Prezencia na predmet Multimediálne praktiká pre pedagógov >>
Výučba v zimnom semestri 2016/2017 bude prebiehať, ako je v rozvrhu v MAISe, v učebni i1p, alebo v hlavnej budove VSA v 164.
ÚVODNÉ INFORMÁCIE
Podmienky udelenia hodnoteného zápočtu (80% aktívnej účasti a záverečná hodnotená úloha) >> >> >>
Sylaby sú vystavené na stránkach ÚDK, alebo na >>
Študijné materiály >> a priebežne zverejňované na vyučovacích hodinách
Prechod na špeciálne režimy alebo dištančný priebeh výučby je možný iba po predchádzajúcej osobnej konzultácii s vyučujúcim v prvých dvoch týždňoch semestra.
Pojem MULTIMÉDIÁ (MM), podobne ako sú definované charakteristické základné procesy pre IKT, podobne existujú charakteristické pojmy pre MM.
Nasledujúce pojmy, ktoré sa ešte iba definujú čakajú na "veľký" principiálny zlom, "rozšírenie", a následnú definíciu... (360st. video, Rozlíšenie >8k, Vnorené VR, atď. Multimédiá si stále zachovávajú použiteľné významové pomenovanie pre charakteristický výskyt pojmov: "hardvér" a "kodek".
Pokročilé multimédiá pokračujú vo vývoji multimédií smerom k VR. Princíp ostáva rovnaký! Ak hovoríme o "virtuálnej realite" alebo o jednoduchom "audio", či "video dokumente", stále je princíp rovnaký (snímanie, kódovanie, dekódovanie...). Zásadne rozdielne sú algoritmus - kodek, a výkon hardware.
Reflex reality v zmyslových kanáloch (audio, video, hmat, čuch, chuť ...) Technologický proces - zber alebo zosnímanie, zápis, odprezentovanie zo zápisu. Pri všetkých procesoch sa zohľadňuje antropický prístup pre eliminovanie redundantných informácií. Kľúčovým procesom je vytvorenie zápisu vo forme mm dokumentu - k tomu viazané dostupné hardvérové a softvérové možnosti. Problematika MM je rozsiahla, z toho dôvodu sa člení na samostatné oblasti. (napr. počítačová grafika, digitálna fotografia, digitálny obrázok, dynamický obraz, digitálne video, digitálne audio, vr, ...), alebo tiež - Multimédiá obsahujú - zahŕňajú odlišné oblasti problematiky v obsahu (digitálny obrázok či počítačová grafika, digitálny zvuk, digitálne video) a tiež rôzne procesy vo vytváraní finálneho výstupu (snímanie a zachycovanie informácií, spracovávanie informácií v zachytených dátach, distribúcia spracovaných multimediálnych dokumentov v rôznych prostrediach)
Malá úloha: zhotov obrázok zariadením a ulož do PC.
Multimediálne atribúty dokumentov - špecifické atribúty - špecifické atribúty statických obrazových dokumentov. Zmeň atribút vlastného obrazového dokumentu - rozmery obr. t.j. počet pixelov.
Pre naše účely využijeme on-line editor PIXLR. Vytvoríme registráciu na on-line službe kvôli možnosti využívať "cloudových výhod" (história činnosti, knižnicu našej tvorby, prístup k službe z rôznych zariadení).
Kódovanie statického obrazu pomocou najpoužívanejších algoritmov. Zistenie optimálnych atribútov obrazových prvkov mm dokumentov v prezentačnom prostredí PowerPoint.
Matematická interpretácia obrazu.
Pojmy: pixel, rozlíšenie (ŠxV), horizontálne rozlíšenie a hustota (dpi=300), fh (bpp=1, =8, 24), bit, Byte, kilo-mega-giga-tera...
Metadata v dokumentoch, IPTC, EXIF.
IrfanView - jednoduchý editor s "plugins"
Priebežné úlohy: ak vytvoríme obr. s atribútom bpp=1 s nekompr. algoritmom (.bmp) s rozmermi 4000x3000 aký bude veľký výsledný súbor v MB? Aký bude rovnaký obrazový dokument s bpp=24? Aký dopad (resp. dopady) bude mať na obr. zmena atribútu vertikálneho rozlíšenia? Ako sa zmení pomer strán a ako sa zmení veľkosť v mm?
Domáca úloha (zmeniť určené špecifické obrazové atribúty: rozm., hust., hlbk. alg.k. ...)
