טיפול במבוגרים עם הפרעות קשב-ADHD

 

 
כל אחד מאיתנו מכיר מבוגרים שלא אובחנו בתור ילדים, וגילו לפתע, כמבוגרים, שהם בעלי הפרעת קשב. פתאום נדלקה להם נורה מעל הראש. פתאום הכול נהיה ברור.

מחקרים מוכיחים כי מעל 60% מהילדים הסובלים מהפרעות קשב הופכים למבוגרים הסובלים מאותה הפרעה.

חוסר היכולת להתמקד, יחד עם ההשלכות והקשיים הנלווים לכך, מציבים בפנינו,המבוגרים, אתגרים ייחודיים לכל החיים. זה כולל בין היתר, היתכנות גבוהה לתפישת ערך עצמי ירודה, תפישת יכולת למידה שאינה תואמת את היכולת הקוגנטיבית, חוסר יכולת להחזיק תפקיד, נטייה לשימוש יתר בתרופות, וקושי בשמירה על מערכות יחסים לאורך זמן.

לעתים קרובות ה - ADHD שלא אובחן בילדות גרם לטיפול שגוי של גורמים בעלי רצון טוב, בקשיים שכתוצאה מכך רק התגברו והתעצמו בבגרות.

טיפול קוגניטיבי-התנהגות (CBT) מותאם לבעלי הפרעת קשב ונותן כלים יישומיים לבוגרים הסובלים מהתופעה להגיע להישגים התואמים את היכולות הגבוהות שלהם, למרות ועל אף ה - ADHD.                                                                                                                               

כיצד להתמודד עם הפרעת קשב בגיל 50? 60? 70?

נשלח 21 במאי 2016, 1:04 על ידי Einat Berger   [ עודכן 21 במאי 2016, 2:57 ]

השאלה המרכזית היא האם זאת הפרעת קשב שעד עכשיו לא זיהינו (אנחנו וגם הרופאים שלנו), או שמדובר בירידה מנטלית של הגיל המבוגר?
בהתבגרות קוגניטיבית תקינה, הזיכרון, האינטליגנציה והקשב השמעתי אינם נפגעים, כמו כן - פעולות אוטומטיות - כמו קשירת נעליים או רכיבה על אופניים. אנחנו נמשיך לזהות פנים, גם אם לא תמיד נזכור את השמות. אנחנו לא נתקשה לחזור על מספרי הטלפון, אך יתכן של את הסיסמה (password) נתקשה לזכור. אסטרטגיות לשיפור היכולת הקוגניטיבית בהתבגרות דומות גם להמלצות לשיפור התפקוד הקוגניטיבי לאנשים עם הפרעת קשב ADHD:
1. עודדו את הפעילות המוחית שלכם: תחזרו ללימודים, תאתגרו את עצמכם אינטלקטואלית, חדשנית ויזמית.
2. הפעילו את גופכם: אקטיביות גופנית מאפשרת פעילות מוחית.
3. שמרו על קשרים חברתיים: בבית, בעבודה, בכל מקום שאתם נמצאים.
4. תזונה נכונה ותוספי מזון: מומלץלבדוק את רמת ויטמין D.
אם קיבלתם המלצה לתרופות לטיפול בהפרעת הקשב שלכם, יש לשקול זאת בהתאם למצב בריאותכם הכללי והאם קיימת התאמה/אי התאמה לתרופות אחרות (לחץ דם, סוכר ועוד).

האם יש סיבה לאבחון הפרעת קשב ADHD בגיל מבוגר?
אולי תרגישו הֶלֶם. בִּלבּוּל. עֶצֶב. אַשׁמָה. הֲקָלָה. אולי תגידו לעצמכם: "אם רק הייתי יודע על ADHD שלי קודם, יכולתי להיות היום..., יכולתי לפתוח עסק משלי.... לסיים את לימודיי במכללה.... ללמד לסלוח לעצמי על הטעויות שלי.
הסתכלות על עצמך ועל החיים שלך. עדיין יש לך את ההזדמנות לחיות את החיים שתמיד רצית לחיות. מחדש את סדר העדיפויות שלך.
זה יכול להיות סימן שהגיע הזמן להבין מה אתה באמת מעריך? אולי זה לבלות יותר זמן עם המשפחה, או לחזור ללימודים? זה עלול להיות מאוחר מדי כדי לטפס על האוורסט, אבל רבים לחלומות הפרועים ביותר שלך עדיין בהישג.

הבחירה היא
האם הפרעת הקשב שלי תנהל אותי או שאני אנהל את החיים שלי עם ולמרות הפרעת הקשב שלי.
להתקדם בקצב שלך ולא בהשוואות לאחרים, כי רק לך יש שליטה על רגשות ועל המחשבות שלך.
דימוי עצמי נמוך, בטחון עצמי נמוך - ניתן לטפל בזה בגישה קוגניטיבית התנהגותית CBT.
גישה קוגניטיבית-התנהגותית CBT מומלצת במיוחד לאנשים עם הפרעות קשב ADHD כי זאת גישה מעשית, מתמקדת במטרה (למשל להפסיק לאחר כל הזמן), עוזרת להפסיק את הדיבור העצמי השלישי שלך

1-1 of 1