02komunistleritaniyankopek
 

ktk'dan iki öykü

KOMÜNİSTLERİ TANIYAN KÖPEK

HASAN DAYININ BORULARI 

 

esence

bir yaşamın izdüşümü

 

anasayfa

 

 

KTK 2009'da özenle gözden geçirildi. Güncellendi.

3. basıma hazır

 

Esen Yel

       KOMÜNİSTLERİ

         TANIYAN KÖPEK

 mizah öyküleri

 okar yayınları

 

birinci baskı : ağustos 1978

ikinci baskı : ekim 1978

kapak : ferit erkmen

 

BASINDAKOMÜNİSTLERİTANIYANKÖPEKBASINDAKOMÜNİSTLERİTANIYANK

 

 AZİZ NESİN

CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK MİZAHI

İkinci Baskı (Turgut Çeviker yayına hazırladı)

Adam Yayınları, 2001

 

Toplumcu gerçekçi bir anlayışla kaleme aldığı öykülerinde değişen toplumsal koşulların yarattığı yeni sorunlar ve çelişkilerle bu çelişkiler içinde yeni bakış açısı kazanmaya çalışan insanları ele aldı.

 

AHMET TELLİ

Türkiye Yazıları, Haziran 1979

 

Esen Yel, mizahımızın önemli adlarından biri olma hakkını kazanıyor elimizdeki kitabıyla.. Kendini yinelemediği için de söyleyecek çok şeyi olan bir yazar olarak görünüyor..

 

ZEKİ OKAR

Yayınevi Yönetmeni BBC Eski Türk Müdürü

 

Türkiye mizahına çok emek vermiş bir yazar Esen Yel. Zıkkımın Peki kitabıyla başlayan ve özellikle kara mizah türünde verdiği seçkin örneklerle güçlenmiş bir çizgiyi başarıyla sürdürüyor.. Toplumcu gerçekçi, bilinçli yaklaşımın, sulandırılmamış bir mizah anlayışının biçimlendirdiği güçlü, gülünçlü ve en önemlisi düşündürücü öyküler bunlar.

 

ŞÜKRAN KURDAKUL

Şairler ve Yazarlar Sözlüğü

 

Hikayelerinde hızla değişen toplumsal koşulların yarattığı yeni sorunlar ve çelişkiler içinde yeni bakış açıları kazanan insanları işledi. Çağdaşlaşmaya ters düşen eski ve yeni kurumları alaya aldı.

 

KONUR ERTOP

Günaydın Gazetesi, 15 Nisan 1979

 

Bu geleneğin en yeni temsilcilerinden biri Esen Yel'dir. Komünistleri Tanıyan Köpek.. Zıkkımın Peki.. kitaplarının yazarı, gülmece öykülerinde yaşadığımız toplumu bilinçli bir aydının gözüyle kıyasıya eleştirmektedir. Toplumdaki çalkantılar, çekişmeler, düzensizlikler onun acılı yergisine konu olmaktadır.