Kódovanie zvuku pomocou PCM.
Domáca úloha (zistiť KP pre Vaše audiodokumenty)
Kódovanie videa pre multimediálny dokument
Konvertovanie multimédií >> >> >> >> (www.ss) prípadne ich "sťahovanie" z "http://en.savefrom.net/"
Domáca úloha 28. 11. 2016 - vytvoriť videozáznam a jeho vystavenie na Vašom účte YouTube
Editácia rovnakého videa (napr. v prostredí Stupeflix) a jeho vystavenie cez YouTube službu ako neverejné (prístupné iba cez odkaz)
Domáca úloha 5. 12. 2016 - využiť vytvorené video v predchádzajúcej domácej úlohe a jeho editácia v editačnom prostredí (napr. Stupeflix, alebo YouTube Editor) podľa pokynov na vyučovacej hodine a jeho opätovné vystavenie cez YouTube službu. Ukážka cey YouTube >> alebo Stupeflix >>
Výsledky získané od študentov pred ukončením zimného semestra (pred záverečnou hodnotenou úlohou) a ich aktuálne hodnotenie podľa aktívnej účasti a hodnotených domácich úloh v posledných dvoch týždňoch. Všetci študenti s aktuálnym hodnotením A budú mať zapísané v zápočtovom týždni výsledok do systému MAIS. Dôvody nehodnotenia niektorých študentov uvediem osobne pri najbližšom stretnutí. Ak chcete urýchliť chýbajúce hodnotenia ešte pred stretnutím so záverečnou hodnotenou úlohou v najbližšom riadnom termíne v pondelok, môžete využiť vloženie odkazu na výsledok Vašej poslednej domácej úlohy (napr. v prostredí Stupeflix) do formulárového poľa pre odpoveď s vyplnením Vašich údajov ako pri prezencii na vyučovaní. Môžete tak urobiť, ale iba do piatku do 24:00hod. Potom budú hodnotenia doplnené cez víkend do tabuľky pod týmto textom. Nepíšte mi k uvedenému e-maily, ale radšej si ešte raz všetko prečítajte, (aj e-mail, ktorý som Vám poslal), alebo počkajte na osobné vysvetlenie pri najbližšom riadnom stretnutí v pondelok.
Ak máte v tabuľke zapísané "A" alebo "a" znamená to, že Vám zapisujem v zápočtovom týždni hodnotenie A do MAISu. V takom prípade už nemusíte prísť na záverečnú hodnotenú úlohu.
20160928 - o 12:00hod. - Obsadenosť pondelkových vyučovacích hodín - priebežne aktualizované:
11:30 - plne obsadené
12:25 - plne obsadené (plne obsadené - Kristína Kupčihová, Daniel Moňak, Karabinová Alžbeta, Čekanová Nikola, Tomašovová Diana)
13:15 - plne obsadené (Lenka Tarasovičová, Nikola Kynclová, Sabina Vasiľová, Laura Dolinská, Nikoleta Hutmanová, Martina Hrindová, Lucia Baňasová, Miroslava Lišivková)
20160926 - o 21:00hod. - Obsadenosť vyučovacích hodín v pondelok - priebežne aktualizované:
11:30 - plne obsadené
12:25 - plne obsadené (plne obsadené - Kristína Kupčihová, Daniel Moňak, Karabinová Alžbeta, Čekanová Nikola, Tomašovová Diana)
13:15 - voľných je 7 miest
20160926 - o 16:00hod. - Obsadenosť vyučovacích hodín v pondelok:
11:30 - plne obsadené
12:25 - voľných je 5 miest
13:15 - voľných je 7 miest
A
Stiahnite z lokality multimediálny dokument >>
Zistite:
1. aký má kontajner
2. celkovú veľkosť súboru
3. minimálne dva ďalšie špecifické atribúty pre videozložku
4. minimálne dva ďalšie špecifické atribúty pre audiozložku
B
Aký objem v megabajtoch bude zaberať stereo audiodokument vo formáte (.mp3),
ktorý má trvanie 1 minútu a 11 sekúnd,
keď priemerný dátový tok je 320 kbps ?
Výsledok určte s presnosťou na jedno desatinné miesto.
C
Zistite približnú minimálnu mieru kompresie (KP) aký sa dosiahol pri zhotovení audiodokumentu v predchádzajúcej úlohe v porovnaní s formátom AudioCD.