esence          


                                                                                                                                         

kuruluş ocak 2005

esence

bir yaşamın izdüşümü

 anasayfa

  

BİR YAŞAMIN İZDÜŞÜMÜ

 YAYIMLANMIŞ YAPITLARI

 BASINDA ESEN YEL

 

 

Esen Yel şimdilerde Ege'nin küçük bir kasabasında yaşıyor.

Okuyor, yazıyor.. Klasik müzik.. Doğa yürüyüşleri..

Ve de bilgisayarla dünya turları.. İnternet dergiciliğini çok sevdi.. 2004 Ekiminden bu yana Alkımsanat edebiyat dergisini çıkarıyor.

Şirince/nl, Yazımhane, Şiir Akademisi, Amatörce Edebiyat, Felsefeekibi, Anafilya/nl, Yersizyurtsuz, İnsanlık Halleri, Açık Gazete/uk .. Yurtiçi yurtdışı kültür sanat haber İnternet  yayınlarında yazdı...

Yenidenimece, DonQuichotte/de dergilerinde göründü.

 Düğüm, Homur, Gediz, Alkımsanat dergilerinde yazmayı sürdürüyor..

(Görsel: Nermin Ekin)

 

 

basındansatıraralarındanbasındansatıraralarındanbasındansatıraralarından

basındansatıraralarındanbasındansatıraralarındanbasındansatıraralarından

 

 CANOL KOCAGÖZ

AS / Ağustos 2005

 

…12 Eylül öncesi sizinle  Politikanın  Mizah Sayfasını yaparken tanışmıştık. O günden bu güne epey zaman geçti. Homur oluşumunda ve çıktıktan sonra da sizin izinizi araştırdım ama ulaşamadım. Bugün mesajınızı alınca ne kadar sevindim bilemezsiniz. Homur'un yazar ve çizerleri Türkiye'nin çeşitli illerinden olduğu gibi Yunanistan'dan, KKTC'den, İsviçre'den,  Norveç'ten, Almanya'dan, Ukrayna'dan arkadaşlardır. Homur Mizah Dergisi HOMUR MİZAH GRUBU'nun projelerinden biridir. Hadi kolay gelsin Sevgili Esen Yel..

 

AZİZ NESİN

CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK MİZAHI

İkinci Baskı (Turgut Çeviker yayına hazırladı)

Adam Yayınları, 2001

 

Toplumcu gerçekçi bir anlayışla kaleme aldığı öykülerinde değişen toplumsal koşulların yarattığı yeni sorunlar ve çelişkilerle bu çelişkiler içinde yeni bakış açısı kazanmaya çalışan insanları ele aldı.

 

AHMET TELLİ

Türkiye Yazıları, Haziran 1979

 

Esen Yel, mizahımızın önemli adlarından biri olma hakkını kazanıyor elimizdeki kitabıyla.. Kendini yinelemediği için de söyleyecek çok şeyi olan bir yazar olarak görünüyor..

 

KUTLUAY ŞAKAR

Yapıt dergisi, Haziran 1979

 

Bir dönemin tüm inceliklerini titiz bir çalışmayla önümüze seren Komünistleri Tanıyan Köpek’teki tüm öyküler, Türk mizahında bir yeniliktir.. Esen Yel özgün ve yenidir..

 

 ZEKİ OKAR

Yayınevi Yönetmeni BBC Eski Türk Müdürü

 

Türkiye mizahına çok emek vermiş bir yazar Esen Yel. Zıkkımın Peki kitabıyla başlayan ve özellikle kara mizah türünde verdiği seçkin örneklerle güçlenmiş bir çizgiyi başarıyla sürdürüyor.. Toplumcu gerçekçi, bilinçli yaklaşımın, sulandırılmamış bir mizah anlayışının biçimlendirdiği güçlü, gülünçlü ve en önemlisi düşündürücü öyküler bunlar.

 

ŞÜKRAN KURDAKUL

Şairler ve Yazarlar Sözlüğü

 

Hikayelerinde hızla değişen toplumsal koşulların yarattığı yeni sorunlar ve çelişkiler içinde yeni bakış açıları kazanan insanları işledi. Çağdaşlaşmaya ters düşen eski ve yeni kurumları alaya aldı.

 

KONUR ERTOP

Günaydın Gazetesi, 15 Nisan 1979

 

Bu geleneğin en yeni temsilcilerinden biri Esen Yel'dir. Komünistleri Tanıyan Köpek.. Zıkkımın Peki.. kitaplarının yazarı, gülmece öykülerinde yaşadığımız toplumu bilinçli bir aydının gözüyle kıyasıya eleştirmektedir. Toplumdaki çalkantılar, çekişmeler, düzensizlikler onun acılı yergisine konu olmaktadır.

 

ZEKİ OKAR

Okar Yayınları Editörü, BBC Eski Türk Müdürü

 

Okurken göreceğiniz gibi Zıkkımın Peki'ndeki öykülerin tümü, düzenin çelişkileri sürdüğünce yaşayacak ve akıldan çıkmayacak öykülerdir.

 

MAHMUT MAKAL

Yansıma Dergisi 1973

 

Zıkkımın Peki'nin bir özelliği alışageldiğimiz Aziz Nesin, Rifat Ilgaz hatta Mark Twain mizahından ayrı, özgün bir mizah türüyle yazılmış olmasıdır. En önemlisi de, olaylara ve tiplere yeni öğretiler açısından bakılmış.

 

KEMAL ATEŞ

Yansıma Dergisi 1975

 

Esen Yel ne yapmak istediğini bilen bir yazar olarak gözüküyor. İlk denemelerinde bile taklitçi değil, yenilikçi olma çabasında. Türk mizah edebiyatının bir yazar kazanacağını muştuluyor bize..

 

İBRAM ERDEM

Halkevi Dergisi 1979

 

Esen Yel'i, ilginç mizah öykülerini birleştirdiği "Zıkkımın Peki" adlı yapıtıyla tanımıştık. Bu kitaptaki mizah öyküleri gerçekten de günümüz mizah ustalarıyla boy ölçüşecek nitelikte.. Mizaha getireceği çok yeni ve özgün ürünler vardır.