Participants

 
List of registered participants (chronological order)

Nr.

Name

Agency/Organization

Country



1.       

ALTAMIMI Zuheir

Institut Geographique National

France

 

2.       

CAPORALI Alessandro

University of Padova, Dept. of Geosciences

Italy

 

3.       

POTTIAUX Eric

Royal Observatory of Belgium

Belgium

 

4.       

BAIRE Quentin

Royal Observatory of Belgium

Belgium

 

5.       

PIHLAK Priit

Estonian Land Board

Estonia

 

6.       

Vallner Raivo

Estonian Land Board

Estonia

 

7.       

GREAVES Mark

Ordonance Survey

United Kingdom

 

8.       

REZNICEK Jan

Land Survey Office

Czech Republic

 

9.       

NAGL Jaroslav

Land Survey Office

Czech Republic

 

10.   

LEDERER Martin

Land Survey Office

Czech Republic

 

11.   

VAN BUREN Joop

Kadaster, the Netherlands

Netherlands

 

12.   

DURET Anne

Institute Geographique National

France

 

13.   

GARAYT Bruno

IGN

France

 

14.   

HARMEL Alain

IGN

France

 

15.   

DUQUESNOY Thierry

IGN

France

 

16.   

STANGL Guenter

Federal Office of Metrology and Surveying

Austria

 

17.   

CHIRIAC Gleb

Military topographic centre, Ministry of Defence

Republic of  Moldova

 

18.   

NISTOR-LOPATENCO Livia

Technical University of Moldova

Republic of  Moldova

 

19.   

Voelksen Christof

Bayerische Akademie der Wissenschaften

Germany

 

20.   

Brockmann Elmar

Swiss Federal Office of Topography swisstopo

Switzerland

 

21.   

IEPURE Adrian

Military topographic centre, Ministry of Defence

Republic of  Moldova

 

22.   

CHIRIAC Vasile

Technical University of Moldova

Republic of  Moldova

 

23.   

BUSCH Elena

Staten’s kartverk – Norwegian mapping Authority

Norway

 

24.   

AMPATZIDIS Dimitrios

Department of Geodesy and Surveying – Aristotle University of Thessaloniki

Greece

 

25.   

BAJEC Katja

Geodetic Institute of Slovenia

Slovenia

 

26.   

MIHOV Vladimir

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

27.   

RUDENCO Tamara

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

28.   

SZAFRANEK Karolina

Military University of Technology

Poland

 

29.   

ARASZKIEWICZ Andrzej

Military University of Technology

Poland

 

30.   

KAMINSKI Pawel

Military University of Technology

Poland

 

31.   

LEITMANNOVA Katarina

Geodesy, Cartography and Cadastre Authority

Slovakia

 

32.   

WEBER Mette

National Survey and Cadastre – Denmark

Denmark

 

33.   

JEPSEN Casper

National Survey and Cadastre – Denmark

Denmark

 

34.   

FrunzA Alexandru

SE The Protection Soil  and Land Reclamation

Republic of  Moldova

 

35.   

Matcov Angela

SE „Cadastru”

Republic of  Moldova

 

36.   

GHILAS Anatolie

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

37.   

CRIGAN Stefan

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

38.   

OVDII Maria

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

39.   

CUSNIR Lucia

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

40.   

DANII Ivan

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

41.   

CEBANU Alexandru

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

42.   

BOLOHAN Ion

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

43.   

OLARU Viorica

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

44.   

EREMIA Ion

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

45.   

HABRICH Heinz

Federal Agency for Cartography and Geodesy

Germany

 

46.   

SARPAK Gregory

The Centre of informational recourses ”Registru”

Republic of  Moldova

 

47.   

WRONA Maciej

Military University of Tehnology

Poland

 

48.   

IGONDOVA Miroslava

Slovak University of Technology

Slovakia

 

49.   

ROSENTHAL Gerd

Senate Department for Urban Development

Germany

 

50.   

SOMLA Jaroslaw

Head Offise of Geodesy and Cartography

Poland

 

51.   

RYCZYWOLSKI Marcin

Head Offise of Geodesy and Cartography

Poland

 

52.   

