Bunları Biliyor musunuz???

Ana Sayfa       Projelerimiz        Deneylerimiz        Bunları Biliyor musunuz?    Fen Bilgisi 

 Hava Durumu       Download      Tübitak      TUG      Linkler      Zeka Oyunları       E_mail  

 Az ışıkta okumak gözlere zarar vermez. Ama gözlerinizin gereksiz yere yorulmasını istemiyorsanız aydınlık yerde okuyun.

Yanlış dereceli gözlük gözleri bozmaz.Bilgisayarla çalışmak gözleri bozmaz sadece yorar.

Dünyadaki ısı 1900 yılından itibaren 0.7 derece arttı.

600 tane bitki cinsi et yiyendir. (Camiraous)

Yunusların beyni insanlarınkinden daha büyüktür.

Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek
çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplardı.

Nobel barış ödüllerinin kurucusu Alfred Nobel aslında dinamit yapımcısıydı.

Dünyanın en soğuk yeri güney kutbu olup sıcaklık -80 ve -90 civarındadır.

Tarihte en uzun hakimiyette kalmış sülale Osmanlı sülalesidir: 623 yıl .

Kargalar ortalama 120yıl yaşarlar.

Bir insan 1'den 1 milyara kadar 12 senede sayabildiğini biliyor muydunuz...

Zürafaların ses telleri yoktur.

Bir insanın damarlarının uzunluğunun dünyayı 2 kere dolaşabileceğini biliyor muydunuz?

Yetişkin biri günde ortalama 25.000kez nefes alır .

Bugün hayatınızın geri kalan günlerinin ilk günü...

Balıklar olan her şeyi 10 dakika sonra unuturlar .

Bir bardak kolada yaklaşık 32 küp şeker bulunur.

EN ŞİŞMAN İNSAN
Dünyanın en şişman insanı 1941 yılında dünyaya gelen Jon Brower Minnoch dur. 1978 yılında hastahaneye kaldırıldığında 635 kilo olarak tartıldı. 1983 yılında 42 yaşında öldü.

EN ŞİŞMAN KADIN
Dünyanın en şişman kadını 1972 yılında ölen Percy Pearl Washindton dur. Hastahaneye geldiği zaman 399.1 kilo idi.

EN UZUN BOYLU İNSAN
Dünyanın en uzun boylu insanı 1918 yılında Amerika ' da doğan 2.72 mt uzunluğundaki Robert Waldow dur.

EN KISA BOYLU İNSAN
Dünyanın en kısa boylu insanı 1876 yılında Hollanda ' da dünyaya gelen bayan Pauline Musters dir. Doğduğunda boyu 30 cm idi. 9 yaşına geldiğinde boyu 55 cm. ağırlığı 1.5 kilo idi. 1895 yılında öldüğünde boyu 59 cm. idi.

DÜNYANIN EN HAFİF İNSANI
Dünyanın normal boydaki en hafif insanı 1977 yılında Güney Yorkhisere'de 83 yaşında ölen bir kadın yalnızca 15 kilo geliyordu.


EN ÇOK ÇOCUK SAHİBİ BABA
Fas'ın eski imparotorlarından Muley İsmail (1672-1727) 548 erkek 340 'i kız olmak üzere toplam 888 çocuğu vardı.

EN ÇOK ÇOCUK DOĞURAN KADIN
Resmi kayıtlara göre , dünyanın en çok çocuk doğuran kadını Feodor Vassilyev adlı Rus çiftçisinin ilk karısı bayan Vassliyev dir. 1725-1765 yılları arasında yapığı 27 doğumda tam 69 çocuk dünyaya getirdi. Bunların 16'sında ikiz , yedisinde üçüz , dördünde ise dördüz doğurdu.

EN ZAYIF BEBEK
5 haziran 1938 yılında normal doğum süresinden 6 hafta önce doğan Marian Taggart doğduğunda tam 283 gram geliyordu. Boyu da 31 santim olan minik Marian , tam 30 saat süreyle bir dolmakalem ucundan emdirilen glikoz ve su ile beslendi . 1983 yılında 45 yaşında öldü.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAYVANI....
Dünyanın en büyük hayvanı sibbald balinasıda denilen mavi balinadır..Dişi bir balina günde 590 kilo süt verir.20 mart 1947 yilinda güney okyanusunda yakalanan 187 TON ağırlığındaki bir dişi balinanın dili 4 ton 270 kilo kalbi ise 698,5 kilo gelmiştir.Aynı zamanda hayvanlar aleminin en hızlı büyüyen hayvanadır.22 ayda miligramdan 26 tona ulaşır.

DÜNYANIN EN HIZLI HAYVANI....
Kısa mesafede dünyanin en hızlı hayvanı avci Leopar a Doğu Afrika, İran, Türkmenistan ve Afganistanda rastlanır. Hızı saatte 100 Km. ye ulaşır.

EN HIZLI UÇAN KUŞ....
Bilinen en hızlı uçan kuş beyaz bogazlı kırlangiç tır. 13 saniye süreyle saatte 128 Km
süratle uçmuştur.

BİTKİLER ALEMİ......
Dünyanın en büyük karpuzu 1980 yılında Amerika da Ivan ve Lioyd kardeşler tarafından yetiştirildi. Ağırlığı tam 90 kilo 700 gramdı...
Dünyada en hızlı büyüyen çim Callie türü çimdir. Günde 15.2 Cm uzar ve yaklaşık 5.5 metreye ulaşır.
Dünyada bulunan en dayanaklı tohum Milattan önce 8000-13000 yıllarına ait olduğu sanılan Arkrit acı bakla tohumudur. 1954 haziran ayında Kanada'nın Yucon yöresinde buzlar arasında bulundu.
Dünyanın en cüsseli ağacı California'da Sequoia Ulusal parkında bulunan dev çam ağacıdır. Genaral Shermann adı verilen bu ağacın boyu 83 metre , çevresi ise 1980 yılında 24 metre 32 cm. olarak hesaplandı. Kökleri ile birlikte 61 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen bu ağaçtan 5 milyar kibrit yapılabileceği hesaplanmıştır.

Okyanusun en derin yerine inmek aya gitmekten daha zordur...

Ortalama alınırsa her yıl eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölen insan sayısından daha fazladır.

Jackie Chan dünyadaki bütün dövüş sporlarında dünya şampiyonudur .

Eskiden Mısırlılar beyin ameliyatından sonra kafayı dikmek için karıncaları kullanırlarmış.Karıncanın bir yerine basınca ağzı açılıyormuş.Mısırlılar da bunları ameliyat ettikleri adamın kafa derisiyle yüzünü birleştirmek için kullanıyorlarmış…

Bir insanın ortalama 3 yılının tuvalette gecirdigini biyor muydunuz?

Bir maymunun kolunda 25 milyon kıl vardır.

Normal yaşam süresinde ölen bir insan hayatının 12 yılını uyuyarak, 6yılını banyo yaparak, 5 yılını yolda geçiririrmiş.

Köpeklerin gözleri sadece siyah beyaz görür.

Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesinin Bozcaada olduğunu biliyor muydunuz?

İnsanoğlunun bildiği okyanus canlı türlerinin sayısı 275.000 kadardır. Dünyadaki en büyük hayvan ve deniz memelisi mavi balinadır. Mavi balina 33 metre boyundadır ve yaklaşık 40 gergedanın ağırlığındadır. En küçük deniz canlısı mikroskopik planktonlardır. Planktonlar denizde besin zincirinin temelini oluşturmaktadır .
 
