פוסטים My


Beware! This site is OLD

posted Oct 5, 2016, 8:27 AM by eilamgross

This site is not updated for the moment
Please do not rely on its contents

למה אנחנו קיימים? - מוסף הארץ 15.04.2011

posted Apr 19, 2011, 10:29 PM by eilamgross   [ updated Apr 19, 2011, 11:01 PM ]

 
 למה אנחנו קיימים / עילם גרוס
מתוך מוסף הארץ - פסח 2011

לכתבה המקורית ראה מצ"ב
 
ריצ'רד פיינמן, מענקי הפיזיקה ואחד מאלילי נעורי  נדרש על השאלה הזו בראיון שנתן לBBC כמה שנים לפני מותו. "אני חושב שיותר מעניין לחיות בלי לדעת מאשר להחזיק תשובות שהן אולי מוטעות.... יש דברים שאני לא יודע עליהם כלום, כמו איזו משמעות יש לשאלה למה אנחנו קיימים....". אני בוחר לאמץ את דבריו.
 מותה של אימי בפסח לפני שנתיים גרם לי להירהורים מרובים בשאלת קיומנו. אמא שלי היתה צלולה לחלוטין לפני מותה ונראה כאילו משהו השתבש במכונה הזו הקרויה "גוף האדם" והיא קרסה על עצמה. הבנתי והפנמתי  רגשית שהגוף שלי בעוד כמה שנים יהיה הבא בתור ואחרי ילדי וילדי ילדיי. לא הצלחתי לשכנע את עצמי שיש משהו בקיומנו מעבר לצורך המוטבע בנו להנחיל את כל ישותנו לילדינו על מנת שינחילו אותה לדורות הבאים. ההנחלה היא גנטית, ובאיזשהו מקום אינה מותנית בכלום. היא קורית מעצם טבעינו.
צרה היריעה פה מלהכיל את הסיבות לכך שהגעתי להכרה בשנותיי כפיסיקאי שאולי אין מאחורי כל זה שום יד מכוונת. שהחיים אינם אלא תוצר ספונטני של הבריאה. בבריאה אני מכנה את המפץ הגדול שארע לפני כ14 מליארד שנה ומאז החל הכל, גם הזמן, לתקתק. גם המפץ הגדול היה יכול להגמר בקריסת כל היקום לולא איזון עדין למשל במה שמכונה הקבוע הקוסמולוגי. למזלנו הקבוע הקוסמולוגי קיבל ערך גבולי שגרם ליקום להתפשט. הבדלי טמפרטורה מזעריים שנוצרו אחרי המפץ הגדול איפשרו היווצרותן של גלקסיות. כוכבים קרסו לכדי התפוצצויות סופר נובה אדירות  ואבק הפיצוץ  פיזר יסודות כבדים שחיוניים לקיומנו. במקרה, באיזו נקודה, על זנב ספירלי של אחת ממליארדי הגלקסיות, לפני כחמישה מליארד שנה, נוצרה מערכת של פלנטות שסובבת כוכב בשם שמש. כוכב שמכלה את עצמו תוך כדי אספקת מספיק חום ואור, בין השאר לפלנטה שלנו, ארץ, והארץ נמצאת במקרה בדיוק במרחק הנדרש מהשמש שלה כדי שיהיו בה מים ולא תהפוך לקרחון או תתלהט.  והיא גם סובבת במסלול כמעט מעגלי כך שאינה מתרחקת או מתקרבת אל השמש יתר על המידה.  