KHODA Oleg

Main Astronomical Observatory of the National Academy of Sciences of Ukraine

Ukraine

 

53.   

IHDE Johannes

Federal Agency for Cartography and Geodesy

Germany

 

54.   

SOHNE Wolfgang

BKG

Germany

 

55.   

ZABAHONSKI Siarhei

The State Unitary Enterprise BelAeroCosmoGeodesy

Belarus

 

56.   

CHIRILENCO Igor

Ministry of  Ecology

Republic of  Moldova (Transnistria)

 

57.   

POUTANEN Markku

Finnish Geodetic Institute

Finland

 

58.   

KRIVII Filimon

Ministry of  Ecology

Republic of  Moldova (Transnistria)

 

59.   

BRUYNINX Carine

Royal Observatory of  Belgiym

Belgiym

 

60.   

MEDVED Klemen

Syrveying and Mapping Authority of Slovenia

Slovenia

 

61.   

VESTOL Olav

Norwegian Mapping Authority

Norway

 

62.   

TATILA Pekka

National Land Survey of Finland

Finland

 

63.   

GIANNIOU Michail

KTIMATOLOGIO S.A

Greece

 

64.   

LUCIC Maro

State Geodetic Administration

Croatia

 

65.   

MARJANOVIC Marijan

State Geodetic Administration

Croatia

 

66.   

DE MOEGEN Nicolas

Leica Geosystems

France

 

67.   

KHAN Shfagat Abbas

DTU Space, National Space Institute

Denmark

 

68.   

KUCHER Oleg

Research Institute of Geodesy and Cartography

Ukraine

 

69.   

MARCHENKO Alexander

National University ”Lviv Polytechnic”, Institute of Geodesy

Ukraine

 

70.   

VYSOTENKO Roman

Research Institute of Geodesy and Cartography

Ukraine

 

71.   

SAVOIU Ionut

BLOM

Romania

 

72.   

VEDEL Henrik

E-GVAP and DMI

Denmark

 

73.   

DROSCAK Branislav

Geodetic and Cartographic Institution in Bratislava

Slovakia

 

74.   

FERIANC Dusan

Geodetic and Cartographic Institution in Bratislava

Slovakia

 

75.   

TURCULET Mihail

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

76.   

SWIATEK Anna

Space Research Centre Polish Academy of Sciences

Poland

 

77.   

JAWORSKI Leszek

Space Research Centre Polish Academy of Sciences

Poland

 

78.   

BELL Geoff

LPS  Northern Ireland

Northern Ireland

 

79.   

KENYERES Ambrus

FOMI SATELLITE GEODETIC OBSERVATORY

Hungary

 

80.   

BASIC Tomislav

University of Zagreb, Faculty of Geodesy

Croatia

 

81.   

SIMEK Jaroslav

Research Institute of Geodesy-Geodetic Observatory Pecny

Czech Republic

 

82.   

DOUSA Jan

Research Institute of Geodesy, Topography and Cartography

Czech Republic

 

83.   

IACOVONE Domenico

e-geos S.p.A.

Italy

 

84.   

PACIONE Rosa

e-geos S.p.A.

Italy

 

85.   

BIAGI Ludovico

Politecnico di Milano, DIIAR c/o Polo territorial di Como

Italy

 

86.   

LIDBERG Martin

Lantmateriet

Sweden

 

87.   

DROZDZ Magdalena

Warsaw University of Technology

Poland

 

88.   

ENGSAGER Karsten

National Space Institute, Technical University of Denmark

Denmark

 

89.   

MASEROLI Renzo

Instituto Geografico Militare Italiano

Italy

 

90.   

KRYNSKI Jan

Institute of Geodesy and Cartography

Poland

 

91.   

ALEKSEJENKO Ivars

Latvian Geospatial Information agency

Latvia

 

92.   

CISAK Jan

Institute of Geodesy and Cartography

Poland

 

93.   

ROGOWSKI Jerzy

Warsaw University of Technology

Poland

 

94.   

RAJNER Marcin

Warsaw University of Technology

Poland

 

95.   

KONEV Sergei

SERVALUX SRL

Republic of  Moldova

 

96.   

ZAIETS Ivan

State Service of Geodesy, Cartography and Cadastre

Ukraine

 

97.   

