League Finals Day

posted Apr 20, 2019, 8:30 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Apr 20, 2019, 8:31 AM ]

The Essex Committee have been made aware of recent comments being expressed on Social Media relating to the Essex League Finals Day at Braintree Leisure Centre on Sunday 28th April 2019
The Committee would like to remind those who feel that they need to use this method of communication, to always make certain that they are fully aware of all matters surrounding the issues raised and that they always show respect to others 
For events within the Essex County Carpets Bowls Association all bowlers, supporters and spectators are governed by the Code of Conduct adopted by Essex County CBA, for which all Clubs have been sent a copy
Within these guidelines it is made clear that Essex County CBA will not tolerate or condone any derogatory remarks made verbally, by written format of by use of Social Media

The League Finals Day has been a problem to those who organise and to those who take part over a number of more recent years with the main problem in the past surrounding the Plate Competition for the Runners Up
The problem surrounds those who find that they cannot attend, despite advanced warning, and is not felt fair to those who are able to take part to play less games and particularily to the Organiser who has the difficult job of sorting out the revised playing format
After the problems which again materialised last year (April 2018) the Essex Committee covered this subject in some detail at their meeting held at Stisted on Monday 22nd May 2018
Taking the views and opinions of a number of Clubs, the Essex Committee took the decision, to be fair to those who take part, to agree a way to endeavour to ensure as far as possible that all leagues were represented at this particular event
The agreement taken was to invite the next club to take the place of any teams who felt the need to drop out in the future and this was mentioned in discussion at the Essex Annual General Meeting held at Braintree Leisure Centre on Friday 22nd June 2018
This is the same policy which applies to those who win the Essex Disciplines and then do not feel able to take part in the follow up Eastern Counties and National Champion of Champions 

The decision was taken, as part of the Essex Committee's responsibilty, over twelve months ago, well before the season started, without any knowledge of how matters would materialise both this year and in the future
Unfortunately teams have already advised the Essex Committee that they will not be able take part this year and Essex have invited those next in the league to step up and take their place

Additionally a problem with the date has materialised this year, outside the control of those who organise these events
When the dates were booked two years ago it was overlooked that the original date suggested of 21st April clashed with the Easter weekend
The result was that a request was sent to the Sports Centre at the start of the season to change the date to 28th April 2019 and this was the date advised to all clubs
For whatever reason the Sports Centre did not action this instruction and just two weeks ago it was established that the Sports Hall had been double booked and was not available to Essex County CBA on 28th April 2019
Every effort has been made to look for alternative dates when both competitions could be played at the same time but with other booked events in the Sports Hall this has not proved possible (12 carpets are needed to run the two events on the same day)
The Studio is available on 28th April and the Committee took the decision to go ahead the League Finals Day Winners competition on that day (but only 6 carpets can be used)
It means that a separate date has to be arranged for the Plate competition, again in the Studio and those involved have been advised of the options being considered

League Finals Day

posted Apr 10, 2019, 5:35 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Apr 21, 2019, 3:24 AM ]

It has been confirmed that the League Finals Day will be held 
on Sunday 28th April 2019 (an all day event)
However it has been discovered that the main Sports Hall is now not available, but the Studio only is available

The LEAGUE WINNERS will therefore play on that day with the Plate competition for the runners up to be played at another date still to be agreed

The League winners to take part on Sunday 28th April will be
EAST - WALTON
COLCHESTER EAST - ELMSTEAD MARKET
COLCHESTER WEST - HIGHWOODS RED (Birch Teys not able to field a team)
CHELMSFORD EAST - FEERING BLUE
CHELMSFORD WEST - ROXWELL
NORTH WEST - SEWARDS END

The full details of the day will be sent shortly to those teams by the Competitions Secretary - Duncan Lumley

English Rinks

posted Apr 9, 2019, 6:44 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Apr 11, 2019, 5:52 AM ]

The Annual English Rinks was held at Braintree Leisure Centre on Sunday 7th April 2019, hosted by Essex
32 teams took part initially playing in eight groups of four teams
On the day there was one team taking part from Sunderland, three teams from West Sussex and the remaining 28 teams from the Eastern Counties, with most from the hosts County Essex
The winners & runners up of each Group went through to the knockout out stages of the main competition with the third and fourth place going through to a supplementary knock out  'Plate' competition
This gave every team taking part a minimum of four games of eight ends during the day

The Eight Group Winners were
Littleport VH (Cambridgeshire)
Highwoods (Essex)
Gt Yeldham (Essex)
Lawford (Essex)
Birch Teys (Essex)
Gt Hallingbury (Essex)
High Easter 1 (Essex)
Sewards End (Essex)

The Eight Runners up were
Chelmer Village (Essex)
High Easter 2 (Essex)
Medbury (Cambridgeshire)
Purleigh (Essex)
Friends Together (Essex & Suffolk)
Ellsmere (Cambridgeshire)
Paxmans (Essex)
Selsey (West Sussex)

