בעיות שכיחות במערכת מיתרי הקול

 
בעיות שכיחות במערכת מיתרי הקול
 
בעיות שכיחות במערכת מיתרי הקול נחלקות לבעיות אורגניות ולבעיות פונקציונליות. צרידות ובעיות קול על רקע אורגני מלוות בממצאים על מיתרי הקול המתגלים בעת בדיקה רפואית של מיתרי הקול. הממצאים השכיחים ביותר על מיתרי הקול הם גירוי, בצקת, יבלות על מיתרי הקול, פוליפ על מיתרי הקול, חוסר סגירה של מיתרי הקול בעת הפונציה (בעת הפקת קול).
צרידות ובעיות קול מוגדרות פונקציונליות כאשר בדיקה רפואית של מיתרי הקול מעלה כי אין ממצאים רפואיים על מיתרי הקול.

קולו של אדם הסובל מ- צרידות ובעיות קול, בין אם על רקע פונקציונלי ובין  אם על רקע ממצא רפואי, נשמע צרוד ובלתי נעים לאוזן. כאשר הקול צרוד קשה לגוון את הקול באמצעות שינויים בגובה של טון הדיבור ובאמצעות שינויים בעוצמה של הקול על מנת להעביר מסרים תקשורתיים. אנשים הסובלים מ- צרידות ובעיות קול נוטים לדווח על התעייפות קולית לאחר דיבור מתמשך, על דיבור פחות מובן, ועל תחושות של אי נוחות באזור הגרון במהלך הדיבור.

צרידות ובעיות קול על רקע אורגני:
 
יבלות על מיתרי הקול -  [Vocal  Cord Nodules]  
יבלות על מיתרי הקול [Vocal Cord Nodules] הנקראות גם קשרי זמרים [Singer's Nodules] הינן ממצא רפואי שכיח אצל הפונים לקליניקה עקב צרידות בקול.
יבלות על מיתרי הקול עלולות להופיע בעקבות הפעלה ממושכת של מערכת מיתרי הקול באופן מאומץ ולחוץ. הכוח והלחץ המופעלים על מיתרי הקול בדיבור מאומץ גורמים לסגירת יתר של מיתרי הקול ולחיכוך של ריריות המיתרים זו בזו. ההפעלה המאומצת של מערכת מיתרי הקול עלולה לגרום לאודם, גירוי, ובצקת במיתרי הקול, ובהמשך להופעת יבלות על מיתרי הקול. מערכת מיתרי הקול פועלת באופן מאומץ ונשמע קול צרוד, קול מחוספס, קול צורמני והדובר חש בהתעייפות קולית בדיבור מתמשך.
   

חוסר סגירה של מיתרי הקול       

פנייה שכיחה נוספת לטיפול קול בקליניקה הינה עקב צרידות המלווה בממצא רפואי של חוסר סגירה מספקת של מיתרי הקול בעת הפקת הקול. בעת סגירה של מיתרי הקול נותר לכל אורכם, או באזור מסוים, מרווח דרכו "בורח" חלק מזרם האוויר שנועד לגרום לרטיטת המיתרים. מיתרי הקול רוטטים באופן שאינו מתואם ונשמע קול חלש, קול נשיפתי עמום והדובר חש בהתעייפות קולית בדיבור מתמשך.


צרידות ובעיות קול על רקע פונקציונלי:

 
צרידות ובעיות קול במקרים רבים הינן פונקציונליות, ולא מלוות בממצאים על מיתרי הקול. במצבים אלו האדם משתמש במערכת של מיתרי הקול בצורה מאומצת הפוגעת במשך הזמן באיכות קולו ומופיעות צרידות ובעיות קול. הצרידות באה לידי ביטוי בין היתר ב- קול צרוד מחוספס, או קול חלש חנוק, התעייפות קולית מהירה, קושי להפיק קול בדיבור מתמשך, ונטייה להחמרה בצרידות לאחר מאמצים קוליים. 


   

 

אפרת קורצר - קלינאית תקשורת מוסמכת

הקליניקה הפרטית:

סמטת הורדים 8 אבן יהודה

טל: 054-5240277


קבלת קהל מהישובים: נתניה, כפר סבא, רעננה, תל מונד, כפר יונה, השרון, עמק חפר, חדרה