ומתוך מליארדי גלקסיות ומליארדי כוכבים, אחד לפחות, היו בו  פחמן וחמצן בכמות מספקת על מנת שחיים יוכלו להתפתח בו. וברבות השנים בתהליך ברירה אבולוציוני, התפתחו יצורים בעלי תבונה מספקת לתהות על קנקנם ולשאול איך באנו לכאן, מי יצר אותנו ולמה אנחנו קימים? והיצורים האלה, הם אנחנו, בני האדם. ברור שבתחילה חשבו בני האדם שכדור הארץ, והם בתוכו, מהווה את מרכז היקום. אבל ברבות השנים , הבין האדם את מקומו הכל כך לא מרכזי  של כדור הארץ. היום אנחנו חייבים בהכנעה להודות שאנחנו במקרה פה, זה גם יכל להיות אחרת, ואז לא היינו פה וממילא לא היינו שואלים שאלות.
והאם היקום שלנו מיוחד? היום התיאוריות החדשניות ביותר בפיסיקה מדברות על רב-יקום. המפץ הגדול שלנו הוא אחד מאינסוף מפצים גדולים שקורים מאז ומעולם ומייצרים אינספור יקומים. יש די והותר יקומים כך שיש סכוי כמעט וודאי שבאחת הפלנטות שבאחד היקומים יתפתחו חיים. נכון, זה מתסכל לחשוב שאין שום דבר מאחורי כל זה, אין שום תכנון אינטיליגנטי, ואולי אנחנו בני האדם, לא שונים במובן זה מכל אורגניזם חי, שהמנגנון האינטואיטיבי המובנה בו הוא לחיות, לשרוד ולהתרבות.
ובכל זאת, באומרי את כל זה, יש בתוכי משהו שדוחף ואומר לי, אתה מדבר שטויות ובמכוון, כמו מי שנלחם דווקא על מה שהוא לא מאמין בו כדי שיפריכו את טענותיו. האלטרנטיבה תשאיר את אמא שלי במצב של קיום כלשהו, אולי רוחני. איני יודע. אולי נשמתה כבר התגלגלה ונתנה במותה חיים למישהו אחר. אולי זו משמעות חוק שימור החומר והאנרגיה. ששום דבר לא הולך לאיבוד,  "תהא הנשמה צרורה בצרור החיים",  וגם אנחנו מתמחזרים. הרי כלנו הולכים מדי שנה להתייחד עם יקירינו אחרי שכבר הלכו, אזכרה, וזה קים לא רק ביהדות. בימים כאלה יש תחושה של חובה שבאה מבפנים שכאילו מצווה עלינו לבוא ולהיות עם יקירינו. והטקס יוצר תחושה כאילו אנחנו מחברים בין העולם שלמטה לבין העולם שלמעלה. האם זה גנטי? האם יש פה סוג של תקשור לכאורה או משהו אחר?
רבות התופעות האנומליות שאנו מודעים אליהן גם במסגרת המדע עצמו. נסיונות מצביעים שתופעות קוונטיות שמתרחשות בתוך אטומים לא יכולים להתפש באופן אינטואיטיבי על ידי ההגיון שלנו. חלקיק מסוגל בתנאים מסויימים להשפיע על עברו.
בנוסף, כל נסיון לתת תשובה לשאלה "מה התחיל את כל זה" נועד לכשלון. גם מודל הרב-יקום שמאפשר להכל להתרחש כך מאז ועד עולם, באיזשהו מקום מטאטא את השאלה מתחת לשטיח. שאלת השאלות נותרת ללא מענה משכנע.
איני יודע איך התחיל הכל ואיני באמת יודע למה אנחנו קיימים ומה קורה לנו אחרי מותנו. לכן כפי שכבר אמרתי מלכתחילה אני דבק באמירתו של פיינמן איתה פתחתי: "אני חושב שיותר מעניין לחיות בלי לדעת מאשר להחזיק תשובות שהן אולי מוטעות....".