The remaining 16 clubs played in the supplementary 'Plate' Competition
In this particular competition it was the 'long distance' travellers from Sunderland who found their form to reach the final against the more local Essex team from Little Easton
A good 'Plate' Final saw the Sunderland team of J Sanderson/L McGahan/Colin Young/F Froud get the better of the Little Easton team of Brian Jenner/Tony Gypps/Mike Walsh/Kevin Boxall to win the match 11 -5 

The English Rinks knock out stages produced some outstanding bowling and close games with the eventual finalists
The Ellsmere (Cambridgeshire) team of Margaret Clemmet/Barbara Upex/Angela Newling/David Clemmet against
The Chelmer Village (Essex) team of Sandra Dekeyzer/Ann Patrica/Duncan Lumley/Tony Bareham
A close match went to the last end with Ellsmere eventually winning 8-5 and take the title of English Rinks Champions

Well done to Essex for arranging the competition and to all teams who took part in a good days bowling
Special thanks go to Marie Boyton/Anthea Bushe & Val Kidd for running the Raffle
To Alec Russell for all his work on the day and especially to Duncan Lumley for setting up and running the Competition

Harold Wagstaff

posted Apr 9, 2019, 6:13 AM by Acitivity Boost4Children Administrator

We were sorry to learn of the recent death of Harold Wagstaff on 29th March 2019
Last year he celebrated his 100th birthday
Harold was a character, well known by so many, especially in the East where he ran so many competitions over many years raising money for charity
He was more recently a member of Gt Bentley CBC and will always be remembered for his different coloured shoes

There is to be a Memorial Service to be held at St James Church, Little Clacton at 11-00 a.m. on Wednesday 17th April 2019

SUMMER SINGLES LEAGUE

posted Mar 21, 2019, 6:43 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Apr 9, 2019, 6:04 AM ]

The Summer Singles Leagues have now been established and details have been sent to all participants
The season is to run between 1st April & 31st July 2019
Results & League Tables will show on this Web Site through the sub group on the Home menu

North West League - Bardfield/Braintree RC/Gosfield/Sewards End/Wimbish
Colchester & Tendring - Clacton on Sea/Dedham/Elmstead Market/Paxmans/Walton
Chelmsford - Feering/Purleigh/Roxwell/Tipps Cross/White Notley

All teams should now arrange their Fixtures as soon as possible and send their fixture list to their League Secretary who can then put the details on the Web Site

Great Tey Carpet Bowls Club

posted Mar 16, 2019, 3:50 AM by Acitivity Boost4Children Administrator

Great Tey Carpet Bowls Club are looking to acquire a second hand carpet (they prefer medium pace)

Any club who have a carpet that they wish to dispose of should contact
James Springate 
by email at james.springate@sky.com

Essex Inter Area Competition

posted Mar 11, 2019, 4:29 AM by Acitivity Boost4Children Administrator

The annual Essex Inter Area competition took place at Braintree Leisure Centre on Sunday 10th March 2019
Five of the Areas took part with East Area not able to enter a team
Each Area provided six rinks (24 players) from their league and non league clubs, all rinks playing four games against the other areas with a total of 120 points available
Because of late call offs, Colchester East Area played three short during the day (without penalty)

The competition was very close throughout the day between three areas
After the early advantage with Colchester East & Colchester West areas taking it in turns to lead, it was North West leading going into the last session
However this last session saw a further twist and the final result was 

1st - Colchester East - 31 points
2nd - Colchester West - 30 points
3rd - North West - 29 points
4th - Chelmsford East - 17 points
5th - Chelmsford West - 13 points

Well done to all who took part
Special thanks go to Duncan Lumley (Tournament Secretary) & Peter Orrin (Essex Captain & Area Secretary) who ran the day and the scoring
Graham Evans (County Vice Chairman) who did the time-keeping and obtained and presented the Trophies
Marie Boyton, Val Kidd & Anthea Bushe who ran the Raffle

Champion of Champions 2019

posted Mar 5, 2019, 4:03 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Mar 11, 2019, 9:47 AM ]

The Essex events for the current season have now been completed and the Essex representatives for the Champion of Champions have now been confirmed
As is normal there have been a few 'tweaks' to the various disciplines because of availability, especially the Fours where the winners & runners up were not available 

The Teams to represent Essex will be as follows:

Eastern Counties Champion of Champions - to be played on Sunday 12th May 2019 (a one day event) with the venue to be confirmed (hosted by Cambridgeshire)
SINGLES - Mark Hammond (Braintree RC)
PAIRS - Mike Rushmer & Colin Lord (Sewards End)
TRIPLES - Ken McDonnell, Maxine Poulter & Don Poulter (Rayne)
FOURS - Carol Curd, John Curd, Diane Orrin & Peter Orrin (Highwoods Red)
Full details will follow to those 10 players taking part

