רק על עצמי

רַק עַל עַצְמִי לְסַפֵּר יָדַעְתִּי

עדכון אחרון: 21 לאוקטובר 2009

נולדתי בתל-אביב כשברדיו ניגנו את אלביס

מתיאוס פסיון

 
ברדיו נגנו את החיפושיות וזיגי שטדרמן ניצח על מקהלת אבו-גוש שמדיי שנה הייתה מופיעה ברחבי הארץ ומבצעת יצירות ווקאליות כגון המשיח של הנדל, אני הייתי
 תלמיד ביה"ס היסודי "המרכז" ברמת גן ושרתי במקהלת בית הספר בניצוחה של אילת יונגרמן. אילת שלחה אותי להבחן אצל זיגי שחיפש זמרים
למקהלת הילדים לבצוע הקוראלים היפהפיים של המתיאוס פסיון, יצירת המופת של באך.
בשנה זו הופעתי עם המקהלה של זיגי בכנסיה של אבו גוש ובהיכל התרבות בתל אביב. 
עד היום שגורים בפי חלק מהקוראלים גם אם לא אבין ולו מילה אחת מתוכנן
.

אבא ואמא

אבא שלי נולד בליטא בשם יהושע וחבריו כינו אותו מתי בהיותו גאון במתמטיקה. אמא שלי המקסימה, שרה לבית הרשקוביץ, דור שביעי בירושליים.
משיח מת

אבא נפצע בגבעת התחמושת במלחמת השחרור ונפטר עשרים שנה לאחר מכן עקב פציעתו. בן ארבעים ושש שנה בלבד
היה במותו. אין ספק שהבלדה "משיח מת" שכתבתי בעת שרותי הצבאי והוקדשה לזכרו של אבא הייתה השלב הראשון בהשלמה שלי עם אובדנו בעודי ילד. אורלי הראל המופלאה איירה את הספר ואת רוב עותקיו מכרתי בדוכן שהקמתי ביום הסטודנט בגבעת רם  (1982) כשפניי צבועות מחציתן בסגול ומחציתן בירוק זוהר.


טארוט

את שרותי הצבאי בחיל קשר שיפרתי במגוון עסוקים ככל שיכלתי. לקראת סוף השרות לקחתי קורס בקריאת קלפי טארוט אצל ד"ר יואב בן דוב, לימים מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב . דמות ססגונית ושנויה במחלוקת. יואב הכיר לי את עולמה המופלא של עוד אשיות שנויה במחלוקת, המיסטיקן שראה את עצמו כגדול המשוררים האנגלים, אליסטר קראולי. כל כך הוקסמתי שהחלטתי לסוע מיד אחרי השרות הצבאי לניו יורק כדי ללמוד הפקת מוסיקה וכדי למצוא ולהתחבר לקבוצות שממשיכות את דרכו של קראולי.
יואב פרסם בספרו על טארוט את הקריאה שעשה לי טרם נסיעתי לניו יורק.

IAR & NYU

פרופ' היידו מבר אילן בחן את נגינתי בפסנתר על מנת שאוכל להעביר את חוות דעתו למחלקה למוסיקה באוניברסיטת ניו יורק (NYU) שם התקבלתי ללמודי הפקת מוסיקה (Music Technology). כשהגעתי לניו יורק גיליתי שאת הלמודים מעביר בעצם מכון שנקרא Institute of Audio Research-IAR שממוקם בתוך ה Village סמוך לאוניברסיטה. שכר הלימוד במכון היה מחצית מזה של האוניברסיטה והצלחתי אף להרשים אותם בידע שלי באלקטרוניקה והתקבלתי כמרצה מטעם המכון ב NYU . כך מצאתי את עצמי יושב בשעור אחד עם אותם סטודנטים אותם אני מלמד בשעור הבא. מצב סוראליסטי. 
בהפסקות הייתי מבלה עם חבר'ה בוילאג'. באחת מהן שמענו ברדיו שג'ון לנון נרצח.
אחרי כשנה מצאתי את עצמי עם דיפלומה של
Multitrack Recording Engineer. אגב, אחד המורים שלי במכון היה בוב כץ שלימים הפך לאייקון בתעשית הסאונד. 

