משאבים‏ > ‏

שנה את מוחך – שנה את חייך

 
"שנה את מוחך – שנה את חייך" - אומר ד"ר דניאל איימן.המוח הוא החלק בגוף ממנו אנחנו נוטים להתעלם, כי הוא – כביכול – פועל מעצמו. למעשה הוא זקוק לטיפול. זה המוח שלכם. טפלו בו.איך לגרום למוח שלכם לעבוד "נפלא" ?

1.      אחת מחמש האסטרטגיות חיוניות לתחזוקה נכונה של המוח שלכם וכפועל יוצא, לחיים טובים ובריאים יותר: תרגול המוח על ידי למידת חומר חדש ושונה כל יום.

למידה חדשה יוצרת קשרים פיזיים חדשים במוח בין תאי עצב (נוירונים).  כאשר הלמידה נפסקת, קשרים אלה מתחילים להתפרק.  על מנת שלהמידה תהיה אפקטיבית, היא חייבת לעסוק במשהו חדש לחלוטין, ושונה עבורך.

לדוגמא:  אם את שפית, למידת מרשם חדש לעוגה או פשטידה וכו', אינה נכללת בסוג הלמידה הרצוי בהקשר הנוכחי. משום שאת כבר יודעת כיצד לבשל, לאפות וכו', למידת מירשם חדש תהא בבחינת "עוד מאותו הדבר עצמו", לעומת למידת חומרים חדשים שונים לחלוטין, כגון: למידת שפה חדשה,  למידה אודות מקום  בלתי מוכר לך בעולם,  למידת נגינה בפסנתר או כל כלי אחר. כשמדובר בהקדשת פרק זמן מזערי של לא למעלה מ-15 דקות ליום. 

2.      פעילות גופנית: פעילות גופנית חיונית ביותר ונחשבת ל"מעיין הנעורים" המסייע לתחזוקה ושימור של הכישורים הקוגניטיביים שלנו, אשר על החשובים בהם בהקשר זה נמנים הזיכרון, כושר הריכוז והיכולת ליצור נוירונים ורשתות נוירונים חדשים/ות.

 

בניגוד לדעה שרווחה בעבר, מעלה חקר המוח בעידן הנוכחי כי המוח ממשיך לייצר נוירונים חדשים לאורך כל החיים, ופעילות גופנית עשויה להעלות את מקדם צמיחת תאי עצב במוח, הווה אומר: לעודד צמיחת תאי עצב חדשים במוח. הפעילות הגופנית הנכונה ביותר היא פעילות אירובית המעלה את קצב פעילות הלב ואגב כך את רמת זרימת הדם למוח.  תרגילי קואורדינציה מצוינים עבור המוח אף הם. לא מדובר בהליכה על הליכון, אבל למידת צעדי ריקוד חדשים, מהווה תרגול מוח מעולה. תרגול המוח הבא הטוב ביותר הוא טניס שולחן שנמצא מועיל ביותר לשיפור תפקודי המוח. דימותי מוח שנערכו במסגרת חקר המוח ביפן בקרב שחקני טניס שולחן 10 דקות לפני משחק ו-10 דקות אחריו, מעידים על כך שספורט זה תורם משמעותית לשיפור התיאום בין הסרבלום (המוח הקטן) לבין הקורטקס הקדם-מצחי (ה-PFC), זאת הודות לתיאום עיניים-ידיים-רגליים הנדרש לכל אורך המשחק, במקביל לחשיבה על מסלול הכדור.

 

           3.  אסטרטגיה של תזונה נכונה - מבוססת על העיקרון של: "אכול נכון כדי לחשוב נכון", או, "אתה מה                     שאתה אוכל".

 

כאשר תזונה נכונה פירושה תכולת חלבון רזה , פחמימות מורכבות דלות גליסמיה שאינן תורמות לעליית רמת הסוכר בדם, מנת ירקות ופירות כמומלץ על ידי מינהל הבריאות האמריקאי, וכן שומן מן הצומח ושמן דגים, אך בשום אופן לא: שומן טרנס!! ובהקשר זה, חשוב לזכור כי 60% ממשקל המוח הוא שומן! חומצות שומן מסוג אומגה 3, הדרוש לציפוי בליוני תאי המוח, בעלות חשיבות עליונה בתזונה הנכונה, ואלו נמצאות בעיקר טונה, בדג סלמון, באבוקדו ובאגוזי מלך.

מים: המוח מכיל 80% מים, ושתיים מים היא בעלת ערך בל יסולא בפז. כל דבר שגורם להתייבשות – גרוע ביותר עבור המוח ומשבש את פעילותו.  רשימת מזונות מצוינים לחשיבה -  ערך ד"ר דניאל איימן.

 

 
Comments