טיולי לילה: מאחורי הקלעים


שיעור קטן בהיסטוריה פרטית, מפגשים בלתי צפויים,

רשימת ציוד בנאלית ומדריך למשוטט המתחיל

שוטטות לילית. צמד המילים הזה הילך עלי קסם מאז ומעולם. התעייה במרחב, המפגשים המקריים, ההתרחשויות שקורות רק בחסות החשיכה, הטיפוסים ההזויים שנחשפים רק כאשר העלטה לוקחת פיקוד...

ומה טוב יותר מלהפוך פנטזיה למקצוע? כמעט מבלי להתכוון לכך, הגעתי למקצוע שבו שוטטות היא חלק בלתי נפרד מהתפקיד – עיתונות. נכון, לפעמים צריך להקיץ מוקדם, ולעיתים הפנקס נשלף דווקא באור היום, אבל עדיין – שוטטות.

 

 

בזכות רחובותיה החשוכים של הרצליה

 

בארבע השנים האחרונות אני כותב עבור נשיונל ג'יאוגרפיק  - המהדורה הישראלית, אבל הריגוש האמיתי מגיע דווקא מהעבודה במגזין התיירות והנסיעות שלו, "טרוולר". באחת מנסיעות העבודה צוות אלי צלם הטבע איציק מרום. יחד חרשנו את גרמניה במשימה לא שגרתית – כתבה על פארקי שעשועים וכל מה שעושה שמח לילדים. הרקע היה מושלם לתחילתה של ידידות מופלאה בין שני משוטטים. מכאן ועד לכתיבת ספר משותף הדרך הייתה קצרה, אך מצד שני – נטועה בהיסטוריה קדומה.

הרצליה של שנות השמונים, על רחובותיה המשמימים, הייתה כר פורה לחברות אמיצה עם בן כיתתי בתיכון – זיו מאור, שבהמשך חייו הפך לעיתונאי, לעורך מוסף נדל"ן ב"הארץ", וכיום – לבעלים של הוצאת מיל. באותם ימים נאיביים, נהגנו לשוטט יחדיו ברחובות העיר, לשייט הלוך ושוב מהשווארמה של ג'מיל ועד לרחבת יד לבנים. השיחות הארוכות אל תוך הלילה – אז כמו היום – נשמעו כמו סדרת גיחוכים, הלצות טיפשיות ורכילות כיתתית. מישהו אמר חנונים? היינו החנונים הכי כלים בשטח! היו לנו חלומות, היו לנו חוויות והייתה לנו בעיקר שווארמה של סוף היום.

 

 

מפגשים ליליים

 

באוגוסט 2005, תוך כדי מפגש לא מחייב בבית קפה, עלה הרעיון לכתיבת ספר טיולים לא שגרתי: טיולי לילה. קבענו שסגנון הכתיבה יהיה שונה. לא עוד "הביטו ימינה אל עבר החלמוניות", אלא סגנון אישי, מגזיני, חווייתי. באותו רגע, ידענו שזה הולך להיות אחד הפרויקטים המרגשים שעשינו בימי חיינו. באופן טבעי, לתמונה נכנס איציק, ולאחר כחודש - שכלל תכנונים, בחירת מסלולים וצבירת שעות שינה לתקופה הקרובה – יצאנו לדרך.

שלא כמו השוטטות הלילית הלא מחייבת – לבד או ביחד – הסתבר שמדובר בעבודה לכל דבר. עבודה עם לו"ז נוקשה והתחייבות ליציאה לשטח לפחות פעמיים בשבוע, אבל גם עם חוויות, מפגשים והתרחשויות שלא היינו זוכים לחוות ביומיום. מהדייג עם פילוסופיית החיים המפתיעה בחוף פולג ועד לבחורה שהתנחלה למשך שלושה ימים ולילות בחוף הבונים. ממג"בניקים קשוחים בנחל קיבוצים, שאיתם נקלענו למרדף לילי הזוי, ועד לבחור הישיבה הירושלמי שחזר ממועדון לילה נחשב בתל אביב. מקבוצת הנערות המצחקקות שהגיעו באישון לילה להשתטח על קברו של יונתן בן עוזיאל ביער ביריה ועד לבדואים שחילצו מנחל פרצים נאקה שבורת רגל.

מסתבר שהלילה גדוש בהתרחשויות שונות ומשונות. ההבדל בין טיול לילה וטיול של שבת בבוקר הוא כמו ההבדל בין טיול מאורגן לאירופה הקלאסית וטיול עצמאי בחבל ארץ אקזוטי. לא הנוף הוא העיקר, אלא המפגשים עם מטיילים, עם פריקים של החשיכה, עם בעלי חיים, ועם כל מה שמסתתר מעין כל במשך היום.