National Champion of Champions - to be played over the weekend of 1st & 2nd June 2019 (a two day event) at Stanley Indoor Bowls Club, Durham
SINGLES - Pat McCarthy (West Bergholt)
PAIRS - Mike Rushmer & Colin Lord (Sewards End)
TRIPLES - Helen Tucker (Sewards End) Maxine & Don Poulter (Rayne)
FOURS - John & Pauline Smith and Cliff & Lynda Richardson (Bardfield)
Full details will follow to those 10 players taking part, with a travel subsidy of £50 per person to be paid to each Player (to be organised by Lynda Richardson)
They should NOW arrange their accommodation for the weekend

Essex Singles

posted Mar 5, 2019, 3:45 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Mar 5, 2019, 4:05 AM ]

The Essex Singles Final's Day was held at Braintree Leisure Centre on Sunday 3rd March 2019 with the top 40 Players from the initial round taking part

They initially played in eight Groups of five with the Group Winner's as follows
Group 1 - John Fisher (Feering Blue)
Group 2 - Tony Bareham (Chelmer Village)
Group 3 - Mick Wetton (Braintree RC)
Group 4 - Helen Tucker (Sewards End)
Group 5 - Ashley Perkins (Leaden Roding)
Group 6 - Mark Hammond (Braintree RC)
Group 7 - Nigel Bentley (Gt Hallingbury)
Group 8 - Pat McCarthy (West Bergholt)

The eight Players then played the Semi Final stage in two Groups of four players with the winners of each Group then playing in the Final
After the Semi Final stages the Group positions were as follows
Group A - 1st John Fisher 2nd Mick Wetton 3rd Ashley Perkins 4th Nigel Bentley
Group B - 1st Mark Hammond 2nd Pat McCarthy 3rd Helen Tucker 4th Tony Bareham

This left the Final between John Fisher & Mark Hammond
It proved to be a close game in front of 20 spectators who remained to watch
Mark took an early lead with John always trying to catch up but Mark eventually won 9-5, the third time he has taken this title
Well done to all who took part and congratulations to Mark Hammond  who will represent Essex at the Eastern Counties Champion of Champions and John Fisher who will at the National Champion of Champions as Mark is unable to play

Thanks, as usual, to Duncan Lumley & Alec Russell for their hard work in running this competition

Essex Fours

posted Feb 11, 2019, 2:32 AM by Acitivity Boost4Children Administrator   [ updated Feb 11, 2019, 2:35 AM ]

The Essex Fours was played at Braintree Leisure Centre on Sunday 10th February 2019
36 teams took part initially in nine groups of four teams with the Group winners and the best seven runners up progressing to the knock out stages
The Group winners were as follows
Group 1 - Bardfield 2
Group 2 - Rayne
Group 3 - Highwoods Black
Group 4 - Langham
Group 5 - Highwoods Red
Group 6 - Lawford
Group 7 - Earls Colne
Group 8 - Boreham
Group 9 - Feering
The best seven Runners up were
Dedham - Bardfield 1 - Gosfield - Purleigh - Fyfield - Sewards End 2 - Gt Hallingbury 2

After the first round of the knock out the quarter finals saw
Bardfield 2 v Rayne (winners Rayne)
Sewards End 2 v Langham (winners Langham)
Highwoods Red v Bardfield 1 (winners Bardfield 1)
Earls Colne v Fyfield (winners Earls Colne)

This set up the Semi Finals between

Rayne (Ken McDonnell/Jenny Green/Maxine Poulter/Don Poulter) v Langham (Anthea Bushe/Jutta Brawn/John Smith/Mervyn Bushe)
The Rayne team got the better of the early exchanges and established a good lead but despite a comeback from Langham, Rayne won 8-5
&
Earls Colne (Pam Chaplin/Janet Crisp/Beulay Hadley/Pauline Warwicker) v Bardfield 1 (Ken Meredew/Tony Gypps/Mike Walsh/Kevin Boxall)
The Earls Colne team kept up their outstanding form and ran out comfortable winners 11-2

17 supporters remained to watch an excellent Final between Rayne & Earls Colne
Rayne took 3 shots on the first end but with Earls Colne taking a shot on three of the next four ends the score was 4-3 in favour of Rayne after 5 ends. The sixth end proved decisive with Rayne taking two shots to go into the last end with a 6-3 lead
Despite a valiant effort from Earls Colne they were only able to take two shots and RAYNE were the Winners 6-5 

Well down to the Winners, the Finalists and all who took part
Special thanks to Marie, Val & Anthea for the Raffle, to Graham Evans for getting the Trophies and to Duncan & Alec for setting up and running the event 

1-10 of 232