מיינדפולנס

 Mindfulness

 
 
 
 
 
 
 
 

 מיינדפולנס – קשב או קשיבות (בעברית), הוא תרגול המאפשר פיתוח מיומנויות של ריכוז, בהירות תפיסתית וויסות רגשי באמצעות הפניית תשומת לב מכוונת ובלתי שיפוטית למחשבות, רגשות ותחושות גוף. תרגול מיינדפולנס הופך אותנו למודעים יותר למחשבות ותהליכים מנטליים ומפתח בנו את היכולת להכיל ולהתמודד עם אתגרים וקשיים תוך שמירה על יציבות ואיזון נפשי. 

 

מדע ומיומנויות קשב בחינוך: טכניקת המיינדפולנס זכתה להכרה ותמיכה מדעית רחבה כאחת הטכניקות היעילות ביותר לשיפור קוגניטיבי. מהמחקר עולה כי בקרב מתרגלי מיומנויות קשב התפתחו ריכוז ותשומת לב, בהירות תפיסתית, ויסות רגשי ושיפור תחושת הערך והמסוגלות העצמית. כמו כן, מתרגלי מיינדפולנס מדווחים על התפתחות של סבלנות וסובלנות, אמפתיה, חמלה ויחסים בינאישיים הרמוניים יותר. מהממצאים המחקריים והדיווחים של צוותי הוראה ותלמידים המתרגלים מיינדפולנסת, עולה שלטיפוח מיומנויות קשב אצל ילדים היתה השפעה חיובית ביותר על רמות האלימות, יכולת הלמידה והציונים ותחושת המסוגלות העצמית של הילדים.   

 

 

 השפעת מיינדפולנס על הפרעת קשב
 
 

תרגיל הליכה מודעת

נשלח 18 במאי 2014, 8:13 על ידי Einat Berger

הליכה מודעת

הליכה היא בדרך כלל חוויה נעימה ומרגיעה לגוף ולנפש ולכן מומלצת במצבי לחץ, חוסר שקט או חרדה. מטרת ההליכה מודעת היא לאמן את המוח להתרכז ולמקד את התודעה.

לתרגיל הליכה מודעת בוחרים מסלול הליכה שיש לו התחלה וסוף, רצוי בסביבה שקטה. אורך המסלול יקבע על ידי העדפה אישית- מומלץ להתנסות בשבילים באורכים שונים ולמצוא אחד, המתאים ביותר לאימון שלך.

1.      נתחיל מהחלטה להקדיש את הזמן (כ-15  דקות או יותר) להליכה מודעת.

2.      תוך כדי הליכה ניקח כמה נשימות עמוקות ונזמין את עצמינו להיות מודעים לעצמינו ולסביבה.

3.      נתחיל בתחושות כפות הרגליים הפוגשות את הקרקע, התחושה של סוג הקרקע או מגע עם הנעל, שימו לב לכל שלב בתהליך ההליכה, הרמת והורדת הרגל, קיבוץ ושחרור השרירים. שימו לב לכוח ולמשקל בזמן הנחת כף הרגל – עקב, אצבעות, קרסול.

4.      נרחיב את המודעות לסביבה- נשים לב למה שאנחנו רואים ושומעים: צמחים, בתים, אדמה, שמים, עננים, ים.

5.      אפשר לשים לב לרגש שמלווה אותך בזמן ההליכה, האם יהיה זה שעמום או רוגע, או שמחה או כל רגש אחר. רק לשים לב. אין נכון או לא נכון, יש התבוננות ומודעות.

6.      בשלב כלשהו בזמן ההליכה המחשבות נודדות לעבר או לעתיד- כך המוח שלנו פועל (לאף אחד אין קשב מושלם). נשים לב לתוכן המחשבות ובעדינות נחזיר את עצמינו לרגע הנוכחי ולהליכה (לאחד השלבים – 3 או 4 או 5). חשוב לעשות זאת ללא שיפוטיות או ביקורת עצמית.

7.      כשנחליט לסיים את התרגיל, נברך את עצמנו על כך שתרגלנו את הכלי רב העוצמה שישרת אותנו תמיד- בעבודה, בלימודים, בזוגיות ובהורות.

Biofeedback: Pathways to Wellness

נשלח 19 בפבר׳ 2014, 0:02 על ידי Einat Berger   [ עודכן 19 בפבר׳ 2014, 0:30 ]

1-3 of 3