Aukštojo mokslo reforma

Daugelį abiturientų gąsdina dažnai girdimi gandai apie šiuo metu bandomą įgyvendinti aukštojo mokslo reformą. Turint pakankamai žinių apie busimų studentų laukiančius pokyčius reforma neatrodys tokia bauginanti. 

Aukštojo mokslo reforma stojantiesiems pasireikš trijuose pagrindiniuose žingsniuose.

  1. Aukštasis mokslas bus padalintas į šešias pagrindines grupes. (Fizinių, socialinių, biomedicinos, biochemijos, menų ir technologinių mokslų) 
Būsimasis studentas pasirinks norimą studijuoti grupę, laikys egzaminus. (Kiekvienai grupei reikalaujami egzaminai bus suvienodinti stojant į bet kurią Lietuvos aukštąją mokyklą). (Galutinius reikalavimus aukštosios mokyklos patvirtins 2009m. kovo mėn. pradžioje)

      2. Kiekvienai studijų grupei bus paskirta konkreti studijų krepšelio suma. (Studijų krepšelius gaus dalis geriausiai egzaminus išlaikiusiųjų, iš visų stojančių į pasirinktą grupę) 

PVZ. Norite stoti į socialinius mokslus, laikote lietuvių, anglų ir istorijos egzaminus. Iš viso šiais metais stojančiųjų į šią sritį tarkime 8000 Žmonių, o valstybė suteikia 3000 krepšelių, vadinasi jums reikia taip gerai išlaikyti egzaminus, kad reitingo būdu patektumėte tarp tų 3000 žmonių, kurie gaus krepšelį. Gavę krepšelį jį galite neštis į bet kurią aukštąją mokyklą, netgi privačią (Pvz ISM ar LCC).

Valstybė planuoja visoms šešioms mokslų grupėms suteikti ~21000 krepšelių, padalinant juos maždaug po lygiai kolegijoms ir universitetams. Šešioms mokslų grupėms krepšeliai bus padalinti pagal valstybės interesą ( daugiausiai krepšelių gaus tos sritys, kurių studentai labiausiai reikalingi valstybei, pavyzdžiui pedagogai).

Studijų krepšelių suma kiekvienai grupei taip pat skirsis. Pvz socialinių mokslų krepšelis bus apie 3500Lt metams, o būsimo menininko krepšelis sieks keliolika tūkstančių litų. 

       3. Įstoję studentai bus peržiūrimi po dvejų metų. 

Jeigu gerai išlaikęs egzaminus moksleivis nebesimokys universitete po dvejų metų jo krepšelis bus atimtas, o jeigu be krepšelio studijavęs parodys ypatingai gerus rezultatus, valstybė jam kompensuos sumokėtus pinigus per tuos dvejus metus. (iki 10% pažangiausių studentų galės pasinaudoti šia galimybe)

*** Valstybė taip pat pasiryžo garantuoti paskolų aukštajam mokslui teikimą, bei užtikrinti kad palūkanų procentas būtų ypatingai mažas.

Švietimo reforma nepalies jau studijuojančiųjų. Ar ji palies 2009 metais baigsiančius mokyklą, dar neaišku. Vyriausybė projektą jau patvirtino, beliko patvirtinti seimui. Planuojama jog įstatymas turėtų būti patvirtintas balandžio mėnesio pradžioje. Pagal bendrą teigiamą visuomenės ir politikų reformos vertinimą, panašu, jog reforma bus priimta.