הקשבה

פורסם: 16 במאי 2014, 0:13 על ידי: Einat Berger

מישהו לדבר איתו : מתוך אימון רגשי, דרור גרין

התרבות התחרותית-קפיטליסטית מחזקת את המאפיינים האנוכיים המולדים שלנו, ומחלישה את היכולת האמפתית המאפשרת לנו ליצור רשת חברתית תומכת ומשתפת, המחזקת אותנו בעולם (זוגיות, משפחה, חברים, קהילה). 

הביטוי המרכזי לפגיעה באמפתיה וביכולות החברתיות שלנו הוא איבוד היכולת להקשיב. אנחנו איננו מקשיבים זה לזה, לילדינו, לבני-זוגנו, לחברינו ולאנשים אותם אנחנו פוגשים מדי יום, ובכך אנחנו מקטינים את רמת האמון והביטחון החיוניים כל-כך לכל קשר חברתי. במחקר שנערך בארצות-הברית נמצא שרופאי-המשפחה, הנחשבים ל'פסיכולוגים קהילתיים' המחליפים את הכומר או את הרב, מקשיבים למטופלים שלהם במשך חמש-עשרה שניות בלבד לפני שהם מאבחנים אותם בהתאם להרגלים הקבועים שלהם. זו הסיבה שאנחנו משלמים לפסיכולוגים ולפסיכותרפיסטים מאות שקלים כדי שיקשיבו לנו במשך חמישים דקות. 

אבל ההקשבה היקרה והנדירה של הפסיכולוגים והמטפלים, המקלה עלינו באופן זמני, אינה משפיעה על תהליכים חברתיים, ואפילו פוגעת בהם. אם תקדישו מדי יום זמן קצר להקשבה לאחרים, תגלו את השינוי שנוצר בקשרים שלכם עם אחרים, את תחושת הסיפוק והביטחון שתיווצר בכם, וגם את השינוי המהיר בדימוי שלכם שיגרום לאחרים לתת בכם אמון רב יותר. 

מדי יום הקדישו לפחות 10-15 דקות להקשבה לאחד האנשים שאתם פוגשים. לבני-הזוג ולבני-המשפחה, לחברים בעבודה, לידידים וגם לאנשים זרים שאתם פוגשים באופן קבוע או באופן חד-פעמי. כל אדם רוצה לספר את סיפורו, והוא יעשה זאת ברצון לאחר שתביעו בכך אפילו עניין קל שבקלים. הקשיבו בתשומת-לב, מבלי להתערב וללא שיפוט או ביקורת. 

ההתנסות בהקשבה, וההתוודעות להשפעה הרבה שלה על מי שתבחרו להקשיב לו, תגלה לכם גם את הצורך שלכם במישהו שיקשיב לכם. אין צורך לפנות לשם כך לפסיכולוג. אתם יכולים לבחור במישהו ממכריכם, שיוצר בכם תחושת אמון והקשר ביניכם אינו קרוב במיוחד, ולהציע לו להיפגש מדי שבוע להקשבה הדדית, כשכל אחד מקשיב לאחר במשך עשרים או שלושים דקות, פעם בשבוע. 

מאוחר יותר, כשתגלו את פלאי ההקשבה, תוכלו לקבוע עם בני-הזוג שלכם או עם אנשים קרובים אליכם זמן מפגש קבוע להקשבה המבוססת על תמיכה, ללא שיפוט או ביקורת. זו אחת הדרכים היעילות ביותר לזוגיות טובה וגם לקשרי עבודה טובים. 

Comments