שייט בים התיכון

טיסות - קרוזים - חבילות טיסה ושייט - בתי מלון - השכרת רכב - ביטוח רפואי

שייט בים התיכון

שייט בים התיכון נשמע מוכר וידוע. עבור הישראלי הים התיכון הוא אולי סוג של בית, "גם לנו יש לא מעט מהים התיכון". אך לים התיכון היסטוריה קדומה ועתיקה, הוא היה לעורק תחבורה ראשי מזה מאות שנים, ודרכו עברו סחורות אך גם רעיונות, דעות וצבאות. הים התיכון הוא אומנם קרוב לבית אך סביבו יותר מכל ים אחר ניתן לפגוש בתרבויות, עמים, דתות ושפות. בשנים האחרונות רבים יוצאים להפלגות בים התיכון ולא בכדי. בים זה מוצעים מסלולים רבים אל מקומות שונים, מוכרים פחות ולפעמים גם מוכרים יותר, אבל המפגש עם אותו מקום בדרך הים שונה ומרתק.

הים התיכון הוא ים בין יבשתי המתחבר לאוקיינוס האטלנטי במיצרי גיברלטר, ולים השחור דרך מיצרי הדרדנלים וים השיש. עובדה זו יוצרת מעין "אמבטיה" ולכן הגלים בים התיכון נמוכים יותר, אבל בשל כך גם הזיהום בים התיכון יכול להיות גבוה יותר. האקלים הוא ים תיכוני והנופים די מוכרים לישראלי.

בימי קדם כונה הים "הים הגדול" ואילו הרומים ששלטו כמעט בכל המרחב כינו אותו בשם "הים שלנו". בים התיכון חופים ומפרצים רבים הגובלים במדינות רבות. ממצרים, תוניס ומרוקו בצפון אפריקה לדוגמה, דרך ספרד, צרפת, איטליה במערב, ועד מזרח הים התיכון ביוון וטורקיה. בים התיכון איים שחלקם מדינות עצמאיות כמו מלטה וקפריסין, וחלקם שייכים למדינות שונות כמו סיציליה, סרדיניה, קורסיק והאיים הבלאריים. ליוון איים רבים ביניהם גדולים כמו כרתים ורבים שהינם קטנים ושלווים. לאורך חופי הים התיכון ובאיים השונים ישנן ערים גדולות וכן נמלים חשובים, אך גם מאות עיירות וכפרי דייגים שלווים שרק התיירים הרבים מפירים את שלוותם.

ההיסטוריה הארוכה של הים התיכון שימשה במשך דורות לא רק למסחר אלא גם נתנה חיים לאלה שישבו וחיו לצידה. בסביבותיה קמו ציוויליזציות, אימפריות, ועמים רבים. שייט בים התיכון יכול להוות מקור לחופשה ורוגע אך גם מהווה מפגש מדהים עם העבר ועם ההווה בתרבות הים תיכונית שגם אנו חלק ממנה.

מסלולי שייט רבים נערכים בים התיכון, חלקם משלבים את רוב האגן וחלקן את חלקו המזרחי או המערבי. יעד מאוד פופולרי בשנים האחרונות הוא יציאה מנמל ברצלונה. בין נמלי העגינה הרבים ישנם איביזה, איסטנבול, בארי, דוברובניק, וולטה, ונציה, לימסול, סנטוריני, פיראוס, פלמה דה מיורקה, פלרמו, קאן, קורפו, רודוס ועוד יעדים רבים.

Comments