Aktualijos

Svarbiausi ir naujausi įvykiai, susiję su mokslu.


Švietimo ir mokslo ministras G.Steponavičius: „Reforma skatins universitetus vilioti gabius studentus“ (papildyta)

Nuo naujų mokslo metų didžioji dalis studento krepšelio būtų skirta dėstytojų atlyginimams, o valstybė prioritetinėmis mokslo šakomis laiko technologinius ir socialinius mokslus. Tokias mokslo ir studijų reformos naujoves penktadienį pristatė Švietimo ir mokslo ministerija (plačiau).
G.Steponavičius: „Aukštojo mokslo reformą įteisinantys įstatymai - iki balandžio pradžios“

Aukštojo mokslo įstatymo pataisų priėmimas iki kovo 1-osios, kaip tikėtasi anksčiau, būtų idealus atvejis, teigia švietimo ir mokslo ministras liberalas Gintaras Steponavičius. Tačiau jis pripažįsta, jog šis terminas - nėra realus ir žada, jog reformą įteisinantys įstatymai gali būti priimti balandžio pradžioje. PLAČIAU


Lietuvoje studijuoti negalima emigruoti

Kablelis, paprastai būdamas mažai reikšmingas, šiame ir kituose analogiško pobūdžio sakiniuose įgauna neregėtą galią – jis tampa padėties šeimininku, galinčiu nulemti sakinio prasmės likimą: „Lietuvoje studijuoti negalima, emigruoti“, arba „Lietuvoje studijuoti, negalima emigruoti“.

(Plačiau)


Australų mokslininkai bites įtraukė į kokaino liūną (nuotraukos)

Australijos mokslininkas Andrew Barronas augina bites ir duoda joms kokaino. Jis nori išsiaiškinti, kaip bičių smegenys reaguoja į narkotikus. A.Barronas tikisi taip rasti būdą, kuris padėtų nuo narkotikų atpratinti žmones.

 (Plačiau)

 
Vilniaus universitetas – be Istorijos fakulteto? 

Ar įsivaizduojate Vilniaus universitetą be Istorijos fakulteto? Ne? Tačiau netrukus tai gali tapti realybe – akademinė nomenklatūra rengiasi šį fakultetą panaikinti. Rankų nenuleidžiantys istorikai vis dėlto kyla į mūšį. Jų gretose – ir buvęs ilgametis fakulteto dekanas, žinomas istorikas Alfredas Bumblauskas. lrytas.lt interviu – su A.Bumblausku, kuris išdėstė tikrąsias šios „reformos“ priežastis.

 
Atsparumą alkoholio poveikiui lemia genai
 

Tie patys genai, nuo kurių priklauso, jog kai kurie žmonės labiau likę tapti rūkaliais, taip pat lemia jų gebėjimą nugirdyti savo draugus, o patiems likti palyginti blaiviems, nes tokių žmones alkoholis veikia silpniau, sakoma pirmadienį paskelbtoje studijoje.
 
Prie Romos ir Bizantijos imperijų žlugimo galėjo prisidėti klimato pokyčiai

Ištyrus netoli Jeruzalės esančiame urve išaugusių stalagmitų rieves paaiškėjo, kad Romos ir Bizantijos irimo laikotarpiu klimatas šiose apylinkėse buvo daug sausesnis, ketvirtadienį pranešė mokslininkai.
 
Krizė Amerikoje prigesino aukštojo mokslo šviesą
Susilaukę atžalų amerikiečiai dažnai atidaro banko sąskaitas, kuriose kaupia pinigus vaikų išsilavinimui. Vyresniems moksleiviams koledžas atrodo lyg vartai į suaugusiųjų pasaulį - gyvenimas atskirai nuo tėvų, seksas, alkoholis ir galimybės padėti pamatus svaiginančiai karjerai.
 
Už prastas gyvenimo sąlygas bendrabutyje - kompiuteris ir „krata“ prie akių

Galimybė bendrabutyje be apribojimų naudotis kompiuteriu ir teisė, kad gyvenamąją patalpą tikrintų prie studentų akių. Tokių „naujovių“ ėmėsi Klaipėdos kolegijos vadovybė po to, kai šios kolegijos studentai, nepatenkinti prastomis gyvenimo bendrabučiuose sąlygomis, kreipėsi į Lietuvos studentų sąjungą (LSS).
Žinomiausia A.Einsteino formulė įrodyta po daugiau kaip šimtmečio

Prireikė daugiau nei šimtmečio, tačiau Alberto Einsteino garsioji formulė e=mc2 pagaliau buvo įrodyta sutelkus milžiniškas Prancūzijos, Vokietijos ir Vengrijos fizikų pastangas.
 
