מחקר לבדיקת יעילות שיטת אלבאום

Url Redirector

 

עם השנים, ההכרה בשיטת אלבאום כשיטה מקובלת ומוכרת, לאור תוצאות משביעות רצון של הטיפולים, הולכת וגדלה. יחד עם זאת, תוקף מחקרי להכרה הזו חיוני מאד, בעיקר מול גורמים "רשמיים" הנזקקים לתוקף כזה על מנת להכיר בשיטה ולשלבה באופן נרחב במוסדות ובגופים השונים. הדבר נכון גבי מערכת החינוך ומערכת הבריאות, וכן לגבי העולם האקדמי. אין ספק, כי מחקר מקיף שיתבסס על כלים מחקריים מקובלים, יקדם את ההכרה בשיטת אלבאום בצורה משמעותית.

 

בימים אלה נערך מחקר שמטרתו בדיקת יעילות שיטת אלבאום בשיתוף פעולה בין דר. אורנה בראון לבינסון מאוניברסיטת בן גוריון ומכללת קיי לחינוך ועמותת אלבאום לקידום ופיתוח.

המחקר יערך באמצעות שאלוני אכנבך (Achenbach System of Empirically Based Assessment), שהינם שאלוני הערכת התנהגות לילדים ובני נוער. שאלוני אכנבך מיועדים להערכה אמפירית (מחקרית) ומשמשים להערכה מהירה ופשוטה של כישורים, התנהגות מסתגלת, ובעיות התנהגות. לכל מטופל שאלונים הבודקים נושאים אלה מזויות שונות: מורה, הורה, דיווח עצמי (למטופלים מתבגרים ומעלה). באמצעות עיבוד התשובות מהשאלונים ניתן להפיק מידע מתוקנן על היקף רחב של התנהגויות ובסולמות מבוססי DSM: חרדה/דכאון, הסתגרות/דכאון, תלונות סומטיות, בעיות חברתיות, בעיות בחשיבה, בעיות קשב, הפרת כללים (בעיות התנהגות וגבולות), התנהגות תוקפנית ובעיות אחרות. שאלוני אכנבך הינם שאלונים בינלאומיים מקובלים בעולם האקדמי, ומהווים בסיס למחקרים רבים בתחום מדעי החברה בכלל ובריאות הנפש ומדעי ההתנהגות בפרט. החשיבות בשימוש בשאלונים אלו הוא במתן תוקף אקדמי לתוצאות המחקר. 

 

ניתן לשתף במחקר מטופלים חדשים בלבד. השאלונים ינתנו בתחילת הטיפול, במהלכו ובסופו, ובאמצעותם תבחן מידת השיפור בתסמינים השונים בעקבות הטיפול. הדיווח על התסמינים יעשה על ידי המטפל, המטופל עצמו (מגיל 11-18), הורים ומורה, באמצעות שאלונים שימולאו בכל אחד מהשלבים הללו.

מטופלים מעל גיל 18 ימלאו שאלונים למבוגרים, וכן המטפל ימלא את השאלון למטפל. גם במקרה של מטופלים מבוגרים השאלונים ימולאו בכל אחד מהשלבים שצויינו.

 

תפקיד המטפל יהיה לספק למטופל, להוריו ולמורה את השאלונים במועדים שיקבעו ולהעבירם לעורכי המחקר. השאלונים לא יכללו כל פרטים מזהים. לאחר סיום איסוף השאלונים מהמטפלים (כעבור כשנה), יערך ניתוח של הנתונים מהשאלונים והסקת מסקנות. עם סיום עיבוד המידע, תוצאות המחקר יפורסמו בספרות המקצועית.

 

שיתוף הפעולה שלכם, המטפלים, הינו קריטי להצלחת המחקר! ככל שמספר המטופלים יהיה גבוה יותר, כך נצליח בניתוח תוצאות המחקר, ותוצאותיו תהיינה אמינות ומשכנעות. כמו כן, על מנת שנוכל להשתמש בנתונים שיאספו, עלינו להקפיד על מספר כללים, המפורטים בדף ההוראות המצורף לשאלונים.

 

שיהיה לכולנו בהצלחה ותודה על שיתוף הפעולה!

תודה לכולכם על שיתוף הפעולה!

אריאלה ליבנה

שותפה למחקר ומטפלת בשיטה

 
למעוניינים - מצרוף קובץ הוראות
ĉ
Revital Golan,
Oct 23, 2010, 11:13 AM
Comments