Náhradní termín poháru 3C na Bezdrevu

přidáno: , autor: Richard Kafka   [ aktualizováno ]

Tento týden 25.-26.8.2018 se na Bezdrevu pojede závod českého poháru, který je náhradním termínem jarního neodjetého závodu. V průběhu následujícího týdne bude probíhat soustředění. (viz. příspěvek níže)

Soustředění LT Evropa Bezdrev 2018

přidáno: 5. 8. 2018 3:16, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 5. 8. 2018 3:16 ]

Základní informace

Kdy?              25. 8. (sobota) – 30. 8. 2018 (čtvrtek)

·         Ideální je příjezd v pátek (24. 8.) před zahájením soustředění. Samozřejmě je možné přidat se kdykoliv v průběhu.

·         !!!  V rámci soustředění proběhne v sobotu (25. 8.) a v neděli (26. 8.) závod LT Evropa. Tento závod s koeficientem 3 je náhradním za neodjetý český pohár na Bezdrevu. V průběhu závodu bude pokračovat režim soustředění, účastníci tedy mohou standardně využít veškeré zázemí jachtklubu, bude zajištěno stravování během celého dne a v závislosti na větrných podmínkách proběhnou ostatní nejachtařské aktivity.

·         Po soustředění ve čtvrtek 30. 8. (odpoledne/večer) následuje dle potřeb a možností každého z účastníků odjezd, respektive přesun na závod na Lipně po vlastní ose. Na možnostech přepravy lodí na zmíněný závod se lze v průběhu soustředění domluvit.

Kde?              rybník Bezdrev, loděnice JO Slavoj Hluboká nad Vltavou

Pro koho?    závodníci LT Evropa

·         Soustředění je organizováno pro vážné zájemce o pokrok ve zvládnutí techniky jízdy na Evropě, o rozšíření znalostí trimu a o aktivní fyzickou přípravu.

Co s sebou?

·         Veškeré potřebné jachtařské vybavení a oděv.

·         Sportovní (ideálně běžeckou) obuv a tomu přizpůsobený oděv.

·         Stravování účastníků bude v průběhu celého dne zajištěno. V případě speciálních stravovacích požadavků se ozvěte (kontakt níže).

·         Ubytování v průběhu soustředění je možné v jachtklubu, nebo ve vlastním autě/stanu/karavanu.

·         Cena soustředění je 400 Kč/den.

Kontakt

trenér: Štěpán Sivý

telefonní č.: +420 728 199 264

email: stepansivy@gmail.com

O účasti mne kontaktujte na výše uvedených kontaktech. Těším se na viděnou.


Štěpán

Hodnocení juniorského mistrovství Evropy 2018 - Lago di Garda

přidáno: 5. 8. 2018 3:02, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 5. 8. 2018 3:06 ]

Letošní juniorské mistrovství Evropy v lodní třídě Evropa se konalo od 8. do 14. července na jezeře Garda v Itálii. Pořádajícím klubem bylo lodní třídu Evropa prvně hostící Circolo Vela Arco. Ze strany organizace se jednalo o závod naprosto průměrný, dodržující klasický model louka na lodě – pártystan  – zahajovací průvod – těstoviny. Početnost flotily byla na juniorské poměry v posledních letech tradiční u kluků (61) a poměrně nízká u holek (35). České evropáře reprezentovali Adam Plodek, pro něhož to bylo poslední ME v juniorské kategorii a naopak poprvé se účastnící Tomáš Mlejnek.

Při hodnocení závodních výkonů českých reprezentantů, je třeba brát v úvahu specifika jezera Garda. Zaprvé proto, že závodní taktika na Gardě – jsou-li povětrnostní podmínky alespoň částečně odpovídající standardu – je poměrně jednoduchá a po startu se výkon závodníka (samozřejmě ne zcela) zužuje na technické a fyzické zvládnutí lodě a realizaci poměrně jednoduchého plánu. V takovém duchu se často odehrává celý závod a shledávám v tomto Gardu mezi ostatními vodami poměrně unikátní. Zadruhé proto, že jsem se jejich ježdění mohl věnovat pouze v rámci tohoto závodu a v případě Tomáše se jednalo dokonce o náš první kontakt při tréninku a tudíž nemohu ani širší srovnáni poskytnout.