Deniz seviyesi geçtiğimiz 100 yılda 10-25 cm artış göstermiştir ve bilim adamları bu artışın devam edeciği görüşündedir. Deniz seviyesi iklim değişiklikleri ortadan kalksa bile yükselmeye devam edecektir çünkü denizler değişikliklere yavaşça reaksiyon göstermektedir. - 10.000 yıl önce deniz seviyesi yaklaşık 110 metre daha alçaktaydı. - Dünyadaki tüm buzullar erirse deniz seviyesi 65 metre kadar artacaktır.

Bir inek hayatı boyunca yaklaşık 200.000 bardak süt üretir.

Fare, bir deveden bile daha uzun süre susuz kalabilir.

Örümcek asalak böceklere düşmandır ve Çin'de tarlalara salınıp, tarıma zararlı böceklere karşı kullanılır.

En hızlı yüzen balık orkinos balığıdır. Yetişkin bir orkinos saatte yaklaşık 90 km hızla yüzebilir.

Denizler fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbon dioksidin %30 ila %50'sini absorbe etmektedir. Karbon dioksit planktonlar aracılığıyla deniz diplerine gönderilmektedir. Deniz suyu sıcaklığındaki herhangi bir değişim planktonların karbondioksit alımını etkilemektedir. Bu ekosistemi etkilemektedir, çünkü planktonlar denizdeki besin zincirinin temelini oluşturmaktadır.

Kutup ayıları daha az enerji harcamak için (vücut ısılarını korumak için) arka ayaklarını ön ayaklarının izine basarlar.

İngiltere'deki bazı kuşlar evlerin kapısına bırakılan süt şişelerinin kapağını delerek beslenmeyi öğrenmiştir.

Erkek penguenler yavruları için kuluçkaya yattığı 4 ay boyunca hiçbir şey yemezler.

Dünyadaki tüm yaşamın %80'i deniz yüzeyinin altındadır.

Kurşun bir nörotoksindir. Çok fazla kurşun alırsanız, beyninizi ve merkezi sinir sisteminizi onarılamayacak biçimde hasara uğratırsınız.

Yirminci yüzyılın erken dönemlerinde her türlü tüketici ürününde kurşuna rastlamak mümkündü. Gıdalar kurşunla lehimlenmiş konserve kutularında satılırdı. Su çoğunlukla kurşunla astarlanmış tanklarda depolanırdı. Meyvelere böcek ilacı olarak kurşun arsenat püskürtülürdü. Diş macunu tüplerinin tarkibinde bile biraz kurşun vardı. Bununla birlikte insanları onunla en etkili ve kalıcı biçimde haşır neşir eden, kurşunun benzine karıştırılması oldu.

Bir Tsunami dalgası saatte yaklaşık 800 km hızla ilerleyebilir. Bugüne kadar kaydedilen en büyük Tsunami deniz seviyesinden 64 metre yüksekliğindeydi ve 1737'de Sibiryadaki Kamçatka Yarımadası'nı vurmuştu.

Bir karınca kendi ağırlığının 50 katı ağırlığı kaldırabilir.

Balinalar su altında en fazla 1 saat kalabilirler. Normalde 90 m. derinliğe, korktuklarında ise 360 m.'ye inebilirler. İspermecet balinaları 1000 metreye rahatlıkla dalabilirler. Ciğerlerine az hava aldıklarından ayrıca soluk deliklerinin arkasında havadaki azotu emen köpüksü bir madde olduğundan vurguna yakalanmazlar.

Hastalanmayan tek hayvan köpek balıklarıdır.

Dünyadaki ilk bitkiler olan algler 3,5 milyon yıl önce oluştular. Diğer bitkiler gibi algler besin üretirken oksijen açığa çıkartır. Zamanında bu algler canlıların yaşaması için gerekli oksijeni ürettiler. Günümüzde algler soluduğumuz oksijenin yarısından fazlasını üretmektedir.

Dünyanın en hızlı hayvanı Leopar'dır. Hızı saate 100 km.'ye ulaşır.

Bilim adamlarına göre denizler yaklaşık 50 katrilyon (50.000.000.000.000.000) ton çözülmüş tuz içermektedir. Eğer denizlerdeki tuz ayrıştırılıp toprağın üstüne serpilseydi tüm dünya 166 metre yüksekliğinde bir katmanla kaplanmış olacaktır.

Bugün dünyada yaşayan aşağı yukarı 1 milyon böcek türü vardır. Her yıl aşağı yukarı 8000 yeni tür keşfedilmektedir

Bazı örümcekler havada uçan böcekleri sıçrayarak yakalayabilir.

Penguenler, enerji tasarrufu yapmak için sarkaç hareketiyle yürürler. Colorado Üniversitesi'nden Timothy Griffin ve Rodger Kram, penguenleri San Diego kentindeki Deniz Dünyası Merkezi'nde aylarca süren bir incelemeye aldı ve ilginç bulgular elde etti. İki bilim adamı, araştırmanın sonucunu şöyle açıkladı: "Aşırı kısa bacaklı olan penguenler, yana doğru adımlar atarak kaslarının daha az yorulmasını sağlıyor. Böylece her adımın sonunda bir sonraki adım için enerji depoluyor. Normal yürümüş olsalar, kendi heybetlerindeki bir hayvandan iki kat daha fazla enerji harcamaları gerekiyordu. İşte bunu keşfederek bu şekilde yürümeyi geliştirmişler Sadece yürümeye başlarken enerji harcıyorlar, bir de dururken.

Herkes rüzgarın hareket eden hava olduğunu bilir, peki havayı hareket ettiren nedir? Tabii ki atmosferin değişken sıcaklığı! Güneş yeryüzünü ısıttıkça atmosfer de ısınır. Yeryüzünün bazı bölgeleri güneş ışınlarını dik olarak alır ve her zaman sıcaktır. Diğer bölgeler güneş ışınlarını eğik olarak alır ve iklim daha serindir. Soğuk havadan daha hafif olan sıcak hava yükselir. Daha sonra soğuk hava yükselen sıcak havayla yer değiştirir. Havanın bu hareketi rüzgarı oluşturmaktadır.

Ozon, her molekülün iki yerine üç oksijen atomu taşıdığı bir oksijen formudur. Yer seviyesinde havayı kirletmesi, stratosferdeyse tehlikeli ültraviyole ışınlarını emdiği için yararlı oluşu kimyanın tuhaf bir cilvesidir.

İnsanoğlunun Dünyayı 3 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 başka canlı ile paylaştığı hesaplanmıştır.

Köstebekler bir saatte 45 m. uzunluğunda tünel kazabilir

Geçen yıl da insanlar onlardan gübre, köpek yemi, margarin ve sabun yapmak için 23.000 balina öldürdüler.

Kangurular geri geri yürüyemezler.

Nar bülbülü (Erithacus rubecula) nerede bulunursa bulunsun her zaman göç edeceği yere doğru döner. Bunu yapabilmek için dünyanın manyetik alanından yararlanır. Fakat nar bülbülüne bu yönelişi yaptıran düzenin nasıl çalıştığı henüz bilinmemektedir.

10 Gramlık bir sümüklü böcek 1 Kilogramlık yükü çekebilir.

Büyüklükleri karıncalar kadar olan termitler, toprak üzerinde yüksekliği 8 metreyi bulan yuvalar yapabilirler.

En yüksek gelgitler Kanada'daki Fundy Körfezi'nde gerçekleşmektedir. Sene boyunca değişik zamanlarda med ve cezir arasındaki fark 16 metreyi bulmaktadır.

