2.9 Fenüülketonuuria

Üldiseloomustus

Fenüülketonuuria on põhjustatud biokeemilisest kõrvalekaldest organismis. Haiguse põhjustab normaalses menüüs üks väga vajalik aine – fenüülalaniin – valgu koostises olev aminohape, mis terves organismis lagundatakse, fenüülketonuuria puhul aga mitte ning seetõttu hakkab ta organismis kuhjuma.
Haiguse raviks on spetsiaalne dieet, mille abil peatatakse fenüülalaniini kuhjumine organismis.
Kõik valku sisaldavad toiduained sisaldavad ka fenüülalaniini ning peavad seega olema rangelt piiratud.  Kõige suuremad valgu allikad on liha, kala, munad, linnuliha, piimatooted. Kuid teatud kogus valku leidub ka teraviljades ning köögiviljades, näiteks jahus, riisis, hernestes, ubades.
Milliseid toiduaineid võib fenüülketonuuria haige süüa?
4.-6. elukuust võib lapsele hakata andma kindlas väikeses koguses puuvilju ja juurvilju ning tasapisi võib lisaks fenüülalaniinivaesele spetsiaaltoidule anda ka mõõdukates kogustes igapäevast toitu (kuid välistatud on liha, kala, muna, piim, oad jm. valku sisaldavad toiduained).
 
Millised spetsiaalsed väikese valgusisaldusega toiduained on müügil?

Väikese valgusisaldusega toiduaineid, mis on vajalikud fenüülalaniinivaese dieedi pidamiseks, Eestis poest osta ei saa. Neid tellitakse ravimifirma Oriola kaudu Inglismaalt.
 
Varjatud fenüülalaniin toidus

Ettevaatlik tuleb olla aspartaami sisaldavate toiduainetega. Nt. närimiskummi pakendil  lause -  sisaldab fenüülalaniini  - ongi hoiatuseks neile, kes põevad fenüülketonuuriat. Kõik aspartaami sisaldavad toiduained  on keelatud. Keelatud on ka  zelatiin, mida tuleb jälgida nt. marmelaadi puhul (kuid agar ja pektiin on lubatud).