Podmínky během závodu panovaly pravděpodobně nejslabší, jaké si pamatuji. Jižní vítr přicházel tradičně zhruba okolo jedné hodiny odpoledne, pouze však o síle odhadem 3 až 7 m/s, maximálně okolo 8 m/s. Vítr pak v odpoledních hodinách rychle slábnul a celý proces byl často urychlen odpolední bouří, která vítr zastavovala zcela. Za těchto podmínek bylo odjeto po dvou rozjížďkách v prvních třech dnech, 4. a 5. den pouze po jedné rozjížďce kvůli bouřkovým mrakům a odpolednímu bezvětří. Celkem tedy 8 rozjížděk.

Teď už k hodnocení Adama a Tomáše. Jak už jsem předestřel, tradiční strategie na Gardě v kostce spočívá ve zvolení výhodnější strany, kdy je bráno v úvahu zesílení a stočení větru u skal a v následném rychlostním závodě na jedno z křídel. To by mohlo znít triviálně, podmínkou je však velmi dobré zvládnutí startu a vytvoření pozice pro následující cestu na křídlo. Naprosto rozhodující je pak technické zvládnutí lodě a rychlost, která určuje v jakém pořadí se na křídlo a následně na první značku závodník dostane. Adam i Tomáš měli během závodu velmi dobré starty (kromě jednoho tuším). Cílevědomě vybírali startovní pozici, kterou následně dokázali velmi dobře udržet a nevím, zda přirozeně, či po lehkém nabuzení, i rozjezd a držení pozice bezprostředně po startu byly moc dobré. Dobrá je tedy zpráva, že start – naprostý základ pro zbytek rozjížďky – se klukům daří. Zůstaneme-li u pozitiv jízdy kluků, chválím jejich kompetitivní přístup k závodu, dostatek drzosti v osobních soubojích a zejména dobré provádění manévrů ve slabším až středím větru. Největším nedostatkem shledávám menší rychlost při jízdě proti větru, u obou z malinko jiných důvodů, která naprosto rozhodovala o konečných výsledcích. Adam jede stoupačku velmi bojovně s dobrou technikou. Nedostatečné vytažení z lodi a vyvažování jsme postupem času zlepšili. Adamova rychlost však stále byla nižší, není pochyb, že vlivem horšího stavu plachet. Tomáš má materiál naprosto vyhovující, rezervy jsou rozhodně v agresivitě a silovosti vyvažování. Nutno však říci, že je Tomáš ještě velmi mladý, lehký a na posun ve zvládnutí lodě má mnoho času. Jízdu na zadní vítr měli kluci průměrnou, technicky zvládali pozici většinou udržet, popřípadě lehce ztráceli nevhodnou volbou strany. Postupem času bylo vidět jednoznačné zlepšení u Adama i Tomáše, zejména při jízdě proti větru. Vyjetí velmi dobré pozice po první stoupačce bohužel často následovala taktická chyba a posun zpět na obvyklé umístění. To je na takto velkých závodech typické pro méně vyježděné závodníky z našich končin, kteří se však velmi rychle a dobře učí, což je bezpochyby případ obou kluků.


Štěpán

oficiální fotky: https://flic.kr/s/aHsmmepyYc

Závěrečná zpráva ze Soustředění na Velkém Dářku

přidáno: 24. 7. 2018 7:20, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 24. 7. 2018 7:21 ]

Opět po roce jsme se sešli ihned po Šilhánkově memoriálu na týdenním soustředění. Letos se sešlo pouze 8 evropek, a to díky absenci některých reprezentujících nadějí na Mistrovství Evropy na Gardě. Až na jednoho se zde ukázali samé známé tváře, a tak jsme mohli pokračovat tam, kde jsme loni skončili. Pod trenérským vedením Ríši Kafky a Jirky Žáčka se trénovalo nejen na vodě, ale i na břehu, a to formou fyzické přípravy, či přednášek a rozborů videí. Hlavním cílem letošního tréninku byly dva z důležitějších úkonů potřebných k úspěchu na závodech. Obraty a starty.


Jelikož je Dářko velice „dobrým“ větrným revírem, o vítr nebylo, až na nějaké to dopoledne, nouze. Na vodě jsme strávili celkem okolo 16ti hodin. Podařilo se nám dvakrát za týden prohnat kola po místních „pahorcích“, povinně jsme všichni oběhli Dářko, a dokonce došlo i na posilovací Workout tabatu.

Každý den po tréninku probíhal rozbor videí, kde všichni mohli vidět své chyby, ale i některé správně provedené úkony. Vždy je lepší se na sebe podívat z jiné než vlastní perspektivy. Člověk si pak lépe uvědomí, co dělá špatně. Další věcí je pohled na větrem napnutou plachtu zezadu. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak se vlastně plachta, pomocí provázků, tvaruje. Snad se nám to díky těmto záběrům podařilo vysvětlit.