Yılda 100 milyon köpekbalığı sadece yüzgeçleri için öldürülmektedir. Bir yıl içinde bir milyon balıkçıl kuş ve 100.000 deniz memelisi ve deniz kaplumbağası plastiklere dolanıp havasızlıktan ölmektedir. Her yıl yaklaşık 1000 kilometre balık ağı denizlere bırakılmakta ve bir ölüm örtüsü oluşturmaktadır.

Kurbağa , yavru iken solungaçla, yetişkin duruma geldikten sonra akciğerleriyle solunum yapar.

Filler zıplamayan tek memelidir.

Yarasalar zifiri karanlıkta 0.6 mm. çapındaki bir teli bile tespit edebilir.

En küçük kuş yumurtası mine çiçeği sinekkuşuna aittir. 10 mm'den daha kısadır ve 0,37 gram ağırlığındadır .

Elektrikli yılanbalığı ortalama 350 volt ve maksimum 650 volt elektrik üretebilir.

Biyologların 2100 yılı için yaptıkları tahmine göre, koruma altına alınmazlarsa 23000 dört ayaklı hayvandan 6000 tanesini yitireceğiz.

Dünyanın toplam sahil şeridinin uzunluğu 504.000 km'dir. Bu uzunluk ekvator etrafında 12 tura eşdeğerdir. Kanada dünyada en uzun sahil şeridine sahip ülkedir. (243,797 km) Türkiye'nin sahil şeridinin uzunluğu 8.333 km'dir.

Kış uykusu sırasında, bir kirpinin vücut ısısı 5.5 dereceye düşer. Kalbi dakikada 2-6 arasında bir oranda atar ve dakikada sadece 1-3 nefes alır.

Bir yıl içinde denizlerden avlanan balıkların ağırlığının üç katı kadar atık denizlere atılmaktadır. - 1 litre motor yağı 530.000 litre içme suyunu kirletebilmektedir.

Sahil bölgeleri kalabalıklaştıkça sahildeki suyun kalitesi düşecek sahildeki vahşi yaşam yok olacak ve sahiller yok olacak. Pasifik sahilleri %60'ı ve Atlantik sahillerinin %35'i her sene 1 metre aşınmakta ve yok olmaktadır.

Yarasaların avlarını tespit etmek için kullandıkları sistem, insan yapısı radar ve sonarlardan milyarlarca kez daha verimli ve hassastır.

Dünyadaki en büyük balık sıcak sularda yaşayan ve planktonlarla beslenen balina köpekbalığıdır. En büyüğü 12 metre olarak ölçülmüştür ve yaklaşık 10.000 kg ağırlığındadır.

Islak ve çamurlu yerlerde yuva yapan dalgıç kuşunun yumurtalarının yavrunun havasızlıktan ölmesini önleyen özel bir inorganik tabaka ile kaplıdır.

Deniz yosunu fotoğraf filmi, pamuk ipliği, ilaç, boya, yüz kremleri, sabun ve dondurma yapımında kullanılmaktadır.

Tarantulalar iki buçuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.

Son 4000 sene içerisinde herhangi yeni hayvan evcilleştirilmemiştir.

Denizler dünyadaki proteinin en büyük kaynağını oluşturmaktadır. Her yıl yaklaşık 70-75 milyon ton balık avlanmaktadır. Bu miktarın yaklaşık 29 milyon tonu insanların tüketimi içindir. Küresel balık üretimi büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları üretimini aşmaktadır. - Balıkların çok büyük bir kısmı insan etkileri daha az olduğundan güney yarıkürede yaşamaktadır. - Dünyadaki en büyük 17 balık yaşam alanının 15'i o kadar çok istismar edilmiştir ki balıkların üreme hızı yetersiz kalmıştır. Bu nedenle pek çok balık popülasyonu hızla azalmaktadır. - 19. yüzyılda 90 kiloya kadar morina balığı avlanabilirken günümüzde avlanan en ağır morina balığının ağırlığı 18 kiloyu geçmemektedir. Nedeni: aşırı balık avlama .

Hava kirliliği denizlerdeki zehirli maddelerin üçte birini oluşturmaktadır. Denizlerdeki zehirli maddelerin %44'ü nehir ve akarsulardan kaynaklanmaktadır.

Dünyanın en hızlı kuşu Boğazlı Kırlangıç'tır. 3 saniye süreyle saatte 128 km. sürate ulaşmıştır.

Ağırlığı 600 kg olan bir inek (Bas taurus) 1,2 kilovatlık ısı üretir. 20 ineği ile 150 m2 lik alanı böyle ısıtan bin çiftçi yılda 3300 litre fueloil kullanmış demektir. Havalandırma düzeniyle ahırdan atılan sıcaklık pompalarla emildiği takdirde suyun sıcaklığı 40 ila 50 dereceye çıkarılabilir. Bunu yüzyıllardan beri bilen kırsal alan çiftçileri ahırları üzerinde yaşayarak az yakıtla ısınabilmiştir.

Dünyadaki mercan kayalıklarının %60'ından fazlası kirlilik, tortulaşma ve küresel ısınmadan kaynaklanan deniz suyu sıcaklığı artışının yol açtığı ağarlaşma etkisi nedeniyle tehdit altındadır. Küresel mercan İzleme Ağı bugün mercan kayalıklarının %30'unun yok olduğunu 2050 yılında sadece %30'unun geriye kalacağını belirtmektedir.
Bazı balıklar oldukça uzun yaşarlar. Örneğin, Kanada'nın Pasifik kıyısında yaşayan "Rougheye Rockfish" isimli balık türünün yaklaşık 150 yıl hayatta kaldığı tahmin edilmektedir.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası sahilden 100 km'lik bir uzaklıkta yaşamaktadır. Bu 2.7 milyar insandan fazladır. Hızlı kentleşme sahillerde her birinin nüfusu 10 milyondan fazla olan dev şehirleri ortaya çıkarmaktadır.. Sahil bölgelerindeki artan nüfus daha fazla deniz kirlenmesine ve sahildeki yaşam alanlarının dağılmasına yol açmaktadır. Her yıl yaklaşım 6,5 milyon ton ( 6.500.000.000 kg) çöp denize boşaltılmaktadır.

Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

İnsan vücudunun radyasyona direnci 600 rads dolayında iken akreplerin direnci 150.000 rads'a kadar çıkabilir.

Marmara Denizi'nde ne büyüklükte deprem olabileceği ve tsunami yaşanıp yaşanmayacağı tartışılırken, Yıldız Teknik Üniversitesi deprem uzmanları, depremin ve deniz dalgalarının yıktığı bir şehir tespit etti.Çanakkale'de tesadüfen ortaya çıkarılan ve hâlâ arkeolojik kazıları sürdürülen antik Parion kentinde inceleme yapan Prof. Dr. Doğan Perinçek ve Prof. Dr. Şükrü Ersoy, kentin büyük depremlerle yıkıldığını ve bazı bölümlerinin sular altında kaldığını söyledi. İki jeolog, bu kanıya şehir kalıntılarının suyun altında kalması, kayaların yapısı ve deniz cisimleriyle, şehir kalıntıları ve insan iskelet parçalarının birbirine karışması gibi verilerden ulaştıklarını kaydetti. Ekibe göre, şehir birden fazla defa yıkılmış, sonunda da büyük ihtimalle M.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 2. yüzyıl arasında meydana gelen büyük depremlerden biri ile tamamen yok olmuş. Mezar, kiremit ve heykel gibi parçaları kazılarla ortaya çıkartılan şehrin bazı kalıntıları, bugün bir çay bahçesinin duvarı olmuş. Miletoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulduğu bilinen şehir bugün, Biga'nın kuzeybatısında, Kemer köyünün yer aldığı bölgedeydi. Öte yandan, son 3 bin yılda Türkiye coğrafyasında 100 civarında tsunaminin yaşandığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Yıldız Altınok, Marmara Denizi'nin yapısı gereği büyük bir tsunami oluşmasının beklenmediğini, ancak tarihte ilginç su baskınlarının yaşandığını belirtti.