 

 

עניינים טכניים (לחובבי הז'אנר בלבד)

 

מעבר ללו"ז הנוקשה, שאילץ אותנו לסיים את היציאות לשטח ואת הכתיבה בתוך ארבעה חודשים, פיתחנו נוהל מסע קבוע שכלל מפגש בשעה 18:00 והצטיידות בציוד הכי בנאלי שקיים:

 

1 תרמוס קפה (שימוש בגזייה הוא אולי אותנטי יותר, אבל אחרי לילה ארוך ולפני עוד יום עבודה, למי יש כוח להיות אותנטי?).

2 פנסי ראש – אחד הלוגן והשני נורה רגילה.

3 ליטר מים לאדם.

1 פנס מאג-לייט אימתני.

המון סוכריות.

1 פנקס.

2 עטים.

מפות סימון שבילים.

סנדוויצ'ים ונשנושים.

תיק צילום ובו שתי מצלמות ניקון, שתי עדשות, חצובה ומבזק.

 

 

המדריך למשוטט העירוני המתחיל

 

אל תקלו ראש בכל מה שנוגע לשוטטות, ובמיוחד בכל מה שקשור לשוטטות עירונית. ממבט ראשון נראה המשוטט כהולך בטל, כצועד ללא מטרה. מילת המפתח היא "מטרה". מהי המטרה של המשוטט? הוא אינו נדרש למסלול מוגדר, להגעה למקום ספציפי או ללוח זמנים נוקשה. המטרה שלו (או שלה) היא עצם השוטטות. הריגוש שמגיע איתה, המדיטציה שהיא כופה עליך תוך כדי הליכה, ההגעה למקומות שכלל לא התכוונת להגיע אליהם, ומערכות היחסים – לרגע קט או לכל החיים - שהיא יכולה לזמן לך.

למעשה, כתיבת מדריך לשוטטות היא פרדוקס. המשוטט אינו צריך מדריך. לכן, נלך על דרך השלילה. מי לא יכול להיות משוטט?

- אנשים שיבזבזו רבע שעה של חיפוש חנייה ליד הקולנוע, כאשר במרחק של חמש דקות הליכה נמצאת חניה בשפע.

- אנשים שתולים על לוח השעם שלהם רשימה של הישגים פיננסיים לעשר השנים הקרובות.

- אנשים שעבורם "פגישה" היא פגישת עבודה.

- אנשים שמחפשים את  הדרך המהירה ביותר בין נקודה אל"ף לנקודה בי"ת.

- האנשים שקבעו בחוק כי "שוטטות" היא מילה גסה ולא חוקית.

- אנשים שהמילה "פרודוקטיבי" מעבירה בהם צמרמורות של עונג.

- אנשים שעבורם המילה שוטטות מזכירה להם את הקניון.

- אנשים ש"עושים הליכה" (ולא פשוט הולכים).

- אנשים שחושבים שבאמת יש רחובות ריקים.

 

* מי שמעוניין לקרוא ספר מקסים על נפלאות השוטטות, מוזמן לעלעל ב"במרחק הליכה: חיבור על תרבות הצריכה" של ארנה קזין.

 

 

משוטטים בטבע? שמרו על חיי הבר

 

לקראת שעות החשיכה מתעוררים בעלי חיים רבים ומכינים את עצמם לפעילות הלילית שלהם. חרקים, זוחלים, ציפורים, יונקים, טורפים ונטרפים מתחילים את משמרת הלילה, שמביאה עמה אתגרים רבים: ציד, התחמקות מטורפים וחיפוש אחרי מזון. בני האדם – ולא משנה עד כמה מתחשבים וחרישיים יהיו – רק יפריעו לחיי הבר הליליים.

זו אחת הסיבות ששהייה בשמורות הטבע בישראל אסורה, ועל העוברים על איסור זה מוטל קנס כספי גבוה. ספר זה נכתב בתיאום עם הגורמים המתאימים ברשות הטבע והגנים, אך כדאי לזכור שגם באזורים שאינם מוגדרים שמורות טבע - אין להפריע לשגרת חייהן של חיות הבר. זכרו כי אתם רק אורחים לרגע בממלכת חיות הבר הליליות.

על אף שנעשו מרב המאמצים כדי שספר זה יהיה מעודכן, מעת לעת מוכרזות ברחבי הארץ שמורות טבע חדשות. לפני תכנון טיול לילי בטבע, רצוי לוודא שהמסלול אינו עובר בתחומי שמורות טבע. את המידע ניתן להשיג ברשות הטבע והגנים.

 

 

צילומים: עומר ארמוני ואיל שפירא

 

 

 

 

חזרה לעמוד הבית

 

רשימות  מהפנקס: הספר בחיתוליו