...Учитель повинен свідомо йти в ногу з сучасністю, пройматися і надихатися силами, що пробудилися в ній. Жалюгідна кожна людина, що відстала від свого часу; поява ж молоді учителя, який сам живе в минулому, викликає лише співчуття всіх людей, які живуть у ногу із своїм часом і мислять суголосно зі своїми сучасниками.
(А. Дістервеґ)


Тут ви можете знайти потрібні для роботи нормативні документи та допоміжні матеріали, переглянути інформацію про відкриті уроки, педради, підвищення кваліфікації педагогічних працівників, ознайомитися з оголошеннями тощо.
Адміністрація школи бажає Вам плідного трудового дня!

Пограймо в кубики!

опубліковано 9 черв. 2018 р., 13:51 Олександр Литвиненко   [ оновлено 9 черв. 2018 р., 14:04 ]

Кубики Рорі, або Rory’s Story Cubes, у 2004 році вигадав ірландський тренер з креативного мислення і творчого вирішення проблем Рорі О’Коннор. А вже у 2011 вони стали лідером продажів на сайті Amazon.com у категорії «Ігри та іграшки». І хоча задумувалися кубики як інструмент пошуку нестандартних рішень для дорослих, згодом їх почали застосовувати і для навчальних ігор з дітьми.
Існує багато наборів по три кубики Рорі в кожному: «Звірі», «Медицина», «Космос», «Кам’яний вік», «Казки», «Порятунок», «Спорт», «Середньовіччя» та інші. А також серії з дев’яти кубиків: «Дії», «Подорожі», «Фантазія», універсальні. Розглянемо, як гра може допомогти вчителям урізноманітнити свої методи викладання.

Так як же користуватися цими кубиками? Ну, по-перше, їх можна використовувати за призначенням – для створення  історій. Для прикладу візьмемо групову роботу з дітьми. Сенс вправи - створити одну спільну історію. Ми придумуємо історії назву, і починаємо створювати її з слова «ОДНОГО РАЗУ...». Кожна дитина по черзі дістає кубик з коробки (або мішечка), і з його допомогою, спираючись на зображення на одній з граней кубика, доповнює історію. Цікаво, що чим молодші діти, тим цікавіше з ними грати в цю гру, адже малюки більш розкуті, і фантазія у них працює краще. Старші більше замикаються і соромляться. Така гра допомагає розвинути усне монологічне мовлення, тренує лексику: можна давати завдання міняти слова на протилежні за змістом для більш просунутих учнів (сміється-плаче, тримає-упускає і т.д.), а також придумати якісь свої цікаві «ускладнення».

Можна складати історії зовсім по-іншому. Для цього на шматочках паперу можна  надрукувати такі слова:
«Хтось» = головний герой 
«Хотів» = що вони хочуть 
«Але» = якою була їхня проблема? 
«Тоді» = що вони робили, щоб вирішити свої проблеми? 
«В результаті» = як же вони вирішують проблему або як же закінчиться ця історія?


Поруч з кожним словом ставите кубик, і починаєте складати історію. Чому ми саме пишемо або друкуємо слова на папері? Тому що поєднання слів і картинок активує обидві півкулі мозку, і робота виходить більш продуктивною.
А можна складати історії навпаки - тобто починати історію з кінця, наприклад, зі слів «і жили вони довго і щасливо» і поступово рухаючись до слів «одного разу».
Крім того, можна, наприклад, дістати кубик, скинути його і, дивлячись на зображення, придумати 10 слів, які його характеризують або 10 дій, які можна зробити з предметом, зображеним на картинці.
Ми спілкуємось за допомогою слів, але думаємо образами чи малюнками. Гра «Кубики» використовує зв’язок між зображенням і словами, допомагаючи нам придумувати і насолоджуватися неймовірними історіями.

На уроках
Кубики можна застосовувати на уроках з будь-яких предметів. Помістіть їх у непрозорий мішечок чи капелюх. Кожна дитина витягує один кубик та обирає котресь із зображень на ньому для обговорення.
Запропонуйте учням використати малюнок та асоціації, які він викликає, для відповіді на запитання. Наприклад: «Яку книгу мені нагадує намальоване на кубику? Кого з вчених чи письменників? Яка історія життя цієї людини?», «Яку країну з тих, що ми вивчали на географії, нагадує малюнок? Де я хотів би побувати та чому?», «Якою я бачу школу майбутнього? Який предмет з тих, що в ній має бути, нагадує зображення?», «З якою темою з біології асоціюється кубик?», «Яку історичну подію нагадав малюнок?».

