Synopsis of Films

Hebrew version

English Version


home

וידאו ארט וסרטים וסרטים אקספרימנטלים

מאת פליס נעמי ווננברג

 

 

להתלונן אצל גרטרוד שטיין

פטפוט עם דיוקנה של גרטורד שטיין במוזיאון מטרופולין בניו-יורק לגבי קשיים פיננסיים של עולם האמנות.

 

 

האוריינט בעיני המערב

וידאו-ארט זה, המוזמן ע"י מוזיאון ישראל והמוצג במסגרת התערוכה  "עדן- מזרח ומערב", יהיה ניתוח ביקורתי חזותי של הפנטזיות הסינמטוגרפיות של המערב את "האוריינט". המזה"ת וא"י היו אתרים חשובים של געגועי- המערב, של סקרנות, של פנטזיה, ושל תפיסת "האחר", כאשר תוארו באופן ויזואלי ע"י אמנים רבים. וידאו-ארט זה מציב זה לצד זה קליפים של קטעי סרטים מתוך סרטים הוליוודיים, מראשיתם בימי הסרט האלם (כמו האפוס התנ"כי המונומנטלי של דה-מייל) ועד לשוברי הקופות בני זמננו (כמו "שר הטבעות"). העימותים הויזואליים מדגישים כיצד המערב עיצב בעיניו שלו את התדמית של "היהודי", של "הערבי",  של "האוריינט" – ובקצרה – את "שנאת האחר" עבור צרכיו הפסיכולוגיים.

 

גן התכשיטים

דיוקן של סוחר תכשיטי יד-שנייה בשדרת הקניות הברלינאית, הקודאם. זהו שוט קלוז-אפ לא חתוך בעל אורך של 9 דקות על מחרוזות מנצנצות, תכשיטי מלחמה מעוצבים, חנכיות, טבעות נישואין שחוקות וחלומות שבורים אחרים המוצגים למכירה.  אנו לא מסוגלים לצפות בסוחר, אך נאזין לו משוחח על תפיסותיו בנושא האהבה.

 

חיי צב במזה"ת

זיכרונות ילדות של פלסטיני אשר כה קנא בצבים המוגנים כביכול עד שהכריז עליהם מלחמה. הכרזה זו מוצבת לצד הכרזותיו של ישראלי אשר אינו יכול לשאת עוד את שאלותיה של חברתו הגרמנייה אודות סרט העוסק בפעולות טרור.

 

תיעוד אקספרימנטאלי על חרדה וכיצד יש להתמודד עמה לאחר פיגוע טרור. בסיס הסרט נעוץ בזיכרונות ילדות של פלסטיני, כאשר הצורך בהגנה מופנה לאלימות אבסורדית ומעוותת. הילד מתנגד לאויב המדומה, הצב. "הכרזתי מלחמה על צבים... עד שיהיו מתים או אז אהיה מסופק". מנגד מועלות הערות של ישראלי זועם, אשר אינו יכול לשאת עוד את שאלותיה של חברתו הגרמנייה לגבי פיגועי טרור. דימויים של ציפורים חסרות מנוחה ושוטים ארכיטקטוניים של בית-כלא משדרים את החרדה שהמספרת מתאמצת לבטא. הסרט מסתיים במלים מרות המנוגדות לתמונות המבטאות תקווה. אך זוהי אינה כניעה מנטאלית, זאת מאחר והמפגשים של הקולות והדימויים יוצרים את החיפוש אחרי מקורות החרדה של האחר ואת הפחד מפני האחר. סוף הסרט אינו מותיר מסקנה אך מכריח אותנו להיות יותר פתוחים אחד כלפי השני.

 

באמצעות סגנונו מראה הסרט את אמצעיו. המרואיינים מקללים את שאלותיה של יוצרת הסרט, בו היא מראה את הסובייקטיביות שלה. הבנאליות של הטרור שוללת מאיתנו את המילה והדימוי.

 

דרור נפצע קשה ע"י מחבל מתאבד בפיגוע שבוצע ביולי 2002 באוניברסיטה העברית בירושלים. חווייתו היתה הזרז שהביא ליצירת הסרט. בהתבוננו על היצירה, הוא אמר שחיבב את החיות, ובמיוחד את השקנאים הצולעים. הם, הוא אמר, מבליטים את חוסר החמלה באלו המעורבים במשבר במזה"ת.

אני חשה גם כי הנקודה המרכזית בסרט מדברת בעד עצמה: אסור שערכים אנושיים יהיו מונחים מתחת לערכים פוליטיים.

 

 

שבר ובר C     

תיעוד אקספרימנטאלי של תקופה בבי"ח. דימויים סובייקטיביים של יוצרת הסרט ממיטת חולייה הנעה, בהשתמשה במיטה על גלגלים כפלטפורמה. תרגול פיזיותרפיה מלא השראה במיטת בי"ח מופיע כמחווה לאדוארד  מייבריג'ד "חיות בתנועה".

 

גיבורים ואושר

בלרינה מכאנית זעירה מנסה נואשות לאזן את עצמה, בעוד שיד אנדרוגינית מראה לה את עצמה במראה, אשר שולטת בתנועותיה ודוחקת אותה לקצה. גיבור הסרט מנסה למצוא אושר בתרגול של תנוחות שונות של כוח, אך נכשל. סרט אקספרימנטאלי זה יכול להיראות כברבור ויזואלי לייצוגים קלאסיים של מגדר.

 

בקצה הברבורים

בסרט א-ליניארי זה שקולים ויזואלית הזכר והנקבה מחדש, טלטול בין המינים. הברבורים הנאבקים בצוואריהם הצנומים והיפים במים הקולחים מזכירים לנו את הפיתוי של לנה, וכעת מאיימים עלינו ע"י אגרסיביות. בגן-העדן הקדורני אנו עדים לדו-שיחי של חוה עם הנחש (בעברית ומלווה בכתוביות באנגלית). הנחש טומן מלכודת לחווה בשאלה הפילוסופית הראשונה "מה את עושה בגן-עדן?".

 

מלכודת הצבי

קלאוסטרופוביה ועבודה של סיזיפוס בעולם האישה וניסיון לא מוצלח למלא את תפקיד הכלה נאספים לקולאג' ציני. אלה מנוגדים ע"י פרגמנטים של דו-שיח אצל צעיר טוניסאי המפנטז על אישה אשר צריכה להיות מסתורית, בלתי נתפסת ויפה כמו הצבאים החיים במרחבי המדבר. שתי רוחות רפאים סובבות אחת סביב השנייה מבלי לגעת זו בזו.