Panevėžyje ruošiamasi steigti M.Romerio universiteto padalinį

Panevėžyje planuojama steigti Vilniuje įsikūrusio Mykolo Romerio universiteto padalinį.
 
G.Steponavičius: „Valstybės finansuojamų studentų skaičius mažės“
BNS ir lrytas.lt inf.

Kandidatas į švietimo ir mokslo ministrus Gintaras Steponavičius žada sumažinti valstybės finansuojamose vietose studijuojančių studentų skaičių, tačiau jiems skirti didesnę pinigų sumą. (Plačiau)
 
Maskvos M.Lomonosovo universitete atidarytas Baltistikos centras
lrytas.lt

   Pirmadienį Maskvos valstybiniame M.Lomonosovo universitetо Filologijos fakultete įvyko Baltistikos centro atidarymas. (Plačiau)
Vilniaus universitetas – 224-tas tarp pasaulio universitetų
lrytas.lt

 
   Antradienį Vilniaus universiteto spaudos konferencijoje buvo pristatomi naujausi duomenys apie Vilniaus universiteto poziciją geriausių pasaulio universitetų 2008 m. reitinge. (Plačiau)
 
Reformų nenorinčiuose Italijos universitetuose klaidžioja komunizmo šmėkla
Toma Gudelytė

  Dažni viešųjų transporto priemonių streikai, neveikiantys aerouostai ar įvairių profesinių sąjungų organizuojamos manifestacijos Italijoje – jau seniai įsitvirtinusi kasdienybė. Tačiau tokios protesto akcijų bangos kaip šiomis dienomis, paralyžiuojančios šalies gyvenimą, italai seniai nematė. (Plačiau)
 
Naujas ISM rektorius sieks pritraukti studentų iš Vidurio ir Rytų Europos
lrytas.lt

Naujuoju ISM rektoriumi inauguruotas doc. dr. Nerijus Pačėsa.

ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas įžengia į naują plėtros etapą ir ateinančius ketverius metus plės savo žinomumą Vidurio ir Rytų Europos valstybėse bei didins tarptautinių studentų skaičių.

(Plačiau)

 

 

Psichologai: karštas gėrimas keičia požiūrį į žmones.

www.DELFI.lt


   Psichologai pastebėjo, jog karštas gėrimas gali būti kaip tik tai, kas leistų pasaulį matyti pro rožinius akinius. Užtenka tik karštos kavos puodelio rankose, kad žmonės manytų, jog kiti asmenys buvo malonesni ir patikimesni. Tuo tarpu šaltos kavos puodelis turėjo priešingą poveikį, rašo guardian.co.uk.   (Plačiau)

Rektorius Z.Lydeka: „Vyriausybės 17 mln. paskola universitetams atideda problemos sprendimą“
Pasak Z.Lydekos, universitetams toks Vyriausybės sprendimas nėra patrauklus, bet priimtinas, nes reikia pabaigti finansinius metus.  L.Brundza
BNS ir lrytas.lt inf.
2008-10-23 

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Zigmas Lydeka teigia, kad nutarusi universitetams paskolinti 16,7 mln. litų Vyriausybė iš esmės neišsprendžia dėl avansu nerenkamų studijų įmokų universitetuose atsirandančio deficito problemos, o tik atideda sprendimą pavasariui.   (Plačiau)

M.Mažvydo biblioteka keleriems metams užvers duris
Bibliotekos darbuotojai intensyviai ruošiasi rekonstrukcijai.  V.Balkūnas
Aurelija JONUŠAITĖ ("Sostinė")
 

Kito mėnesio pabaigoje Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka užvers duris lankytojams. Keleriems metams pastatas bus uždarytas rekonstrukcijai.   (Plačiau)Indija sėkmingai pradėjo misiją į Mėnulį 
Indijai ši 80 mln. dolerių (205 mln. litų) kainuosianti misija padės atsistoti greta sparčiai lenktyniaujančių Japonijos ir Kinijos.  AP
AFP-BNS ir lrytas.lt inf.