Normal bir insanın ayak uzunluğu dirseğinden bileğine olan mesafe ile aynıdır.

En büyük ahtapot bile bir madeni para genişliğindeki uzun bir borudan geçebilir.

Kıta isimlerinin hepsi aynı harfle başlayıp,aynı harfle biter.

Dişi aslan avını öldürdükten sonra erkek aslan payını almaya gelir.Erkek aslan bir oturuşta 35 kg et yiyebilirmiş..

Dünyadaki en uzun ırmak Afrikadaki Nil, sonra da Amazon'dur.

Albatroslar uzun ömürlü kuşlardır.bazısı 25 yıldan fazla yaşar.

Ağaç yaprakları gürültüyü emermiş…

Afrika törenlerinde temel çalgı davuldur.Davul ayrıca öteki kabilelerle haberleşmede kullanılır.

Bir gecede tam altı farklı rüya gördüğümüzü biliyormudunuz?

Bir köpeğin yaklaşık olarak 3 saat boyunca uluyabildiğini biliyor muydunuz?

Peki köpekbalığının ağzındaki 300 dişin çürüyünce tekrar çıkmadığını biliyor muydunuz ?

Balın 3000 sene bozulmadan kalabildiğini ve bu nedenle mumyalama işleminin bal mumu ile yapıldığını biliyor muydunuz?

Karıncalar depremi önceden hissederler ve hemen yuvalarından çıkarlar.

Bir insan, yaşamı boyunca bir havuz dolusu idrar boşaltabilir.

İyi uçabilen bir albatros kuşunun saatte bir kere kanat çırptığını ve bir sineğin saniyede 150 kere kanat çırptığını biliyor muydunuz?
M.Ö. 5050 yılında Şili mumyalarının nasıl yapıldığını biliyor muydunuz???Vücut temizlendikten sonra beyin ense kökünden dışarı çekilip kafatası boşaltılıyordu.Çıkartılan beyin ya diğer organlarla beraber gömülüyor ya da atılıyordu bu aşamadan sonra büyük olasılıkla uzman bir sanatkar devreye giriyordu o da yardımcısıyla birlikte kafatasını samanla doldurup alt çeneyi bitki lifleriyle kafatasına bağlıyordu omurgayı destekleyen bir çubuk kafayı yerinde tutuyordu ayrıca bacaklarda ayak bileklerinden göğüse kadar uzanan çubuklarla sağlama alınıyordu üzerine sarılarak bağlanan kamış ve dallar iskeleti sağlamlaştırdığı gibi hacim de kazandırıyordu gövdede kaybedilen hacmi geri kazanmak için göğüs boşluğu ot,kül,su,deniz aslanı kanı,kuş yumurtası,balık zamkı gibi maddelerden yapılmış macunla dolduruluyordu.Ayrıca bulunan Şili mumyalarının çoğunun ağzı açıktır(tıpkı bağırır gibi garip değilmi sizce) .

İnsanların rüyaları en fazla sekiz saniye sürüyor.


Bir muhabbet kuşu on yıldan fazla yaşayamaz ama bir muhabbet kuşunun on dokuz yıl yaşadığını biliyor muydunuz?

Hiçbir kuş türü bizlere sevimli hatta güzel gelen uğur böceklerini yiyemezler. Çünkü hiçbir uğurböceğinin tadı görüntüsü kadar güzel değildir.

Dünyada her yıl 3 kişiden biri yataktan düşerek hayatını kaybediyormuş!

Dünyanın en ağır uçan kuşu uçan kuğulardır ağırlıkları 120 kiloya varır.

Bir kedinin sadece yüzünde 146 kas olduğunu biliyor muydunuz?

Bir hamburger ekmeğinde yaklaşık 1700 susam bulunur.

Dünyanın ilk barkotlu ürünü Brooklyn sakızıdır.

Kaplumbağalar saatte 10 km. hız  yapabilirler.

Einstein öldüğünde beyni çalınmıştı ve tekrar bulunduğunda yapılan araştırmalar sonucunda 1.5 kg.lık beyinde hiçbir dahilik izine rastlanmadı.

Fareler kusamaz.

Eğer beynimizin %13'ünü kullanabilseydik,bir yerden başka bir yere ışınlanabilirdik...

Yavuz Sultan Selim'in 17 yaşına kadar köse kaldığını biliyor muydunuz...

Deve kuşlarının gözleri beyinlerinden büyüktür .

Timsahların ağızlarını açma güçleri kapama güçlerinden daha azdır.

Karınca deliklerinin girişi her zaman kuzey'e bakar.

En zehirli hayvanın altın kurbağa olduğunu biliyor muydunuz?

1533 yılında Rusyada hakimiyete gelmiş IV.İvan'ın kendi yerinde gözü olduğu gerekçesiyle öz oğlunu öldürmüştür.

Tarantulalar zehiri annesinden alır anneside ölürmüş.

Fransa Kralı XIV.Ludvig zamanında yapılan Versay sarayında tuvalet yoktu.

Filler fare gördüklerinde kaçmaktansa onu yemeyi tercih ederlermiş.

Elektrikli sandalye bir dişçi tarafından icat edilmiştir.

Hindistan'da oyun kağıtları yuvarlaktır.

Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambu, bir günde 90cm. kadar uzuyor.

Bugüne kadar bilinen en ağır böbrek taşı 1.36 kg.

Uyurken, televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori harcıyoruz.

İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir..

Hapşırdığımız zaman, kalbimiz de dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarımız bir an için durur...
Kadınlar erkeklere oranla, iki kat daha fazla göz kırpar...

İnsanlar vücutlarında 300 adet kemikle doğuyorlar, ama yetişkin olduklarında bu sayı 206'ya düşüyor.

Külot giymediği için, Donald Duck'in çizgi filimlerinin Finlandiya'da oynatılması yasaktır...

Peru'da hiç umumi tuvalet yoktur..

Buckingham Sarayı'nda 602 oda bulunuyor.

Tom Sawyer daktiloda yazılan ilk romandır.

Mexico City her sene 25cm. kadar batıyor.. .

Ortalama bir buzdağının ağırlığı 20 milyon ton.

Bir insan yaşamı boyunca iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük salgılar.

Çocuklar baharda daha fazla büyüyor.

İnsanlar beyinlerinin %10'unu kullanırlar.

Newton, yer çekimi kanununu farkettiği zaman, 23 yaşındaydı.

Sağ elini kullanan insanlar, sol elini kullananlara göre, ortalama dokuz yıl daha fazla yaşıyorlar.

Bir insan hayatı boyunca, ortalama iki yılını telefonda konuşarak harcıyor...

18 Subat 1979 tarihinde sahra çölüne kar yağmıştı.

Amerikan havayolları, uçuşlarda yolculara sunduğu kahvaltılarda, her tepsiden bir zeytini kaldırarak, 1987 yılında, 40 bin dolar kâr etmiştir.

Ödemeli telefon konuşmalarının çoğu, babalar gününde ediliyor.
 
