פעילות מערכת מיתרי הקול

 
פעילות מערכת מיתרי הקול
 
פעילות מערכת מיתרי הקול קשורה באופן הדוק לאיכות הקולית של האדם. כדי להבין את פעילות מערכת מיתרי הקול נסקור בקצרה מהם מיתרי הקול, היכן מיתרי הקול ממוקמים, וכיצד הם פועלים. על בסיס היכרות עם פעילות מערכת מיתרי הקול ניתן להבין ביתר קלות מדוע שימוש מאומץ ולא רצוי במיתרי הקול עלול להוביל ל- צרידות ובעיות קול.


מיתרי הקול

קיימים שני מיתרי קול. כל מיתר קול הוא שריר הבנוי ממספר שכבות, כאשר השכבות החיצוניות של מיתר הקול הינן שכבות של רירית מיוחדת אשר נעה כמו גל על מיתר הקול בעת הפקת הקול. 


מיקום מיתרי הקול בגרון

מיתרי הקול ממוקמים בתוך צינור קנה הנשימה באזור הגרוגרת. מיתרי הקול מתוחים לרוחב קנה הנשימה. במבט לתוך צינור קנה הנשימה נראה כי בקצה אחד מיתרי הקול מחוברים יחד לדופן הקדמי של קנה הנשימה, ובקצה השני שלהם כל מיתר קול מחובר בנפרד לדופן האחורי של קנה הנשימה, אל זיז המכונה אריטנואיד.


פעילות מערכת מיתרי הקול בעת נשימה

בנשימה מיתרי הקול פתוחים. בשאיפת אוויר פנימה לגוף, אוויר חודר דרך האף והפה, זורם במורד קנה הנשימה, עובר בין מיתרי הקול הפתוחים ומגיע אל הריאות. בנשיפה, זרם האוויר יוצא מהריאות, עובר בין מיתרי הקול הפתוחים ויוצא החוצה.


פעילות מערכת מיתרי הקול בעת דיבור

כאשר אנו רוצים לדבר, המוח שולח הוראות אל מערכת של שרירים בגרון המחוברים אל מיתרי הקול. שרירים אלו מתכווצים וגורמים לסגירה בו זמנית של כל אחד ממיתרי הקול אל קו האמצע של המרווח ביניהם.

כאשר מיתרי הקול סגורים, גם קנה הנשימה סגור. זרם אוויר עולה מהריאות, יוצר לחץ אוויר רגעי מתחת למיתרי הקול, פורץ דרכם וגורם להם לרטיטות מהירות ובנוסף, הרירית על גבי כל מיתר קול רוטטת. זרם האוויר העובר דרך מיתרי הקול הרוטטים הופך לגלי קול. גלי הקול ממשיכים בדרכם במעלה קנה הנשימה אל חלל הלוע, חלל האף וחלל הפה, שם הם מעוצבים באמצעות איברי ההיגוי לקול הדיבור המוכר לנו.


הקול המתקבל כתוצאה מפעילות סדירה של מערכת מיתרי הקול, כמתואר למעלה, יהיה קול פונקציונלי, נעים לאוזן ויעמוד לרשותנו לצורך הדיבור. כאשר הפעלת מיתרי הקול מאומצת עלולות במשך הזמן להופיע בעיות של מאמץ בהפקת הקול, התעייפות מדיבור מתמשך, וצרידות. הצרידות יכולה להיות מלווה בממצאים רפואיים על מיתרי הקול (כגון: בצקת, יבלת, פוליפ, שטפי דם), או צרידות פונקציונלית ללא כל ממצא על מיתרי הקול.


 


  

 אפרת קורצר - קלינאית תקשורת מוסמכת

הקליניקה הפרטית:

סמטת הורדים 8 אבן יהודה

טל: 054-5240277


קבלת קהל מהישובים: נתניה, כפר סבא, רעננה, תל מונד, כפר יונה, השרון, עמק חפר, חדרה


הערה: המידע המובא באתר זה הינו לידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לבדיקה וייעוץ פרטניים אצל קלינאית תקשורת וגורמים רפואיים מוסמכים