קלינאית תקשורת - קלינאות תקשורת

 

קלינאית תקשורת - קלינאות תקשורת

 

קלינאית תקשורת - קלינאות תקשורת הינה מקצוע פארא רפואי העוסק באבחון ובטיפול בבעיות וקשיים בשפה וב- קשיים בדיבור. קלינאית תקשורת מאבחנת ומטפלת באנשים בכל הגילאים - ילדים צעירים, בני נוער ומבוגרים - המפגינים קשיים בשפה ו/או הפרעות בדיבור.

 

להלן אסקור קשיים שכיחים בשפה ובדיבור אצל כל קבוצת גיל:

 

קשיים שפתיים שכיחים אצל ילדים צעירים:

ילדים שאין להם קשיים שפתיים רוכשים שפה ללא קושי, באותו רצף זמנים, ובאותם שלבים. קיימים כמובן הבדלים בינאישיים בקצב ההתפתחות והמעבר בין השלבים. כאשר נצפית אצל ילד צעיר חריגה מהקצב המצופה של התפתחות השפה ו- התפתחות הדיבור נהוג להפנותו אל קלינאית תקשורת ל- אבחון על מנת להעריך האם קיימת לקות בהתפתחות השפה שלו.

לקות בשפה היא קושי בהבנה ו/או קושי בדיבור. כלומר, קשיים בהתפתחות השפה יכולים לבוא לידי ביטוי בקושי בהבנה השפתית (של מה שנאמר, נכתב או סומן בשפת הסימנים), ובקושי בהבעה שפתית (היכולת לדבר, לכתוב או לסמן בשפת הסימנים).

קשיים בדיבור עלולים להופיע על רקע סיבות וגורמים שונים, חלקם אורגניים (כגון: אוטיזם, פיגור) וחלקם פונקציונליים (כגון: שיבושי היגוי, בעיות קול ו- צרידות ללא ממצא רפואי). שיבושי היגוי הינם תופעה שכיחה, בה נצפה מצב של  הגייה משובשת, לא תקינה, של צליל או צלילים מתוך מגוון הצלילים של השפה.

גם ילדים צעירים עלולים לסבול מבעיות בהפקת קול ו- צרידות. בגיל זה ניתן לקבל הדרכה אצל קלינאית תקשורת.

 

קשיים בדיבור ובשפה אצל בני נוער:

בגילאי בית הספר היסודי והתיכון נצפים אצל בני נוער קשיים בקשת של תחומים ביניהם שיבושי היגוי, דחיקת לשון, דיבור חטוף, דיבור לא מובן, גמגום, בעיות קול ו- צרידות. מידע בתחומים אלו תוכלו למצוא באתר.

בנוסף, מקצת מבני הנוער אשר אובחנו על ידי קלינאית תקשורת בגיל צעיר כבעלי לקויות שפתיות, ממשיכים גם בגיל זה להפגין קשיים שפתיים במידה מסוימת, וחלקם מאובחנים בגיל בית הספר כסובלים מ- לקויות למידה.

 

קשיים בדיבור, בעיות קול ו- צרידות אצל מבוגרים:

אנשים מבוגרים עלולים אף הם לסבול מקשיים בדיבור על רקע סיבות וגורמים שונים, חלקם אורגניים (כגון: אפזיה ודיסארתריה לאחר אירוע מוחי, צרידות עם ממצא רפואי על מיתרי הקול) וחלקם פונקציונליים (כגון: שיבושי היגוי ו- צרידות ללא ממצא על מיתרי הקול).

ישנם אנשים מבוגרים אשר עדיין משבשים הגייה של צליל או מספר צלילים גם בבגרותם. בניגוד לדעה הרווחת, חשוב לדעת כי ניתן לתקן שיבושי היגוי ולרכוש הגייה תקינה של צלילים גם בגיל מבוגר באמצעות טיפול אצל קלינאית תקשורת.

 

מאחר שהשפה היא אמצעי התקשורת העיקרי בין בני אדם אשר מאפשר להעביר רגשות, מחשבות, רצונות, צרכים, מידע ורעיונות בין בני אדם, קלינאית התקשורת מעניקה טיפול המיועד להפוך תקשורת זו לקלה ונוחה ככל האפשר.

 

 

 

אפרת קורצר - קלינאית תקשורת מוסמכת

הקליניקה הפרטית:


סמטת הורדים 8 אבן יהודה

טל: 054-5240277


קבלת קהל מהישובים: נתניה, כפר סבא, רעננה, תל מונד, כפר יונה, השרון, עמק חפר, חדרה