Який ефект?
Дитина відпрацьовує навички імпровізації та гнучкість мислення, коли поєднує обране зображення і свою відповідь. Окрім цього, індивідуальні відповіді допомагають дітям закріпити адекватну самооцінку. Адже учнів запитують, слухають та ставлять їм уточнювальні запитання. Також гра допомагає дітям подолати невпевненість у собі. Бо учні засвоюють матеріал через гру, у комфортний для них спосіб.

Під час класних годин
Кубики Рорі можуть стати в пригоді класним керівникам: під час класних годин чи після екскурсій, шкільних конкурсів та інших знакових для учнів подій.
Передайте кубики дітям і запропонуйте по черзі кожному обрати те зображення, яке буде його власною відповіддю на запитання: «Що мені найбільше запам’яталося з нашої екскурсії?», «Що сподобалося з виступу однокласників, які взяли участь у конкурсі чи святі?». Або просто: «Який у мене зараз настрій?».
Існує також варіант для колективного застосування кубиків. Для цього поділіть клас на групи по дев’ять учнів. Кожен отримає по одному кубику з набору. Попросіть когось з міні-груп кинути кубики на парту. Так вибудується дев’ять зображень, на перший погляд не поєднаних між собою. Запропонуйте дітям скласти кубики в певній послідовності так, щоб розповісти смішну чи страшну гостросюжетну історію. Про підготовку до контрольної, спільну поїздку в інше місто, події навчального семестру, що запам’яталися найбільше.

Який ефект?
Дуже важливо давати дітям можливість говорити про свої почуття. Не всі діти можуть цілком усвідомити запитання «Як ти почуваєшся?». А от про настрій чи власні враження говорити простіше. Коротенькі, навіть 20-секундні відповіді вчать дітей основам культури почуттів. Водночас це навчає учнів слухати інших, співпереживати та вибудовувати безоцінкове ставлення до емоцій інших людей. І, звичайно, вправа допомагає згуртувати клас.

Під час мозкового штурму
Мозковий штурм, або brainstorming, — це те, для чого і були створені кубики Рорі. Тож не варто нехтувати цією властивістю методики. Запропонуйте класу сісти в три кола, роздайте кожній групі по набору кубиків і поставте перед ними чітке завдання: вигадати номер чи сценарій для шкільного конкурсу, продумати відеоролик-презентацію класу.
Після того як діти переглянуть зображення на всіх сторонах кубика, можна почати обговорювати ідеї, пропонувати варіанти вирішення завдання. Також треба, щоб у кожній групі хтось одразу нотував ідеї, цінні зауваження та коментарі.Завдання для Вас-обрати по 3 кубики  із мішечка і скласти невеличке есе на тему «Мій ідеальний відпочинок».

Який ефект?
У школах діти нечасто мають змогу освоїти такий формат співпраці, як дискусії в міні-групах, тому це буде цікавим експериментом. Такі ігри також дозволяють розвивати гнучкість та вміння домовлятися. Із кожною наступною спробою зростає впевненість дітей у власних сильних сторонах. За допомогою візуальних інструментів мозок починає шукати нестандартні рішення й тренується пристосовуватися до нових умов.
До того ж ті діти, які зазвичай не дуже активні на уроках і лише зрідка висловлюють свою думку, включаються в груповий процес, почуваються частиною колективу. Крім того, вони вчаться висловлювати принаймні найпростіші ідеї, адже головна вимога — кожному сказати мінімум по реченню.

Під час важливих розмов
Трапляється, що дітям немає з ким обговорити події, які відбуваються в країні чи місті. Але це не означає, що вони перестають їх цікавити, викликати тривогу чи здивування. Тож необхідно навчити дітей висловлюватися на актуальні теми.
Перемішайте всі наявні кубики в одному мішечку чи капелюсі та запропонуйте обговорити той, що є відповіддю на запитання: «Яка з останніх подій в Україні чи світі викликає у мене подив?».
Також методика допомагає у профорієнтації. Нехай кожен обере те зображення, яке відповідає на запитання «Що я вмію робити найкраще?».
Можна запропонувати обрати кубик, що асоціюється з одним зі слів: «кар’єра», «щастя», «освіта». Нехай діти пояснять, що вони вкладають у ці слова і чому саме цей кубик обрали.

