מבוא לתצורת שרת לקוח בלינוקס


 

 

שרת הוא מחשב המחובר לרשת מחשבים ותפקידו לספק שירותים שונים למחשבים ברשת. בשרת, פועלות תוכנות מסוימות (במקביל או באופן בודד) המספקות שרותים מיוחדים לתחנות (מחשבים) השונות ברשת. דוגמאות:

  • שרת הדפסה, שתפקידו לקבל הדפסות מהמחשבים שברשת ולנתב אותן למדפסות המחוברות לרשת.

  • שרת קבצים, שתפקידו לאחסן קבצים עבור משתמשי הרשת. אחסון הקבצים בשרת מאפשר שיתוף קבצים בין משתמשים שונים.

  • שרת בסיס נתונים, שמאחסן את תוכנת בסיס הנתונים ואת בסיס הנתונים.

  • שרת דואר אלקטרוני, שתפקידו לקבל ולשלוח דואר אלקטרוני. בולטים בתחום זה השרתים MS-Exchange ו-Lotus Domino.

  • שרת פקס, שתפקידו לקבל ולשלוח פקסים.

  • שרת אינטרנט, מספק שירותים בפרוטוקולי האינטרנט: HTTP, FTP ועוד. בולטים בתחום זה Apache ו-IIS.

  • שרת פרוקסי – האצה של תצוגת תוכן המגיע מרשת האינטרנט בדפדפן המקומי.

  • שרת תוכנה - שרת שמאפשר למשתמשים להשתמש בתוכנה מסוימת המותקנת על השרת (מחשב) הראשי.כפי שניתן ללמוד מדוגמאות אלה, השרתים הם ביסודם תוכנה המבצעת את השירות הנדרש. ככל תוכנה, גם תוכנת השרת זקוקה למחשב פיזי שעליו היא מתבצעת. ייתכן לפיכך מצב שבו שרתים אחדים מתארחים על מחשב אחד, או לחלופין שרת אחד שמשתרע על מחשבים אחדים עקב העומס הרב המוטל עליו. חוות שרתים עשויה להכיל שרתים ומחשבים רבים מאוד, וניתן גם לכווץ אותה למחשב חזק המסוגל להכיל שרתים רבים. לעומת זאת ישנם מקרים בהם לא מחשב במובן הרגיל של המילה מבצע את עבודת השרת אלא "קופסה שחורה" שזה ייעודה היחידי.

מערכות הפעלה מקובלות לשרתים הן יוניקס, לינוקס ו. - Windows NT Server לדורותיה

ארכיטקטורת שרת-לקוח עוסקת בחלוקת העבודה בין השרתים ובין מחשבי הלקוח, כלומר מחשבי המשתמשים.
שרת לקוח (Client-Server) היא אחת מתצורות ההתקשרות הנפוצות ברשתות מחשבים. שירותי רשת הפועלים בשיטה זה מורכבים משני חלקים - השרת, והלקוח. השרת הוא תוכנה פסיבית, המאזינה לרשת, ומחכה לקבל בקשות, הלקוח לעומתו מהווה את ממשק המשתמש, הוא מופעל על ידי המשתמש, ופונה לשרת כאשר הוא זקוק למידע או שירותים ממנו.


נהוג להפריד את הלקוחות ללקוח "רזה" (thin client), כזה שמסוגל רק לבצע את ההתחברות לשרת, והוא זה שמנהל את כל התקשורת עם המשתמש, ולקוח "עשיר" (rich client), כזה שמבצע את כל האינטראקציה עם המשתמש בעצמו, ופונה לשרת רק על מנת לאחזר נתונים. בעבר היה שימוש נפוץ בלקוחות "רזים" שהתחברו למחשב מרכזי (MainFrame) וביצעו את כל הפעולות עליו, אך עם ההתקדמות המהירה של המחשבים האישיים הם נדחקו הצידה בשנות התשעים ופינו את מקומם ללקוחות "עשירים", המקטינים את תעבורת הרשת ואת העומס על השרת. התפתחות האינטרנט והגידול ברוחב הפס החזירו את הלקוח הרזה למרכז התמונה.