הדרכה להורים על ידי קלינאית תקשורתהדרכה להורים על ידי קלינאית תקשורת בטיפול שפה ודיבור

אפרת קורצר קלינאית תקשורת מוסמכת
סמטת הורדים 8 אבן יהודה טל. 054-5240277

לילד שלכם קשיים בתחומי השפה והדיבור. אתם מודאגים ומשלבים אותו בטיפול אצל קלינאית תקשורת. האם ידעתם כי התקשורת המילולית שלכם עם ילדכם יכולה לעזור משמעותית להתקדמותו בטיפול שפה ודיבור? לכן, מומלץ לקבל מקלינאית התקשורת שמטפלת בילדכם הדרכה כיצד לשוחח עם הילד בבית כדי לקדם את היכולות השפתיות וההבעה המילולית של ילדכם.

ההדרכה הניתנת להורים על ידי קלינאית התקשורת חשובה להצלחת הטיפול בילד, ההדרכה מתחילה בשלב האבחון אצל קלינאית התקשורת ונמשכת לכל אורך הטיפול. ההדרכה משתנה בהתאם לשלב הטיפול.

הדרכה בשלב האבחון: במסגרת האבחון אצל קלינאית תקשורת ניתנים להורים הסברים מפורטים על הממצאים באבחון, האם עלה צורך בטיפול, ובמידה ומומלץ טיפול אצל קלינאית תקשורת - מהן מטרות הטיפול ודרכי הטיפול.  בנוסף, קלינאית התקשורת נותנת להורים בשלב זה הדרכה ראשונית המתייחסת לתחומי השפה בהם בלטו קשייו של הילד באבחון.

לדוגמא, אם באבחון נצפו אצל הילד קשיים בתחומי אוצר מילים, דקדוק ותחביר וכן הילד תיאר סיטואציות שהוצגו לו בתמונות באופן לא מדויק. קלינאית תקשורת תדריך את ההורים כיצד להרחיב את אוצר המילים של הילד תוך כדי השיחה איתו; כיצד לעזור לילד להאריך את המשפטים שלו כשהוא מבקש דברים מההורים ומספר על רעיונותיו; כמו כן, קלינאית התקשורת תדריך את ההורים כיצד לעזור לילד להיות יותר מאורגן וממוקד בתשובותיו.

הדרכה להורים בשלב הטיפול: בסיומו של כל מפגש טיפול אצל קלינאית תקשורת היא מסבירה כיצד היא תירגלה עם הילד, ונותנת הדרכה ספציפית כדי שההורים ימשיכו לתרגל עם הילד בבית את התכנים של הטיפול.

לדוגמא, אם בטיפול בוצעה העשרה של אוצר המילים של הילד ביחס ל"כלי תחבורה" באמצעות משחק קופסא. קלינאית התקשורת תוכל להנחות את ההורים לתרגל את קטגוריית העל של "כלי התחבורה" באמצעות מיון לתת קבוצות (כלי תחבורה ביבשה/אוויר/ים, כלי תחבורה פרטיים/ציבוריים/הצלה), שיוך כלי תחבורה שונים למפעיליהם (שוטר בניידת, כבאי בכבאית, נהג קטר ברכבת), צפייה משותפת של הורה וילד בתוכניות טלוויזיה והפניית תשומת הלב של הילד לכלי תחבורה שמופיעים בהן, קריאה משותפת בספרים בנושא.

בנוסף להדרכה הספציפית בכל מפגש, קלינאית התקשורת נותנת להורים לאורך הטיפול הדרכה כללית יותר שמטרתה לאמן את ההורים בכלים שיעזרו להם להנגיש את השפה לילד. בהדרכה להורים הנחיות כלליות לניהול תקשורת כגון: יצירת קשר עין עם הילד בעת השיחה איתו; שמירה על תור הדיבור של הילד במשפחה; מתן שהות לילד ככל שנדרש להתארגן עם רעיונותיו כדי שיוכל להביע את עצמו מילולית; מתן חיזוק חיובי לילד על עצם הניסיון לתקשר מילולית.

קלינאית התקשורת מדריכה את ההורים כיצד להתנסח מילולית בשיחה עם הילד, וכיצד להגיב למסר של הילד כדי לשפר את התשובות של הילד.

לדוגמא, הילד מנסה לספר על אירוע שקרה לו בגן. הדיווח של הילד מבולבל מבחינת סדר האירועים, מנוסח במשפטים חלקיים תוך שימוש במילים כלליות עם הרבה מאוד מילים כמו "ככה", "זה". במצב כזה, מומלץ להורים קודם כל לשבח את הילד על ניסיונו לשתף בחוויה שארעה לו בגן. לאחר מכן מומלץ לעזור לו בשיחזור של האירועים לפי הרצף הנכון. אפשר לנסח עבור הילד משפטים שלמים (קצרים) ולבקש מהילד לחזור עליהם, כך שהוא זה שמספר להורה מה קרה לו. מומלץ להשתמש במילים מדויקות במקום במילים כלליות. אחר כך ההורה יכול לתת לילד משוב חיובי על השימוש במילים המדויקות ולומר לו שכך הוא מבין את כוונתו.

דוגמא נוספת, הילד מגיב באמירה "כיף" כששואלים אותו איך היה בגן. הוא לא משתף פעולה ולא מספר על מה שעבר עליו במשך היום בגן. ההורה יכול לנקוט בגישה עקיפה ולשתף את הילד בחוויה שעברה עליו באותו היום בעבודה או בבית, ולספר לילד איך הוא הרגיש תוך כדי כך. פעמים רבות ילדים מגיבים על חוויה שמסופרת להם בשיתוף של ההורה בחוויה שעברה עליהם. כלומר, ניתן לדובב את הילד באופן עקיף ולעזור לו להשתתף ביתר רצון בשיחה.

לסיכום, הדרכה הניתנת להורים על ידי קלינאית תקשורת כיצד לעודד את התפתחות השפה והדיבור בבית הנה חלק משמעותי ובלתי נפרד מטיפול אצל קלינאית תקשורת והיא חשובה להצלחת הטיפול בילד, ההדרכה מתחילה בשלב האבחון אצל קלינאית התקשורת ונמשכת לכל אורך הטיפול.

מרכיב חשוב בהצלחה של הטיפול הנו יישום נכון של ההדרכה על ידי ההורים בבית. לכן, חשוב שקלינאית התקשורת תיתן לכם ההורים הדרכה לאורך הטיפול, וחשוב שאתם ההורים תתרגלו עם הילד בבית ותיישמו את ההדרכה הלכה למעשה, הכל כדי לקדם את יכולות השפה של ילדכם באופן המיטבי.

אפרת קורצר - קלינאית תקשורת מוסמכת

הקליניקה הפרטית:

סמטת הורדים 8 אבן יהודה

טל: 054-5240277

קבלת קהל מהישובים: אבן יהודה, נתניה, כפר סבא, רעננה, תל מונד, כפר יונה, השרון, עמק חפר, חדרה

הערה: מידע המובא במאמר זה הינו לידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לבדיקה וייעוץ פרטניים אצל קלינאית תקשורת וגורמים רפואיים מוסמכים.