Každý ví, že naučit se správně dělat obraty není na jeden den tréninku. Chce to jen trénovat a trénovat. Z pohledu trenérů, můžeme říct, že progres se určitě projevil. Díky podobné sestavě účastníků jako minulý rok, lze jednotlivě porovnat zlepšení, ale i přístup k jednotlivým operacím na lodi. Nemá smysl zde každého popisovat, mluvíme za celou skupinu.

Při trénování startů jsme využívali různé varianty tréninku. Ať už omezené startovní prostory, či starty z kójí. Zlepšení zde si musí každý přiznat sám. My můžeme pouze říct, že když se chce, tak to jde.

Tímto bychom chtěli poděkovat zúčastněným, a těšíme se na příští rok!

Za trenérský tým,

Ríša a Jirka

Otevřené mistrovství Itálie

přidáno: 8. 7. 2018 8:41, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 8. 7. 2018 8:42 ]

Kdo by měl zájem, v termínu 24.-26.8.2018 se koná otevřené mistrovství Itálie.
Závod se pojede v Triestii, což je celkem kousek.
Vypsání přiloženo níže.

Náhradní termín - Český pohár - 3C

přidáno: 29. 6. 2018 10:18, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 29. 6. 2018 10:18 ]

Nový termín neodjetého závodu Poháru Čech na Dvořišti je 7.-8.7.2018 na Velkém Dářku - Závod Mladých nadějí.
https://www.sailing.cz/kalendar/182005

Pozvánka na Šilhánkův memoriál

přidáno: 10. 6. 2018 7:54, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 10. 6. 2018 7:55 ]


Drazí přátelé, Evropáři a příznivci jachtingu,

dovolte nám pozvat Vás, na tradiční závod Českého poháru - Šilhánkův memoriál, v lodní třídě Evropa na Velké Dářku.
Závod se koná v termínu 30.6. - 1.7.2018. Jako každý rok, již od pátku zárověň probíhá MČR v LT Vaurien. 

Můžete se těšit na parádní jachtařský víkend. Počasí je objednané, takže už to záleží jen na vaší přítomnosti. 

Těšíme se! 

YC Velké Dářko

Větru zakleté Lipno

přidáno: 5. 6. 2018 4:53, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 5. 6. 2018 4:54 ]

Třetí část se série závodů Českého Poháru se každoročně koná na Lipně v Černé v Pošumaví.

Už od pondělí všichni sledují větrnou situaci na všech možných radarech a družicích s očekáváním nadějných podmínek pro odjetí pohárového závodu. Nikdo neví proč, ale v tomto termínu v posledních letech vítr na Lipně stojí za starou belu. Už ani nepamatuji závod, kdy jsme závodili oba dva dny. Letos předpověď nevypadala jinak něž obvykle.

Dářko team hlásí příjezd do jacht klubu ve 20:00. Z prvního pohledu to vypadá, že jsme přijeli o dva dny dříve, jelikož parking place zeje prázdnotou. Po shledání s kamarády nastává situace sázení na počet přihlášených lodí. Tipsport nevypsal příliš dobré kurzy, a tak bylo těžké odhadnout, vzhledem k předpovědi, kolik se nás sejde. Nejhorším tipérem se se stal téměř „zahraniční“ účastník Jirka, který odhadl 13 lodí. Celkem se nás nakonec sešlo 22.

Sobotní start první rozjížďky se uskutečnil bez žádného otálení. Díky současné bouřkové situaci, foukalo i nefoukalo. Vítr se pohyboval od 2 do 6 m/s a to ze všech směrů. Největší zajímavostí tohoto závodu bylo nadměrné množství lodí vyhozených za předčasný start. Hned první rozjížďku dostalo 8 lodí OCS, a v následujících dvou celkem 12 lodí. Nutno ocenit talent hlavního rozhodčího, který dokázal rozpoznat „všechny“ lodě, které vykoukly přes startovní čáru o něco dříve, a vyvěsil pouze individuální odvolání. Takovéto rozjížďky se tedy odjely tři. A to bylo vše. Další vítr jsme až do konce závodu dále neviděli.

Startovní pole díky OCSkám skončilo velice promíchané, a nikdo netušil, jak to vlastně dopadne. Někteří závodníci dostali šest nebo dokonce i devět písmenek z devíti.