Bir çocuğun ağzındaki mikrop sayısı köpeğin ağzındaki mikrop sayısından daha fazlaymış.

Bir timsahın gözlerinin arasındaki mesafe, ayaklarının büyüklüğüne eşittir.

Toprak solucanları dondurulduktan sonra, oda ısısında tekrar hayata döndürülebilir.
 
Brine karideslerinin yumurtaları kurutulduktan sonra dahi, tuzlu suda canlandırılabilir.
 
Bizler yani beyaz insanlar nasıl zencileri ve de Çinlileri(Japon da olabilir) birbirlerine çok benzetiyorsak, onlarda bizim için aynı şeyleri düşünmektedirler.

İnsanlar her hapşurduğunda kalbinin 0,8sn. durduğunu biliyormuydunuz?

İnsanları ortalama %30 u yemekle %40 ı uyumakla%30u da tuvalette geçiyormuş.

Bir mayıs sineğinin ömrü sadece birkaç saattir.

Dünyada en derine dalan kuş türü imparator penguenleridir. Bu kuşlar yiyecek aradıkları sırada tam 255 metre derine dalarlar. yani bu kuşlar yaklaşık 18 dk nefessiz kalıyorlar!!!

Mikrobu ilk olarak mikroskop altında gören kişi Anton van Leeuwenhoek'tir.

Eğer bu hızla giderse dünyadaki kirlenme yüzünden bir kaç yüzyıl içinde yaşamın tamemen son bulacağını (tabii insanların gen haritasının bulunması da yaşamın sona ermesini engelleyemeyecek) .

Tüm dünyada yılda tam 16 Milyon tane fırtına çıkar.

Bir yılda gözümüzü tam 4 200 000 kez kırpıyoruz.
 
Sinekkuşları, saniyede tam 60 kere kanat çırparlar!

En büyük hücre devekuşu yumurtasıdır.

Başkan John F.Kennedy,20 dakikada 4 gazete okuyabiliyordu.

Beethoven beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.

Kaptan Cook, Antartika hariç tüm kıtalara ilk ayak basan kişidir.

Bir okyanusun en derin yerinde,demir bir topun dibe çökmesi bir saatten uzun sürer.

Geçen  3500 yılın,sadece 230 yılı barış içinde yaşanmıştır.

Hİpopotamlar insanlardan daha hızlı koşarlar.

Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.

Global ısınma yüzünden yükselen deniz seviyesi 2050 yılında Shangai ve deniz kıyısındaki diğer Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.Bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak.

Ev kazalarında ölenlerin ve yaralananların bir yıldaki sayısı trafik kazalarında ölenlerin sayısına eşittir .

Türkiyede Mehmet adında 1milyon 229 binkişi var.

Bir okaliptüste yaklaşık 3 ton su vardır .

Dunyada kıtalar her yıl birbirlerine yaklasık 1 cm yaklasırlar .

Ege denizi eskiden büyük bir kıta idi oluşan depremler sonunuda ege denizi meydana geldi .Ayrıca İç Anadolu bölgesinin tropikal bir deniz olduğunu biliyor muydunuz?

Kırkayaklıların aslında hiçbir türünde kırk adet ayak bulunmadığını biliyor muydunuz?

Kurbağaların zehirli bir böcek yuttuklarında(arı gibi) midelerini ağızlarından çıkarıp temizlediklerini biliyormuydunuz?

Sümüklüböceklerin dört tane burnu vardır.

İnek sütünün pH değeri 6'dır.

Dalmaçyalılar gut olmayan tek köpek cinsidir.

Ayı inlerinin girişleri herzaman kuzeye bakar.

Değerli taşların çoğu birkaç elementten oluşur, sadece pırlanta tamamen karbondan oluşur.

Kedilerin beyninde 32 adet kas vardır.

Bukalemunların dilleri, vücutlarından iki kat daha uzundur.

Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.

Meşe ağaçları elli yaşına gelmeden meşe palamudu üretemezler.

İnsan elinde, en yavaş uzayan tırnak baş parmağınki, en hızlı uzayan tırnak ise orta parmağınkidir.

Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır.

Güney Kore başkenti Seul, Kore dilinde "başkent" anlamına gelmektedir.

Kanada, Kızılderili dilinde "büyük köy" anlamına gelmektedir.

İngilizcedeki Wendy ismi, Peter Pan hikayesinde kullanılmak üzere uydurulmuştur.

Sahra Çölündeki Tidikelt kasabasına on yıl boyunca hiç yağmur yağmamıştır.

Dünyadaki ilk telefon rehberinde sadece elli isim yer almıştı.1878 yılının şubat ayında Connecticut New Haven'da yayımlanmıştı.

Yataktan düşerek ölme olasılığı iki milyonda birdir.

Ünlü çizgi film kahramanı Temel Reis, 1919 yılında Elzie Crisler Segar tarafından yaratıldı.

İlk çamaşır makinesi 1907 yılında Hurley Machine Co. Tarafından pazarlandı.
 
Avustralya'daki tuvaletlerin sifon suları saat yönünde akar.

Ortalama bir erkek, hayatının 3350 saatini tıraş olmak için harcar.

Sallanan sandalyede hiç durmadan sallanma rekoru 440 saattir.

Bir cam kırıldığında, ufalanan parçalar saatte üç bin millik bir hızla etrafa saçılır.

İnsan saçı, üç kilo ağırlık kaldırabilecek esnekliktedir.

Her 25 kişiden biri astım hastasıdır.

Dünyadaki hayvanların yüzde sekseni altı ayaklıdır.

Uranüs, çıplak gözle görülebilen bir gezegendir.

Günışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını Benjamin Franklin başlatmıştır.

Bugüne kadar ölçülmüş en büyük buz dağı, 200 mil uzunluğunda ve 60 mil genişliğindedir ve Belçika'dan daha büyük bir yüzölçümüne sahiptir.

Charles Dickens, uykusuzluk hastalığına yakalanmıştı. Sadece yüzünü kuzeye dönerse uyuyabileceğine inanıyordu.

Bugüne kadar kaydedilmiş en büyük dalga, 1971 yılında Japonya'nın Ishigaki Adası'nda 85 metre yüksekliğine ulaşmıştır.

Açık bir gecede, çıplak gözle iki bin ayrı yıldızı görmek mümkündür.

Herhangi bir okyanusun en uzak olduğu nokta Çin'dir.

Kış aylarında, Moskova'daki buz pateni pistleri 250 bin metrekarelik bir alanı kaplar.

Rusya'da doğudan batıya doğru seyahat edilirse, yedi saat kuşağı geçilir.

Norveç'in kuzeyinde, her yaz 14 hafta gece gündüz güneşli geçer.

Sadece dişi sivrisinekler ısırır.

Dünyada her dakika iki tane düşük şiddette deprem olmaktadır.

Hindistan'daki yıllık doğum sayısı, Avustralya'nın toplam nüfusundan fazladır.

Rusya'nın dörtte biri ormanlarla kaplıdır.

Tarih boyunca yeryüzünde bulunan altın 200 kat daha fazlası okyanuslarda bulunmaktadır.

Köpeklerin ter bezleri ayaklarındadır.

Yazar Rudyard Kipling sadece siyah mürekkep kullanırdı.

Mickey Mouse'dan önce en meşhur çizgi film kahramanı Felix The Cat'di.

Larry Hagman (JR.)Dallas dizisinin setinde hiç kimsenin sigara içmesine izin vermezdi.

Salatalığın yüzde 96'sı sudur.

Bir kilo limonda bir kilo çilekten daha fazla şeker vardır.
 
Timsahlar renk körüdür.