Indija trečiadienį žengė didžiulį žingsnį vydamasi Japoniją ir Kiniją sparčiai intensyvėjančiose Azijos valstybių kosmoso varžybose - pradeda itin svarbią nepilotuojamą misiją į Mėnulį.   (Plačiau)


Šveicarijoje iškilmingai atidarytas Didysis hadronų greitintuvas 
Mokslininkai turi kuo didžiuotis.  AP
AFP-BNS ir lrytas.lt inf.

Žymiausi Europos fizikai antradienį, pakeitę baltus chalatus į geriausius kostiumus, dalyvavo daug milijardus kainavusio įrenginio, kuris turi padėti išaiškinti „didžiojo sprogimo“priežastis, iškilmingoje pristatymo ceremonijoje Ženevoje.  (Plačiau)
Pernai moksliniams tyrimams skirta 145 mln. litų daugiau
2007 metais moksline veikla užsiėmė 18,5 tūkst. darbuotojų.  M.Patašius
BNS ir lrytas.lt inf.

Praėjusiais metais, lyginant su 2006-aisiais, valstybės skiriamos lėšos mokslinių tyrimų ir technologijų plėtrai (MTTP) išaugo 22 proc. punktais arba 145 mln. litų.   (Plačiau)Indija pradeda skaičiuoti laiką iki misijos į Mėnulį

AFP-BNS ir lrytas.lt inf.

Indija pirmadienį pradėjo skaičiuoti laiką iki nepilotuojamos misijos į Mėnulį, kuri bus didžiulis šuolis vejantis Japoniją ir Kiniją sparčiai intensyvėjančiose Azijos valstybių kosmoso varžybose.   (Plačiau)


Mokslininkai įsegė dar vieną evoliucijos grandį - vaikščiojusią žuvį
Tiktaalik roseae liekanos buvo įstrigusios uolienose.  "Reuters"
"Reuters" ir lrytas.lt inf.

Prieš 375 milijonus metų gyvenusi žuvis turėjo unikalių bruožų ir gebėjimų, kurie atvėrė stuburiniams gyvūnams kelią į gyvenimą sausumoje. Mokslininkai pirmąkart ištyrė ir aprašė apatinę priešistorinio gyvūno Tiktaalik roseae kaukolės dalį.

Studentai gaus tris kartus didesnes socialines stipendijas

Vyriausybė posėdyje antradienį nutarė tris kartus padidinti stipendijas socialiai remtiniems studentams.   (Plačiau)

Sprendimo dėl mokesčio už mokslą laukiantys studentai - ir toliau nežinioje! 

Seimas antradienį svarstė Aukštojo mokslo įstatymo pataisą, kuria siūloma išplėsti gerai besimokančio studento apibrėžimą ir juo įvardinti studentą, neturintį akademinių skolų.   (Plačiau)

P.Korėjoje sukurtas šokantis robotas gali atlikti ir namų ruošą 
Šis robotas sugeba pagal komandą atnešti žmonėms įvairius daiktus.  "Reuters"


Pietų Korėjos mokslininkai pirmadienį pranešė sukūrę šokti ir emocijas reikšti gebantį robotą, kuris taip pat gali atlikti namų ruošos darbus.   (Plačiau)

Nobelio premija ekonomikos srityje atiteko amerikiečiui P.Krugmanui
Amerikietis Paulas Krugmanas paskelbtas Nobelio premijos laureatu ekonomikos srityje.  AP


Švedijos karališkoji mokslų akademija Nobelio ekonomikos premiją šiemet skyrė amerikiečiui Paului Krugmanui, „už prekybos modelių analizę ir ekonominės veiklos zonų nustatymą“.   (Plačiau)


Suvalkų archeologai Lenkijoje rado XIV amžiaus gyvenvietės liekanas


Tiesiant aplinkkelį prie Štabino miesto Palenkės vaivadijoje, archeologai surado XIV amžiaus gyvenvietės liekanas, informuoja Lenkijos spaudos agentūra PAP.   (Plačiau)


Į kosmosą pakilo rusų laivas su turistu amerikiečiu
„Sojuz TMA-13“ iš kosmodromo Kazachstano stepėje pakilo 13 val. 3 min. vietos laiku.  AP


Iš Baikonūro kosmodromo sekmadienį į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS) išskrido rusų kosminis laivas „Sojuz“, kuriuo skrenda kosmoso turistas amerikietis.   (Plačiau)
Karo akademijoje valstybei prisiekė 42 pirmakursiai
Šiais metais iš 552 jaunuolių, pareiškusių norą studijuoti Karo akademijoje priimti buvo 55, iš jų 6 merginos.  I.Gelūnas


Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį valstybei prisiekė 42 pirmojo kurso kariūnai.