מדע על הבר - רוק ו"חלקיק אלוהי" ברדיו EPGB

posted Apr 17, 2011, 3:17 AM by eilamgross   [ updated Apr 17, 2011, 4:56 AM ]


אפריל 14 2011 ערב הזוי
ראו כתבה מצורפת או לחצו על הלינק 
פרשת בראשית - דב אלבוים בשיחה עם עילם גרוס - אוקטובר 2009

posted Dec 21, 2010, 11:17 PM by eilamgross

פרשת בראשית


בראשית - הסיפור המדעי האמיתי Genesis Chapter 1 -

posted Nov 10, 2010, 10:28 AM by eilamgross   [ updated Dec 22, 2010, 12:55 AM ]

Genesis Chapter 1 - The scientific real story

רעיון מקורי - טקסט ובימוי - עילם גרוס
מוסיקה מקורית - אפי הרשקוביץ

סיפור הבריאה מנקודת מבט אחרת.......

Genesis Chapter 1 - the scientific version.
Original story and directed by Eilam Gross
Music -Effi Hershkoviz

מיני ביג באנג Mini Big Bang :)

posted Nov 9, 2010, 2:42 AM by eilamgross   [ updated Nov 9, 2010, 6:54 AM ]

מיליונית שנייה אחרי המפץ הגדול היקום היה כל כך חם - פי מיליון יותר חם
מ
מרכז השמש הבוערת. בטמפרטורה כזאת, גם הפרוטונים והנויטרונים נמסים למרק של מרכיביהם - הקוורקים והגלואונים - מרק שידוע בשם פלזמתלואונים-קוורקים. על ידי יצירת הפלזמה הזאת פיזיקאים מקווים ללמוד אודות כוח הצבע* - הכוח הגרעיני החזק שמחזיק את הקוורקים בפרוטונים והנויטרונים. 
טמפרטורה כזו נוצרה אתמול לראשונה במאיץ ה- LHC, כאשר יונים של עופרת הונגשו זה בזה במהירוי
ות קרובות למהירות האור ובאנרגיות עצומות".

Where does mass come from?

posted Sep 21, 2010, 3:42 PM by eilamgross

Where does mass come from?
Weizmann 2010 anual report

Understanding how particles – say, electrons – get their mass is a challenge for physicists. The Standard Model says that all fundamental particles – for instance, the electron or the “W” and “Z” particles that carry the electroweak force – owe their mass to another particle called the “Higgs boson.” Only, no such particle has yet been discovered in any experiment. Another mystery: Most of the mass in the Universe comes, not from the particles we know about, but from some strange, invisible material that has been dubbed “dark matter.”

Scientists in the Institute’s Faculty of Physics are key players in the global effort to solve the riddle of the source of mass. Prof. Ehud Duchovni participated in the experiments in which the W and Z particles were discovered. He and others have now joined in the search for the Higgs boson in the gigantic LHC particle accelerator at CERN. Prof. Giora Mikenberg, who heads the Israeli research team at CERN, developed, together with his team at the Institute, a unique particle detector that is now installed in the LHC. This detector is specially tuned to find evidence that Higgs bosons have been created in the experiments. Prof. Eilam Gross is responsible for the statistical methods used to interpret the data collected in the ATLAS research station.

Dr. Gilad Perez investigates the possibility that our universe has extra dimensions, and suggests ways to find them through the LHC experiments. The existence of such extra dimensions might solve the riddle of mass in the Universe. Prof. Yosef Nir researches the “family tree” of mass through three “generations” of quarks with different masses. He also works on the theory of supersymmetry, which explains, among other things, the existence and unique properties of the Higgs particle, as well as the source of dark matter.

עילם גרוס אצל קירשנדון פסח תש"ע (2010) על המאיץ

posted Apr 2, 2010, 9:37 AM by eilamgross   [ updated Apr 2, 2010, 9:38 AM ]

אצל קירשנדון פסח תש"ע


שיא עולמי - פסח ב LHC - התנגשויות ראשונות ב7 TeV

posted Mar 30, 2010, 4:03 AM by eilamgross   [ updated Mar 30, 2010, 4:31 AM ]

בשעה 14:01 שיא עולמי נקבע. מאיץ ה- LHC הצליח לנגש שתי אלומות פרוטונים באנרגיה כוללת של 7 טרה-אלקטרון וולט (TeV) אנרגיה שקולה לפי 7000 ממסת פרוטון במנוחה. זו האנרגיה הגבוהה ביותר שהושגה במאיצי חלקיקים עד עצם היום הזה. 
עידן חדש במדע. החל המרוץ בחיפוש אחר חלקיקים חדשים וסימטריות חדשות (או סופרסימטריות)
כאמור המאיץ ירוץ באנרגיה זו כשנתיים.
הסכוי למצוא את החלקיק האלוהי (היגס) אינו גבוה כי קיומו במסה הרלוונטית (165 פעם מסת הפרוטון) נשלל בהסתברות של 95% על ידי המאיץ טווטרון בשיקגו. עם זאת יבשות חדשות של חלקיקים וסופר חלקיקים חדשים אולי מחכים מעבר לפינה.
יום גדול לפיסיקה בעיקר ולאנושות בכלל!

1-10 of 20