Yarım kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

Sadece dişi kanaryalar ötebilir.

Tarantulalar iki buçuk yıl yiyeceksiz yaşayabilirler.

Havuca rengini karoten verir.

İnciler sirkede erir.

Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

İnternetin yıllık büyüme yüzdesi 314.000'dir.

Rodin'in ünlü 'Düşünen Adam' heykeli aslında İtalyan şair Dante'nin portresidir.

En fazla asfaltlı yola sahip ülke Fransa'dır.

Sihirli sözcük 'abrakadabra' ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylenmişti.

Marilyn Monroe'nun altı ayak parmağı vardı.

Albert Einstein dokuz yaşına kadar düzgün konuşamamıştı.

Her iki taraf da kan bağışında bulunursa, Paraguay'da düello yapmak yasaldır.

Eiffel Kulesi'nin tepesine çıkana kadar 1792 basamak vardır.
 
Ortalama bir pire, kendi buyuklugunun 150 katiyukseklige ziplayabiliyor.Bu orani tutturmak icin bir insanin yaklasik 30 metre ziplamasi gerekli.
 
Her dort amerikalidan biri mutlaka televizyonda gorunuyor.
 
Kelebekler ayaklariyla tat alirlar.

Sarişinlarin esmerlere gore daha fazla saci vardir.
 
Gozleri acik tutarak hapsirmak imkansizdir.

 
Bir karıncanın koku alma yeteneği en az bir köpeğinki kadar gelişmiştir.
 
Yetişkin bir ayı, bir at kadar hızlı koşabilir.

Atların insanlardan 18 tane fazla kemiği vardır.

Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır.

Gözlerimiz hiçbir zaman büyümez. Ama burnumuz ve kulaklarımızın büyümesi asla sona ermez.

Kediler ultrason seslerini duyarlar.
 
Bir hamamböceği kafası koptuktan sonra açlıktan ölmeden dokuz gün yaşayabiliyor.

İngiltere`deki bütün kuğular kraliçenin malıdır.

Kutup ayıları solaktır.

Amerika`da satışa sunulan ilk cd, Bbruce Springsteen`in Boorn in theusa" albümüdür.
 
Timsahlar dillerini dışarı çıkaramazlar.

Zürafa 35 cm uzunlukta siyah bir dile sahiptir.

Yunuslar bir gözleri açık uyurlar.

Kangurular geri geri yürüyemezler.

Zebralar beyaz üzerine siyah çizgilidir.

Dünyanın bir numaralı domuz üreticisi ve tüketicisi Çinliler.

Yeni Zelanda, dünyadaki her türlü iklimin yaşandığı tek ülke.

Dünyada insan başına düşen karınca sayısı bir milyon.

İnsanlar yaşamları boyunca altı filin ağırlığına eşit miktarda yiyecek tüketiyorlar.

Dünyanın en büyük şeker ihracatcısı Küba`dır.
 
Eskimo dilinde kar yağışlarının farklarını tarif etmek için kullanılan yirmiden fazla sözcük vardır.

En yakın oldukları noktada, Rusya ve Amerika`nın birbirlerine uzaklıkları dört km `den daha azdır.

Central Park`ta yüzmek yasalara aykırıdır.

Kirli kar, temiz kardan daha kolay erir.

Pablo Picasso, parasızlık çektiği gençlik günlerinde yaptığı resimleri yakarak ısınırdı.

Suudi Arabistan`da hiç ırmak yoktur.

Monako'nun ulusal orkestrası ordusundan daha geniş bir kadroya sahiptir.

Zürafalar yüzemez.

İnsan beyninin % 80`i sudur.

Amerika`da her saat 40 kişi kanserden hayatini kaybediyor.

Bir kromozom bir genden daha büyüktür.
 
İleri doğru bir adım atıldığında, insan vücudundaki 54 kas calışır.

İnsan beyninin ortalama ağırlığı 1.3kg`dır.

Birinin yüzünü hatırlamak için beynin sağ tarafı kullanılır.

Yetişkin bir insan günde ortalama olarak 23 bin kez nefes alır.

Kasları yukarı kaldırmak için 30 kası harekete geçirmek gerekiyor.
 
Erkekler kadınlara göre on kat daha fazla renk koru oluyorlar.

Sadece bir tane kovboy filmi kadın yönetmen tarafından çekilmiştir.

Penguen yüzebilen ama uçamayan tek kuştur.

Sineklerin beş gözü vardır.

Baykuş mavi rengi görebilen tek kuştur.

Ortalama bir buzdağının ağırlığı 20 milyon ton.

Newyork bir zamanlar Amsterdam`dı.

Virginia Woolf kitaplarının çoğunu ayakta yazmıştır.
 
Sığırların dört tane midesi vardır.

Bir yılan 3 yıl uyuyabilir.

Bal bozulmayan tek gıdadır.

Ördeğin sesi yankı yapmaz.

Denizyıldızlarının beyni yoktur.

Üzüm mikrodalga fırında patlar.

İnsan yılda en az 1460 rüya görür.

İçtiğimiz sular 3 milyar yaşındadır.

Karınca iki hafta su altında yaşayabilir.

İnsan kalbi dakikada 60-80 defa çarpar.

Parmak izi gibi herkesin dil izi de farklıdır.

"Pi" sayısının bir milyarıncı rakamı 9'dur.

Dünyada insanlardan daha çok tavuk var.

Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

İnsanın kalça kemiği betondan daha sağlamdır.

Hiçbir kağıt 7 defadan fazla 2'ye katlanamaz.

Sabahları elma kahveden daha fazla uykunuzu açar.

Yerçekimsiz ortamda mum alevi küre şeklinde olur.

El tırnakları ayak tırnaklarından 4 kat daha hızlı uzar.

Otomobil sayısı insan sayısından 3 kat daha hızlı artıyor.

Doğum gününüzü en az 9 milyon kişiyle paylaşıyorsunuz.

Bir bardak sıcak su, buzdolabında soğuk sudan daha çabuk donar.

Günde 24 saat sayı saysanız, 1 trilyona ulaşmanız 31 bin 688 yıl alır.

Dünyada bir yılda gerçek paradan daha fazla Monopol parası basılıyor.

Eksi 90 derecede nefesimiz, havanın ortasında donar ve düşer.

Vücudumuzdaki tüm damarları uç uca ekleseniz 19 bin 200 kilometre eder.

Çin'de İngilizce konuşan kişi sayısı Amerika'dan daha fazladır.

Elma, soğan ve patatesin tadı aynıdır. Fark sadece tamamen kokularından kaynaklanır. Aslında hepsi tatlıdır.

13 rakamının uğursuz olarak bilinmesi nedeniyle ABD'de birçok otelde 13. katta oda bulunmaz.

En uzun boylu insan 1940 yılında ölen 2,72 metre boyunda ABD'li R.P. Wadlow olmuştur.

Kibrit kutusu büyüklüğündeki altın külçesi yufka gibi açılarak bir tenis kortu büyüklüğüne kadar yırtılmadan uzatılabilir.

Einstein 9 yaşından sonra akıcı konuşmaya başladı. Aile onda zihin geriliği olduğunu bile düşündü.

İnsan daha çok oksijen alabilmek ve vücudundaki karbon gazını boşaltmak için esner.

İnsan bir günde 28-33 bin litre hava, 500-700 litre oksijen, 2 kilogram yiyecek tüketir.


Michel Jordan bir yılda Nike'den Nike'ın Malezya fabrikası personelinin hepsinden fazla para kazanıyor.