קראולי

זר לא יבין זאת והאתר עלול לא לעמוד בזה.... אבל אין שום ספק שלולא קראולי לא הייתי מגיע לחנות של Samuel Weiser שמה מצאתי את כל ספרי המיסטיקה-פיסיקה שאחד מהם שינה את חיי...

The Tao of Physics

בחנות של Weiser שאגב כבר לא קיימת, מצאתי את הספר The Tau of Physics. הספר עסק בהקבלות בין המיסטיקה של המזרח הרחוק לפיסיקת החלקיקים היתה אז (תחילת שנות השמונים) בשיא פריחתה. כל כך ריתק אותי הנושא שהחלטתי לחזור ארצה וללמוד קבלה ופיסיקה, איפה אם לא באוניברסיטה העברית שעל הר הצופים.... (היום הערכים נשארו ברום ההר והמדע ירד לשפלה - גבעת רם, כדברי ליבוביץ').

אוניברסיטה עברית

הפיסיקה והמתמטיקה דרשו את כל האנרגיה שהיתה לי ומהר מאד השארתי את הקבלה והמוסיקה מאחור והתחלתי לקרוע את התחת. שלוש שנים של משוואות ובחינות שבסופן קיבלתי תואר ראשון בהצטיינות יתירה.

מכון ויצמן

את התואר השני עשיתי בהנחייתו של פרופ' נתן זייברג (נתי) מהמכון. היום הוא בפרינסטון - אחד הפיסיקאים הגדולים בעולם (בלי הסתייגויות) ואיש מיוחד במינו. העבודה איתו הכירה לי תחום מרתק בפיסיקה - תורת החוטים (או מיתרים) לפיו כל החלקיקים היסודיים בטבע אינם אלא תנודות בתדרים שונים של חוט והיקום בנוי מלפחות עשרה מימדי מרחב (במקום שלושה: עומק, רוחב וגובה) ומימד אחד של זמן. השיר סימטריה נכתב בחלקו בהשראת תורת המיתרים. 
את התואר השלישי עשיתי בהנחייתם של פרופ' גיורא מיקנברג ואהוד דוכובני בנושא שמעסיק אותי מאז ועד עצם היום הזה. החיפוש אחר חלקיק ההיגס, שהוא האחראי למסות של כל החלקיקים בטבע והוא החלקיק המבוקש ביותר כיום בפיסיקה הנסיונית (ראה את מאמרי באודיסאה).

נופר

בתי הבכורה והאהובה – מדריכת אירובי ועיצוב גוף וספורטאית מחוננת עם רגישות מופלאה ונפש פיוטית ואיך היא שרה.

CERN

המרכז האירופאי לחקר הגרעין - המקום בו הומצא האינטרנט - המקום אליו אני נוסע כמעט שבוע בחודש מאז 1993 למחקר במאיץ החלקיקים הגדול ביותרבעולם. בנובמבר 2009 מליארד פרוטונים יתנגשו במליארד פרוטונים בכל שניה בנסיון לשחזר את התנאים ששררו ביקום עשירית של מליארדית שניה אחרי המפץ הגדול ולייצר את חלקיק ההיגס. חלק גדול מהשירים נכתב או במטוס (סימטריה) או על גדות אגם ג'נבה שם אני אוהב להסתלבט עם הברבורים ולכתוב (משוגעת משגעת למשל)... 

יערה

בתי הקטנה והאהובה - שהולכת וגדלה וכל כך עסוקה שלפסנתר לא מצאה אפילו דקה :) פרח מבשם ומקסים, חמש יחידות במתמטיקה ופיסיקה J
בוקר כתיבת השורות הללו היא התגייסה. איך הזמן טס.

המלאך שלי

בתל אביב פגשתי זמרת שעשתה לי את זה בגדול. זכיתי אז בפרס (לוינסון) בפיסיקה ובסכום הזכיה קניתי פסנתר Kawai. העיתוי היה מושלם. אחרי שכמעט עשר שנים לא ניגנתי ישבתי ובהשראת האהבה הגדולה כתבתי את "המלאך שלי", וכשהשמעתי לה את זה אמרה: "עילם, יש לך קול יפה, למה אתה לא שר?", מאז גם אם הלכה לה המוסיקה לא פסקה.

