Zdrowie

 

 

Jak często postanawiasz bardziej zadbać o własne zdrowie?


Prawdziwy Rozwój 
Kto kradnie Twój cenny czas
 
Jak schudłem 17 kg? Bez głodzenia się, jadłem ile chciałem! 

Zdrowie z natury


 
Szczególnie czas jesienno - zimowy to okres zwiększonej liczby zachorowań i przeziębień. Wielokrotnie w takich przypadkach, na początku choroby próbujemy ratować się domowymi sposobami ziółkami. Uważamy, że w takiej sytuacji, zawsze należy zwrócić się po poradę do specjalisty. Chcemy jednak wspomnieć i podkreślić walory zdrowotne ziół i naparów wykonanych na ich bazie. Poniżej znajdziesz przepisy na mikstury, stosowane przez nasze babcie. 
Zdrowotne walory rumianku znano i ceniono sobie już w starożytnych czasach. Surowcem leczniczym są koszyki kwiatowe, które zbierane są w miarę dojrzewania w suche i pogodne dni. Rumianek jest środkiem przeciwzapalnym, można stosować go zewnętrznie i wewnętrznie. Preparaty z rumianku można skutecznie stosować u niemowląt i dzieci. 
Niska alergenność tego zioła sprawia, że znajduje ono bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii. W aptekach i drogeriach znajdziemy dużo płynów do mycia i płukania włosów z rumiankiem. Balsamy i maseczki do pielęgnacji skóry, odnajdziemy go w niektórych pastach do zębów. Poza tym zioło to wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Warto jednak zawsze, przy stosowaniu ziołowych leków i kosmetyków zwracać uwagę na możliwość występowania u nas alergii. A w wypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy zawsze zwrócić się po poradę do specjalisty. 

Rumianek i czarny bez łagodzi kaszel. Do termosu wsyp 1,5 łyżki kwiatu czarnego bzu, dorzuć torebkę rumianku. Zalej szklanką wrzątku. Po 30 min odcedź. Gardło w ten sposób przygotowanym specyfikiem, należy płukać trzy razy dziennie. Na noc można wypić napar posłodzony miodem. 

Tymianek skuteczny przy infekcjach. Łyżeczkę ziela tymianku zalanej szklanką wrzątku - zaparzaj 10 minut. Odcedź. Płucz głęboko gardło 3 razy dziennie. Nie stosuj tymianku, jeżeli masz nadciśnienie. 

Szałwia i citrosept działają zapobiegawczo. Tę płukankę najlepiej stosować, kiedy infekcja dopiero się zaczyna. 2 torebki szałwii zaparzaj w szklance wrzątku. W naparze rozmieszaj 5 kropli citroseptu. Płucz gardło 3 razy dziennie. 

Melisa i rozmaryn. Po łyżeczce ziół wymieszać, zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15 minut, odcedzić pić powolutku. Napar ten poprawi krążenie, złagodzi ból głowy. 

Dziurawiec. Łyżkę ziela zalać szklanką wody, zagotować, odstawić pod przykryciem na 10 minut, następnie odcedzić. Wypić do trzech szklanek dziennie – złagodzi problemy z wątrobą i szybciej pozwoli wyrzucić toksyny z organizmu.