ABD, Ohio'da lisans olmadan fare yakalamak yasaktır.

Eğer aynı zamanda aksırır, hıçkırır ve gaz çıkarırsanız, patlarsınız.

Aşık olduğumuzda beynimiz "phenylethylamine" üretir. Bu kalp atışınızı hızlandırır ve sizi mutlu yapar. Mu kimyasal madde çikolatada da vardır.

Uzayda yerçekimi olmadığı için astronotlar ağlayamaz. Çünkü gözyaşı aşağı düşmez.

Birinci Dünya Savaşında Fransa ülkedeki tüm taksileri tüm taksileri devraldı ve askerler cepheye bu taksilerle taşındı.

1994 Dünya Kupası'nda, Bulgaristan futbol takımının 11 oyuncusunun hepsinin isminin sonu "OV" ile bitiyordu.

Sivrisinek kovucu spreyler sinekleri kovmaz, sizi gizler. Sivrisineğin alıcılarını bloke ederek sizin orada olduğunuzu anlamalarını engeller.

Kahve sarhoş bir insanın ayılmasına yardımcı olmaz. Hatta çoğu zaman alkolün etkisinin artmasına yol açar.

Kereviz yerken harcanan kalori,kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.

Klinik ölüm sonrası insan 5 dakika içinde hayata geri getirilebilir. 5 dakika sonra beyin hücreleri ölmeye başlar, ama yine de bu süreyi 5 dakika daha uzatmak mümkündür.

İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.

Soğuk havalarda ısınmak için alkol almak son derece tehlikelidir. Yüzeysel damarlarda genişlemeye yol açan alkol bir süre kendinizi ısınmış gibi hissetmenize yol açarken, vücudun ısı kaybını kolaylaştırır. Bu da donmayı çabuklaştırır.

Macar Yanosh Voven ve karısı Sara dünyada en uzun aile hayatı sürmüşler. Onlar 147 sene beraber yaşamışlar. Yanosh 172, Sara 164 sene yaşamıştır. Öldüklerinde en küçük çocuklarının 116 yaşı varmış.

En büyük kuş yumurtası devekuşunundur. 15 - 20 santimetre uzunluğunda ve ortalama 1.7 kilogram ağırlığındadır. Kaynatılarak pişirilmesi 40 dakika sürer.
Yılanlar Duyamaz

Dünyadaki hayvanların yüzde sekseni altı ayaklıdır.

Meşe ağaçları 50 yaşına gelmeden meşe palamutu üretemezler.

Kediler Şeker Tadını Ayırt Edemezler

Atlar Bir Ay Kadar Ayakta Kalabilirler

Yarasa Uçabilen Tek memelidir

Develerin Üç Tane Kaşı Vardır

İstakozların Kanı Mavi Renktedir

2600 Kadar Değişik Cins Kurbağa Vardır

Deniz Kobrası Dünyanın En Zehirli Yılanıdır

Karıncalar Uyumaz

Kirpiler Suda Batmaz


 Ağaç kesimi bu hızla giderse 2020 yılında kesecek ağacımızın kalmayacağını,

 Toplam 400 binden fazla kahvehaneye karşılık tüm illerde Kültür Bakanlığı'na bağlı 394 Kütüphane olduğunu,

Türkiye'nin 2000 Guiness Rekorlar Kitabı'nda 'Para birimi en düşük ülke' olarak geçtiğini biliyor muydunuz????

Kahire'de bulunan Keops piramitinin 12 ton ağırlığında iki buçuk milyon tas bloktan oluştuğunu, Günde on blok yerleştirilmesi halinde yapımının 664 yil süreceğini, Piramitin üstünden geçen meridyenin karaları ve denizleri tam eşit iki parçaya böldüğünü ve piramitin dünyanın ağırlık merkezinin tam ortasında bulunduğunu,
Yüksekliğinin (164 m.) bir milyarla çarpımının güneşle dünyamız arasındaki uzaklığı verdiğini, Taban alanının, yüksekliğinin iki katına bölünmesinin pi sayısını verdiğini,biliyor muydunuz?

Avrupalıların tütün içmeyi onun tedavi edici özellikleri olduğuna inanan Amerikan kızılderililerinden öğrendiklerini, 16. yüzyilda tütünün Avrupa'ya tıbbi faydaları olan bir madde olarak tanıtıldığını, tütünün zararlı etkilerinin ancak 1950'lerde kanıtlanıp kamuoyuna açıklandığını, Dünyada sigaradan kaynaklanan toplam ölümlerin 1995 yılında 2.5 milyon kişi olduğunu, Bu rakamın 2050 yılında 12 milyona ulaşmasının beklendiğini, 1990 yılında Amerika'da 20 bin kişi uyuşturucudan ölürken 400 bin kişinin sigaradan öldüğünü, Her sigaranın bir tiryakinin hayatinin 5.5 dakikasına mal olduğunu, İngiltere de bütün sigara tiryakilerinin yarısının sigara kullanımından dolayı öleceklerini,biliyor muydunuz?

Leonardo Da Vinci'nin 16. yy. başında modern helikoptere saşırtıcı derecede benzeyen uçan makineler çizdiğini, Engizisyon korkusu ile bunları gizlediğini, Bu tasarılar 1797 yılında yayınlandığında herkesin havadan ağır makinelerin asla yerden ayrılamayacağı konusunda fikir birliği ettiğini, 20. yy. başlarında ünlü astronom Simon Newcomb'un uçan araçların uzun mesafelere gidebilmesini sağlayacak bir itici gücün bulunamayacağını savunduğunu, 1924 yılında Prof. Hermann Oberth'in "Uzaya Roketler" adli kitabini eleştiren ünlü Nature dergisinin uzay roketi tasarılarının ancak insan soyunun tükenmesinden biraz önce gerçekleşebileceğini öne sürdüğünü, İlk roketlerin dünyadan ayrıldığı 1940'larda bile doktorların insan metabolizmasının yerçekimsiz ortama uymayacağını ve insanlı uzay uçuşlarının imkansız olduğunu savunduklarını, biliyor muydunuz?

Piramitlerin içerisinde ultrasound, radar, sonar gibi cihazların çalışmadığını, Kirletilmiş suyun bir kaç gün piramitin içinde bırakıldığında arıtılmış olarak bulunduğunu, Piramitin içerisinde sütün bir kaç gün süreyle taze kaldığını ve sonunda bozulmadan yoğurt haline geldiğini, Bitkilerin piramit içerisinde daha hızlı büyüdüklerini, Çöp bidonu içindeki yemek artıklarının hiç koku yaymadan mumyalastıklarını, Kesik, yanık, sıyrık ve yaraların piramitin içinde daha çabuk iyileştiğini, Piramitin içinin yazın soğuk, kisin sıcak olduğunu, Piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya yılda 2 kez güneş girdiğini ve bu günlerin doğduğu ve tahta çıktığı günler olduğunu, biliyor muydunuz?

18. yy. başlarında Topkapı Sarayında Amiral Piri Reis'e ait bir çok eski haritanın bulunduğunu, 1957 yılında Amerikalı haritacılar tarafından incelenen haritalarda henüz 1952 yılında ses yansıtıcı araçlarla keşfedilen Antarktika dağlarının bütün ayrıntılarıyla çizildiğini, Daha sonra uydu fotoğrafları ile karşılaştırılan haritalarla uydu fotoğrafları arasında müthiş benzerlikler çıktığını, Bilim adamlarının bu haritaların ancak çok yükseklerden çekilmiş fotoğraflar aracılığı ile çizilebileceğini söylediklerini, biliyor muydunuz?