Який ефект?
Завдяки таким іграм у дітей з’являється площина для дискусій. І не лише для тем, обмежених певними дисциплінами. Це дуже важливо, щоб виховати мислячих особистостей. Такі методики розвивають критичне мислення, допомагають краще зрозуміти себе та однокласників, зближують дітей.

Величезна перевага цієї гри в тому, що правил може бути скільки хочете і ви напевно придумаєте якийсь свій спосіб гри. В цьому і суть Кубиків Історій, що вони виступають як би інструментом, приводом, стаючи на другорядне місце, а люди грають в них будуть на першому. Для порівняння, впевнена, що ви грали в Монополію - там гра і правила майже повністю пригнічують ініціативу і здатності гравців. Все залежить від значення кинутого кубика. Тут все навпаки - будь-яку картинку можна трактувати 100 різними способами, а вже комбінації картинок завжди зв'яжуться в абсолютно різні розповіді у різних людей. Тому що так працює наш мозок!
Він чудово пристосований пов’язувати речі між собою. Це найприродніший спосіб пізнання світу для нас.
Л.В.Станкевич
керівник творчої групи "Інновації в освіті",
вчитель початкових класів

Формула сторітелінгу: як написати захоплюючу історію

опубліковано 9 черв. 2018 р., 13:04 Олександр Литвиненко   [ оновлено 9 черв. 2018 р., 13:05 ]


7 китів, на яких будується успішна історія

1. Головне - контент

Контент повинен бути цікавий і корисний слухачеві. Подумайте, що цінного і потрібного ваш учень отримає від вивчення матеріалу. Для підготовки добре засвоюється і цікавої розповіді використовуйте інформаційну піраміду. Коли сюжет історії логічно спроектований, подумайте про те, що здатне його прикрасити і допомогти розкрити тему.
Створюючи історію, не забувайте про те, що ваша розповідь повинна «зачепити» слухача з найперших слів, а тільки потім залучати його логічним розвитком сюжетної лінії. Роблячи акцент лише на початок історії, ви допустите грубу помилку. Нотки напруженості і інтриги повинні бути рівномірно розподілені по сюжету для того, щоб людина без відриву дослухала історію до кінця і зробив правильні висновки.

2. Наявність героя

Яскравий герой, з яким аудиторія себе може себе асоціювати - рушійна сила будь-якої історії. Не починайте розповідати, поки не визначите для себе - хто буде головним героєм, якими він буде володіти рисами характеру. Герой не обов'язково повинен бути позитивним у всіх сенсах, але він повинен бути повністю сформований, і слухачі повинні знати його історію, щоб зрозуміти його дії. Він може бути, як живим, так і ні. Якщо в ході сюжету виникне емпатія, емоційна зв'язок з персонажем, то його досвід буде автоматично присвоєний аудиторією.

3. Візуальний сторітелінг

Подбайте про якісне візуальне оформлення. Саме візуальний фон надасть атмосфері в історії більшої позитивної динаміки, барвисто, розкриє тему, додасть жвавість і залучить слухача в контекст. Подумайте, які елементи графічного контенту могли б допомогти вашій історії розкритися. Наприклад, фотографії, презентація, ілюстрація або інфографіка та інші.

4. Нотки драматургії

Взаємодію з персонажем потрібно будувати навколо конфліктної ситуації, а історія повинна розвиватися за певною логікою, зашифрованою в абревіатурі ЕЗРКР (експозиція, зав'язка, розвиток, кульмінація, розв'язка). Розповідаючи історію, дозвольте своїм слухачам включити уяву і перейнятися атмосферою, уявити головного персонажа і пережити конфлікт разом з ним.
Описувати все жваво і реалістично, немов все відбувається у вас на очах. Кожен захоче дізнатися, як хтось викручується в складній життєвій ситуації (з якої, до речі, може зіткнутися і він). Таким чином, вони з цікавістю будуть вбирати чужий життєвий досвід, а ви отримаєте максимальну залученість аудиторії в навчальний процес.