SCHAER Stefan C.

Swiss Federal Office of Topography swisstopo/CODE

Switzerland

 

98.   

VELJKOVIC Zoran

Republic Geodetic Authority

Serbia

 

99.    

LAZIC Sasa

Republic Geodetic Authority

Serbia

 

100.                      

TASEVSKI Srechko

Agency for Real Estate Cadastre

Republic of Macedonia

 

101.                      

STOJANOVSKA Brankica

Agency for Real Estate Cadastre – Macedonia

Republic of Macedonia

 

102.                      

MILENKOVIC Vladimir

Republic Geodetic Authority

Serbia

 

103.                      

HORNIK Helmut

Deutsche Geodaetische Kommission

Germany

 

104.                      

VOGELZANG Sjoerd

Cadastre Agency Kosovo

The Netherlands

 

105.                      

VATRT Viliam

Military Geographic and Hydrometeorologic Office

Czech Republic

 

106.                      

VOJTISKOVA Marie

Military Geographic and Hydrometeorologic Office

Czech Republic

 

107.                      

TORRES Joao+1

SPUIAGG

Portugal

 

108.                      

SIMA Zdislav

Astron. Inst. Academy of Sciences, CR

Czech Republic

 

109.                      

VALDES Marcelino

Instituto Geografico National de Espana

Spain

 

110.                      

CANO VILLAVERDE Miguel Angel

Instituto Geografico National de Espana

Spain

 

111.                      

FILENCO Valeriu

State Enterprise Institute of Geodesy, Engineering Research and Cadastre ”INGEOCAD”

Republic of  Moldova

 

112.                      

MAIOROV Andrei

CNIIGAIK

Russian Federation

 

113.                      

TURKEZER Ali

General Command of Mapping

Turkey

 

114.                      

SHTUBEI Olga

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

115.                      

BUZU Olga

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

116.                      

CABA Maria

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of  Moldova

 

117.                      

HAHUBIA Galaktion

National Agency of Public Registry of Ministry of Justice of Georgia

Georgia

 

118.                      

CUSNIR Vladimir

State Enterprise The Protection Soil  and Land Reclamation

Republic of Moldova

 

119.                      

LUPUSOR Iurie

State Enterprise   The Protection Soil  and Land Reclamation

Republic of  Moldova

 

120.                      

NAGORNEAC Serghei

State Enterprise Institute of Geodesy, Engineering Research and Cadastre ”INGEOCAD”

Republic of  Moldova

 

121.                      

LOZOVANU Dorin

National Museum of Ethnography and Natural History of Moldova

Republic of  Moldova

 

122.                      

HAKLI Pasi

Finnish Geodetic Institute

Finland

 

123.                      

MORI Hisashi

Pasco Corp. Japan

Japan

 

124.                      

TSUDA Kaoru

Pasco Corp. Japan

Japan

 

125.                      

CAPATINA Constantin

State Enterprise Planning Institute of Land Management ”IPOT”

Republic of  Moldova

 

126.                      

CAMINSCHI Alexandru

State Enterprise Planning Institute of Land Management ”IPOT”

Republic of  Moldova

 

127.                      

MANALACHI Vasile

State Enterprise Planning Institute of Land Management ”IPOT”

Republic of  Moldova

 

128.                      

NOHAILIC Sergiu

State Enterprise Planning Institute of Land Management ”IPOT”

Republic of  Moldova

 

129.                      

LUPU-GORITA Viorel

Agency for Land Relations and Cadastre

Republic of Moldova

 

130.                      

MINDOV Lilian

SE „Cadastru”

 

 

131.                      

RASCU Angela

Agency for Land Relations and Cadastre

 

 

132.                      

SPILEVAIA Natalia

Agency for Land Relations and Cadastre

 

 

133.                     1

GRIGORYAN Narek

State Committee of the Real Property Cadastre of the Government of the Republic of Armenia

Republic of Armenia

 

134.                      

BAJUREANU Diana

Technical University of Moldova

Republic of  Moldova

 

135.                      

Fernandes Rui

 University of Beira Interior

Portugal

 

136.                      

VOET Pierre

National Geografisch Institut

Belgium

 


Comments