12 Agustos 1915'te Çanakkale Savaşında İngilizlerin 54. tümenine ait 4. Norfolk taburunun Küçük Anafartalar Ovasında bir tepeye tırmandığını, Tepenin üzerindeki ekmek somunu şeklindeki beyaz bulutun içine girdiklerini, Son askerde bulutun içinde kaybolduktan sonra bulutun yavasça havalandığını ve rüzgarın aksi yönünde hareket ettiğini, 250 asker, 16 subay ve 1 albayın hiç bir iz bırakmadan kaybolup gittiğini ve bir daha haber alınamadığını ,biliyor muydunuz?

Atatürk'ün büyük bir önsezi yeteneği olduğunu, 1932 yılında Amerika'lı general Mc Arthur ile yaptığı görüşmede kendisine "Almanlar kendilerini siyasi bir akıma kaptırırlarsa 1940-1945 yılları arasında savaşırlar.Bu savaş çok kanlı olur, ancak Amerika müdahele ederse biter, bu savaşın esas galibi ise Rusya olur" dediğini, 1907 yılında bu günkü Türkiye haritasının nerede ise (Musul ve Kerkük hariç) aynisini çizdiğini, Çanakkale savaşından 2 ay önce İngiliz ve Fransızların saldıracakları noktayı söylediğini, 1936 yılında "60 yıl sonra Rusya 60 parça olacak" dediğini,biliyor muydunuz?

Kendi dirseğinizi yalamanın imkansız olduğunu, biliyor muydunuz?
 
Ördeğin vakvaklamasının yankı yapmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını, biliyor muydunuz?

Yasamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini, biliyor muydunuz?

İdrarın zifiri karanlıkta parladığını, biliyor muydunuz??

Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgalarından birini kırabileceğini, biliyor muydunuz?

 Hapşırmayı engellemeye çalışırsan,başındaki veya boynundaki damarlardan birinin yırtılabileceğini ve ölebileceğini, biliyor muydunuz?

 Hapşırdığın sırada gözlerini açık tutmaya çalışırsan, yerlerinden fırlayabileceklerini, biliyor muydunuz?

Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını, biliyor muydunuz?

Dünya nüfusunun %50 sinin hiç telefonla konuşmadığını, biliyor muydunuz?

Farelerin ve atların kusamadıklarını, biliyor muydunuz?
 
1 saat sureyle kulaklıkla birşey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırdığını, biliyor muydunuz?

Çakmağın kibritten önce bulunduğunu, biliyor muydunuz?
 
 Kurumuş mantarları bir miktar bira içinde bekletirseniz, canlandıklarını görürsünüz.

Pişmiş sebze yemek, vücudun sebzenin içerdiği demiri emmesini kolaylaştırır.

Türkçe'ye en yakın diller Moğolca ve sıkı durunnnnn Japonca'dır.

Ayçiçeği çekirdeği E vitamini ve selenium gibi faydalı antioksidanlar içerir.

Tatil yapmak kalp krizi riskini azaltır.

 Boğa güreşinin ortaya çıktığı yer, yaygın inanışın aksine İspanya değil; Antik Yunan, Mısır Kore ve Çin'dir.

Balsamik sirkede bulunan asetik asit, yemeğinizi içinde bulunabilecek mikroplardan arındırır.

Şişeyi kapatacağınız mantar büyük geliyorsa, bir süre kaynar suya batırın, küçülür.

Çağlar boyu kan emici diye nitelendirilen yarasaların bir çok türü zararlı böcekleri yiyerek (saatte 300 böcek) ve muz, avakado ağaçlarının çiçek polenlerinin taşınmasını sağlayarak insan için çok yararlı bir rol üstlendiklerini biliyor  muydunuz .

Arpa ve yulaf yiyerek kolesterol kontrol altında tutulabilir.

Bağışıklık sistemini kahkaha atarak güçlendirebilirsiniz.. Gülmek tansiyonu düşürür ve dolaşımı güçlendirir...

Kış uykusuna yatan hayvanların vücut ısısı 0 dereceye kadar düşebilir, dakikada bir kaç kez nefes alır ve kalp atışları hissedilmeyecek kadar yavaşlar. Hayvanlar bu sırada vücutlarında depoladıkları yağı yakarlar ve kış uykusunun sonunda vücut ağırlıklarının % 40 ini kaybederler !

Diş fırçalarken dili de hafifçe fırçalamak, diş plağına zarar veren bakterilerden kurtulmaya ve nefesin güzel kokmasına yarar.

Refleksoloji yada el ve ayaklara belli noktalara baskı uygulayarak yapılan masaj, ilaç almadan bas ağrısından kurtulmayı sağlar.

Hamburger ismini, Almanca Hamburg'a ait kelimesinden almıştır ve dünyaya Almanya'dan yayılmıştır.

Pişmiş bir biftekte en az 600 değişik ve hoşa giden koku varmış. Oysa en aromalı meyvelerden olan çilekte bile 300 koku çeşidi bulunuyor.

Vücudun su kaybını önlemek için içtiğiniz her kafeinli ve alkollü içecekten sonra bir bardak su için.

Ispanak ve portakal suyu gibi folik asit içeren gıdalar kalbinizi stres ve kızgınlığı verdiği zararlardan korur.

Fıstık ve fıstık ezmesi LDL'nin (kötü kolesterol) düşmesine yardımcı olur.

Toz tarçın küçük yaraların yanmasını durdurur ve daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Duvara dayalı bir merdivenin oluşturduğu üçgen, antik çağlarda tanrısal bir alan olarak nitelendirildiği için bu alana girmek saygısızlık kabul edilirdi.. Bu nedenle günümüzde halen merdiven altından geçmeyi uğursuzluk sayarlar...

C vitamini; narenciyeler, yeşil sebzeler, patates ve bütün taze meyvelerde bulunur.

Cenazede siyah giyme adeti, sanıldığının aksine yas değil ölü ruhların çevrede dolaşmasından duyulan korkudan kaynaklanmaktadır .

Hıçkırığı durdurmanın en iyi yolu bir çay kaşığı toz şekeri yutmaktır.

Limon kabuğunda bulunan KUMARiN; tümör hücrelerinin oluşumunu engeller. Salata ve deniz mahsülü, sebzelerinize limon kabuğu rendesi katarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Fazla tuz ve tereyağı kullanmak damarların yaşlanmasına neden olur.

 Suudi Arabistan'da bir kadin kocasina kahve yapmazsa bu bosanma nedenidir.
 
Bir kopekbaligi 100 milyon damla deniz suyu icindeki bir damla kani hissedebilir.
 
 İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır aksi halde kendi kendini sindirir.
 
"İ" harfinin üzerindeki noktaya İngilizler "Dedikodu" derler.

 Bir bardak taze şampanyanın içine bir kuru üzüm atarsanız üzüm asansör gibi bardağın altından üstüne üstünden altına sürekli dolaşır.
 
Eğer ağzımıza attığımız bir şeye tükürüğümüz değmese onun tadını anlayamayız.

 Kağıt para sanıldığı gibi kağıttan değil pamuktan yapılır.
 
 Çikolatanın köpekleri öldürdüğü doğrudur. Onların kalbine ve sinir sistemine zarar verir. Yarım kilo kadar çikolata küçük bir köpeği öldürebilir.

Bir çok ruj çeşidi balık pulu içerir.

Katil balinalar kopek balıklarının midesine alttan torpil gibi vurarak onları öldürür.
 
Ketçap 1830'lu yıllarda ilaç olarak satılırdı.