5. Скажіть тверде «НІ» монотонності!

Придумуючи історію, намагайтеся уникати монотонності. Навіть найзахоплююча розповідь, надгеніальна ідея можуть стати марними і втратити сенс при монотонному піднесенні. Заздалегідь чітко сплануйте послідовність викладу тексту та візуальних елементів. Саме від цього буде залежати, наскільки глибоко закладена в історії ідея проникне в мозок вашого слухача.

6. Деталі і емоції

Ось тут потрібно бути вкрай уважним. Справжня історія повинна бути насичена життям. Закривши очі і перед тобою з'являється картинка, реальна, наповнена запахами, енергією, звуками, тактильними відчуттями.
Історія повинна викликати щирі емоції: розуміння, співчуття, радість, гнів, подив, роздратування, сміх, злість, сумнів, впевненість. Ні емоції - немає історії - немає результату. Нехай це буде свого роду тестом для ваших текстів. Почуття, які найсильніше змушують утримувати увагу слухача - це страх, здивування і радість. Постарайтеся, щоб під час розповіді вашої історії, аудиторія зазнала хоча б одне з цих почуттів.

7. Висновок

Або мораль всієї байки - з якою метою ви взагалі розповідали цю історію, яку думку хотіли донести? Пам'ятайте про це. Історія без логічного висновку - як зжувати виступ актора на сцені: ось він читає вірш, так чуттєво, емоційно, динамічно. Але останню фразу він ковтає, збивається - і все. Ефекту немає!

ЗНО-2017. Підсумки

опубліковано 10 серп. 2017 р., 14:59 Олександр Литвиненко   [ оновлено 10 серп. 2017 р., 15:01 ]


Запрошуємо до співпраці

опубліковано 19 квіт. 2017 р., 12:08 Олександр Литвиненко


Тренуймо свої навички критичного мислення

опубліковано 15 бер. 2017 р., 12:29 Олександр Литвиненко

Як розсудити і вчинити логічно, з урахуванням як своєї точки зору, так і інших думок, аби це було ефективно і результативно? Щоб обрати найкраще з рішень, слід увімкнути критичне мислення.
Вашій увазі пропонується шпаргалка для критичного мислення від Global Digital Citizen Foundation, яка допоможе вам в роботі та в повсякденному житті.

Хочете змін в освіті? Долучайтесь!

опубліковано 13 лют. 2017 р., 10:07 Олександр Литвиненко

https://www.ed-era.com/mon59/
Клік на картинці приведе на платформу EdEra, де усі бажаючі можуть зареєструватися і взяти участь в обговоренні навчальних програм для 5-9 класів

Кейс здоров'язбережувальних ідей

опубліковано 17 січ. 2017 р., 15:11 Олександр ЛитвиненкоПро розміри посадових окладів з 01.01.2017 р.

опубліковано 8 січ. 2017 р., 08:33 Олександр Литвиненко   [ оновлено 9 січ. 2017 р., 01:49 ]


План роботи педагогічного колективу на час карантину

опубліковано 21 груд. 2016 р., 05:04 Олександр Литвиненко

21.12.2016 р. 

8:00- 8:30 – Оперативна нарада.            
8:30- 9:00 – Вивчення інструктивно-методичних матеріалів. 
9:00- 11:00 – Робота з документацією. 
           
22.12.2016 р.

8:00-8:30 – Оперативна нарада.  
8:30 – Заняття з вчителями щодо дистанційного навчання.        
9:00-10:00 – Робота круглого столу з вчителями початкових класів.
9:00-11:00 – Заняття з  комп'ютерної грамотності для вчителів.

23.12.2016 р. 

8:00-8:30 – Оперативна нарада. 
9:00-10:00 – Заняття з комп'ютерної грамотності для вчителів.
10:00-11:00 – Дистанційне та індивідуальне навчання.


26.12.2016 р. 

8:00-8:30 – Оперативна нарада.                                                                         
9:00-10:00 – Засідання МО.
10:00-11:00 – Дистанційне та індивідуальне навчання.


27.12.2016 р.

8:00-8:30 – Оперативна нарада.          
9:00-10:00 – Інструктивно-методична нарада щодо організованого закінчення І семестру. 

1-10 of 42

Comments