodnotit systém kdykoli si na to vzpomenete.
2013-10-29 Nasazena vylepšená komponenta porozumění optimalizovaná na vice než 330 přepsaných dialozích.
2013-10-22 Vytvořena emailová skupina alex-ptics@googlegroups.com kde mohou uživatelé diskutovat funkce systému, reportovat chyby systému, nebo se přihlásit k odběru novinek. Tato skupina je také dostupná jako internetové fórum na adrese: https://groups.google.com/d/forum/alex-ptics.
2013-10-01 Nasazena nová komponenta porozumění. Tato komponenta je již automaticky optimalizována z pořízených dat. Pro její optimalizaci se použilo více jak 160 přepsaných dialogů.
2013-06-01 Spuštěn prototyp této telefonní aplikace volně dostupný z mobilních telefonů a pevných linek.

Informace o městské hromadné dopravě v ČR

Tato hlasová dialogová aplikace poskytující informace o městské hromadné dopravě v ČR, kdy se komunikuje pomocí přirozeného jazyka. Je postavena na dialogovém systému vyvíjeném v rámci projektu VYSTADIAL, který je sponzorovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ČR. Aplikace pro hledání používá Google Mapy.

Aplikace je dostupná na telefonním čísle 800 899 998.

rámci této aplikace můžete vyhledávat spojení městské hromadné dopravy mezi zastávkami v Praze. Stačí říct, odkud a kam si přejete jet, a aplikace vám najde nejbližší spojení. V případě potřeby můžete ale specifikovat čas odjezdu podle svého přání. Můžete také:  
 • požádat o nápovědu
 • požádat o "restart" dialogu a začít konverzaci znovu jako byste zrovna vytočili číslo
 • ukončit hovor - například tím, že řeknete "Na shledanou."
 • požádat o zopakování poslední věty
 • potvrdit nebo odmítnout dotazy systému
 • zeptat se na výchozí nebo cílovou stanici, nebo ji potvrdit
  • např.: Jede to na zastávku Smíchovské nádraží?
  • např.: Kam to jede?
 • zeptat se na počet přestupů doporučeného spojení 
  • např.: Kolik to má přestupů?
 • zeptat se na čas odjezdu a příjezdu, za jak dlouho to odjíždí, za jak dlouho to přijede do cílové stanice, jak dlouho trvá cesta
 • požádat o alternativní spojení
 • požádat o zopakování předchozího spojení, prvního spojení, druhého spojení, atd.
 • zeptat se na aktuální čas
 • požádat o aktuální stav počasí, nebo předpověď počasí na konkrétní hodinu nebo den
Aplikace funguje nejlépe pokud se s ní komunikuje pomocí přirozeného jazyka a v celých větách. Pokud možno se vyhýbejte krátkým frázím a heslovitému vyjadřování. Buďte trpěliví a nespěchejte v konverzaci, pokud možno nechte systém domluvit. Aplikaci ale můžete přerušit, tzv. skočit ji do řeči.

Příklad dialogu:

 SystémDobrý den, dovolali jste se na informace o veřejné dopravě v Praze. Hovor je nahráván. Více informací o této službě je na internetu. Jak Vám mohu pomoci.

 UživatelChtěl bych jet ze zastávky Karlovo náměstí.

 SystémDobře ze zastávky Karlovo náměstí. Kam chcete jet?

 UživatelChtěl bych jet do zastávky Smíchovské nádraží.

 SystémDo zastávky Smíchovské nádraží. Našla jsem následující spojení. Možnost první. Jeďte tramvají číslo 14 v 02:12 ze zastávky Karlovo náměstí směrem Sídliště Barrandov. Vystupte na zastávce Smíchovské nádraží.
 Uživatel    Do jaké zastávky to jede?

 SystémDo zastávky Smíchovské nádraží. Budete tam v 2:25.
 Uživatel    Máte tam nějaké další spojení?

 Systém... 


Nahrávání hovorů

Všechny hovory jsou nahrávány. Takto získaná data budou využita k analýze komunikace člověka se strojem a následnému zlepšení této aplikace. Pořízená data budou přepsána a v anonymizované podobě mohou být včetně akustických nahrávek zpřístupněna třetím osobám jak pro věděcké tak i případně komerční účely.

Proces anonymizace odstraní informace umožnující identifikovat volajícího: jeho telefonní číslo a části hovoru, které by mohly vést k odhalení volajícího.

Poděkování

Vytvoření této hlasové aplikace by nebylo možné bez pomoci firmy SpeechTech s.r.o., která nám dovolila využit jejich českou hlasovou syntézu (TTS)