"המלאך הזה שלי הוא, בכנפיו בדד אשכון, את שפתיו אמשח באודם, על פניו אסוך שכינה."

פרופסור

בסוף זה קרה. בנובמבר 1998 התמניתי לפרופסור חבר במחלקה לפיסיקה של מכון ויצמן.... 

צור בן זאב

 איש מיוחד ויקר שכבר אין הרבה כאלו, מוסיקאי ענק. פגשתי אותו במסגרת חיפושי אחרי מוסיקאי שיתחבר למוסיקה שלי ויעזור לי לעשות ממנה משהו. לקח קצת זמן ועוד לוקח - אבל צור  הוא הצינור דרכו אני מצליח להביא את המוסיקה שבי לעולם והייתי אצלו כבן בית. צור שותף מלא ומנטור. אני חיב לו הכל בכל מה שנוגע למוסיקה שלי.

הופעות

אחרי כמה הופעות ביתיות לפני עשרים-שבעים אנשים (מהם נולד "שיר פתיחה") עם ציוד בסיסי ופלייבקים, הופעות בהם שיתפתי את הקהל באהבות שלי ובהתערבבותם עם החלקיקים והחורים השחורים, הגיע הזמן לצאת לקהל הרחב - המוסיקה שמה, קטעי המעבר על הסימטריות והחורים השחורים מוכנים, גם המקומות להופעה. רק ההרכב עדיין חסר.... ההיגס כנראה יגיע קודם להופעה....

מכון ויצמן הוא לא רק מדע

בנובמבר 2002 פנו אלי מהמכון ובקשו שהופיע בערב הוקרה ליו"ר חבר המנהלים הפורש. לערב קראו "מכון ויצמן הוא לא רק מדע". הכנתי שני שירים. ההופעה נולדה בטעות.
  יש במכון אנשים שמפרגנים לי מאד בקטע האמנותי ויש שפחות .
  לצורך הפרוטוקול ולכל התוהים.... נא לא לתהות, ולא לטעות....אני קודם כל מדען.....

הופעה מוצלחת יותר גם אם בהקשר דומה היתה במסגרת כנס בגרמניה (SUSY 2002) שם אמרה לי אחת המדעניות שנכחו (מריה קראפצ'יק מפולניה)  "גם אם ההרצאה שלי היתה טובה מאד, ההופעה היתה טובה יותר".

ג'וק

השנה 2002. אחת וחצי בלילה, פאב שניידר, בן יהודה, תל אביב, אני יושב ומבכה את מר גורלי לפני סנדי כשלמקום נכנס איש קטן וקרח עם פנס וקורא לאנשים בכף ידם. הוא מגיע אלי ומבקש שלושים שקלים. מאיר על כף ידי ואומר: "גם כשתהיה גדול ועשיר תלך עם ג'ינס וטי-שירטס". אני מסתכל על סנדי ברחמנות על האיש, ואז הוא ממשיך: "אתה לא סתם, אתה איזה דוקטור, נכון?" ועוד האמירה הזאת מצליחה להסב את תשומת ליבנו הוא אומר: "אתה תצליח בגדול", ואז הוא מוסיף out of the blue "ב- מוסיקה". נתתי לו את השקלים והלך. אינשאללה J. לימים נודע לי שיצא שמעו בתל אביב על דיוק נבואותיו וכינויו הוא ג'וק.

תקשור

משהו שקרה לי (2003) ושינה את חיי. משהו שגרם לי לחשוב שגם במדע הכי מודרני ועכשווי אנחנו לא מגרדים עוד את הקצה של מה שבאמת קורה ובעיקר במוח שלנו. על כך נכתב השיר סימטריה - עליו גם סיפרתי כשהתייחסתי לעבודת המסטר שלי.
"כל שאני מבין זה על אטומים בודדים, לא מבין שומדבר כשהם מתחברים לאנשים"

 PAPA  אולפני

ידידה זמרת הציעה לי להתלוות אליה להקלטת בזק של סקיצות  ב"איזה אולפן קטן" בתל אביב (2004). כך התודאתי לעמית עמרמי ופטריק סבג. החיבור עם הראש של עמית (שהיה טכנאי בית באולפני DB) היה מיידי ונפלא מבחינתי.  כשהוא לידי אני פשוט מצליח לשיר.... 

