צרידות ובעיות קול- כל מה שחובה לדעת

כל מה שחובה לדעת על צרידות 
אבחון - טיפול - טיפים לשמירה על הקול - בעיות במיתרי הקול

אפרת קורצר - קלינאית תקשורת מוסמכת
סמטת הורדים 8 אבן יהודה, טל: 054-5240277אנשים צרודים מתלוננים על קול צרוד צורמני, קול חלש עמום, שבירות קול, התעייפות קולית. הדיבור הופך פחות מובן, ולעתים מופיע קושי לעלות בגובה הטון בשירה. הפקת הקול בדיבור מלווה בתחושות של אי נוחות באזור הגרון. הצרידות ובעיות הקול פוגעות באיכות החיים ומקשות על התקשורת המילולית. 

ניתן לאבחן ולטפל בצרידות ובבעיות קול אצל קלינאית תקשורת. באמצעות טיפול קול אשר במסגרתו נלמדים הרגלי הפעלה נכונים של מערכת מיתרי הקול ושמירה על היגיינה קולית, ניתן לשפר את איכות הקול ואף להגיע לקול צלול ופונקציונלי העומד לרשותנו. 


צרידות ובעיות קול פוגעות באיכות החיים: 

צרידות ובעיות קול פוגעות באיכות החיים ומפריעות לשימוש בדיבור. קול צרוד בעל גוון צורמני, מעובה, מחוספס או קול חלש חנוק, נקלטים ומתויגים באופן שונה בהשוואה לקול צלול מאוזן ואנרגטי. קול צרוד מהווה מכשול בהצגה הולמת של עמדתנו ורגשותינו ביחס לעצמנו ולבני השיח שלנו, וביצירת רושם ראוי על אנשים שנמצאים איתנו במגע אישי, חברתי ומקצועי (קרא עוד על גורמים המעצבים את הקול).

 
סיבות להתפתחות של צרידות ובעיות קול: 

צרידות ובעיות קול עלולות להתפתח באופן הדרגתי על רקע אופן הפעלה לא תקין מאומץ של מערכת מיתרי הקול. מערכת מיתרי הקול מופעלת באופן מאומץ כאשר האדם מרבה בפעולות כגון צעקות ודיבור בעוצמת קול חזקה מאוד, דיבור על רקע רעש סביבתי בבית ומחוצה לו, דיבור בעוצמת קול חלשה מאוד, כחכוח תכוף בגרון ועוד (קרא עוד על גורמים לצרידות ובעיות קול).

בעיות קול עלולות גם להיות קשורות לליקוי בתהליך התחלפות הקול אצל בוגרים אשר השלימו את תהליך ההתבגרות המינית אך ממשיכים לדבר עם קול בעל מאפיינים של ילד צעיר.

 
פעילות מערכת מיתרי הקול: 

פ
עילות מערכת מיתרי הקול קשורה באופן הדוק לאיכות הקולית של האדם. כדי להבין את פעילות מערכת  מיתרי הקול נסקור בקצרה מהם מיתרי הקול, היכן מיתרי הקול ממוקמים, וכיצד הם פועלים. על בסיס היכרות עם פעילות מערכת מיתרי הקול ניתן להבין ביתר קלות מדוע שימוש מאומץ ולא רצוי במיתרי הקול עלול להוביל ל- צרידות ובעיות קול.
למידע המפורט על פעילות מערכת מיתרי הקול.

 

בעיות שכיחות במערכת מיתרי הקול:

בעיות שכיחות במערכת מיתרי הקול נחלקות לבעיות אורגניות ולבעיות פונקציונליות. צרידות ובעיות קול על רקע אורגני מלוות בממצאים על מיתרי הקול המתגלים בעת בדיקה רפואית של מיתרי הקול. הממצאים השכיחים ביותר על מיתרי הקול הם גירוי, בצקת, יבלות על מיתרי הקול, פוליפ על מיתרי הקול, חוסר סגירה של מיתרי הקול בעת הפונציה (בעת הפקת קול).
צרידות ובעיות קול מוגדרות פונקציונליות כאשר בדיקה רפואית של מיתרי הקול מעלה כי אין ממצאים רפואיים על מיתרי הקול. 
          
אבחון וטיפול ב- צרידות ובעיות קול אצל קלינאית תקשורת:

אבחון:

במהלך אבחון אצל קלינאית תקשורת מתבצעת הערכה של האיכות הקולית של הקול על פי אפיוני הקול מבחינת גובה הטון ההרגלי בדיבור, עוצמת הקול בדיבור, הטווחים של מנעד הקול ושל עוצמת הקול, מידת התיאום בין הדיבור לבין הנשימה, והרגלי השימוש בקול. מבוררות התלונות הספציפיות של הפונה לגבי השימוש בקולו במצבי החיים השונים (קרא עוד על אבחון צרידות אצל קלינאית תקשורת). 

 
אבחון וטיפול ב- צרידות ובעיות קול אצל קלינאית תקשורת:

טיפול:


על סמך הממצאים בפגישת האבחון, ובשילוב עם ממצאי הבדיקה של רופא אף אוזן גרון, קובעת קלינאית התקשורת את הטיפול הדרוש, הצורך בבדיקות נוספות, וניתנים לפונה הסברים לגבי פעילות מערכת מיתרי הקול, הממצאים, מהות הטיפול והדרכה.
במסגרת הטיפול נלמדים ומתורגלים הפעלה נכונה של מערכת מיתרי הקול תוך דגש על תהודה קדמית וגובה טון הולם, שילוב הנשימה עם הפקת קול ודיבור. כמו כן, מושם דגש על שיפור אופני השימוש בקול בחיי היומיום והפחתה של הרגלים קוליים המזיקים למיתרי הקול 
(קרא עוד על טיפול צרידות אצל קלינאית תקשורת).