(Plačiau)

Britų mokslininkai: „Egzistuoja sąsaja tarp vyro DNR ir jo pavardės“

Didžiosios Britanijos tyrėjai trečiadienį pranešė tyrimo rezultatus, pagal kuriuos vyrų, turinčių vienodą pavardę, labai galimas dalykas, panaši ir DNR sudėtis.

Pasak Lesterio universiteto mokslininkų, tokia tikimybė didesnė tiems, kurių pavardės retos.

Tyrimas, kuriame dalyvavo 2 500 vyrų, parodė, jog yra 24 proc. tikimybė, kad du vienodą pavardę turintys vyrai, kurie nėra giminaičiai, turėjo bendrą prosenelį. Vyrams, kurių pavardė reta, tokia tikimybė sudaro beveik 50 proc.

Daugiausia buvo tiriama Y chromosoma, kurią turi tik vyrai ir kuri perduodama iš tėvo sūnui.

Mokslininkai mano, kad jų atradimas ateityje padės kriminalistams surasti nusikaltėlius ir atpažinti aukas.

Nobelio chemijos premiją mokslininkams padėjo laimėti medūzos
O.Shimomura - dar vienas Japonijos mokslininkas, šiemet gavęs Nobelio premiją.  AP
 

Trečiadienį Karališkoji Švedijos mokslų akademija paskelbė, kad Nobelio chemijos premija atiteko trims asmenims: Japonijos mokslininkui Osamu Shimomurai ir JAV chemikams Martinui Chalfie ir Rogeriui Y.Tsienui, kurie atrado žaliai fluorescuojantį proteiną (ŽFP).    (Plačiau)

 
 
 
 
 
 
 
 
Lietuvoje streikavo aukštosios mokyklos 
Streiko metu buvo reikalaujama iki spalio pabaigos kompensuoti aukštosioms mokykloms jų prarastas lėšas dėl studentų, besimokančių valstybės finansuojamose vietose.  V.Ščiavinskas

Daugumos šalies aukštųjų mokyklų darbuotojai antradienį nuo 10 iki 12 valandos surengė įspėjamąjį streiką, kurio metu neatlikdami savo pareigų, o kai kurie - susirinkę prie mokslo įstaigų pasisakė prieš valdžios „nesiskaitymą su aukštojo mokslo atstovais“.   (Plačiau)NASA kosminis zondas praskriejo pro Merkurijų

JAV kosminis zondas pirmadienį sėkmingai praskriejo pro Merkurijų ir fotografavo šią mažiausią Saulės sistemos planetą, pranešė JAV kosmoso agentūra NASA.   (Plačiau)

Taline įsteigta Baltijos doktorantūros mokykla 

Penktadienį Taline pasirašyta Baltijos doktorantūros mokyklos (angl. Baltic Graduate School for Social Sciences and Humanities) steigimo sutartis. Mokykla įsteigta bendradarbiaujant Talino, Latvijos ir Vytauto Didžiojo universitetams.   (Plačiau)

Šių metų Nobelio medicinos premija - už ŽIV atradimą 

Garsiausias Francoise Barre-Sinoussi ir Lucaso Montagnier darbas - ŽIV atradimas.  "Reuters"


Vokietis Haraldas zur Hausenas ir du prancūzų mokslininkai - Francoise Barre-Sinoussi ir Lucas Montagnier drauge gavo 2008 metų Nobelio medicinos premiją, pirmadienį pranešė Karolio institutas.   (Plačiau) 
Vyriausybė pritarė: gerai besimokantys studentai - neturintys skolų

Vyriausybė pritarė tvarkai, kurios reikalavo studentai.  V.Ščiavinskas


Gerai besimokantys studentai – tie, kurie pasibaigus sesijai neturi akademinių skolų.   (Plačiau)