טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות שינה

נשלח 17 ביוני 2016, 8:46 על ידי Einat Berger   [ עודכן 17 ביוני 2016, 10:01 ]
הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי  מתחלק לשני רבדים:
1. טיפול קוגניטיבי, תפיסתי – פנייה וטיפול בדפוסי המחשבה של אדם שעלולים להשפיע על טיב שנתו בדרכים שונות. אם הראש מאוד עמוס מחשבות, אם קיים אצל האדם פחד לשחרר (שהלוא שינה היא שחרור ומעין 'אובדן שליטה') אז מתמקדים בו, בסיבות לפחד הזה ובהחלפת המחשבות ה'תוקעות' במחשבות מרגיעות. במידה והראש מאוד עמוס במחשבות טורדניות שמונעות מהאדם מנוחה, יש לזהותן ולפרקן. ישנן טכניקות שונות ל'ניקוי הראש' ממחשבות לפני השינה והרעיון בטיפול הוא למצוא את הטכניקותמהמתאימות ביותר בהתאם לבעיה שיוצרת את הפרעת השינה.
2. טיפול התנהגותי – בטיפול המעשי עוברים ממחשבות למעשים. ראשית מזהים הרגלים התנהגותיים שעלולים להיות חלק מהגורם שמפריע לישון ובונים מה שנקרא "אסטרטגיית שינה". זה אומר ליצור מסגרת תומכת שינה במידה האופטימאלית – הוצאת פעילויות שאינן קשורות לשינה מחדר-השינה, נטרול מכשירים רועשים (טלוויזיה, רדיו), מקורות אור או כל גירוי אחר שעלול להפריע לשינה (פלאפונים, מחשב).  בנוסף, "ניקוי" דפוסי התנהגות כמו למשל צריכת חומרים שמשפיעים על טיב השינה כמו קפאין או עישון, שתייה מרובה שגורמת להתעוררות משלפוחית מלאה, אכילה נכונה וכדומה. גם כאן ישנן טכניקות שעשויות לסייע – למשל כשלא מצליחים להירדם או כשמתעוררים ישנן פעולות שאפשר לבצע כדרך להירגע או "להתעייף". ושב, כל אדם והדברים שמתאימים לו, שמזהים בטיפול משותף.
אחוזי ההצלחה בטיפולים מסוג זה הינם גבוהים ועם פוטנציאל לסייע לכם באופן משמעותי בהחזרת השליטה לידיים וחזרה לשגרת שינה בריאה.

לתאום פגישה: 0505489886
ד"ר עינת ברגר, ורדיה מדיקל, רחוב ורדיה 12 חיפה
Comments