V absolutním pořadí se z prvního místa mohla nakonec radovat Petra Ondíková, na druhé místo poskočil Miloslav Soukal a třetí příčku obsadil Roman Kafka.

Příště všichni povinně Šilhánek na Dářku! 

Těšíme se!

Ríša K.


výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/181307

fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2134945793449138.1073741911.1739728006304254&type=1&l=91b3b9c8fc

 

Otevřené mistrovství Spolkové země Sasko

přidáno: 23. 5. 2018 9:06, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 23. 5. 2018 9:08 ]

Přišla pozvánka na EurOpti cup, který se koná Partwitzer See v termínu 11.-12. srpna 2018.
Více info v pozvánce, kterou pro nás pořadatelé přeložili.
Příští rok se zde bude konat německé mistrovství juniorů pravděpodobně od 30.5. do 2.6.2019


MB Keramika Pálavská regata 2018

přidáno: 2. 5. 2018 11:07, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 2. 5. 2018 11:11 ]

https://sites.google.com/site/europeclasscz/novinky/novinky-2018/_draft_post-2/palava1.jpg
Tradiční jarní závod na Nových Mlýnech se letos, díky úternímu státnímu svátku, stal prodlouženým víkendem. Rok od roku je tato sportovní událost prestižnější, a tak se vždy můžeme těšit na skvěle připravený závod.

Již týden před závodem přišla první SMS Pálavská regata, a tím došlo k navnadění nerozhodnutých závodníků přijet na Pálavu si zazávodit. Naše lodní třída má stále co nabídnout. Celkem přijelo 36 závodníků a všichni pomýšleli samozřejmě, jak jinak, něž na medaile.

Roli hlavního rozhodčího si letos vzal na starost (evropář) Ríša Kafka a můžeme říct, že se mu to bez problému podařilo. Sobotní start byl naplánovaný přesně na poledne. Podmínky byly vskutku jachtařské. Slunce, vítr okolo 4-6 m/s, a hlavně dobrá nálada panovala mezi všemi závodníky. První den se tedy odjely 3 rozjížďky, po kterých se večer mohl radovat Štěpán, který velel celé evropářské skupině.

„V neděli se nedělá“ v tomto duchu vypadalo nedělní ráno. Již v deset hodin byla vyvěšena vyhláška, že start je kvůli nepříznivě malému větru odložen až na dvanáctou hodinu. A tak se taky stalo. Podmínky se nakonec umoudřily a začalo se závodit. Vítr 5-8 m/s sice dost přeskakoval, ale umožnil ujet 4 rozjížďky. Ti, kteří potřebovali po zimě umýt loď, to spáchali hned během závodu. Večer proběhl jako obvykle večírek s kapelou a nechyběla i hodnotná tombola.

Pondělní předpověď vypadala velice slibně. Všichni věděli, že to bude bolet. Hned od ranních hodin bylo zřejmé, že pondělek bude pro některé „řežba“ a pro malou skupinku individualistů „lehký výklus“. Konečně mohli všichni po zimně ukázat nabytou fyzičku. Ve větru 10-12 m/s se odjely poslední 2 rozjížďky a tím byl ukončen první závod ze série Poháru České republiky v LT Evropa.

Celkovým vítězem se stal Štěpán Sivý, jako druhá dojela Vendula Škráčková, a bronzovou pozici obsadil Miloslav Soukal.

Děkujeme všem závodníkům, pořadatelům, a hlavně krásnému počasí! Je nutné se znovu opakovat. Velké díky patří Chlupovic rodince a spoustu dobrovolníkům a sponzorům. Nikdo si nedovedeme představit, kolik úsilí se za Pálavskou regatou skrývá. Díky není nikdy dost. A jak můžeme organizátorům udělat největší radost – ZA VŠECHNY EVROPÁŘE SLIBUJEME, ŽE PŘÍŠTÍ ROK PŘIJEDEME V HOJNÉM POČTU ZASE!

Příštím závodům ZDAR

 

Za ALT E

Richard Kafka

 

PS: Pro ty, kteří se nenašli ve fotogalerii Laserů na webu ČSJ, nezoufejte. Soukromou fotogalerii nám celou dobu závodu dělal Zděněk Mlejnek https://www.zonerama.com/zdenekmlejnek/Album/4289249https://sites.google.com/site/europeclasscz/novinky/novinky-2018/mbkeramikapalavskaregata2018/palava%20vyhlaseni.jpg


1-10 of 18