Okul Tarihimiz

      

Myspace Text Generator, Myspace GraphicsMyspace LayoutsMyspace Codes, Myspace GraphicsMyspace Codes, Myspace GraphicsMyspace LayoutsMyspace Codes, Myspace GraphicsMyspace BackgroundsMyspace BackgroundsMyspace Codes

                                    

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

 

 

 

 

 

 

 

   

                                      

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics       

   

"  Dünden  Bügüne   Aydın    Efeler   Lisesi  "

                                      EFELER   LİSESİNİN   TARİHÇESİ

              Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okuludur. İl merkezinde Güzelhisar Mahallesinde bulunmaktadır.1967 yılında Efeler ortaokulu olarak tek bir binada eğitim ve öğretime açılmıştır. Bölgede başka lise olmamasından dolayı 1976 yılında liseye dönüştürülmüştür.Uzun bir süre ortaokul ve lise berabe eğitim-öğretime devam etmiştir.Okulun adı Efeler Lisesi olmuştur.

              1976-1993 yılları arasında okulumuzda gece eğitimi yapılmış bu yıllarda Akşam Orataokulu ve Akşam Lisesi failiyetini de sürdürmüştür. Çocukluk yıllarında okuma imkanı bulamayan birçok vatandaşımız okulumuzun gece eğitiminden yararlanıp ortaokul ya da lise diplomasına sahip olmuştur. öğrenci yoğunluğunu hafifletmek ve eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla 1990 yılında Okul Koruma Derneğinin ve velilerin katkısıyla okulun batı kısmında 16 derslik bir ek bina yapılmıştır.Bu binanın yapılmasından sonra rahatlama olsa da Milli Eğitim Bakanlığı okulun güneyine 26 derslik bir ek bina daha yaptırmıştır. Bu ek binanın yapılışından sonra 1992-1994 öğretim yılı okulumuz ilköğretim ve lise olarak ikiye ayrılmış, eski binalar ilköğretime yeni yapılan bina ise liseye verilmiştir.

              1990-1991 öğretim yılında okulumuz yabancı dil ağırlıklı lisesi 26 öğrenciyle eğitim-öğretime başlamıştır. İlerki dönemlerde yabancı dil ağırlıklı lisenin ve genel lisenin sınıf sayılarının artması nedeniyle yeniden ek bina gündeme gelmiştir. 2003 yılında duyulan lüzum üzerine 12 derslik yeni bir ek bina yapılmıştır.

              Efeler Lisesi bugün;1 müdür odası, her katta bir olmak üzere 4 müdür yardımcı odası, birçok amaçlı laboratuvar, 1 konferans salonu, 1 resim atölyesi, 1 müzik dersliği, 1 bilgisayar laboratuvarı, 1 bilgi teknolojileri sınıfı, 1 kütüphane, spor odası, matematik zümre odası, yabancı dil odası, okul kooperatifi, öğretmen çalışma odası, sınav merkezi, okul aile birliği odası, okul kanti ve 39 derslik bulunmaktadır.

             2004-2005 öğretim yılı itibariyle müdür,müdür baş yardımcısı, 4 müdür yardımcısı,112 öğretmen , 2 memur,1 sözleşmeli memur, 3 hizmetli, 1 gece bekçisi görev yapmaktadır. Sözü edilen kadro genel lisede 1750, yabancı dil ağırlıklı lisede 550 öğrenci toplam 2300 öğrencinin 61 şubede ikili öğretimde eğitim-öğretim hizmeti yapılmaktadır.

              Efeler lisesi kurulduğuyıllardan beri çok sayıda başarılı öğrenci yetiştirmiş ve bu öğrencilerimizi topluma kazandırmıştır. Bu öğrencilerimizn başarısında deneyimli öğretmen kadrosunun payı büyüktür. Okulumuzda her yıl mayıs ayının ilk haftası Lokma Günü etkinliği yapılır. Her dönem başarılı olup not ortalaması5.00 olan öğrenciler altın ile ödüllendirilir. Bu öğrencilere de ''Altın Öğrenciler'' adı verilir.Ayrıca okulumuzda belirli aylarda kermesler, üniversitelere tanıtım gezileri yapılmaktadır. Öğrencilerimizin başarılarını artırmak için, 2. Eğitim Bölgesinde okulumuz kur merkezi olarak seçilmiştir. Okulumuz B.D.O. (bilgisayar deneme okulu) proje kapsamında olup Türkiye genelinde 53 okuldan biridir.2 adet internet bağlantısı mevcuttur. Bilgisayar laboratuvarında internet ortamında ders yapılabilmektedir. Ayrıca çok amaçlı salonlarda derslerin bir bölümü tepegöz ve sinevizyon eşliğinde bilgisayarla yapılmaktadır. Öğrencilerimiz bilgi paylaşımını bir çok dersten proje hazırlayarak pekiştirmektedir. Efeler Lisesi öğrencisi yasalara ve okul kurallarına uyar; çünkü bilir ki kurallar toplumların mutluluğu ve huzuru için konulmuştur. Kurallar olmasa ya da kurallara uyulmzsa kargaşa olur. Bundan dolayı her kişinin, her düzenli topluluğun uymak zorunda olduğu yasalar vardır. Disiplin varsa düzen vardır. başarı vardır. Efeler Lisesi öğrencisi bir birey olarak önce kendine saygılıdır ; büyük hedefleri vardır; amaçsız değildir.

             Efeler Lisesi olarak hedefimiz tüm öğrencilerimizin Türk Milli Eğitimin Temel Amaçları doğrultusun da öğretim programlarında belirtilen hedeflere ulaşmaları, karekterli, belirli değerlere sahip, doğru kararlar verebilen birer birey olmalarını sağlamaktadır.

            Parolamız ÖNCE İNSANdır...

                                                            Ertuğrul IRMAK

                                                            Okul  Müdürü