אל תפחדי אהובה

לקחתי את הערוצים שצור הפיק לעמית. בחרתי את "אל תפחדי אהובה". עשינו את השירה מחדש והוא לא ויתר לי בכלום.... שוב ושוב, מהבטן לא מהראש... עד שהגעתי לגבוהים האלו. גתית המוכשרת עיצבה את העטיפה על סמך צילום של בובת חלון ראווה שלקחתי באמסטרדם. כשהדפסתי את הסינגל  לא ממש ידעתי מה לעשות איתו.... וכך הוא נשאר בקופסת הקרטון ואני המשכתי לסיבוב הבא....

לימים הגירסא הזאת של השיר נגנזה, כל מאות הדיסקים הושמדו. השיר הפך להיות "ים של פרחים" (ראה ערך בהמשך).

אינשטיין באמסטרדם

הסיבוב הבא...... עוד כמה שנים של התבשלות עם עצמי ועם צור בן זאב ועוד
כנס באמסטרדם הולידו את ההסבר של תורות היחסות של אינשטיין בשיר הזוי שסיפור העטיפה של ה
DJ שלו הזוי עוד יותר....  
האמנתי בשיר מהתחלה והחלטתי ללכת עד הסוף..... לא לוותר על הכינורות (בעבור סינטי) ויחד גדי סרי שתופף עם מזלגות וישראל נחום  על התופים  ובתמיכה צנועה של "רשת" הרמנו את ה"יצירה".....
מה שמיוחד בשיר שמבחינתי זה הסיבוב השלישי של הקלטות. שירים ישנים ננטשו או עובדו ובוצעו מחדש ולראשונה הרגשתי שלם עם עצמי, עם העיבודים, ועם הביצועים..... מן תחושה פרטית שלי של יציאה מבוסר לבשלות.... תחושה שמאפשרת לי כעת להוציא החוצה את החומר בשלמות עם עצמי.  
 

 

רדיו ועיתונות

העיתונות אהבה את השיר. אמיר עמרמי כתב בנענע , אפריל 2008, "זהו שיר ספור מושלם" ופירגן. אסף נבו כתב במומה....
השמעות ברדיו זה כבר ספור אחר.
מכל מקום למרות כעשרים השמעות (שזיכו אותי בחברות באקו"ם) לא עברתי את הפליי ליסט, עובדה.

ים של פרחים

משה לוי וצור בן זאב שיתפו פעולה ויחד עם תמר אייזנמן המופלאה על גיטרה חשמלית והקלטת שירה מחדש , "אל תפחדי אהובה"  הולבש ברוק קיצבי ברוח התקןפה וקיבל את שם הנעורים שלו: "ים של פרחים". גם קליפ מושקע הוכן בעזרת אבי ותיקי וידס (תודה תודה).  
אבל משבר הפלייליסט היה גדול והחלטתי לסיים את כל התקליט במלואו לפני היציאה לרדיו שוב,  אבל הפיסיקה קוראת לי והמוסיקה מחכה....  אלו חיי.

המפץ הגדול  2 

 ה- 10 לספטמבר 2008. 


הנסוי של המפץ הגדול 2 - כפי שכינו את זה בעיתונות החל.
אנחנו בוייצמן לוקחים בזה חלק מהותי.
דודי גולדמן שם אותי בעמוד הראשי של ידיעות וירון לונדון מראיין אותי ב"לונדון וקירשנבאום" - נהנתי מכל רגע :) 

 

 

(כרמלה) גרוס, ערן צור (ווגנר)

בצעירותי ראיתי את כל ההופעות של ערן צור בלוגוס. עם או בלי כרמלה. פרפרי תעתוע, תמונה אימפרסיוניסטית. לימים כשכבר בגרתי הוא יצא עם השיר הכי גדול שלו, הוא והיא. לא חלמתי אפילו שיום יבוא ובטלויזיה הישראלית אשיר איתו את השיר. ומי שגרמה לזה לקרות היא אילנה דרוקר שהפגישה אותנו במסגרת התכנית "שווה מחשבה" והביאה אותנו לשיר ביחד את "אינשטיין באמסטרדם" והכי חשוב את השיר הישראלי מהאהובים עלי ביותר "הוא והיא". תודה אילנה, תודה ערן

 

 My Science המדע שלי

זה לא ה-
CV  שלי. עשייתי המדעית אהובה ומרובה. מאז 1987 אני מחפש אחר חלקיק ההיגס, "החלקיק האלוהי",  מרכיב חסר של המודל הסטנדרטי שמקנה מסה לכל החומר ביקום. אני מבלה כמעט שבוע בכל חודש במאיץ שבג'נבה ובעצם כל עשייתי המוסיקלית מוגבלת, תחומה ומוכתבת על ידי עיסוקיי המדעיים. ולכן זה גם לוקח זמן... לכל המפרגנים שלוחצים.... סבלנות, אנחנו כבר בשלב המיקסים, תכף.

אודיסאה

כששמוליק שם טוב פנה אלי לפני כמעט שנתיים וסיפר לי
שבכוונתו לחדש את "מחשבות" המיתולוגי בלבוש חדש ובתמיכה של חברת "טבע" הרמתי גבה. כמעריץ מושבע של "מחשבות" היה לי לכבוד להיענות להצעתו לכהן בוועדה המייעצת. אבל למען האמת לא חשבתי שזה יקרה.... וזה קרה וקורה ועוד יקרה. ואם עוד לא עשיתם מנוי – ההפסד הגדול הוא שלכם כי החוברות אוזלות והעושר בתוכן עצום ורב. לחוברת הבכורה תרמתי את מאמר הבכורה על "החלקיק האלוהי".

  
 יומן שישי      

פרדי גרובר, איש מיוחד במינו, הכין עלי כתבת פרופיל לערוץ 1 ששודרה במאי 2008. הוא פשוט קלט אותי ואין לי יותר מה לומר.....

אמא שלי

אמא שלי שלא השכלתי להבין את אהבתי הגדולה אליה, אלא ימים ספורים פני שנפרדה  מאיתנו בערב בו נתתי במכון דוידסון הרצאה על חייה של מארי קירי (31 לאפריל 2009). ואנו שרים לה בשעותיה האחרונות "דוגית נוסעת", "על המחנה נדלק ירח", והיא שוקעת לתוך ים המורפיום המערפל ומרחפת מן הארץ לשמיים. אמא אהובה שגידלה את שלושת בניה לבדה.

בתמונה, אמא שלי עם ארבע נכדותיה


 

משכנות שאננים וקיצור תולדות הזמן

בקתדרה ברמת השרון נתתי לפני הרבה שנים הרצאה אחת על סימטריה ויופי. דורית קירשנר המנהלת המקסימה הציעה לי לתת עוד הרצאות. אבל לא היו לי. היא לא ויתרה וטוב שכך. אחד מתחביבי הוא קריאת ספרי מדע פופולרים. הפכתי את המדע הפופולרי לשליחות. את מה שאחי אהוד אמר לי פעם: "אם אינך יודע להסביר לי את זה פשוט, אינך מבין את זה", הפכתי למוטו ובניתי סדרה שלמה על חיי המדענים הגדולים ותורותיהם. מעל 100 האנשים שמילאו וממלאים את משכנות שאננים מדי חודש או את מכון דוידסון שבויצמן, הוכיחו שאפשר גם להתעניין ןלהבין מהו "מרחב-זמן עקום".
משכנות שאננים, אכסניית תרבות מופלאה עם צוות מופלא עוד יותר, תודה.

 

 

פרשת בראשית

האלוהים שלי ניזון מבראשית של מפץ גדול ומדוקינס. לראשונה אזרתי עוז לדבר על כך בכנס פסיכואנליטיקאים

במשכנות שאננים ולאחרונה (אוקטובר 2009) הוזמנתי ל"קבלת שבת" עם דב אלבוים. היה לי מרתק לדבר איתו..... הוא לקח אותי למחוזות אחרים שאפילו אני לא ידעתי שיש בי.

 

Comments